I' ioo Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het recht op vergoeding moet worden I licht stond to walmen. Maar wie beperkt tot verbeteringen, die in de laats- schetst de verbazing van den man, te verloopen tien jaren zijn aangebracht. I toen hij bij bet opstaan de straat reeds De commissie achtte billijk, dat de verlicht zag door flikkerend vuur en pachter tijdig den verpachter schriftelijk I het knetteren der vlammen boorde van het aanbrengen der verbeteringen naast zijn woning, in het pakhuis van onder opgave der kosten mededeeling I de firma Oggel. doet. De pachter kan nu zijn recht I Onmiddellijk vloog hij naar buiten uitoefenen, op gelijke wijze als bij elk I en nog niemand bij het vuur ziende, ander recht op schadeloosstelling. snelde hij naar de woning der beide Deskundige voorlichting zal door den I firmanten en belde met ruwe rukken rechter in dezen van groot belang zijn. I om toch maar spoedig gehoord te wor- De commissie meende dan ook, dat op j den. Weldra was de iamilie Oggel dit gebied een dankbare taak voor de Pachtcommissie is weggelegd. Toegegeven wordt, dat verwezenlijking van het vergoedingsrecht somtijds op processueele bezwaren zal afstuiten. Evenwel behoudt de formuleering van dit recht in de wet steeds dit tweeledig voordeel dan ook gewekt en stond niet weinig verrast bij het zien van den brand. Deze had reeds zoo'n omvang geno men, dat het niet mogelijk was de vlammen te stuiten zonder behulp van de brandweer. Alzoo werd door de buren dadelijk het personeel van de motorspuit gewekt en ook het gewone 1. voor een geregelde boekhouding I sein daartoe gegeven op de stadsklok, in het boerenbedrijf wordt een krachtige I De omstandigheid, dat de menscb prikkel gegevenI zich met bet oog op den Zondag wel- 2. het beginsel van het recht op ver- I licht meer rustig en onbezorgd neerlegt goeding een beginsel, billijk en met I en daardoor mogelijk in vasteren slaap het rechtsgevoel strookend, wordt I is, dan voor de werkdagen, moet er verder uitgedragen en zal in het vrije I toe geleid hebben, dat het «enigen tyd contractueele verkeer meer invloed ver- I duurde eer voldoende personeel aan langen. I wezig was ook had men nog pech met Wat het zakelijk recht betreft, in het I een slang, die doorbrak, toen de motor ontwerp van de commissie krijgt de I bet water er door perste, maar dit pachter, in aansluiting met hetgeen thans I euvel was spoedig hersteld en zoo was reeds praktijk is, de bijzondere bescher- I oet ongeveer half vijf uur, toen de ming als zakelijk gerechtigde eerst, na- I eerste stralen op het belendend per dat het verpachte land in zijn macht I ceel werden gericht, gekomen is. I Intusschen waren natuurlijk al veel Bovendien is voor lange verpachtingen toeschouwers aan komen loopen en had spuit om 10 uur Id, een paar man schappen achterlatend, om een wakend oog te houden. De schade wordt voor een groot deel gedekt door verzekering, alhoewel na tuurlijk de bedrijfsschade moeilijk in cijfers te breDgen is. Wat de oorzaak betreft, daaromtrent tast men tot heden in het duister. Een sterk vermoeden wordt gekoesterd, dat kwaadwilligheid hier niet denkbeeldig is en opmerkelijk is, dat hoe meer de omstandigheden hierop wijzen, des te grooter de verontwaardiging stijgt bij de bevolking, omdat men zoo iets alge meen als ongehoord beschouwt, in onze gemeente. Het is dan ook te hopen, dat de politie, die een nauwkeurig onderzoek instelt, erin slagen moge de(n) lafhar tige(n) dader(s) te vinden. Ingezonden Mededeelingen. nog voorgeschreven, dat zij op dezelfde wijze als de eigendomsoverdrachten dienen openbaar gemaakt te worden. In aansluiting met hetgeen door de Staatscommissie van 1870 was voorge steld, is thans de termijn bepaald op langer dan zeven jaren. Omtrent de pachtcommissies merkt de commissie o.m. op Dat tot heden van haar werkkracht en invloed niet in die mate profijt werd getrokken als wenscheiijk schijnt, zal voor geen gering deel zijn toe te schrij ven aan het feit, dat het instituut wet- telijken grondslag mist. Toch laat zich de pachtcommissie als levenskrachtig instituut zeer wel denken. In de kringen van de goedwillige pach ters en verpachters wordt de instelling de brand zich dermate uitgebreid, dat Heden zou de familie De Smei te Rapenburg feest vieren, omdat het met sympathie begroet. Men klaagt dat over de daken tot straten ver Het zij geen goed werk doet, maar veelmeer, dat