Axelsche Courant BIJVOEGSEL Vrijdag 14 December 1923. No. 72. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Geïllustreerd Zondagsblad VAN DE VAN Verdaistering van f 18.000. Eenige maanden geleden ontving de directie van Werkspoor te Amsterdam naar de Tel. meldt, een anonieme brief, waarin baar aandacht werd gevestigd op eenige ondergeschikten, die de fa briek voor belangrijke bedragen zouden hebben benadeeld. Ofschoon aan dezen brief aanvankelijk weinig waarde werd gehecht, werd hij den commissaris van het bureau Kattenburg, den heer Tin- holt ter hand gesteld. Deze begon, zeer in 't geheim een onderzoek in te stellen, dat een voorloopig karakter droeg. Na eenigen tyd kwam een tweede anoniem schrijven, waarin het zelfde onderwerp behandeld werd. Spoedig concentreerden de resultaten van het onderzoek de aandacht der politie op drie personen tusschen 30 en 45 jaar oud, die vertrouwensposities in het groote bedrijf bekleedden. Een hunner was magazijnmeester, de beide anderen waren belast met het nakijken en behandelen der leveranties en be kleedden posities ongeveer gelijkstaande met onderchef of baas. Het bleek, dat de magazijnmeester de hoofddader was zooals de zaak thans staat komt het de politie voor, dat een en ander door hem op touw is gezet. Een der andere personen was daarby zijn rechterhand, terwyl nummer drie vermoedelyk geen werkzaam aandeel in de handelingen had, maar alleen geldelijk voordeel genoot. De heeren kochten partijen ijzer aan die ze natuurlijk administratief moesten verantwoordener waren echter hoo- gere bedragen geboekt, dan waarvoor was aangekocht. Dit heeft gedurende twee jaren zij het dan ook met tusschenpoozen herhaaldelijk plaats gevonden. Naar schatting beloopt het bedrag, waarvoor Werkspoor werd be nadeeld van 15000 tot j 18000. De directie stelde het volste ver trouwen in het drietal. Een hunner is reeds twintig jaar in dienstbetrek king, de beide andere van 12 tot 15 jaar. Gebleken is voorts, dat een hunner op grooten voet leefde. In verband met de gebleken feiten zyn de daders door recbercheurs van de fabriek gehaald en aan het Bureau Kattenburg in arrest gesteld Een groot aantal getuigen werd heden door den commissaris Tinholt gehoord. Het drietal is gehuwd. fiuto-ongeluk. Bij Naarden is de boerenarbeider G. Brouwer uit Muiden, weduwnaar en vader van 5 kinderen, Zaterdagavond door een uit Naarden komende auto, toen een andere auto uit Amsterdam aankwam, aangereden en van zijn rijwiel geslingerd; hij was onmiddellijk dood. De auto, komende uit Naarden, viel in de Muidervaart, de chaufleur, die licht gewond was, werd op het droge gebracht, maar wa» spoedig daarna spoorloos verdwenen. Een dame in de andere auto werd licht gewond. Een ingezetene vsd D., een piaats in het Oosten van ons land, kreeg dezer dagen van een fiscus een navorderings- biljet thuisgezoDden ten bedrage van 1 cent, zegge ééu heelen cent, welke »sobi€ op het vorige biljet te weinig was opg^ëischt. Of de belastingambtenaren te D. ook de zuinigheid betrachten Msb. Door de justitie te Leeuwarden is aangehouden de brievenbesteller T, S. te St. Jacobaparocbie. Hij zou gelden, welke hein ter verzending waren toevertrouwd, hebben verduisterd. Medeplichtig? De vorige week is, gelijk bekend, een jonaste bedit-Lde eener te Rotterdam gevestigde fiima, toen hij het kantoor binnenging, van een por- tefuille met 1800 beroofd. De aanran der werd, nadat hij de portefeuille in het water had geworpen, gegrepen. Een chaffeur vischte de portefeulle op en gaf haar aan de politie over. Het geld zat er toen echter niet meer in. De politie heeft intusschen aanwijzing gevonden om den chauffeur te doen ar resteeren. Men vermoedt dat hij van het geval meer weet dan hij wil loslaten. Drie Amsterdamsche kooplieden, die getracht hadden via Weelde voor 5000 francs kleedingstukken naar Neder land te smokkelen, doch op heeterdaad werden betrapt, zijn door de rechtbank van Turnhout tot 2000 frs. boete ver oordeeld, terwijl de kleedingstukken in kwestie geconfisqueerd werden. Woensdag is de 65-jarige los-ar- beider Strakel, wonende te Goor, door een van Delden komenden trein ge grepen en gedood. De oorzaak van dit ongeluk is in dezen niet te wijten aan een onbewaakten overweg. Tegenover de slagerij