m Binnenland Dhr. 't Gilde Kan het tarief niet in de volgende vergadering vastgesteld worden Voorz.Neen, ik zou liever het ge- heele voorstel nu afwerken en voorloopig ook het tarief aannemen. Dhr. 't Gilde Dan ben ik er tegen, en ik zou gaarne zien, dat ook de overige heeren in principe hun meening over het tarief uitspraken. Dhr. Kruysse vraagt of die tankwagen een nieuwe is. De Voorz.Nieuw niet, maar we hebben hem gezien en ook de gemeente opzichter vindt, dat hij in zeer goeden staat is. Dhr. Kruysse wijst erop, dat we toch wel voorzichtig mogen zijn, dat we geen oud roest koopen. De Voorz,Roest is hij niet, want hi staat half vol teer en ook de gemeente opzichter heeft hem gezien. Dhr. Kruysse: Die man heeft toch overal geen verstand van Maar enfin de verantwoording is voor B. en W. De Voorz.Die nemen we ook op ons. Dhr. Gilde stelt voor om het tarief in een volgende vergadering te behandelen. Dhr. Weijns zou toch gaarnezien.dat de zaak zich dekt en het maar enkele jaren zoo afzien kan het, dan zouden we nog een bepaling kunnen maken, dat een arbeider niet meer dan f2 moet be talen' De Voorz. zal het voorstel B. en W., omdat het van de verste strekking is in stemming brengen. Zoo noodig kan dhr. 't Gilde dan nog met een voorstel komen. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Dhr. 't Gilde handhaaft nu het voor stel om het tarief later te regelen. De VoorzDat is vervallen door aan neming van het eerste voorstel. 4. Vaststelling steunregeling werk loozen De Voorz. zegt, dat B. en W. over tuigd zijn, dat voor de werkloozen iets gedaan moet worden en daarom is in overleg met de steuncommissie een re geling ontworpen, zooals bij de stukken ter inzage heeft gelegen. Op de vraag of iemand over dit ont werp het woord verlangt, houdt dhr. 't Gilde de volgende beschouwing. Mijnheer de Voorzitter. Waar (J mij vergunt over deze uiterst actueele kwestie 't woord te voeren, moet ik in de eerste plaats er mijn diepe en ernstige teleurstelling over uitspreken, dat wij voor deze aangelegenheid eerst heden zijn bijeengeroepen, waar toch de ontwerp-steunregeling van B. en W., zooals deze oorspronkelijk aan den Raad is gezonden, uitzicht bood, op 15 Jan. in werking te treden. Mijne gevoelens van blijdschap dat er dank zij in de eerste plaats de agitatie van den Modernen Bond en in de tweede plaats den klaar blijkelijk geuiten wil van B. en W., een steunregeling komt zijn dan ook ten zeerste gemengd, aangezien zij over- heerscht worden door de zeer gerecht vaardigde vraag: Hoe zal deze steun regeling er uitzien Over dit punt is onder toenemende belangstelling van de arbeiders ons standpunt uiteengezet, laatstmaal in een door de moderne vak organisatie uitgeschreven vergadering, waarop volgens schriftelijke uitnoodiging alle raadsleden verwacht werden. Al hoewel tien der raadsleden door afwe zigheid schitterden, is dit toch niet direct te verklaren. Al mist men den tijd op een vergadering te verschijnen, men kan in zijn hart zoo grondig van steun overtuigd zijn, dat men het niét noodig vindt, daarvoor nog eens speciaal een vergadering te bezoeken. Dit wil ik hopen en van mijn medeleden niet veronderstellen dat zij weg bleven uit vijandigheid tegenover een noodzakelijk gebleken steunregeling, die den toets der billijkheid moet kunnen doorstaan. Anders zou dit een bewijs zijn, dat wij als gemeente-overheid zeer slecht onze roeping verstaan ten opzichte van onzen plicht een groot deel der arbeiders voor hoffelijke en zedelijke inzinking te be hoeden. Ik geloof echter integendeel, mijnheer de Voorzitter, dat wij in be ginsel allen voor steunregeling zijn gezien de abnormale toestanden, waar onder vooral de arbeiders hebben te lijden. Dit aannemende zal ik de vrijheid nemen de voor ons liggende, door de Commissie van Advies voor de steun verleening vastgestelde regeling te be- critiseeren. De Voorz. verzoèkt dhr. 't Gilde niet te uitvoerig te wordenhet gaat over het ontwerp, dat hier ligt. Dhr. 't Gilde Ik mag naar aanleiding daarvan toch wel een algemeene be schouwing houden Voorz.Ga voort. Dhr. 