zij te weinig kan doen. De taak der pachtcommissie is in de allereerste plaats rechtsprekend. Ook geeft zij op verzoek van beide partijen scheidsrechterlijke uitspraken. Zij be slist omtrent al of niet voortzetting der pacht bij overlijden van den pachter. Ten slotte is aan haar opgedragen het geven van haar oordeel over de re denen, die tot opzegging der pacht ge leid hebben. Zij doet dit op verzoek van een der partijen. het fantastisch, doch verschrikkelijk j echtpaar De Smet zijn gouden bruiloft herdacht. Het gehucht was versierd met eerebogen en a lerwege was de vlag uitgestoken. Id optocht begaf men zich met familie en vrienden naar de kerk. tot bet bijwonen van een H. Mis van dankbaarheid, toen op den boek van de Veerstraat gekomen de her bergier J. B met een geweer enkele vreugdeschoten zou losseD. Bij het tweede schot giDg vermoedelijk de haan ontijdig over, zoodat niet minder dan vier menschen werden getroffen. Ze kere Peersman kreeg dertien hagel korrels in het lichaam en moest onmid dellijk naar Vlissingeo worden getrans porteerd, omdat ook het oog ernstig was geraakt. De anderen zullen er vermoedelijk met den schrik afkomen. Overbodig te zeggen, dat de feest vreugde gestoord was. was om aan te zien. Het magazijn, dat allerlei zeer brand, bare stoffen bevatte, als petroleum, ujuolie, tabak, thee, koffie, balen, kisten, I pakken, papier, touw, spek, vetteu, boter, schoensmeer, boenwas, enz. odz. te veel om op te noemen en alles in zoodanige hoeveelheden dat men in verband met gestremd vervoer toch de uitgebreide clientèle gedurende de win termaanden uit de grossierderij zou kunnen voorzien, brandde totaal uit. De vlammen sloegen wild om zich heen, alles aantastend wat in haar bereik kwam. Als een stroom zag men vonken, stukjes hout, papier en tabak door de tucht dwarrelen eD zich een weg banen waren de zolders en het dak van het magazijn, die toen zoo aan bet brandeD waren, dat het ieder met schrik ver vulde en als moest het geheele huizen- olok er aan. Gelukkig echter bedaarde de wind en aan deze omstandigheid gepaard Arrond. Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 11 Jan. 1924 De volgende zaken werden behandeld: P. F. de L., 22 j., zonder beroep te Philippine thans gedetineerd, werden verschillende kerkdiefstallen ten laste gelegd: lo. in den nacht van 28 op 29 Nov. jl. te Eede in de Roomscb-Katho- lieke kerk een bedrag van 12 a 13 gld. uit de offerblokken 2o. te Aardenburg in d. R. K. kerk een geldsbedrag van 11) gld. uit 6 offerblokken 3o. in den nacht van 1 op 2 December 1923 uit de offerbussen en een spaardoosje in de Herv. kerk te Koudekerke ongeveer 30 gld. en ongeveer 12 a 13 K G. ceD- ten 4o in den nacht, van 25 op 26 Nov. j.l. te O. en W Souburg een geldsbedrag van 25 gld. uit de Geref. kerk5o. in de nacht van 30 op 31 October 1923 te Philippine id de R.K. kerk aldaar ODgeveer 8 gld. uit een offerblok en een kastje alle diefstallen met inkümmtng en verbreking. Eisch 3 jaai gevangenisstraf. Mr. J. Erasmus uit Oostburg verde digde den beklaagde, en vroeg voor waardelijke veroordeeling. Politierechter te Middelburg. Zitting vaD 11 Jan. 1924. De volgende zaken werden behandeld M. C. L., 3i j zonder beroep te Hontenisse, werd beklaagd, dat zij op 22 November 1923 te HoDtenisse Elo- die Lebbink bij hare haren heeft gepakt en haar in een heg en op den grond heeft gegooid, waardoor zij bloedend is verwond Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak vrijspraak. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht E. D., 46 j., werkman te Oostburg ter zake van landloopery en P. A. V., 22 j., werk man te St. Jansteen ter zake van po ging tot doodslag. De zaken tegen J. F. d. V., 39 j., en E. d. *V., 30 j., veldarbeiders te Sint Jansteen, gedetineerd te Middel burg, ter zake vau diefstal in de pas torie te Sint Jansteen, zyn verwezen uaar de terechtzitting met last tot ge vangenhouding van de beklaagden. Ermtige ontploffing. Zaterdag nacht kwam een motorboot uit Utrecht Blijkens een advertentie in dit I in de haven te Rotterdam, geladen met nummer, wordt in opdracht van Ged. I kisten waarin 6 bussen benzine in to- Staren van Zeeland door den heer J. I taal ongeveer 30.000 liter. F Magendans weer een provinciale I Zondagmorgen begaf de 20-jarige aan de kille temperatuur, die direct I almanak voor Zeeland samengesteld, I dekknecht G. v. d. L. zich naar de afkoelend werkte en aan de