Xo. 78. Dinsdag 8 Januari 1924 39e Jaarg. I? TII 4 mT mi Hij is de sake iiiJfljniJlllj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dl blad verscmjM eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: t'ei 3 maanoen 75 Centtranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - PoMtgiro 60SH3. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar piaatsruimte berekend. Advertentièn worden tranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. Landverhuizing. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel beeft zicb in verbinding gesteld met verschil lende personen of lichamen, om een organisatie te vormen, die zich met de stelselmatige emigratie in bet groot zal bezighouden, ten einde daarmee de be langen der Nederlandsche bevolking te dienen. De R-geering heelt blijk ge geven van haar belangstelling, door het benoemen van een rege' ringsver- tegenwoordiger in de opgerichte stich ting. De uitkomst van de gehouden besprekingen is, dat tot stand gekomen is de stichting Emigratie Centrale Hol land. Het doel der Emigratie Centrale is a. het toenemend aantal werkloozeu te verminderen, door het organiseereu der emigratie naar die landen, die blij kens ingesteld onderzoek, meer levens kansen bieden dan Nederland zelf en waar de emigranten thans en in de naaste toekomst meer kans hebben op een menscbwaardig bestaan. b. de belangen der emigranten en geëmigreerden te behartigen en te blij ven behartigen. De oprichters meenen, dat zij die geen geld of goed bezitten, kans moe ten hebben om een voorschot te krij gen voor hun overtocht en voor de eerste noodz&kelyke onkosten in bet nieuwe land. De Emigratie Centrale, die in den (Vrij uit het Duitsch.) 100) „Maar hoe was het mogelijk, dat niet van Zanzibar uit het bericht van uw dood her roepen werd," zei de oude heer. „O, dat is zeer natuurlijk, heer graaf. Ware ik een door geboorte of geleerdheid veelbe- teekenende, bekende persoonlijkheid geweest, dan zou de blij mare snel genoeg over de zee gevloden zijn; maar dokter Wangen? Wie kent hem en wie vraagt naar hem. Dat te verkondigen liet men zeer eenvoudig aan mij- zelven over. Ik ben dan een tijdlang in Egypte geweest, ben naar Jeruzalem gegaan en kom direct uit het beloofde land hierheen ge sterkt ten nieuwen leven." Krachtig schudde graaf Wolf hem de hand. „Zoo wees mij dan hartelijk welkom, het is mij een waarachtige vreugde u weer te zien, zóó weer te zien," voegde hij er uitdrukkelijk bij. „Ik heb u nu het noodzakelijkste medege deeld, heer graaf, om mij recht te geven mijn plaats in het rijk der levenden weder in ie nemen," zei Wangen, „nu mag ik stellig ouk van mijn zijde inlichtingen vragen, vóór al'es naar het welzijn der gravin." ,0, Theresa haar gaat het voortreffelijk. De Duitsche lucht en mijn vaderlijke liefde, welke zij nu vooridurend kan genieten, beko men haar vooitreffelijk." „Zij is dus nog anijd bij u, heer graaf f" „Nog? waarde Wangen, na .ai ik haar aan zoo lastige omstandigheden heb oeiwist, zaï ik mij niet weder van haar scheiden. Geen verandering in mijn of in haar leven zou dal hebben kunnen oewerken. Eerst het einue mijner aardsche loopbaan is schoon I Maar ge moet Theresa zien en mij alleen veroorloven haar een weinig voor te bereiden. Ze is nog regel de gelden, welke zij den emi granten voorschiet, van derden ontvangt, zal haar tusschenkomst verleenen om door middel van haar overzeesche or ganisatie de geleende gelden terug te verlangen om deze aan de recht&eb- benden terug te geven. Het ligt id de bedoeling arbeiders te doen emigreeren naar Fraokrijk, Bel gië en Canada. Dit jaar noopt de Cen trale 2000 werklieden naar het buiten land te brengen, het tweede jaar 4000, net derde *6000. Er zal worden be gonnen met net uitzenden van ouge- nuwden en kleine gezinnen; van de laatsten zullen die het eerst in aan merking komen, waarvan de vrouw voorneeu in diensibetrekkiug was en in staat is den eersteu tijd mee te wer ken. Niet alleen laaabouwers doch ook goede vaklieden zullen worden uitgezonden in Engeland en de Scan dinavische lauden, waar de emigratie naar bedoelde landen reeds gedurende geruimen tijd wordt bevorderd, kan men te dien opzichte op succes bogen. Het Hollandsche Comité zorgt er voor dat de emigranten