van de firma Zendijk te Goor, ligt een rangeerterrein, dat steeds, indien een trein nadert deor boomen afgesloten is. Meestal staat op een der sporen eon goederentrein. By vele der haastige en onvoorzichtige bewo ners van Goor en omstreken nu, is langzamerhand de gewoonte ingeroest, zich niet meer aan neergelaten boomen te storen en na het afsluithek opgelicht te hebben, door de goederenwagens heen te dringen. Thans is genoemde S. het slachtoffer van die onvoorzichtigheid geworden. Niet tegenstaande de spoorboomen reeds eenigen tijd neergelaten waren, lichtte hij deze, oudergewooute op, en wilde tusschen twee goederenwagens door, zijn weg vervolgen. Juist toen hij op de rails stapte, die achter het spoor van den goederentrein loopeu, werd hij gegrepen door de locomotief van den iu volle vaart uit Delden komenden pasagierstrein, en tientallen meters ver weggeslingerd. Niemand van het treinpersoneel had iets van het ongeluk gemerkt. Onge veer tien minuten nadat de trein ge passeerd was, vond men beneden aan den dijk het lijk van den werkman. De „Daily Express" meldt, dat het mond- en klauwzeer bijna de ge- heele veestapel van Groot-Britannië be dreigt. Reeds moesten 64.000 beesten worden afgemaakt sedert het begin van de epidemie, welke einde Aug. een aanvang nam. De schade bedraagt reeds meer dan 1 millioen poud ster ling. Uit het gebied der Pyreneëen wordt zware sneeuwval gemeld, even als uit de hooge dalen van de Ariège en de Boven-Garonne. Het heeft sterk gesneeuwd te Toulouse en Bordeaux en Avignon worden geteisterd door overstrooming. Dierenbeul. Een agent heeft Maandagavond een 22-jarige student uit Den Haag aangehouden, die in de Utrechtsche straat te Amsterdam op zettelijk met zijn wandelstok eeu hond een der oogen had uitgeslagen. Spoorwegongeluk in Duitschland. Op de lijn KeulenTrier is bij Juenkerath eeu Franschesteenkolentreiu die 90 wagons „schadevergoedingskolen" vervoerde, bij St. Huetthein door het weigeren der remmen door geslagen en met zulk een vaart eeu helling afge reden dat de locomotief vlak bij Juen kerath outspoordfe. 60 wagons zijn eveneens gederailleerd en liggen hoog opgestapeld langs den weg waar zij een werkplaat der Juenkerathlabriek geheel vernielden. De Fransche machinisten een Duiische remmer zyn omgekomen. Een geheimzinnig geral. In het boscb van Soignes te Brussel is den 14t»n October 1923 tegen den middag het lijk eener jonge vrouw gevonden, netjes gekleed, naar schatting 25 a 30 jaar. Een portret van bet lyk be vindt zich aan de atdeeling C Hoofd bureau van Politie in Den Haag. Het onderzoek herft vastgesteld, dat de wonden der onbekende aan het hoofd, veroorzaakt zijn door een vuurwapen. Alles doet veronderstellen, dat de be trokken vrouw vermoord is ter plaatse waar zij gevonden is. Gedacht kan worden aan een dubbele zelfmoord, want h< t slachtoffer schijnt alle voorzorgsmaatregelen genomen te hebben, opdat de Justitie hare identiteit niet zou kunnen vaststellen. Daar in de nabijheid van de plaats des misdrijfs geen lijk van een man is gevonden, is het mogelijk, dat hem op het laatste oogenblik den moed heeft ontbroken of dat hij zich elders heeft van kant gemaakt. Opmerking verdient, data terzelfder tijd, dat bovengenoemde misdaad werd ontdekt, in het woud van Nalinnes (Charleroi) het lijk van een man is gevonden, waarvan de identiteit tot heden niet kon worden vastgesteld. De dood was het gevolg van een hoofdwond, veroorzaakt door een re volverschot. Ook hier geen enkel teeken of voorwerp, waardoor de identiteit van het lijk kon worden vastgesteld. Namens den officier van Justitie te Brussel roept de commissaris van Politie der atdeeling C te 's-Gravenbage ieder op, die hieromtrent inlichtingen deukt te kunnen geven, zich aan zijn bureau te vervoegen. Insecten. Zeventig jaar geleden, bedroeg het aantal soorten insecten, die in verzamelingen werden bewaard, on geveer 170,000. Thans wordt het aan tal geschat op 750,000, de parasieten niet meegerekend. In Europa alleen zijn 350,000 soorten. De meeste insecten leven op boomen en planten. Er zijn 450 soorten bekend, die leven op eiken en ongeveer 200 die in deunen leven. Van kevers alleen bestaan er 100,000 soorten. Eenige jaren geleden onde rzocht een Engelsch natuurkenner vijf