't GildeIn de eerste plaats betreur ik dan dat geen gevolg is gege ven aan het verzoek van de moderne arbeiders-organisatie om in de eerste plaats een commissie samen te stellen voor werkverschaffing aan alle werk willige arbeiders. De bestaande com missie toch is slechts een caricatuur van wat ze wezen moest. Men smaalt wel eens op de werkloozen, men noemt hen luiaards en in het „Handelsblad" oa „rijksTklaploopers", die liever van den steun trekken dan te werken, maar de modern georganiseerde arbeiders van Axel hebben door dit adres weer eens uit den treure bewézen, dat zij niet onder deze categorie willen getrokken zijn en zij slechts noode van steun ge bruik maken en daarboven verkiezen vrij en krachtig te kunnen werken. Onze arbeiders bewijzen, dat zij slacht offers zijn van de huidige kapitalistische productiewijze en het gesmaad op hen vurige laster js. Daarom zou ik alsnog gaarne zien, dat het gemeentebestuur deze mentaliteit voldoende waardeert door een zoodanige commissie in het leven te roepen. Indien er door de ar beiders wordt meegesproken in een commissie, dienen het toch die arbeiders te zijn die dat kunnen doen namens een achter hen staande organisatie en krach tens het getal en door die organisatie plichtsbesef voelen zich in de eerste plaats tegen werkloosheid te moeten verzekeren. Ik zou wel eens willen weten, wat ter wereld B. en W. bewo gen heeft „Patrimonium" in de com missie op te nemen. Vervult „Patrimo nium" misschien de taak van een toe ziend voogd Mijnheer de Voorzitter, het geestelijk vaderschap van „Patrimonium" in de commissie heeft al zeer weinig om het lijf. Er is geen aanleiding ook toe, maar indien dit het geval was, zou het menschelijkerwijs gesproken niet toeko men aan de arbeiders van rechts. Deze gaven tot hiertoe geen blijken onze actie te steunen IntegendeelHet vorig aar niet en nu niet. De drijf- en stuw kracht in dezen was de moderne orga nisatie. Maar ik weet dat dit hier van daag geen twistpunt mag vormen. Nog een woord verder om de eenzij digheid die in de commissie heerscht en waar de arbeiders de dupe van zijn. in al geef ik toe dat het niet juist was zich het vorig jaar terug te trekken, deze regeling moest niet zijn samenge steld zonder de mod. organisatie, die over een paar maanden reeds te kennen *af, weer zitting in de commissie te «villen nemen. Men schreeuwt nu over- uid van de daken, dat alles is bekok stoofd en in kannen en kruiken moest voor de mod. vak-organisatie deel kon nemen aan de beraadslagingen. En dit moge niet waar blijken, er zijn frappante staaltjes genoeg van de werkwijze der commissie. Doch daarover straks. Later zal uit de notulen wel wat blijken, maar ik noem het politiek van den kouden grond. In het voor ons liggende onh- werp komen blijken van goeden wil tot uiting, doch verschillende artikelen spreken elkaar tegen of heffen elkaar op, hetgeen niet anders dan tot moeilijkheden aanleiding kan geven, waarom ik mij heb voorgenomen, de noodige voorstellen te doen die aan het karakter van het ontwerp niet zoovcü zullen veranderen, maar het zullen vereenvoudigen. De Voorz. kan verschillende uitdruk kingen niet toelaten, en moet ook op komen tegen .de voorstelling, dat geen rekening is gehouden met de moderne arbeidersvereeniging alhier, omdat zij er geen zitting in hebben. Er is juist ge zegd, dat die menschen, als ze een anderen vertegenwoordiger voor den uit hun midden benoemde willen hebben, moeten ze dat vragen en dat is tot hiertoe niet gedaan. Dhr. Dieleman zegt, dat het toch niet aangaat, of de gewoonte is om over een voorstel van B. en W. algemeene be schouwingen te .houden. Nu dhr. 't Gilde dat toch doet en de vrijmoedigheid heeft om in navolging van de S. D. A P. in de Tweede Kamer, de hooge politiek er bij te halen, moet ik daar tegen op komen en constateeren, dat ook hier weer blijkt, dat de socialisten het on mogelijk kunnen slikken, als anderen wat voor de arbeiders doen. Reeds in de 3e vergadering, die door de commissie is gehouden heeft een lid van de N. V. V. zich uit die commissie terug getrokken en gelukkig hooren we nu, dat ze toch ingezien hebben, dat ze daarmede een fout begingen. Maar dan moet dhr. 't Gilde de schuld niet schui ven op den Raad, of de Wethouders of de commissie, want de goede wil van den Raad Inzake steunregeling is ruim schoots bekend en men weet, dat van gemeentewege alles gedaan wordt wat mogelijk is, om het leed der werkeloos heid te verzachten. Dhr. 't Gilde zegt, dat het voor dhr Dieleman al zeer gemakkelijk is om de schuld te laden op den rug der S. D. A. P die rug is breed genoeg en hij kan steunen op de wetenschap, dat er allicht wel wat van blijft hangen en daarom geeft hij de socialisten maar weer een trap, ofschoon zij er niets mee te maken hebben. De Voorz.Daar gaat het niet over mijnh. 