Axelsche Courant üij is We&ks l BIJVOEGSEL Vrijdag 25 Januari 1924. No. 83. Provinciale Staten. F E U1L L E TON. Gemengd Nieuws. Buitenland. Lenin f VAN DE VAN Ter voortzetting van de najaarsver gaderingen kwamen Dinsdag de Staten van Zeeland weer byeen. Afwezig 2 leden. Nadat was besloten tot toelating van den heer Laernoes, als opvolger van wijlen den heer P. Merckens, nam de voorzitter, jhr mr. J. W. Quarles van Uiïord, commissaris, der Koningin bet woord en sprak ongeveer als volgt Het zal nog niet of slechts zelden zijn voorgekomen, dat Uwe vergaderiug in de eerste maand des jaars in open bare vergadering samenkomt. Ik wil daarom thans niet nalaten, U mijne beste wenschen aan te bieden, de hoop uit te spreken, dat 1924 U en Uwe huisgenooten veel geluk en voorspoed zal mogen brengen en U tevens dank te zeggen voor de blijken van sytn- phatie, welke ik bij de wisseling des jaars van velen Uwer mocht ontvangen. Bij den aanvang van dit, jaar zullen meerderen Uwer zich misschien met mij de vraag hebben gesteld Wat zal 1924 voor ons vaderland, voor onze Provincie en voor hare ingezetenen brengen Na het einde van den we- reldkrijg zijn wy ieder jaar vol hoop op betere toekomst begounen en dat was ook goed, want hoop geeft levens moed en arbeidskracht, maar de resul taten van de jaren, die achter ons lig gen zijn steeds in neerdalende lijn ge weest en hebben niet beantwooid aan de gestelde verwachtingen. Zal dan 1924 eindelijk het jaar zijn, waarin nieuwe welvaart en nieuwe opbioei hun intrede zullen doen? Er zijn tee kenen naar men zegt, die er op wijzen, dat men langzamerhand meer en meer een keerpunt gaat vinden, ot dat wij reeds dat keerpunt hebben bereikt. Met goeden moed dus voorwaarts, en vol hoop op betere tyden Het jaar 1923 bracht een groote wij ziging in de samenstelling van Uw col- (Vrij uit het Duitsch.) 105) De kamers waren ledig, het overschot van een nauwelijks aangeroerd ontbijt op tafel, verscheidene onordelijk neergeworpen toilet artikelen bewezen dat hier iemand zijn dag begonnen was, begonnen zonder die vroolijkheid en gemoedsrust, welke fle steeds zich ver nieuwende zorgen en plichten des dagelijkschen levens het beste doet gedijen. Graaf Wolfs oude kamerdienaar ruimde op. Sedert lange jaren vertrouwd met de gewoonten en met de levenswijze van zijn heer, tot op zekere hoogte ingewijd in de geheime geschie denis van het huis, kon hij toch volstrekt niet begrijpen, welke reden graaf Wangerloh in deze bittere Januari-koude gevoerd had uit zijn be- hagelijk huis naar Tannensee, en wat zelfs hem met het aanbreken van den dag den slaap ontrukt en naar den landweg gedreven had. Niets kwam zijn vermoedens te hulp. Dat hadden hoogstens de wagensporen kunnen doen, welke aan het meer hier en daar het woud inliepen. Had de oude Geerd zijn heer mogen volgen, dan zou hij gezien hebben, dat het rijtuig met nog twee andere bij elkander kwamen, welke alle stilhielden op een plaats in het woud, vanwaar een voetpad leidde naar een eenzaam gelegen open plek. De oude heer verliet het rijtuig en ging het korte eind te voet. Hij was de laatste die aankwam. Reeds vijf andere mannen waren er aanwezig, welke wij ten deele kennen. Constantijn, aan zijn zijde Richard, en graaf Herbert met een officier der cavalerie, benevens een dokter. Het was doodstil in het woud, het scherpste oor vernam niets, dan somwijlen het kraken van een takje onder den last der sneeuw. Ook de korte, noodzakelijke gesprekken werden lege maar desniettegenstaande dat, beeft Uw college reeds veel werk ver richt en zijn door U besluiten genomeD, die verstrekkende, zegenrijke gevolgen voor deze provincie kunnen hebben. Laten wij dan ook in het nieuwe jaar met frisschen moed en met ernst en toewijding ons aan ouzen