Binnenland. rl De inmiddels ontvaDgen berichten deden het ergste vreezen voor den ruim 67-jarige (hij is 28 Dec. 1856 geboren te Stauoton). Het bulletin van dr. Grayson, in specteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht en lijfarts van den oud president, meldde, dat de lijder een ernstigen nacht had doorgebracht, waarna zijn toestand gedecideerd was verergerd. Zijn krachten namen af. Zijn toestand was hoogst ernstig. Senator Mac Cormick, oud-voorzitter van de democratische nationale com missie, zeide Vrijdag, toen hij Wilson's huis verliet, dat er weinig hoop meer was en dat de ex-president elk oogeu blik kon sterven. Zaterdagavond te 9 uur viel hij in een diepen slaap, waaruit, gelijk door zijn geneesheeren werd verzekerd, geen ontwaken meer mogelijk was. Zijn echtgenoote, zijn dochter Mar garet, en zijn vriend en lijfarts dr. Grayson bleven bij hem tot het einde kwam. Niet één enkele maal tijdens zijn ziekte heeft de ex-president teekenen gegeven, dat hij klaagde over pijnen. Men heelt hem geen verdoovend6 mid- delen gegeven. De sympathie in Amerika is heel groot. Het beste bewijs hiervan leverde wel de menschenmassa, welke zich bij het huis van den overledene had ver zameld. Zelfs was de politie genood zaakt, tot afzetting over te gaan, ten einde den weg naar de deur der wo ning vrij te houden. De moed, welke Wilson aan den dag beeft gelegd in het aangezicht van den dood, heeft diepen indruk gemaakt en hij zal na zijn dood worden geëerd op een wijze, zooals hij dat gedurende de laatste jaren van zijn leven niet heeft gekend. De herinnering aan hem zal in zijn land een veel grooteren invloed uitoe fenen dan zijn levende stem vermocht. Hij zal met militaire eer worden begraven. Kameroverzicht De Tweede Kamer heeft deze week allereerst de behandeling van de inter pellatie-Boon omtrent de débacle bij den Postcbèque en Girodienst voortge zet. Dat een tastbaar resultaat niet zou worden bereikt spreekt van zelf. Er is de vorige week op gewezen, welk een uiterst zwak en zelfs incon stitutioneel standpunt minister van Swaay hier inneemt. Hij beroept zich op mededeelingen hem door zijn amb tenaren verstrekt. En als Z Exc. nu nog verklaart, dat hy den tegenwoor- digen directeur-geueraal niet den rech ten man op die plaats vindt, doch met het oog op het te lage salaris 12.000) geen meer geschikt persoon kon vinden, dan zou men zelts nog geneigd zijn te vragen, of men dan misschien om de zelfde reden ook geen geschikt persoon als Minister van Waterstaat heeft kunnen krijgen. De Minister verklaarde zich bereid de rapporten, die nog zullen worden uitgebracht, openbaar te maken. En de meerderheid der Kamer vond blijk baar, dat men zich daarmede nu maar tevreden moest stellen, maar de heer Marchant dacht er anders over en maakte eene motie aanhaugig om uit te spreken, dat de dienst van het Staatsbedrijf der posterijeu enz. ondoel matig is en de Regbering werd ver zocht maatregelen te nemen tot eene meer doelmatige organisatie en een meer richtig beheer van den dienst. Da Kamer verwierp de motie met 49 tegen 16 stemmen. Woensdag zaten wij geheel in de In dische sfeer. Eerst kwam ae interpel latie van den heer Albarda aan de Oi ie over het beleid van de Regeering tijdens de spoorwegstaking van het vorig jaar. En nadat de interpellant en de Minister hierover zeer kort het woord hadden gevoerd ging men over tot de Indische begrooting. De heer Albarda zag daarbij overal teekenen van reactie, zeker niet ten onrechte, zooals er thans nood gedwongen over de geheele wereld reactie heerscht. Maar de genoemde afgevaardigde achtte eene totale wijziging in het Indische bestuur noodzakelijk, aangezien anders de binnenlandsche bevolking licht tot meerdere onwettige daden zou over gaan. Dat de heer Van Ravesteijn in dit opzicht nog een weinig verder ging spreekt vanzelf. Hij acht onze Regee ring in Indië de meest geschikte om de revolutionnaire actie daar aan te wakkeren. De heer Gerritzen drong aan op verdere inkrimping van de Staatstaak in Indië en op de versooering van den dienst. Hij wees er op, hoe in de jaren na 1916 ook daar met het geld is ge smeten en hoe sinds dien de belastingen meer dan verdubbeld zijn bij atname van de inkomsten. Donderdag waren inzonderheid de heeren van de Rechterzijde aan het woord en had min. de Graaff dus een goede dag. Allereerst was er de heer Lovink, die den fiuancieelen toestand heel wat minder ongunstig acht dan de heer