't Gilde, 't gaat over het ontwerp- steunregeling. Ik moet weer opkomen tegen die uitdrukking. We beginnen met de artikelsgewijze behandeling. (Wordt vervolgd Ingezonden Mededeelingen. Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en* weldra genezing dooi Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (5) Bij Kon. besluit is bepaald, dat de leerlingen, die de gewone lagere school bezoeken, den leeftijd moeten hebben bereikt van 7 jaar, of hoogstens 6 maanden minder. Verlaging salarissen. Het Volk verneemt, dat het in het voornemen aer regeering ligt, de amb- tenaarstractementeD met ingang van 1 Juli a.s. met 10 pet. te verlagen. Even eens ligt het in de bedoeling, aldus het blad, ten spoedigste de schalen van het saiarisbesluit te herzieD. Nederlandsclie Handelsbalans 1933. Het Ceutraal Bureau voor de Statis tiek deelt het volgende mede Maaod December 1923. De waarde vaD den invoer (zonder goud en zilver) iu December 1923 be dragen 175 mill, gld., van den uitvoer 128 mill, gld. In November beliep da invoer 177 mill. gld. en de uitvoer 126 mill. gld. Voor December 1922 zijn deze cijfers resp. 164 en 160 mill. gld. Tegen over November 1923 verminderde de in voer met 2 mill gld., doch cam de uit voer met 2 mill. gld. toe. Vergeleken met December 1922 vermeerderde zoo wel de in- als uitvoer, n.l. met resp. 11 en 28 mill. gld. Het invoersaldo bedroeg in de maan den JaDuari tot en met December 1923 resp. 82, 67, 58, 73, 56, 62, 61, 43, 38, 67, 51, en 44 mill. gld. Jaar 1923. De waarde van den invoer (zonder goud en zilver) bedroeg in het jaar 1923 in totaal 2.009 mill, gld., die van den uitvoer 1.303 mill. gld. In het jaar 1922 waren deze cijfers resp. 2.028 en 1.370 mill, gld. Het invoersaldo bedroeg in 1923 706 mill, gld in 1922 807 mill, gld. en in 1921 870 mill. gld. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale huid Springende Lippen geneest men met PUROL. Doozen 30 en 60 ct. Bij apoth. en drogisten. (7) AXEL, 25 Januari 1924. Gisteravond heeft de Algemeene Zangvereeuiging „Orelio" de ontspan ningsavonden in dit seizoen alhier weer met een vermeerderd. 01 het eigenlijk wel ontspanning was? Nou, dat moet de lezer maar vragen aan een uit de meer dan twee honderd bezoekers, die een plaatsje hadden genomen in de versierde gymnastiekzaal der oude Normaalschool alhier, en we durven wedden, dat het antwoord zaï zijn, dat men zich kostelijk heett geamuseerd. Een uitvoering heet het offlciëel, maar men kon eigenlijk beter spreken van een feestavondje. Want al is het, dat de zangnummers voor het program ma zoo gekozen zijn, dat men daarmede een zoo goed mogelijk figuur zal maken, toch kon men vooral in de latere uren, als de stemming wat van zijn ernst verloren heeft, niet meer zeggen, dat juist de zang als kunst de boventoon had. En dat behoeft ook niet, want dan bleef het een styve beweging, waarbij de toehoorders genoodzaakt zouden worden om een paar uur met een quasi geleerd gezicht bladstil in dezeltde houding te blijven zitten. Neen, de avond gaf een vrooiijker amusement en vooral droegen daartoe bij de kamerstukjes en voordrachten, die de zaugnummers afwisselden en die evenzeer los en, vrij werden gegeven, zonder daarin precies kunst te willen "leggen. Ook daarin dus het gemoede lijke, vertrouwelijke volgen van den gedachtengang van de opgekomen vaders, moeders, broers, zusters, oomes en tantes en kennissen van de uitvoer ders. En juist daaraan dankten deze o. i. het krachtig applaus, ten bewijze dat hetgeen ten gehoore werd gegeven en het oog had verlustigd, in den smaak viel. Het zou ons te ver voeren hier num mers en personen te beschrijven, maar toch blijven onze gedachten te veel hangen bij Derk Jan en zijn gezin, Baas Prikker, en het drietal op een bankje om niet te melden, dat deze eenig getypeerd waren. We hoorden veelal de opmerking maken, dat de meisjes te zacht spraken. We willen dat hier even mededeelen, als een wenk in 't openbaar, omdat het zoo'n toer is om haar daarvan per soonlijk te overtuigen. Wat de zang betrelt, kunnen we zeS&eD> dat over het algemeen goed werd gezongen en sommige nummers zelfs zeer verdienstelijk. De heer Van Houte was voorzeker dezen keer de tolk der aanwezigen, toen hij bestuur en leden van Orelio dankte, voor de aangename wyze, waarop zij den leden een avond van gepast vermaak hadden bezorgd. te

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2