Binnenland. Landbouw. Gemengd ISieuws. grijpt Uwe hand niet in, in het verderfe lijk woelen der menschen, en waarom, ach, waarom komt niet Uw koninkrijk Zij, die eigenlijk ongeduldig en onte vreden zijn, omdat ook hun God zich niet haast, zij mogen bedenken, dat Hij Zijn tijd kent; dat Zijn molens wel langzaam malen, maar, dat niettemin de zakken alle zuilen gevuld worden met het meel, adat door Zijne leiding vloeit, de zakken van hen, die de volheid er van vertrouwend van Hem verwachten. „Die gelooven, haasten niet!" Z. d. B. Opheffing portvrijdom. De miuister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de volgens Koninklijk besluit van 5 No vember 1923 op 1 Januari a.s. in werking tredende bepalingen voor de verzending van dienststukken. Alsdan worden ingetrokken alle bepalingen, voorkomende in andere wetten dan de postwet, bij of krachtens welke koste loos vervoer per post dan wel vrijstel ling van aanteekenrecbt is toegestaan. De Minister voegt hieraan toe, da. stukken van particulieren, aan ambte naren of overheidsinstellingen gericht, met ingang van 1 Januari a.s. door de afzenders moeten worden getrankeerd. Indien echter door de gemeentebe sturen aan particulieren inlichtingen of gegevens worden gevraagd, uitsluitend noodig voor den dienst, kan voor huD antwoorden gebruik worden gemaakt van daartoe door de gemeentebesturen te verstrekken omslagen. Worden aan de gemeentebesturen ongefrankeerde stukken aangeboden, waarvoor derhalve het verhoogde port zou moeten worden betaald, dan zal in het algemeen van de bevoegdheid tot weigering gebruik kunnen worden gemaakt. Postchèque en girodienst. Een bericht dat met 1 Januari de postchèque en giro-dienst weer in werking zou komen, wordt voorloopig genoemd. De Wachtgeldregeling. De Ambtenaar meldt, dat eerstdaags een Kon. besluit is te wachten, waarbij de wachtgeldregeling aldus wordt ge wijzigd, dat ook de pensioensgerech tigden op 55-jarigen leeftijd, bij ontslag wegens overcompleet, eerst op wacht geld worden gesteld en daarna gepen sioneerd op het tijdstip, dat het wacht geld vervalt of lager wordt, dan het pensioen, waarop men krachtens zjjn dienstjaren aanspraak heeft. Op 65-jarigen leeftijd gaat in elk geval het pensioen in. f Oed-min. P W v. d. Sleyden. In den ouderdom van 81 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer P. W. van der Sleyden, oud-minister vaD Waterstaat, Handel en Nijverheid, oud- hoofd ingejieur van den Waterstaat en Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. (5) AXEL, 14 December 19S3 Dinsdagavond werden alhier op twee verschillende plaatsen letterkundige voordrachten gehouden. Pp de boven zaal van het Gulden Vlies bij den heer De Lozanue trad op de heer Bretan- nie van's Gravenhage, waarvoor ma in- teekening een groot aantal personen waren opgekomen. Voor deze bijeen komst was de pers niet genoodigd en kunnen we dus redactioneel geen ver slag uitbrengen. Afgaande op hetgeen we van verschillende zijden, hoorden, moet het aan het gtos der bezoekers niet meegevallen zijn, ofschoon dit na tuurlijk niets afdoet aan de kunst ot het gepresteerde van den heer Bretan- nie. Letterkundige voordrachten zijn nu eenmaal geen kost voor ieder te verteeren. Dat bleek wel, toen na „de Vlucht van Adama van Scheltema, hel publiek nog op de rest wachtte, terwijl het ge dicht uit was en eerst b Jgon te applau disseereD, toen de voordrager „achter het scherm" zat. Toevallig werden dergelijke voor drachten gegeven in „de Graaubeurs" bij den heer A. DielemaD, waar optraü de heer J. Steruheim van Amsterdam Deze was genoodigd door de afüeeiing van de moderne arbeidersbeweging alhier. De avond had een meer open baar karakter en daaraan schrijven we het toe, dat men ons hier wèl had uitgenoodigd. We begaven er ons heen en hebben daar volstrekt geen spijt van. We kunnen positiet verklaren, dat