Gerritzen. Vooral het feit, dat de nieuwe Iodische leeningen in Ame- risa en Engeland ver waren overtee- kend, toonde aan, dat men daar ver trouwen heeft in den economischen toestand van onze koloniën. De heer Feber was zeer goed te spreken over de tegenwoordige Regeering en zoowel hij als de heeren Scbeurer en Van Boetzelaer verdedigden uitvoerig het beleid van den Gouverneur Generaal tijdens de spoorwegstaking tegenover de aanvallen van den- heer Albarda. Een nieuw onderwerp vormde de corruptie die blijkbaar in verschidende takken van den dienst in Indië zeer sterk ingeworteld is. Terecht werd zeer strenge critiek uitgeoefend op de wijze, waarop blijkbaar dikwijls een ambtenaar voor een bepaald ambt wordt uitgekozen. En wellicht heeft men ook in Indië evenals op sommige plaatsen hier te lande veel te lang ge aarzeld alvorens de koe bij de hoorns te pikken en het kwaad te ondertiruk- ken. Een deel van de schuld komt bij dergelijke bedriegerijen op groote schaal altijd ten laste van de leiders van den betrokken tak van den dienst, die, als zij niet medeplichtig zijn, in elk geval de teugels van het bewind niet strak hebben weten te houden. Het is te hopen, dat de vele lessen van den laatsten tijd onze regeerders zullen hebben geleerd, dat niet iedereen eene groote mate van zelfstandigheid en vryheid van beweging kan verdragen, doch dat eene strenge controle noodig is. En ook gevoelen wij veel voor de meening van dr. Scheurer, dat men bij de benoeming van ambtenaren niet kan volstaan met een lichamelijke keuring, maar dat ook eene geestelijke keuring noodig is en dat men meet trachten zooveel mogelijk betrouwbare personen te krijgen. De heer Feber hield tegenover den heer Albarda staande, dat van eene reactie in Indië geen sprake is. Men vergeet, dat een terugtred op den weg, die de laatste jaren is ingeslagen, noo dig is geworden. Inkrimping van de overheidstaak zal in Indië, evenals bij ons, onvermijdelijk zijn en in verband daarmede zal het aantal ambtenaren moeten worden verminderd. De heeren Van Boetzelaer en Van Dijk achten eene betere opleiding der ambtenaren noodig om het geheele corps op een booger peil te brengen. De heer Mar- chaut is van meeuing, dat de jonge ambtenaren voor hun examen te veel parate kennis moeten bezitten en te weinig inzicht hebben in den geest en het karakter van de ïnlaudsche bevol king. De beer Wijnkoop betoogde, dat alles reactie is in Indië en dat de inlandsche bevolking wordt uitgebuit ten dienste van het kapitaal. De schuld vooralle onlusten en ongerechligheden, die voor komen, berust volgens hem uitsluitend bij de RegeeriDg. De heer Marchant, die Vrijdag aan het woord kwam, klaagde er niet ten onrechte over, dat de Regeering het eene oogenblik den fiuanciëelen toe stand in Indië voorstelt als betrekkelijk gunstig, het andere als hoogst ongun stig, al Daar mate men bepaalde doel einden nastieeft of wel belastingvoor stellen wil doordrijven. Dat de Regee ring nu de kapitaalsuitgaven wil ver minderen ten einde op die wyze voor 1925 tot een sluitende begrootiDg te geraken kon deze afgevaardigde niet onverdeeld toejuichen. Hij meent dat de uitgaven voor productieve werken daaronder niet zullen mogen lijden. Nadat nog. de beer Albarda in verband met zijue interpellatie eene motie had ingediend waarin alleen stond dat het antwoord van den Minis ter niet bevredigend was, kwam de heer de Graaff zelf aan het woord. Allereerst besprak Z. E. de staking van het vorige jaar. De Regeering heeft hier naar zijne verklaring geen schuldde stakers wisten, dat verbe tering van hun positie „in overweging" was. Wat de vlootkwestie betreft, meent Z. E, dat men hiermede en met de geruchten over Singapora voorzichtig moet zijn. Ten opzichte van den fioancieeien toestand is de heer de Graaff niet pessimistisch, maar hij er kent dat de bezuiniging langzaam gaat. Het verwijt van reactionuair te zijn, wierp hij verre van zich, hij meent, dat men tot beperking van de Staats taak moet komen door vermindering van overheidsbemoeiing op het geheele terrein. De Zoinertyd. Volgens Kon. besluit van 31 Januari zal de zomerrijd aanvangen op 30 Maart en eindigen 5 October. Zooals bekend heeft het Tweede Ka merlid Braat reeds een adres ingediend om den zomerrijd af te schaffen. Bezuiniging by het ryksbouwwezen Naar Het Vad verneemt is de Rijks gebouwendienst er in geslaagd, alleen bij het Rijksbou wwezen een 700.000 per jaar aan salarissen te besparen. In