ROO m sloten de verzoeken van adressanten om een hoogere uitkeering af te wijzen, terwijl naar aanleiding van later inge komen verzoeken de volgende tegemoet komingen worden verleend Cath. de Koeijer f 15, P Koekkoek f 10, B. Koek koek f 10, C Schieman f 10, Q. Koekkoek f 10, Joh. van de Voorde f 10, Jac. Wol- fert f 10, A. den Beer f 10, J. van Cad- sand f 15, Ch. Dieleman f 10, L. Diele- man f 15 en A. de Putter f5. 8. Verzoek aankoop boomen. De Voorz. zegl, dat er nog gevraagd is door de Rijke, om een paar boomen, die in de Oude Wijk staan, en dood zijn, te mogen koopen voor f25. Als de Raad het goed vindt, zouden B. en W. die boomen maar toewijzen. M. a. s. wordt aldus besloten. 9 Omvraag. Dhr. Kruijsse zegt, dat enkele perso nen, die een afwijzend antwoord ont vingen op hun verzoek om verlaging van belasting, aan spr. vroegen op welke gronden die afwijzing berustte. Voor een goeden gang van zaken achtte hij het wel goed, dat zulks voortaan om schreven werd. Dan zouden velen het misschien overbodig achten om nog verder in beroep te gaan. De Voorz ziet er geen bezwaar in, ofschoon het ook wel persoonlijk ge vraagd kan worden. Dhr. 't Gilde merkt op, naar aanleiding van het jongste ongeluk, dat er in het plaatselijk blad reeds een vorige winter op gewezen is en ook nu weer, dat het wel noodig was, dat er bij ijsgang red middelen op het ijs waren. Er heeft zich nu weer een droevig ongeval voor gedaan en spr. weet het niet, maar heeft toch gehoord, dat als er middelen bij de hand waren geweest, het ventje mis schien gered zou zijn. Hij vraagt daarom of B. en W. dit geval al onder de oogen hebben gezien en voortaan middelen beschikbaar willen stellen. De Voorz. antwoordt eensdeels wel en anderzijds niet. Of het jongetje gered had kunnen worden, is moeilijk te be antwoorden, want in zoo'n geval moeten de redmiddelen direct bij de hand zijn en nu kan het heel goed, dat deze aan de eene zijde van de kreek zijn en op het andere eind een ongeluk gebeurt. Dat is niet te voorkomen. (Op schaatsen zijn ze dan toch binnen enkele minuten gehaald en behoeft men in elk geval gen half uur te wachten. Red.) Verder hoopt spr. in de volgende vergadering de meening van B. en W. hierover ken baar te maken. Dhr. 't Gilde wil ook nog wijzen op het feit, dat bij den brand^bij dhr. Oggel gebleken is, dat de brandweer niet fuctioneerde, zooals het behoort De brandweer is eigenlijk nog altijd misdeeld geweest en eischt een gron dige reorganisatie, en daarom vraagt hij zich af, of niet meer succes te bereiken was, met een vrijwillige brandweer met premiestelsel. Het zal nu wel de aan dacht hebben van B. en W.. nu de eerste Wethouder hier de dupe was, ofschoon hij niet wil zeggen, dat ook in een ander geval B. en W. aan die zaak niet zou den hebben gedacht, maar hij meent er toch op te moeten wijzen, dat er meer oefening moet zijn, waardoor meer rou fine verkregen wordt. De Voorz. vraagt of dhr. 't Gilde niet duidelijker wil uitdrukken en feiten kan opnoemen, die nu eigenlijk niet in orde waren. Is dhr. 't Gilde er bij geweest en heeft hij gezien, hoe gewerkt is Dhr. 't Gilde zegt vernomen te hebben dat het zeer lang duurde eer er water werd gegeven. De Voorz. antwoordt daarop, dat het te begrijpen is, dat 's nachts wanneer ieder in rust is, maar niet direct alle man bij de hand is, als er „brand' geroepen wordt. Er is echter gedaan wat men kon dat er dadelijk bij hel pompen twee slangen braken, kan nie mand helpen, maar er is zoo vlug als mogelijk was, water gegeven en dhr. Oggel zelve was erbij, dat de motor direct aansloeg en is zeer tevreden, voor de wijze waarop hulp is verleend. Het is gemakkelijk praten op een vergadering, maar men moet er voor staan. d. Dhr. 't Gilde heeft gehoord, dat de boomen op den Kinderdijk zullen gerooid worden en vraagt of B. en W. dat niet kunnen voorkomen. Het weinige natuurschoon, dat hier is, zou men toch moeten trachten te behouden. Spr. zou het betreuren, als die mooie weg ge schonden werd. De Voorz. zal dit met de Weth. be spreken. Dhr. 't Gilde vraagt nog, hoe het staat met de verlichting van den Kin derdijk De Voorz. zegt, dat die nu in orde zal komen, nu de buis van de Z. V. T. M. is overgenomen. Ingezonden Mededeelingen. MIJN HAR DT's Zenuw-Tabletten.... 