naar Canada het eerste jaar bij boeren onderdak krijgen en, boven kost en inwoning, van twin tig tot dertig dollar per maand ver dienen. In de overige landen zuil n, al naar het vak, eveneens eenige waar borgen worden gegeven. Daaibij zal het niet wordeu gelaten. Het ligt in de be doeling in de rijken, waarüeen de men- schen vertrekken, Hollandsche orga nisaties op te richten, wier taak het is ervoor te zorgen, dat de emigranten na niet zoodanig verhard door het leven, om zulke plotselinge overgangen te kunnen doorstaan, zonder eenige wellicht nadeelige ontroering." Hij verliet de kamer en Constantijn bleef alleen met zijn verwachting. Graaf Wolf had de vraag ten opzichte van Theresa maar half beantwoordof zij gehuwd was, bleek uit het antwoord niet recht duidelijk en hij had dit te snel afgebroken, dan dat Constantijn tijd zou gehad hebben, zich juister uit te drukken. Het duurde intusschen niet zeer lang, of de graaf verscheen weer. „Kom, kom mede, waarde dokter, Theresa wacht u. De over weldigende verbazing heeft reeds plaats ge maakt voor reine vreugde. Met jeugdigen haast leidde hij Constantijn de trappen op, een bediende, die wachtend voor een der deuren stond, opende een voorkamer en in het tweede helder verlichte vertrek, in al de bekoorlijkheid harer geheel ontloken schoonheid, inet gloeiende wangen en van vreugde scha terende oogen stond Theresa daar. Een luide jubelkreet ontvlood haar lippen, de trouwste warmste welkomstgroet der vriend schap lag daarin. Zij was te zeer ontroerd, om iets te kunnen vragen en graaf Wolf ver telde al wat hij reeds wist en Theresa hoorde toe, voortdurend de stralende oogen gericht op hem, die was wedeigekeerd en dien zij zoo oprecht beweend had. Spoedig echter nam het onderhoud een be daarder vorm aan, de graaf en zijn dochter gevoelden, dat Constantijn, na een zoo lange afwezigheid van zijn vadetland en van zijn vrienden, recht had op de gebeurtenissen der ■uatste jaren en het gesprek leidde tot de lamilie des opperjachimeesters. juist wilde giaaf Wolf hun legenwooruige omstandigheden vertellen, toen de deur zacht geopend werd en een klein blond meisje daarin verscheen. Het Keek eenigszins verlegen naar d. n vreemdeling en het ontging Constantijn niet, dat bij haar uinnentreden het gelaat van den graaf veran derde. Een vluchtige donkere blik werd op Theresa geslagen, die echter, hierdoor niet in dat jaar, slagen, en, indien noodig, worden gesteund Men zal de candi- daat-emigrauten bier eenige opleiding bebooren te geven, onderwijs b.v. in de taal van het land waar zij zich willen vestigen. Maar de organisaties in het buitenland zullen moeten staan onder een leiding, zich hare verant woordelijkheid tegenover de geïmmi- gre>rien ten volle bewust, opdat nog jareu lang hunne Delangen in het vreem de land worden behartigd. Elke orang tot emigreeren zal zijn uitgesloten, slechts wie zich daarvoor vrijwillig aanmelden, zullen worden ge holpen. De regeering heeft, door de benoe ming van den chef van de atdeeling Handel eu Nijverheid van het Depar tement van A., H. en N., den heer F. K J. Heriuga, tot lid van het Comité, de contióie erover aanvaard de groote gcmeenteu hebben toegezegd het stre ven zooveel mogelyk te zullen bevor deren. Dankbaarheid van Japan. De President van ae Vereenigde Ka mers van Koophandel van Japan heeft tot den Vaderlandschen Gezant te To kio een schrijven gericht, waarin hij de warme sympathie en de spoedige hulp huldigt, der Japansche natie door de onze betoond bij gelegenheid van de rampspoedige aardbeving en den ramp, die een tot nog toe ongekende verwoesting van de stad Tokio en hare bevolking veroorzaakten Deze gevoe lena ZOo luidt het daarin worden de war gebracht, de kleine lachend wenkte om te naderen. Het kind deed dit gehoorzaam. „Veronica komt goeden nacht zeggen," fluisterde zij half luid. Een wonderlijk gevoel doorstroomde hem was Theresa gehuwd, was dit kind het hare? Het bezat niets van haar donkere schoonheid, maar nogthans blikte het bijzonder bekend uit de blauwe oogen. Hij reikte het de hand en het kleine meisje legde vertrouwelijk de hare daarin. „Hoe heet gij vraagde hij vriendelijk. „Veronica," zei de kleine duidelijk met haar helder kinderstemmetje. Opnieuw die vluchtige vreemde