plaits van vijt rijksbouwmeesters doet men het en het gaat best met één ook is het aantal Rijksarchitecten en Rijksopzich ters belangrijk ingekrompen. De Ned. Journalistenkring. Deze kring heeft zijn veertigjarig be staan gevierd. Zaterdag is de Kring ontvangen op het gemeentehuis te Den Haag, waar dr. van der Meulen als waarn. burgemeester de journalisten welkom heette. Daarna werd in Hotel Paulez een zeer druk 'bezochte receptie gehouden waarbij zeer veel autoriteiten hun geluk wenscben kwamen aanbieden. Prins Hendrik kwam te halt vier het bestuur complimenteeren, gevolgd door baron v. Geen, particulier secretaris der Koningin. In hetzelfde hotel had «en feestmaaltijd plaats, waartoe o. a. verscheidene minis ters en verschillende burgemeesters wa- reu uitgenoodigd. Aan tafel werd o.a. het woord gevoerd door Minister Ruys. Zondag had de algemeene vergadering plaats waarop de voorzitter, de heer D. Hans, een herdenkingsrede hield over „veertig jaren journalistiek'. AXEL, 5 Februari 1924 Heden werd alhier door de Maat schappij „Vooruitgang is ons Strevön"- aanbesteding gehouden van kunstmest stoffen, waarvan de uitslag was als volgt a. Kaïniet. De Ruy er en Co., Axel 2.59, M. van der Gouwe, Terneuzen f 1,94. b. Kalizout. De Ruyter en Co 5.24, Van der Gouwe 2.56. e. Superfosfaat. Firma D. J. Oggel, Axel 2 84, Van der Gouwe f 2 79 De Ruyter en Co 2 79, Wauters - ei helst f 2 IS en Dirk Scheele, Ter- I neuzen 2 76. d. Chilis lpeter Scheele f 14 94, Van der Gouwe t 14.67, Eirma Oggei t 14 54. De Ruijter en Co. /"14 47J Centraal Bureau, Rotterdam 14 43 en Wauters Verhelst 14.31. Gegund aan de laagste inschrijvers. Vrydng kwam alhier een auto aan net station, waarin een man met een groot verband om het hoofd. Het was de vlashandelaar E. Davids van Saffe laere (Bdie onderweg van hier naar aamslag bij het voorbijsteken van twee boerenwagens van een der paar den zoodanigen klap tegen het hoofd kreeg, dat hij met een hevig b:oedende wonde van zijn rijwiel werd geslagen. Hij werd door een paar voorbijgangers op het erf „Pauwvliet' gebracht, waar hij voorloopig werd verpleegd. Een spoed g geroepen geneesheer verbond hem verder, zöodat hij weldra zoover w as hersteld, dat hij per auto naar hier kon worden vervoerd, om daarna per trem zijn thuisreis voort te zetten. De man had veel bloedverlies geleden. Een waarschuwing moge dit zijn voor veel boerenknechts, die vaak ter nau- wernood uitwijken, als een wielrijder het sein geeft om te passeeren. Onderstaande onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, zijn op het postkantoor in de 2e helft van Januari terugont vangen Bureau Amsterctamsch Nieuwsblad, Amsterdam C. F Schneider, Leiden. Vereeniging Landverhuizing, 's Gra venhage. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewrenseht alle per post te ver zenden stukken steeds van een volledig adres straat en huisnummer te voorzien. Zaterdagmorgen heeft op het ka naal tusschen Sluiskil en Terneuzen een aanvaring plaats gehad tusschen het sleepschip Dymphna" en het zeil- vaartuig Bastiaantje" waarbij de schip per van laatstgenoemd vaartuig J. Mookhoek het linkerbovenbeen heeft gebroken en naar het ziekenhuis te Sluiskil is overgebracht Beide vaartuigen zijn ernstig bescha digd, o a. is de stuurinrichting van de „Dymphna" ontwricht. Door den gemeenteraad van Hulst is Vrijdag vastgesteld een steunregeling voor werkloozen, op een bedrag van f6.per week voor georganiseerden en f 4 50 voor ong organiseerden, die minstens vier weken werkeloos zijn. De regeling wrnrdt behoudens goedkeu ring door Ged St. geacht te zijn inge gaan 1 dezer, en voor een termijn van zes weken. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek om subsidie voor den autobus dienst Stoppeldijk—Hulst Aan de hoofdstraat in de Nieuwe Stadswijk besloot men den naam te geven van Wilhelminastraat, zulks ook in verband met het zilveren regeer- ingsjubileum van H. M. de Koningin, Hbld. Tegen 1 Mei a.s. gaat de heer J. v d. Ouden te Terneuzen het onder wijs met pensioen verlaten. De heer Van den Ouden heeft te Terneuzen 47 jaar als onderwijzer gearbeid. Nederl. Ges'aagd voor het candidaats- examen 2de gedeelte electrotechnisch ingenieur, de heer G. de Regt van Zaamslag Failliet verklaard Jacobus van 1 'rongelen, aannemer te Hoek Rechter Commissaris mr P. J. van Bortel. Cu rator mejuffrouw mr. Anne Bolle te Middelburg. L f j L

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2