miereuhoo- pen. Om de dieren te tellen, doodde hij ze eerst door middel van een giftig gas. De telling leverde de volgende getallen op 53,018, 64,470, 19,333, 93,692 en 17,828. Witte mieren of termieten leven in een kolonie vai. millioenen bijeen. Een goed bevolkte bijenkort telt on geveer 60,000 bewoners. Een konin gin legt in haar vier- of vijfjarig bestaan anderhalf millioen ef^ren. Wespennesten zijn lang niet zoo be volkt als die van bijen. Hun aantal komt zelden boven 4000. Het aantal vliegen en luizen is verbijsterend. Pro fessor Howard, van Washington, heeft berekend dat een wijfjesvlieg iu een zomer een nageslacht kan krijgen van 4,472,286,103,628,713,559,320individuen. Ook de luizen zijn zeer productief. Alleen tot in het vytde geslacht kan hel aantal nakomelingen van een insect reeds 6,000 millioen bedragen. De mooiste waterval der wereld Volgens het djdschrift „De Witte Steenkool" is de fraaiste waterval te vinden in Britsch Guyana in de rivier Portaro, en zijtak van de Essequibo. De val heeft 120 M breedte en 250 M. hoogte. Het water stort van eene ro^helling omlaag zonder eenige hin dernis te ontmoeten in dien val, en levert in die omgeving een schilder achtig en grootsch schouwspel. De Engelschen noemen dezen val de „Kaie- tenar Falls" en schatten deze energie bron op 27^ millioen paardekrachteu. De wildernis der omgeving is wellicht de oorzaak dat dit natuurmonument zoo weinig bekend is. Een afgrijselijke wanhoopsdaad. Een wegens een geling vergrijp ont slagen arbeider vhd de constructiewerk plaatsen der rijksspoorwegen Johannee Hensier, ie Berlijn, heeft ui> wannoop over zijn toestand zyn 22 jarige zoon, zijn vrouw en zijn dochter 10 den slaap e doodgeschoten. Vervolgens schreef hi; i enkele brieven aan politie en justitie en deelde daarin uitvoerig alles mee wal hij gedaan had. Daarna trok hij zijc beste kleeren aan, ging de stad in ec 1 nam afscheid van zijn vrienden. Deze meenden, dat hij Berlijn ging verlaten en wenschteu hem goede reis en vee. succes. Hensier ging eenter naar hull terug en schooi zich door het hoofd. 1 Een uur later kwam de politie, di< I inmiddels het schrijven ontvangen had en vond de vier lijkeu. Een meisje te Hastiog (Engeland) dat gereed stond naar een bal te gaan kwam met haar kostuum te dient by d< gasvlam, tengevolge hiervan stond zi weldra in lichte laaie. Alle pogingei haar te redden waren vruchteloos, b( aankomst in een ziekenhuis overleec zij weldra. Zondag is, naar de Brusselsche re dacteur der Maasbode meldt, bij een voet- balmatsch tusschen een club van Taminei en één van Vilvoorde een suporter dood- gevallen van ontroering op het oogenblik dat hy een door zijn elub gewonnen doel punt uit alle macht toejuichte, Van 1 30 November 1923. lloek. Geboorten. 1. Elizabeth, d. vai Hendrik Dekker en NeeltjeMues. 2. Marinas z. van Pieter Willem Hamelink en Antje vai Tatenhove. Fernand Albert Jean, z. van Alber Ghislain Bermon en Angèle Marie Pharaïldi Neve. 24. Willemina Sara, z. van Marinu: Michiel Robijn en Francina Adriana Faas. Overlijden. 18. Adriana van Tatenhove, 7; j wed. van Jan Cornelis Moens. 22. Johann; Sara Buijze, 4 m„ d. van Johannes Buijze ei Catharina Elisabeth Witte. BELANGRIJKE UITBREIDING ZONDER PRIJSVERHOOGING Wij kunnen onzen lezers tot ons ge noegpn nmdpdeele^datonsGeillustreerfl Zondagsblad met ingaog van deze week elangrijk wordt uitgebreid. Het aan- tal pagina's zal van twaalf op zestiec worden gebracht en zulks zonder ver booging van den reeds zoo lagen abon nementsprij8. Zij, die reeds abonné op het Zon dagsblad zijn, zullen dit goede nieuws ongetwijfeld met instemming vernemen Wij vertrouwen evenwel, dat degenen die nog niet tot de geregelde lezers van het Zondagsblad behooren, hieric aanleiding zul eu vinden, een abonne ment op deze goed verzorgde en aller goedkooopste uitgave te bestellen. Des verkiezend vrage men voorat gratis proefnummer aan. Wie zich abonneert, ontvangt de vóór 5 Januari nog te verscbijueu num- mers gratis. Men zende daarom terstond onderstaand bestelbiljet aan onze admi nistratie. DE UITGEVER. BESTELBILJET. Ondergeteekende verzoekt eeu abon nement op het tegen 57ys per kwartaal (p.p. 727»). Woonplaats Naam 1; VAN HET

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 5