arbeid zetten. En laten wij daarbij streven naar een aangename, goede en kan het zij vruchtbare samenwerking. Moge 1924 voor ons Vaderland en onze provincie een jaar van vrede en geluk, van voor spoed en van welvaart zijn en moge daarbij de zegen van den Almachtigen rusten op Uw en op mijn arbeid. De vergadering gaf teekenen van in stemming. Vervolgens werd gestemd voor een lid van Ged. Staten, wegens overlijden van dhr. Merckens vnd. Gekozeu wera de heer G. van de Putte met 29 stem men de heer Lindeijer had er 4 en 7 st. waren blanco. Door Ged. Staten werd daarna mede- deeling gedaan van iDgekomeu stukken, enzwaaronder het reeds vroeger ge melde rapport van de P. Z. E. M Zij werden gesteld in handen van Ged. St. en gedeeltelijk ook verwezen naar de afdeelingen. De eerstvolgende vergadering were bepaald op 5 Februari aanst. Te Ierseke is een 7-jarig meisje tijdens het speelkwartier zoodanig op het schoolplein gevallen, dat het beet onder de knie is gebroken. Eenige personen, die zich Daar aan leiding van een advertentie in vei bin ding hadden gesteld met een bewoner der Scheepmaustraat te Amsterdam tot het ontvangen van lessen in autorijden en het aanvaarden eeuer betrekking als chauffeur, hebben thaDS aangifte gedaan, dat die man, na eenige lessen gegeven en van iedere 100 ontvaugen te neb ben spoorloos verdwenen is. Te Hilvarenbeek geraakten Vrijdag twee heeren en een dame uil Eindhoven, die een tochtje op de schaats maakten in een wak. Een der heeren en de dame wisten zwemmende den kant te bereiken. De andere heer J. v. G., land meter van het kadaster, afkomstig uii Blerick, schoot echter onder het ijs en verdronk. gevoerd op fluisterenden toon. Constantijn stond daar, bedaard wachtend, terwijl de secondanten hun toebereidselen maakten en zijn oogen dwaalden ovei; de open plek. Het was een gezellig plekje, dat in den schoonen zomertijd steeds hem gelokt had, als hem als knaap het jonge hart soms droef werd in de vreemde omgeving; een plekje, waar hij met Herbert en zijn gezellen vroolijke uitgelaten spelen gespeeld, waar hij eens hem het leven gered had. Dit was geweest op een dag, toen een trotsche den geveld werd. over welke de houtvester het doodvonnis had uitgesproken. In stoute eigenwijsheid was Herbert tegen het verbod des houthakkers, te dicht gekomen bij Ue plaats, waar de kolossus moest vallen met eigen levensgevaar rukte Constantijn hent weg en de arm van den jeugdigen redder werd gekwetst door den top des booms, welke hem nog raakte, Dachten beiden daaraan, toen hun oogen elkandei ontmoetten, gevoelden zij het nog eenmaal, hoe innig zij verbonden waren ge weest, eer Herberts weg ver afdwaalde van eer en deugd, eer een klove tusschen hen ont stond, veel dieper dan het graf, dat gegraven zou worden voor een van beiden Volgens gebruik werd de laatste poging gedaan tot verzoening. Graaf Wolf, die beiden na stond, den een door banden des bloeds. den ander door geheime sympathie en het stille geloof aan zijn goed recht, trad als be middelaar op. Maar de poging misluktede oude man wist bovendien, dat die hier niets beteekende, dan een ledige vorm, en er was spoedig genoeg aan voldaan. Hij laadde de pistolen. Vervolgens werden de afstanden bepaald. Herberts oog volgde droonterig iedere schrecje, hij had een lichte aanmaning van zijn secondant noodig, om ontrukt te worden aan zijn gedachten. Er waren vijftien schreden afstand genomen op het gegeven teeken kwam Herbert vooruit en schoot. Had zijn hand gebee'd, zonk zijn moed, toen hij blikte in die trouwe eerlijke Een slagersku^cht had te Halfweg even zijn fiets onbeheerd laten staan. Terwijl hij nu eenige klanteD afliep, had eeD groote hond het deksel van de fietsmand omboog weten te werken en zich te goed gedaan aan de zich