tOo m is peen voordeel voor een goede samenleving. Dhr. Dieleman zegt, dat hij van geen tegenwerking heeft gesproken, maar in algemeenen zin te hebben beweerd, 1 dat er nog te veel werkgevers zijn, die geen rekening houden met de be hoeften, al ie het dat er werkgevers zyn, die anders doen, maar daarmede is de toestand niet veranderd en dhr Dixhoorn zal toch wel overtuigd zijn, dat het anders kon. Dhr. Dixhoorn onderschrijft dat, maar houdt toch vol, dat de oorzaak zit in het pachtstelsel en in de belasting, dat daarvan zelfs het gevolg is, dat er zaken zijn, die opgeheven worden, Daar niemand hierover nog het woord vraagt, acht de Voorz. het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. V. Wijziging ligger wegen en voet paden. Z. h. s wordt eveneens aangenomen een voorstel van B. en W. om den ligger van wegen en voetpaden in deze gemeente zoodanig te wijzigen, dat het onderhoud van den Ouden weg voor taan ten laste zal zijn van de gemeente Axel, in plaats van den Noordpolder. VI Vaststelling regeling en bcuroo ting van den Vleeschkeurings dienst 1924 Aangezien door den inspecteur, be last met de uitvoering vaD de Vleesch- keuringswet is beweerd, dat de bepa lingen van die wet niet naar behooren worden toegepast en dat hierin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien, wordt voorgesteld a. Burgemeester en Wethouders te machtigen voor den Vleeschkeurings- dienst centrum Axel een hulp-keur meester op te roepen op eene jaar wedde van 1500 met 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100 en 5o0 vergoeding voor het onderhoud van een motorrijwiel. b. den Keuringsveearts (den heer L. Boogaert) als „hoofd van dienst" van den Vleeskeuringsdienst, met ingang van 1 Februari 1924 vast aan te stel len op een jaarwedde van 1500, met inbegrip van de kosten van een ver voermiddel Ingezonden Mededeelingen. Rheumaiiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (5) kosten van vervoermiddel en vraagt daarom: is dat niet rekbaar? Dhr. Oggel Neen, juist niet, want nu is het vervoer voor zijn eigen re kening en niet zooals bij den hulpkeur- meester. De Voorz. Zeker, dat komt, doordat de hulpkeurmeester voor zijn werk heelemaal wordt opgeëischt. Nu zouden we gaarne met 1924 beginnen en dus is de vraag of er nog iemand nadere inlichtingen wenscht. Dhr. Van Dixhoorn vindt het een rare verhouding en vraagt, waarin dan eigenlijk het werk van den keuriügs veearts bestaat, als nu de hulpkeur meester de keuringen allemaal verricht De Voorz.Die houdt toezicht en administratie, enz. Dhr. Van Dixhoorn kan er zijn stem zoo niet aan geven. Het voorstel wordt dt arop aangeno men met 9 tegen 1 stem {van dhr. Van Dixhoorn). VII. Vaststelllngschoolgeldregeling Voorgesteld wordt een ontwerp-ver ordening vast te stellen op de heffing en invordering van het schoolgeld voor gewoon lager onderwijs, voor het uit gebreid lager onderwijs en voor h avondonderwijs in de gemeente Axel Volgens dat ontwerp zijn de scbool- geldplichtigen (ouders of voogden) in gedeeld in 20 klassen, op grondslag van de rijksinkomstenbelasting. Het schoolgeld bedraagt voor het gewoon en uitgebreid onderwijs per leerling en per maand 0,22 voor wie is aangeslagen in de inkomstenbelas ting naar een belastbaar inkomen van 100 tot en met 200 ƒ0,30 voor een aanslag van ƒ200—ƒ400 en zoo voor elke 200 hooger aanslag 10 ct. meer, tot ƒ2.20 voor een belastbaar inkomen van 3000 of hooger. (20e klasse). Voor hen, voor wie de belastbare som minder dan 100 per jaar be draagt, wordt geen schoolgeld geheven Z. h. s. wordt het ontwerp goedge keurd. Voor de avondschool bedraagt het schoolgeld per leerling 10 cent per maand minder daD voor bet lager on derwijs, met een maximum van 1 per kind en per maand. Tegen schraalheid Dat zit hem in hetinko- c. de begrooting van den Vleescb- keuringsdienst voor 1924 vast te stellen, overeenkomstig overgelegd ontwerp. De begrooting beloopt 4265. De opbrengst der keurloonen is geraamd op 4085, terwijl wegens pensioen f 180 wordt bijgedragen. De uitgaven zijn geraamd als volgt: Jaarwedden ƒ3000, drukwerk, enz. ƒ65, oorring n