5. Verzoek aansluiting electrisch net. Van het Gemeentebestuur van West- dorpe is een schrijven ingekomen, vol gens hetwelk door dhr. H. E. M. van Acker (Zwartenhoek) gevraagd is om aansluiting bij het electrisch net aldaar. Daar dhr. van Acker onder de gemeente Axel behoort vragen B. en W. van West- dorpe of daartegen bij het Gemeentebe stuur van Axel geen bezwaar bestaat. De Voorz. zegt, dat hieromtrent ver schillende besprekingen hebben plaats gehad en aangezien het hier een uithoek is van Axel, hebben B. en W. wel vrij heid gevonden om die aansluiting goed te keuren. Z. h. s. wordt dit goed gekeurd. 6. Van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij, gevestigd te Neuzen, is het volgende schrijven inge komen B. en W. stellen voor om de ontwerp statuten, zooals die ter inzage hebben gelegen, goed te keuren. Dhr. J. de Feijter vindt het ondoen lijk dat punt hier zoo te behandelen. De meesten hebben het ontwerp wel even ingezien, doch er niet voldoende aandacht aan geschonken om er een oordeel over uit te spreken en als ze eenmaal vast gesteld zijn, is het te laat om eventueele wijzigingen aan te bren gen. Dhr. 't Gilde heeft ze wel gezien, maar zou toch dit punt ook willen aanhou den. Hij onderschrijft geheel wat dhr. de Feijter gezegd heeft. De Voorz. ziet daar wel eenig be zwaar in. Het ontwerp is op 31 Janu ari ingekomen en gebaseerd op defini tieve behandeling op 4 Maart. En vöör 4 Maart zal er wel geen Raadsvergade ring meer zijn. Dhr. Baert vindt, dat men er niet veel aan heeft, als ze zoo maar eens doorgelezen zijn. Dhr. Oggel gelooft toch niet, dat er iets van zal komen, want Bres- kens heeft ook al besloten om niet aan te sluiten. Maar men zou nu het concept in beginsel kunnen aannemen en het dan ieder lid ter inzage thuis sturen. Mochten er dan bezwarenzijn tegen sommige artikels, dan kon men er ken- j nis van gevën en dan binnen 14 dagen spoedvergadering beleggen. Dhr. Weijns zegt: Er zijn zooveel artikels in, dus zal het moeten lukken of er zijn wel bezwaren. De Voorzitter verwacht echter, dat men hier bedoelt ernstige bezwaren, anders komen ze niet aanmerking. De statuten zijn opgesteld door inr. Diele- man en herzien en later weer behandeld door het klein-comité en nog eens door het breed-comité, zoodat ze wel in orde zullen zijn. Dhr. Kruijsse is er ook voor om ze in beginsel aan te nemen en dan het recht voorbehouden om de acte van oprichting niet te teekenen, als er te groote bezwaren tegen mochten rijzen. Want als die er zijn, zullen die ook voor andere gemeenten gelden en zal dat toch op 4 Maart ter sprake komen. Alzoo wordt besloten. Als vertegenwoordiger voor de ge meente op die vergadering wordt met alg. st. gekozenyie burgemeester en als plaatsvervanger dhn Kruijsse. 7. Adres Commissie voor Werk verruiming in Zeeuwsch- Vlaan deren. - De Voorz. zegt, dat B. en W voor stellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen, in verband hiermede, dat de Raad behoorlijk voor de werkloozen zorgt. Dhr. Dieleman vraagt of het niet beter zou zijn, dat B. en W. eens conferentie hielden met de commissie? Er wordt nl. gesproken over de vlasindustrie en nu zou het beramen van middels om die weer te doen opleven toch een goed werk zijn. Spr. zou er daarom voor zijn om eens te vragen, wat de bedoeling is van de commissie. De Voorz. antwoordt, dat het zeer zeker goed zou zijn te Confereeren, maar men kan van het goede ook te veel krijgen. B. en W. hebben al zoo vaak gesproken over verbetering van den toestand in de vlasbeweging en de vlasfabrikanten en -landbouwers zelve hebben er al zooveel over vergaderd en gesproken, dat ik niet zou weten, zegt spr., wat voor nieuwigheid er nog zou moeten worden uitgevonden om zoo'n middel aan de hand te' doen. Dhr. 