75 ct. Laxeep-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. (6) Bij Apoth. en Drogisten. gehouden vergadering den naam heeft ontvangen van „Arbeidersontwikkeling"; dat zij circa 90 a 100 leden telt en omstreeks 60 a 70 boeken onder haar beheer heeft die, te beginnen 1 Februari, zullen worden verspreid dat zij voornemens is deze beperkte hoe veelheid lectuur zooveel en zoo spoedig mogelijk aan te vullen met verschillende werken van letterkundigen en economi schen aard van schrijvers van de meest uiteen loopende richting dat zij reglement en verdere beschei den ter inzage van het Dag. Bestuur zal zenden en dat zij de gemeentelijke subsidie aan de beide andere hier ter plaatse bestaande bibliotheken in oogenschouw nemende, ten slotte vrijheid vonden, om schriftelijk tot den Raad te verzoeken om een jaarlijksche subsidie van f60 Wordt in handen gesteld van B en W. om bericht en raad. Hierna sluit de Voorz. de vergadering met dankzegging. Contributie gewone leden (264) f 2035 05 Reglementen q'^q Bijdrage buitengewone leden (47) 109.- .Boete j Rente 60.42 Totaal f2206.01 Uitgaven Betaalde ziektegelden aan 92 leden f 1831.50 rorten en drukkosten, enz. 34 17 Bodeloon jg;_ Binnenland. f. Dhr. Van de Casteel vraagt waar om de woning boven de secretarie, vroeger geheel in orde gebracht voor Cornelisse, nu niet meer bewoond wordt. Dat was toch wenschelijk, want, nu moest men Cornelisse eerst gaan wekken voor den sleutel, toen er brand was. De VoorzDat was juist verkeerd, want de sleutel was waar hij wezen moest, nl. bij den brandmeester en niet bij Cornelisse. Dhr. Van de Casteel zou het toch ge makkelijker vinden, als er altijd iemand, b.v. de gemeentebode, op het stadhuis was. Er zijn toen veel kosten gemaakt om er een bovenwoning van te maken, en nu staat het leeg. De Voorz. zegt, dat die kamer van Cornelisse voor archief gebruikt wordt en wat dan nog over blijft is te klein voor een bovenwoning. Dhr. Van de CasteelIs er dan zoo veel archief? Dhr. 't Gilde kan ook niet gelooven, dat die ruimte noodzakelijk is voor 't archief. En de gemeentebode is iemand met een laag traktement, en een hooge huur. 'tZou dus èn de gemeente en den bode ten goede komen. De Voorz.Als de gemeentebode te laag gesalarieerd is, moet U een voor stel doeu tot verhooging. En wat het archief betreft moet men toch vertrou wen stellen in het Dag. Bestuur. We hebben het noodig, maar als de Raad anders denkt, zijn wij van de verant woording af. Dhr. Van de Casteel doet het voor stel, om het stadhuis te laten bewonen door den gemeentebode voor f2 per week. Alleen dhr. 't Gilde steunt dit voorstel, zoodat het niet in stemming komt. Hierna sluit de Voorz. de openbare vergadering, die overgaat in besloten zitting. Na heropening wordt nog mededeeling gedaan van een adres van C. Hamelink en P. Warnier, resp voorzitter en secre taris van de alhier bestaande Algemeene Volksbibliotheek, die daarin te kennen geven, dat genoemde Algemeene Volks bibliotheek alhier werd opgericht op 28 December 1923 en in de op 12 Januari Belasting op rflwielen. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om eene belasting van 1 Per jaar voor bet hebben van een rijwiel te heffen. Ieder rijwiel, dat in het verkeer wordt gebracht, moet zijn voorzien van een jaarlijks te vernieuwen plaatje, dat tegen betaling van de belasting te verkrijgen is. De geldboete voor het ontbreken van het belastingwerk aan het rijwiel be draagt ten minste 5 en ten hoogste 25. Het rijwiel, waarmee de overtreding wordt gepleegd, kan in beslag worden genomen. De Minister raamt de opbrengst der belasting op drie millioen per jaar AXEL, 1 Februari 1924 Woensdag werd de jaarvergadering gehouden van „Steunt Elkander". In de vergadering van buitengewone leden had de bestuursverkiezing plaats, we gens period, aftreding van den voor zitter, den 2en penningmeester en 6 commissarissen. Met op één na algemeene stemmen werden herkozen in de genoemde func ties resp. de heeren J. M. Oggel, A. Esselbrugge, P. Koole, C. Smies Hz., J. Wieland, M. Wolfert. In plaats van dbr, Jac. Weijns, die voor de benoe ming had bedankt, werd gekozen dhr. Jac. Dekker Wz. Daarna had