blik, gewis seld tusSehen den graaf en zijn dochter, een olik die, hij gevoelde dit duidelijk, op hem bleef rusten. „Veronica," herhaalde hij ongekunsteld, „dat is een schoone naam, men hoort dien niet dikwijls. Eu hoe heet ge verder?" Het kleine meisje keek hem aan en schudde het hoofd. „Dat weet zij niet," viel Theresa snel in, icrwijl ze opstond en hem het kind afnam, „ik zal het u zeggen als ze heen is." Zij bewoog de zilveren bei, welke op de tafel naast haar stond en een dienstmeisje, dat daar buiten in de voorkamer gestaan had, nam het kleine meisje aan en verdween er mede. „Is het niet een schoon kind vroeg graaf Wolf, toen de deur weer gesloten was Zijn toon en zijn gelaat waren veranderd. Constantijn keek hem verwonderd aan. „Zeer schoon, wie behoort ze dan „Niemand," hernam graaf Wolf met zekere piechtigheiu, „zeis onoeheerd goed de moeder dood de vader verdwenen." „Arme kleine," zei Constantijn op een toon van spijt, „en haar naam is „Veronica Wangen," zei de graaf met nadruk. Maar Constantijn bleef volkomen kalm. „Dan dragen wij denzelfden naam en zijn op het eind nog familie," riep hij levendig uit. „Hoe van ganscber harte door ons op pry's gesteld en wy zijn overtuigd, dat de dankbaarheid daardoor gewekt, steeds in het hart van de geheele bevolking zal blijven voortleven. De Vereenigde Kamers van Koop handel in JapaD, saamgekomen in bui tengewone vergadering te Nagoya op 2 Nov. 1923, hebben eenstemmig een resolutie aangenomen, waarbij hartelij ke dankbaarheid aan den Gezant zoo wel als aan zijn Regeering en het Ne- derlansche volk wordt uitgesproken. Zy verzoeken den gezant deze gevoe lens wel te willen vertolken. Koninkl. bezoek aan Zeeland. H. M. de Koningin heeft, daartoe uit- genoodigd, zien bereid verklaard, in den a.s. zomer een bezoek te brengen aan Zeeland mede in verband met de leesten ter herdenking van de 350- jarige onathankelijKüeid van Middel burg. Mr. B. Ort 70 jaar. Zondag vierde mr. B. Ort, die minister van justitie geweest is in bet kabinet Cort van der Linden, zijn 70sten ver jaardag. Te Gorinchem geboren, pro moveerde hij aan de universiteit te Leiden tot doctor in de beide rechten, waarna hij in 1877 benoemd werd tot ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten te Oostburg, Tet Neuzen en Hulst. In 1897 werd hij raad-ad viseur bij het departement van justitie en in I90l advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Na zijn altreden ais komt zij dan bij u in huis, heer graaf? Hebt gij de ouders gekend „Ik heb ten minste belang gesteld in het lot der moeder, de jonge schoone gouvernante, die zich op zoo geheimzinnige wijze verwij derde uit het huis mijns broeders," hernam hij. „Magdalena I" riep de dokter uit in de hoogste verrassing. „Ja, haar bekoorlijkheid is het, welke uit die kinderoogen blikt. En reeds dood welk een vruchtbare oogst heeft de dood gehad in den tijd mijner afwezigheid. Waar heeft zij dan geleefd in de jaren, waarin haar vrienden haar zochten en met wien was zij gehuwd Zelfs op dit oogenb'.ik, waarin zijn deelne ming zoo levendig was opgewekt, ontging hem de spanning niet in de trekken van den graaf. „Zij lee'de in Londen tot haar man haar verliet, tot zij stervend zich voortsleepte naar de vrienden harer jeugd. Zij was reeds doodziek toen zij haar doel bereikte, zij had slechts weinige heldere oogenblikkenmaar haar pa pieren waren in de oeste orde en spraken voor haar. De trouwakte noemt dokter Constantijn Wangen uit Ben in de geboorte-akte wordt hij als vader aangeduid." Een lange pauze volgde, geen spoor van ontsteltenis was te zien op Constantijns gelaat maar hij trad een schrede terug en keek den graaf onderzoekend aan. Daar hij de zaak niet begrijpen kon, maakte de vrees zich van hem meester, dat graaf Wolf nu en dan aan verstandsverbijstering leed. Theresa nam nu het woord „Zoo is het, heer dokter; maar dat het zoo was, dit kostte haar het leven. De duisternis welke deze zaak omzweeft, bedekt een ongehoord boevenstuk! En daarom ziet ge mij dubbel aangedaan, dat gij, de doodgewaande, weer onder de levenden verschijnt. God laat wel wachten, maar Hij blijft niet uit. Arme, arme Magdalena, eindelijk is uw getuige daar." (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1