't Gilde zou zoo'n conferentie» toch ook wel nutttg vinden ook in zoo ver, kan hij met het schrijven instem men, dat de burgerij worde opgewekt om nü werken te laten uitvoeren. Dhr. Dieleman wijst in't bijzonder nog daarop, dat het vorig jaar de gemeente aan de begraafplaats tot werkverschaf fing overging en om vergoeding vroeg. toen het te laat washet was daarom beter, dat we het, door middel van de commissie nu reeds vroegen. De Voorz. komt daar tegen op. De weigering van steun door de Regeering hangt niet af van vroeg of te laat vra gen, maar van den gunstigen toestand van de gemeente. B. en W. 'achtten het noodeloos werk. Dhr. Oggel bevestigt dit en dat blijkt ook daaruit, dat reeds jaren van alle kanten geprobeerd is om verbetering in de vlasindustrie te brengen. Hij ver wacht er ook nu geen succes van. Tegen het opwekken van de menschen om nü werk te geven is geen bezwaar, maar de menschen laten zooveel „moge lijk reparatie's en nieuwe werken ach terwege, omdat de kas het niet toelaat. En ook van den Minister is geen mede werking te verwachten voor werkver schaffing. Dhr. Kruysse wijst erop, dat door den Raad reeds vroeger besloten is, om niet in te gaan op het verzpek van die com missie, toen deze ons een aandeel in de kosten vroeg. Als we nu dus een conferentie aanvroegen, dan zouden we daardoor de commissie erkennen en zou het wel eens kunnen gebeuren, dat men vroeg betaalt eerst en dan waren we dat zedelijk verplicht. Alvorens in corres pondentie te treden, zouden we wel eerst dat aandeel moeten betalen. Dhr. Dieleman vindt, dat dhr. Kruysse om de zaak heen draait. De comnjjssie is er, of we ze erkennen, of niet. En hier is een adres en dat kunnen we be handelen. Er staan punten in, die dat wel waard zijn. Er is weliswaar reeds veel over de vlasindustrie gesproken, maar misschien is dat wat onlrandig behandeld In elk geval is het niet aangenaam, dat we dagelijks zooveel vlas naar België zien trekken, terwijl de menschen hier zonder werk staan. Zeeuwsch Vlaanderen is een land waar veel vlas verbouwd wordt en dus is het een punt, dat wel degelijk van be lang voor ons is. De Voorz.B. en W. zeggen ook niet, dat het niet van belang is, maar dat 5e er geen nut in zien. Dhr. DielemanDat weten we niet en moeten we afwachten. In een tijd, dat nog niemand aan een waterleiding dacht, werden al groote sommen be- 'steed aan die zaaken nu wordt er nog niet eens geld gevraagd, maar al leen een conferentie voor een zaak, die van even groot belang is. Spr. stelt voor het hdres niet voor kennisgeving aan te nemen, maar een conferentie aan te vragen. Dhr. 't Gilde is er niet tegen, maar gelooft, dat het bij praten zal blijven. Dhr. Kruijsse merkt op, dat het be werkt vlas hier veel te duur zou kosten, dat komen ze niet kwijt. Dhr. Oggel zegt dat een der hoofd oorzaken ook is de vele huisindustrie in België, wat hier belemmerd wordt door de arbeidswetten. Dhr. P. de Feijter noemt als voor naamste oorzaak, dat de normale tijd weer terugkeert ^Vóór den o»rlog ging er ook veel vlas naar België," er is dus niets nieuws onder de zon. Vroeger was steun van de Regeering te wachten, doch nu de schatkist .berooid is niet meer. En ook de vlassers zijn het zelfs niet eens; de een wil uitvoerverbod, de anddr niet. Dhr. 