daariD bavindeude rollades, worsten, gebakt enz. Hij deelde zeli aan zijn kleiDere rasgenooteD, welke het Diet zelf uit de mand konden halen, rijkelijk mede. Wat er toe bijdroeg, dat toen de slager enkele minuten later terug kwam, de hondenfamilie bijna zijn gebeelan voor raad had verorberd. Het kostte hem nog moeite het restantje in veiligheid te brengen, want de groote hord ging geweldig te keer, toen de slager e ;n einde aan üe smulpartij maakte. De 47-jange arbeider A. S. uit Gestel is Dinsdagavond op den Stratum- echeweg bij Eindhoven door een vracht auto overredeo. Kort daarna is de man overleden. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Door het omslaan van een boot, die voor den ankerketting van een bag germolen dreei, is Woensdag te Kessel (L.) de 40-jarige gehuwde arbeider J. P. in de Maas gevallen en verdronken. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau vau Van der Graat Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de atgeloopen week, eiu- digeude 18 Jan. in Nederland uitge sproken 73 taillissementen tegen 76 faillissementen iu dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Jan. 1924 210 taillissementen tegenover 220 over hetzelfde tydperk van hei vorige jaar. Voor twee zoontjes van deD agent van politie M. te 's-Gravenhage, die ziek waren, had de dokter verschillende me dicijnen voorgeschreven. Iu de apotheek zijn echter de etiketten verkeerd opge plakt, zoodat het jongetje ,van 10 maan- deu het drankje te slikken kreeg, dat bestemd was voor het jongetje van 3 jaar. Zaterdag is het jongste kind over leden. Nadat de vergissing ontueki was, heeft een sectie op het lijkje plaats ge had. Gebleken is, dat vrij zeker het kindje niet ten gevolge van bet innemen van het verkeerde drankje gestorven is. Als doodsoorzaak wordt Dekkramp op gegeven. Tegen den assisentent-apothe- ker, die de vergissing heeft begaan is procesverbaal opgemaakt. oogen, welke zoo bedaard en doordringend op hem rustten De kogel miste. Wellicht zag Constantijn daarin een bedoe ling, een donkere schaduw van toorn vloog over zijn tot dusverre strak gelaat, ook hij trad vooruit en zijn schot trof Herberts linker schouder en wondde die. Een oogenblik van diepe stilte Herbert stond nog vast; Constantijns schot had hem helderheid weergegeven en wilskracht. Een woeste toorn over de onverbiddelijkheid zijns tegenstanders greep plotseling hem aan, ge paard met een gevoel van tegenweer. Het gold eer om eer, hij nain de laatste vijf schreden, mikte en mikte gtied. Het schot, knallend door de stille winterlucht, had Constantijn midden in het hart getroffen hij wierp de armen in de hoogte en stortte ruggelings in de sneeuw. De secondanten en graaf Wolf sprongen toe de dokter onderzocht met angstige spanning, alleen Herbert stond bewegingloos, als ver steend op zijn plaats, het pistool nog in de slap neerhangende hand. „Hij is dood," zei de dokter zacht en toch zoo duidelijk, dat het weerklonk aan Herberts oor als bazuingeschal, „de kogel is door het hart gegaan." Toen kreeg Herbert leven. Hij snelde toe en stortte voorover naast zijn vriend in de sneeuw, die rood gekleurd werd door de eerste bloeddroppelen. Het is leugen, leugen om mij te bedriegen," riep hij uit. „Hij is niet dood, dokter, ik weet het beter, doe uw plicht 1" Hij boog zich voorover en luisterde aan het hart, dat zoo trouw voor hem geklopt had. Alles stil het woud, de menschen om hem heen, de hemel boven hem, alleen niet het weegeklaag in zijp. eigen hart. Hij bedekte het gelaat met de handen en wat hem niet gebeurd was sedert zijn kinder jaren, hij weende, weende bitter en lang. Eenige minuten lang stonden de mannen daar, diep aangedaan om hem heen, toen ver- De verwekker der Russische Octobe revolutie van 1917 en