de gecombineerde ver gadering plaats, die matig bezocht was. De heer Oggel voornoemd opende de vergadering met een woord van welkom en wees erop, dat dit jaar op treurige wijze een lid was ontvallen, door het verdrinken van J. van Doeselaar. Ook herdacht hij wijlen den heer J. A. van Vessem, die van af de oprichting com missaris was geweest en steeds belan geloos zijn krachten aan de vereeniging had gewijd. Ook moet een woord van dank gebracht worden aan den heer Jac. Verijzer, die wegens hoogen leef- tijd zijn functie heeft neergelegd na vele jaren ook tot steun van het bestuur te hebben medegewerkt. Spr. ziet even terug op het afgeloopen jaar, dat een kalm verloop heeft gehad. Hij hoopt, dat de werkzaamheden mo gen vermeerdereu en de malaise haar hoogste punt heeft bereikt. Moge het jaar 1924 voor allen zijn een jaar van geluk en vrede, opdat allen dit jaar in eensgezindheid mogen doorbrengen. Met applaus werd instemming met bet gesprokene betuigd. Nadat ae notulen waren gelezen, keurde de voorz. deze goed onder dank betuiging aan den secretaris voor zijn uitgebreid verslag Hierna deed de penningmeester voor i z ng vau het fi lanc'ëel beheer. De inkomsten bedroegen Totaal f 1880 67 Er is dus een goed slot van f325.34. Dit gevoegd by het kapitaal, dat de vereeniging heeft uitstaan, bezit deze thans in totaal f2983.18. Aan de orde kwam thaDS de vraag of voortaan voor de leden, die de alge meene vergadering niet bezoeken boete zal worden toegepast. Rekening hou dend met de vele bezwaren, die daar aan verbonden zijn, stelde het bestuur voor geen voorstel daaromtrent te doen de penningmeester gaf een afwijzend advies, waarmede de vergadering ac- coord ging. Hierna bracht de secretaris een be knopt jaarverslag uit. Het ledental be draagt nu 257, en dat der buitenge wone leden 46. Er zijn 4 leden we gens wanbetaling geschrapt, 5 zijn ver trokken en 1 overleden. Er kwamen 0 nieuwe bij. Van de donateurs is 1 overleden. Overigens klinkt uit het verslag een meer gunstigen toon, dan in vorige jaren gehoord werd. Ten slotte werd nog verzocht aan de leden om allen hun wijkletter en huis nummer op te geven bij de eerstvol gende contributiebetaling. De brieven bestellers schijnen zoodanig van hun stadgenooten te vervreemden, dat ze met geen mogelijkheid meer de adres sen kunnen bestellen, die de secretaris schryft. Ook bij vertrek en verhuizing is het zeer gewenscht daarvan opgave te doen. Vaak moet het bestuur er maar naar raden. Met een woord van hartelyken dank voor de belangstelling in het leven der vereeniging sloot de voorzitter de ver gadering. Gisteren hield de Chr. Zangver- eeniging „Asat" alhier haar 10e jaar vergadering, welke druk was bezocht. De voorzitter, dhr. J. Ie Eeber, opende de vergadering en wees in zijn welkomst woord op het werk der vereeniging in het verstreken jaar, en waar dit een jubileum gold, gaf hij ook een overzicht van het leven van de vereeniging over de afgeloopen 10-jarige periode. Spr. uitte den wensch, dat d? vereeniging nog vele jaren mocht groeien en bloeien tot cut harer leden en hoopte, dat nog velen tot de vereeniging zouden toe treden. Hierna las de penningmeesteres het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat het batig saldo van „Asat" bedroeg 90,31 en van Het Kinderkoor 88.51, totaal 170,82. Uit het verslag van den secretaris bleek het ledenaantal onge veer 65 te bedragen. Alsnu werd overgegaan tot de verkiezing van leden voor een nieuw bestuur, wegens aftre ding vac de heeren J. Ie Feber als voorzitter, C. de Feijter als secretaris, mG C. Heijnsdijk als penningmeesteres en mej. A. van der Wiele als alg. secundus. Deze werden allen herkozen. In de vacature van dhr. J. A. Hoebé werd gekozen dhr. H. van Luijk. De verdeeling der functies zal later plaats hebben. Verder werd de avond aangevuld met eenige voordrachten, waarbij de lachlust vaak werd opgewekt, waarna de voorzitter een kort slotwoord sprak en dhr. Nobels van Sluiskil de verga dering sloot. Alhier is opgericht een derde volksbibliotheek, onder den naam „Ar beidersontwikkeling", met een 90-tal ledoD. Voorzitter is de heer C Hame link, secretaris de heer P. Warnier.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2