't Gilde is er wel voor, dat de vlasindustrie opleeft, maar als dat door huisindustrie moet komen, is hij er tegen. Dhr. P. de Feijter zegt, dat de vlas beweging al zoo vaak besproken is, dat hij verwonderd is, dat men er hier nog mee aankomt. Bovendien doet de Raad zeer veel voor de werkloosheid. En wat het aansporen ,der burgerij betreft, heeft de Raad toch niet de macht, om werk te doen uitvoeren. Hij is dus voor het voorstel van B. en W. Dhr. Dieleman is door het gesprokene nog niet overtuigd en blijft van meening, dat het voornaamste van ons werk, de vlasindustrie hier wordt weggehaald. En nu kan de gemeente toch probee- ren dat te belemmeren Of er resul taat zal zijn, daarover kan later gespro ken worden. Hij handhaaft dus zijn voorstel. Het wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór de h h. Dieleman, 't Gilde en Van de Casteelde overige h.h. stemmen tegen. Hierdoor is het voorstel van B. en W. aangenomen. 8, Verzoek oudercommissie. De Oudercommissie der openbare lagere school had een adres gezonden, om te verkrijgen, dat van gemeentewege aan de buitenkinderen dier school warm drinken zou ,worden verstrekt, evenals dat in de bijzondere school in de Nieöwstraat geschiedt. De Voorz. merkt op, dat er wel ge wezen wordt op de bijz. school in de Nieuwstraat, maar spr. kan verklaren, dat dit een particuliere liefdadigheid is van het hoofd dier school. Bovendien krijgen de behoeftige ouders financieelen steun en daarom hebben B. en W. voor gesteld om van gemeentewege hier niet toe over te gaan. Dhr. 't GildePrincipiëel is er dus geen bezwaar? Zijn het dan de kosten Spr. is vóór het verzoek en als het nu op de christelijke school gebeurt, waar om dan niet op de openbare Iemand van de rechterzijde heeft hem gezegd, als de openb. school dat krijgt, dan komen de anderen ook; nu, dat is hun recht en ik ben er sterk voor, dat die kinderen warm drinken krijgen. Dhr. J. de Feijter zegt, dat als Gilde over principes spreekt, en zegt, dat van de rechterzijde er ook om gevraagd zou worden, het voor spr. nog wel de vraag ft, of de bijz. school, als er drinken van gemeentewege werd verstrekt, dit wel zou aanvaarden. Als er op de openbare school liefde bestaat voor de kinderen, dan kunnen ze dat even goed doen, als op de bij zondere. Dhr. Kruysse is ook niet tegen het verzoek, maar dan komen alle scholen en spr. vraagt of dat wel mogelijk is? Hij dacht, dat daarvoor betaald werd. Dhr. Oggel zegt, dat er op de bijz. school in de Nieuwstraat niet voor be taald wordt. Dhr. P. de Feijter gelooft, dat als op alle scholen drinken verstrekt wordt, dan wordt het een zaakje voor de gemeente, en zullen de kosten weer veel meer be dragen, dan het nut opleveren kan. Beter was het, dat dit van particu liere zijde geschiedde, zooals op Spui. Dhr. Dieleman wil er ook nog wat van zeggen. Er is gesproken over prin cipe en dan zegt 't Gilde terecht, dat de principes weggevaagd zijn, want we geven reeds steun voor schoeisel, enz. De Voorz. zegt, dat de rechtsche par tijen het hierover niet eens zijn. De een doet het en de ander niet. Dhr. Dieleman vindt het wel eigen aardig, dat het hier gratis geschiedt en op Ópui tegen vergoeding, dus eigenlijk zooals het behoort, maar spr. vindt, dat nu de overheid toch reeds in eenigen vorm steun geeft, dan er z. i. geen be zwaar was, dat van gemeentewege warm drinken werd verstrekt. In elk geval hebben de kinderen het noodig. Dhr. Baert vraagt of men wel eens over de kosten gedacht heeftstel eens voor, zegt hij, dat de kinderen op alle scholen drinken kregen, wat zal iemand dan vragen, die daarmee belast wordt? Want zoo'n man moet dan zorgen daar overal op tijd te zijn en te zorgen, dat de koffie enz. voorhanden is. Spr. scha dat op f 1200 tot f 1500; hij rekent.daar- voor f2 per dag per school van 25 kinderen Dhr. KruijsseKoffie Koffie aan kinderen? Dhr. 