ƒ60, instrumenten ƒ50, onderhoud "d laboratorium 100, onvoorzien (motor rijwiel) 525 en voor pensioenen 465. De Voorz. zegt, dat een en ander wordt voorgesteld met de gemeentere sturen, die tot het keuringsdistrict be hooren, waarvan Axel het centrum vormt. Het keurlooD heeft het afge- loopen jaar 4080 opgebracht eo da-r- n ee kunnen we toekomen, zoodat het n:et verhoogd behoeft te worden. Dhr. Weijns zegt, dat er voor het hoofd 150Ó staat met inbegrip van de VIII Verzoeken om vergoeding ran schoeisel, enz. De Voorz. zegt, dat ingevolge ver schillende verzoeken om vergoeding, als bedoeld bij art. 13 der Lager-On- derwijswet wordt voorgesteld om aan onderstaande personen vergoediog te geven voor hunne schoolgaande kin deren, die meer dan 4 K M. van de school wonen als volgt A van O^ermeire f20, Jac. Over- dulve f '5, C. A. Verstraereu f5, A Crombf ti f20, Weezen de Kerf 20, A Haak f 10, H. Wtlemsen f20, A. Dobbelaar f 10, A. Overdulve f 10 en Lev. Schieman f 15. Dhr. Gilde zou er voor zijn, dat de namen der menschen, die dergelijke verzoeken doen, voortaan niet open baar bekend werden. Ais ik zie, dat aan een commissie, die zit voor werk- loozensteun geheimhouding wordt op gelegd, dan is het ook niet noodig, dat deze menschen in de krant komen. De Voorz. zegt van een andere mee- oiog te zijn. Als ik een verzoek doe tot iets waarop ik recht heb, dan geeft bet toch niets, dat ik daarom vraag? Dhr. OggelAls er in de toekomst meer gegoeden om die vergoeding mochten vragen, dan was het toch wel goed om de namen te publiceeren, ten einde misbruik te voorkomen Maar als het alleen werkmenschen zijn, dan zou men de pers kunnen verzoeken om de namen in het verslag weg te laten. Dhr. Dieleman Het was misschien eenvoudiger om de namen in besloten vergadering voor te lezen, maar ik wilde eigenlijk vragen, waarin bestaat het verschil in uitkeering per kind De Voorz men. Dhr. Van Dixhoorn hoort van ƒ20 per kind, is dat per jaar Dan vraagt bij zich af, als dat alleen voor schoeisel is, heeft dan elk kind daarvoor 20 per jaar noodig, of krijgen ze daar ook nog kleeding bij De Voorz. antwoordt, dat de wet spreekt van kleeding, maar wij zeggen gemakshalve voor schoeisel, maar het spreekt van zelf, dat in een arbeiders gezin meer noodig is; kinderen, die van zoo ver komen hebben meer slijtage, of moeten al eens iets gevt n om een warme kop koffie bij hun boter ham te krijgen. Dhr. P. de Feijter wil nog iets op merken, ofschoon het wel niet van iovloed zal zijn op de beslissing, maar bij zag, dat er menschen zijn, die meer dan 3000 inkomen hebben en toch nog vergoeding krijgen, terwijl anderen, die iets korter bij wonen en nog geen ƒ800 gulden verdienen, dat niet kun ueu krijgen. Hij is het niet eens met Gilde om de namen niet te publiceeren, maar spr. zou zich schamen, als hij 3000 traktement had, om dan nog vergoeding voor schoeisel te vragen aan de gemeente, dat is een schandaal. Dhr 'i Gilde Als het waar is, wat dhr. De Feijter zegt, dan spijt het me, daf B. en W. dat niet beter hebben onderzocht, maar ik blijf erbij, dat het kwetsend is, dat iemand die het noodig heeft en recht op vergoeding heeft, zijn naam aan de schandpaal gespijkerd ziet. Een werkman heeft ook eerge voel. De Voorz. zegt, dat de h.b. op het lijstje hebben kunnen zien, hoe groot het iukomen is, .waarnaar de adres santen zijn aangeslagen. Daarop wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. IX, Verzoeken om ontheffing van schoolgeld Voorgesteld wordt om ingevolge hun verzoek geheele of gedeeltelijke ont heffing te verleenen als volgt A. Maas, over 3 maanden. A. van Alten, die abusievelijk was aangeslagen. A. de Zeeuw, als voren. A Dobbelaar, als voren. J. Wielaud, als voren. C. Roose, als voren. W. de Bruijne als oninbaar. J. Visser, over 5 maanden. Jac. Penne, als oninbaar. P Ko'-kkoek,abusievelijkaangeslagen. F. Woifert, als oninbaar. D. de Kraker, ais oninbaar. A. de Feijter, over 1 jaar voor 1 kind. E. Ca-ssens, als oninbaar. W. P. van Meurs, al3 voren. O. J. Matielé, wegens vermindering van inkomen. A. P. Dieleman, als voren. M L. BuiDr, als voren. H. den