ex-dictator Len is overleden. Het congres der sovjets heett ee rouwzitting gehouden en besloot et rouw van 6 dagen aan te nemen, waar dus geen openbare betoogingen ot ve makelijktaeden mogen plaats hebben. Het congres van den bond van Sovje 1 siaten zal over 8 dagen te Moskc bijeenkomen om over Lenin's opvolgir te beslissen. Rykof, de oud voorzi't van den oppersten economischeu raa heeil voorioopig Lenin vervangen aa ecouomische zaken Kamenet aan pol tieke zaken. TrotzKi zaï aan de komende beslissir niet deel kunnen nemeu. Hij ligt nc steeds ziek, buiten Moskou. LeniD, wiens eigenlyke naam Wk dimir Iljitsj Oeljanot was, werd in 187 geboren. Zijn socialistische denkbeelde dankte hij aan zijn broeder Alexande die in 1887 als medeplichtige aan ee aanslag op den toeumaligen Tsaar, wer opgehangen. Op 21-jarigen leeftijd was hij reed actief revolutionnair. Belangryke ec< nomische geschriften verschenen i dien tijd en later van zijn hand. Heftig revolutiouuaire artikelen en brochure deed hij ook het licht zien. Vau 1890—1893 vertoefde Lenin i Zwitserland, waar de Russische sociaal democraten druk ageerden en de grondslag legden voor bet latere bolsche wisme. Op het tweede congres de Russische socialisten in 1903 kreeg mei de verdeeling tusschen bolschewik (meerderheid) en menschewiki (minder heid). Aan het hootd der eerstgenoemd party stond Lenin, die een eigen orgaai stichtte en met veel doorzettiugsver mogen zijn partij centraliseerde. Verschillende aanslagen zijn er O] hem gepleegd, Wij noemen die vai Januari, Februari en Augustus 1918 Alleen bij den dei den aanslag werd hi getroffen en wel door een kogel in ééi der longen. Hij genas eerst na la gei tijd van zijn wonde. Toch geraakte zijn lichaamsgestel mede tengevolge vi u overwerking et tegenslag, steeds meer ondermijnd, tot dat de dood nu dezen, id zijn soor ongetwijleld buitengewoDen, man kwan wegrukken. brak graaf Wolf het zwijgen. „Verman u Herbert, het is onherroepelijk; draag het on geluk als een man. Laat aan mij de zorg over voor deri doode," ging hij voort op teedereu i toon, „ik weet wat hij waard was, hij was een zeldzaam mensch." Herbert stond op en keek wezenloos rond. „Waar wilt gij heen, graaf Wangerloh vraagde de cavalerie-officier, welke hem als secondant gediend had. „Hebt gij iets besloten voor zoodanig geval „Neen," hernam hij toonloos, „daar heb ik niet aan gedacht. Laat mij blijven, waar hij blijft." De mannen zagen elkander aan er klonk een beslist vreemde klank in Herberts stem, de vreeselijke macht dezer ure, welke hem volkomen overweldigde, had de diepste diepten van zijn gemoed aangegrepen en zachte stemmen uit zijn jeugd deden zich hooren. „Dat ware verkeerd, Herbert, want het gaat uw krachten te boven en doet hem geen goed meer," zei graaf Wolf. De anders zoo koude man van de wereld viel den officier om den hals en weende als een kind. „Breng mij weg, Geierstein, waar heen ge wilt." „Naar Buchendorf," fluisterde de oude heer, „blijf gij bij hem." „Dat is helaas onmogelijk, heer graaf, ik moet heden $en dienstreis maken. Maar wel licht is het beter, dat wij naar de stad terug rijden, waar hij toch ten minste de toespraak van een of ander vriend, of van zijn moeder vindt." De oude graaf knikte. „Zoo ga,heer ritmeester, en als het u mogelijk is, zorg voor uw vertrek voor het noodige." Een toestemmende blik volgde als antwoord, maar toen Herbert weggeleid zou worden, maakte hij zich los en ging nog eens naar den doode, wiens gelaat een bedaardecn vreedzame uitdruk king \ertoonde. „Gij zorgt voor alles, oom, voor alles nietwaar Waardig, eenvoudig en groot, zooals hij heeft geleefd." „Voor alles, als ware hij mijn zoon," zei graaf Wolf diepbewogen, tWordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 5