't Gilde zag ook liever, dat het warme melk was. De Voorz. brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat wordt aange nomen met 6 tegen 4 st. •Statuten schappij. Waterleiding=Maat Het z.g. Breede Waterleiding Comité heeft de statuten der komende maatschappij vastge steld in concept, gelijk een exemplaar hier nevens gaat. Het is nu gewensch't, dat de gemeenten die besloten tot toetreding hun zegel daaraan hechten, dewijl zij toch oprichters dec Maat schappij zullen worden. Men versta mij goed, dat daaruit niet voort vloeit, dat zij alleen de waterleiding zullen aanleggen. Immers het geheele plan is geba seerd op deelname van geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren en zelfs wanneer straks hopenlijk Hontenisse zal zijn toegetreden, en ook Sas van Gent dat zal doen, zoude wel alleen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een waterlei ding kunnen gemaakt worden, met zeker niet minder rentabiliteit, doch diende toch ook eerst daarvoor nieuw besluit der Prov. Staten te zijn voor wat de risico-garantie betreft en zou er ook eerst een nieuwe rekening gemaakt worden en andermaal met het Rijk in overeen stemming getreden worden, Intusschen moet m.i. de aandacht gevestigd blijven op geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het moge naar langere toelichting eindelijk de raden der andere gemeenten duidelijk worden, dat menschelijkerwijs gesproken de gemeente- financiën niet in 't geding komen en de mede werking der gemeenten slechts van formeelen aard is, gelijk dat elders ook is gebleken, wan neer Rijk en Provincie risicogarantie verleenen en zonder deze kan de zaak ook niet begonnen worden. Maar voortgang moet er gemaakt met de oprichting der maatschappij waartoe de statu ten moeten worden goedgekeurd door de Kroon. Daartoe moeten zij worden vastgesteld. Het comité verzoekt U deze in den raad te behan delen en iemand te benoemen die namens Uw gemeente als stemgerechtigde op de consti- tueerende vergadering kan optreden, welke wij hopen te houden op 4 Maart a.s. des voormid dags ten 11 ure in het Hotel des Pays-Bas te Ter Neuzen. Aangenaam ware het mij, eventueele voor stellen tot wijziging van het concept eenige dagen te voren te ontvangen. Bij dit schrijven is toegezonden een exem plaar der concept-statuten. Dit adres luidt aldus Aan den Raad dei Gemeente, Gever, eerbiedig te kennen J. Huizinga, voorzitter en J. F. de Cooker, secretaris van de Commissie tot Werkverrui ming in Zeeuwsch-Vlaanderen, wier zetel ge vestigd is in de Dislricts-arbeidsbeurs te Ter Neózen dat onze Commissie zeer erkentelijk is voor de wijze, waarop in den vorigen winter door den Raad getracht is met werk te zoeken in den nood der werkloozen te voorzien dat de omvang van de werkloosheid in Z. VI. nog vrij belangrijk is eerstens in de bouw vakken, en voor de andere arbeiders door het stopzetten der vlasfabricage, wat in de eerste plaats in Axel van.beteekenis is en een 60-tal arbeiders deed weiTdoos worden; dat edn en ander ons aanleiding geeft nog maals de aandacht op dezen noodtoestand te vestigen dat het, indien in Uwe gemeente werkloos heid heerscht, overweging verdient, door werk te verschaffen in dezen nood te voorzien en eerst daarna door steunverleening in den nood der werkloozen te voorzien; dat wij ons onthouden bepaalde werken te noemen, dit geheel aan de competentie van Uw college overlatende; Redenen, waarom onze commissie Uwen Raad beleefd verzoekta de burgerij op te wekken reeds thans zooveel mogelijk hunne jaarlijksthe onderhoudswerken te laten verrichten, met het oog op de werklooze bouwvakarbeidersb indien mogelijk werk te doen verrichten ter voorziening in den nood der overige werk loozen; c middelen te beramen in overleg met de regeering, die er toe kunfien leiden, dat de vlasfabricage in Zeeuwsch VI. weer loonend wordt, en aan 100-tallen gezinnen weder een bestaan zal kunnen geven. De commissie, enz.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2