Hamer, over 1 jaar voor 1 kind. Afgewezen wordt het verzoek van. J. A. Lensen. wegens voldoende in komen. P, Cornelissen, die 4 kinderen op school heeft gehad. P. de Jouge wiens inkomen niet is verlaagd. J J. Michielsen, als voren. A. J. Naeije, kan niet verlaagd worden. C. J van Liere, als voren. Jac Overdulve, als voren. L. F Kaijser, als voren. Dhr. Dieleman vraagt hoe het toch komt, dat er zooveel fouten in die lijst komen. De Voorz. Dat zijn niet allemaal fouten, al is net dat er enk,ele abuizen tusschen zaten, maar het is een zeer groot kobier van al die scholen om na te gaan. Dhr. Oggfff zegt, dat ook de gel(jke namen veelal aanleiding geven tot abuizen. Het voorstel wordt daarop z. h. s. aangenomen. X. Ontheffing hondenbelasting. Z h. s. wordt besloten om ontheffing te verleenen voor een half jaar aan A. Scbeele, M. W. Koster, L. Riemens eD D. C. Schieman. Dhr. Hollebek wordt in de 2e klasse geplaatst en afwijzend wordt beschikt op het verzoek van M. Verbruggen en L. de Vtsser. (Slot volgt.) AXEL, 27 December 1983 Van officiëele zijde wordt thans tegen gesproken, dat er twee fitters aan de gasfabriek voor vaste aanstelling zouden worden voorgedragen. Het spreekwoord „niets rammelt niet" is hier van toe passing en de besloten vergaderingen van den gemeenteraad, die tegenwoordig schering en inslag zijn, geven wel eenigszins aanleiding tot geruchten, die zoo niet geheel, dan gedeeltelijk waar heid bevatten. Zoo vernamen we thans weer, dat er veel kans bestaat, dat er in de volgende maanden hier electrisch licht komt. Er zou in den Raad over gesproken zijn, doch ook weer in be sloten kring. We begrijpen evenwel niet waarom zulke zaken geheim moeten blijven, als het toch geen financiëele offers vraagt van de gemeente. Bij hoest of verkoudheid, heeschheid of keelpijn zijn Thermo-Tabletten liet meest aan te bevelen. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl 45 ct. Bij apoth. en drogisten. Gisterenmiddag zijn de kleutersin de Fröbelschool van dhr. J. A. van Hoeve weer verrast met een mooien met lichtjes omgeven Kerstboom, waarbij de gewone tractatie niet werd vergeten. Met een aardig kerstverhaal en het- zingen van liedjes werd de middag gevuld en oud en jong smaakte daar weer veel gees telijk genoegen. Gisterenavond gaf de tooneelver- eeniging „Ontspanning door Inspanning" alhier zooals gewoon met Kerstdag een tweede uitvoering, tegen toegangsprijs. De tweede Kerstavond leent zich bijzonder voor zoo'n uitvoering en weer was de zaal van dhr. Abr. Dieleman gevuld. De nummers liepen goed van stapel. Het was echter gewenscht, dat het pu bliek gedurende het spelen zich wat bedwong, want voor toehoorders, zoowel als voor spelers is het soms hinderlijk, dat men niet verstaat of verstaan wordt. De spelers deden weer volop hun best. Een paar uurtjes bal verhoogde het genot van den avond. We vertrouwen, t O. d. 1. zich weer met ijver voor een volgende uitvoering zal voorbereiden, aangemoedigd door het succes in deze uitvoeringen behaald. Dinsdag le Kerstdag speelde het eerste elftal van de voetbalvereeniging Axel alhier tegen F. C. Klein Brabant van Bornhem. Aanvankelijk zat er weinig teekening in het spel en wogen beide elftallen vrijwel tegen elkaar op. Een paar zeer gemakkelijke kansen om te doelpunten werden door de Axelsche voorhoede gemist, waarna de aanvallen der Belgen allengs talrijker en gevaar lijker werden. Nog voor de rust slaag den zij er dan ook in de leiding te veroveren (01). Een korte rust en een kleine wijziging in de opstelling had onze stadgenooten blijkbaar goed gedaan, althans met veel vuur werd weer begonnen en het Bel gische doel bestookt. Lang duurde het dan ook niet of de stand was gelijk (1 1). Het Axelsche elftal bleef hierna voort durend in de meerderheid, doch moest zich ten slotte toch slechts met een 2—1 overwinning tevreden stellen. De wedstrijd Axel 11—Zwaluwen, die gisteren gespeeld zou worden, kon van wege den sneeuwval geen doorgang vinden. en openspringen der huid. Parol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. {4)

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2