waakzaam- bevattende alle bijzonderheden over de I machinekamer, met een petroleumlamp, held der bewoners is het te danken, samenstelling van provinciale-, ge- dat de achter het pakhuis gelegen per- tneente- en polderbesturen, vereenigin- ceelen behoudeD bleven. De brandweer I gen, enz. zoodat dit een werkje worat, bepaalde zich aanvankelijk tot de dat Djet alleen op de gemeeDte-secre- en waarschijnlijk hebben in de machi nekamer bezinedampen gehangen, want nauwelijks was v. d. L. beneden, ot met een geweldigen slag had een ontplot- Het tweede deel harer taak is zuiver aangrenzende perceelen, en ook dat retarie, maar op alle kantoren en in flag plaats, met het gevolg dat een j. i.._ was hard noodig, want deze werdeü handen van ieder ambtenaar, landbou ijzeren plaat, die de laadruimte scheidde zoodanig bedreigd, dat de menschen wer 0f handelsman dient te zijn, die van de kajuit waarin de schipper A. hun woningen totaal leeg haalden en met zijn tijd meegaat en op het open- M. diens vrouw en een 2\'2 jarig doch- mfMihsls «nz filrlftPB nnH«r rialr hr>ir>hfan |,ggr terrein meeleeft. tertje te bed lagen, geheel werd weg- - Donderdagmorgen geraakte dokter geslagen. D. uit Terneuzen, door de gladheid van I schipper en zijn vrouw werden adviseerend zij geeft adviezen in zaken van pacht en zij ontwerpt modellen van pachtovereenkomsten. Wanneer men slaagt om de commissie samen te stellen uit leden van onbe twiste integriteit en kunde, die vertrou wen genieten in agrarische kringen, dan zal het instituut èn als rechtsprekend èn als adviseerend orgaan een dankba ren werkkring vinden. Dan volgt een ontwerp van wet in zake pacht, welker wettelijke regeling der huur van huizen en van andere goe deren voortvloeien, de bijzondere recht spraak, die door de commissie voor de pachtverhoudingen voorgesteld wordt alsmede de vele, reeds thans in onze wetten voorkomende artikelen, waarin tusschen pacht en huur onderscheid ge maakt wordt. A. R. Ct. meubels enz. elders oüder dak brachten Toen met een dot geraas het dak instortte, was het grootste gevaar ge weken. De muren hielden zich staande en daarbinnen was de spuit, die een massa water uitwierp, de vlammen al spoedig de baas. Toen alle vuur gedoofd was koD men eerst overzien, welk een verwoesting was aangebracht. Kantoormeubelen, toonbank, toestellen van dat alles was niets overgebleven. Alleen de brand gast, die de boeken bevatte, was heel gebleven, doch had zoodanig geleden, dat de boeken nog lichtelijk beschadii d waren. Zoo zag men daar op en door mekaar liggenBalen koffie, suiker, krenteD, rozijnen, pakken zeeppoedt-r, AXEL, 15 Januari 1924. I bleekpoeder, zeeptrommels, chocolade, Zondagochtend ongeveer halt vier I oudecopieboekeu, kantoormateriaal,enz. werd het echtpaar A. Naeye, wonende I alles vermengd met houtskool, ascb, in de Gentsche Vaartstraat, gewekt I stukken jjzer en steenen. Is adat alles door een sterke rooklucht, zoodat men I goed doornat was gespoten, zoodat ging kijken, of mogeijjk ook het nacht- g00O rook meer te ziep was, rukte de den weg met zijD auto in het kanaal te Sluiskil Gelukkig kon hij zelf nog uit zijn auto springen en alzoa aan een mogelyken dood ontkomen. Na een paar uur werken, wist men de Ford ook weder op het droge te brengen. Met ingang van 13 Januari wor den verplaatst van Sas van Gent de kommiezen: J. de Gier Daftr Putte; P. Rijckborst naar S'uis J. W Larekamp naar Kerkrade P. de Bokx, J. Breen en J. A. Lebbink, allen naar Sitfard. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 17 Januari 1924. Ned. Herv. Kerk. Nam. 5i ure Ds. Beukenhorst, van Sluis. (RedeBijbelgenootschap.) Nam 3 ure vergadering in de consistorie. uit de kooi geslingerd en kwamen te recht onder de yzeren plaat en wer den geheel verminkt. Ze werden naar het ziekenhuis vervoerd maar bleken reeds te zijn overleden, het kindje kwam er met enkele lichte schrammen af. Door de ontploffing was in de ma chinekamer brand ontstaan en ook de dekknecht geraakte in brand, deze had de tegenwoordigheid van geest om naar het dek te vluchten en overboord te springen. Door omstanders werd hij spoedig aan wal gehaald en werd met lichte brandwonden aan hoofd en han den en rug in het ziekenhuis opge nomen. Intusschen was de brandweer met blussching begonnen en werd de boot tot zinken gebracht; daarmede was ook het gevaar voor verdere ontploffingen geweken.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2