hier werkelijk; kunst gegeven werd. Dat het echter ook hier weinig begrepen werd, bleek meermalen en het hinderde ook soms den spreker. Hij wist echter nu en dan een vuur en geestdrift in ,zyn voordracht te leggen, dat de hoorders als aan zijn lippen hingen en wat daarbij het meest trot, was, dat het geen vorm of gemaaktheid was, maar diep gevoelde overtuiging. Eu te meer kwam dit uit, naar gelang het gold het beginsel der sociaal democratie, want spreker s'ak het niet onder stoelen ot banken, dat hij daar propaganda voor maakte, ofschoon dat voor het kunstgevoel niets zegt. Spr. gat ook bij afwisseling humoristi sche nummers en dat hij daarbij ter opluistering geen pruik, costuum of grimeering noodig had, behoefde hij niet te zeggen, dat bleek voldoende uit de mimiek. Ook op dat gebied gaf bij kunst, al is het dat velen hier niet zuilen hebben doorzien de moraal, die er in zat, maar men het verhaal aau- uam zooals hij het gaf, en dan was Uilenspiegel van De Coster hier niet op zijn plaats. Spr. liet aan iedere voordracht of gedicht een voor de aanwezigen, hoofd zakelijv werkmenscheü, duidelijke ver klaring vooratgaan en bij het einde spoorde hij de ouders aao te zorgen, dat ook de arbeidersstand geestelijk ontwikkeld wordt, opdat ze de kunst zal verstaan en begrijpen en dus üooger genot kan smaken, als tot heden het geval is. Door dhr. J. Verton uit Utrecht werd een propagandistische rede gehouden voor het socialisme en in 't bijzonder aangedrongen op aansluiting van óe werklieden van spoor en tramwegmaat schappijen e.a. bij den modernen vak bond, het N. V. V. Met een toepasselijk woord van dank aan allen sloot de heer A. 't Gilde de bijeenkomst. Gisteren herdacht de voethalver- eeniging „Axel" alhier haar 12% jarig bestaan. Daartoe waren leden, dona teurs en belangstellenden uitgenoodigd en in een zeer geanimeerd samenzijn w.rien voordrachten en kamerstukjes gegeven, tot groot genot gt-n van de talrijke aanwezigen. Een gehouden collecte voor een clubvlag bracht f 13 30 op. Na do tooneelkunst kwam de dans kunst aan de beurt, tot ieder voldaan huiswaarts keerde. Gisteren slaagden te Den Haag voor het diploma costumière de dames C. en K var. 't Hoff alhier, leerlingen van de modevakschool te Terneuzen. Woensdag bad alhier ten over staan van den beer C. C. van Bloumont te Overveen de aanbesteding plaats van het verbouwen der pastorie van de Gereformeerde Kerk, in drie perceeleD en in massa. Laagste inschrijvers waren de heeren H. J. Hoebé Hz., voor schilderwerk perceel a 994, perceel fc j 1194 en A. van SabbeD, aannemer, voor timmer en metselwerk 10 750, beiden te Axel. De gunning is aangehouden. Bij Kon. besluit is beDoemd tot burgemeester van Westdorpe, de heer F. A. Heodrikse, geboren te IJzendijke, thans ambtenaar ter secretarie te Etten- Leur. Het zal voor de bevolking van West dorpe wel eenigszins vreemd aandoen, nu men daar jaren na elkander een burgemeester had, die geboortig was te Westdorpe en Van Waes heette, zoodat het als het ware van vader op zoon ovegiog Te Sas van Gent beeft de raad besloten om met aansluiting bjj de waterleiding te wachten tot betere tijden. Dus de kat uit den boom kijken. Naar gemeld wordt zal door een autodieDSt uit Westelijk Zeeuwscb Vlaanderen en een uit het Oostelijk deel een autodienst worden ingericht tusschen Ter Neuzen en Breskens. Beroepen te Kalamazoo (Michigan, N. Amerika) ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. Ds. G. H. Kersten te Ierseke heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. Tern. Crt. Dezer dagen slaagde voor het postradicaal de heer J. de Vries, kan toorbediende le klasse te Terneuzen. De bemanning van de Zaterdag jl. wegens dranksmokkelarij opgebrachte Hollaudscbe schoener „Zeehond", be staande uit den kapitein en acht man, is naar de Tel. meldt, ondanks de protesten van den Nederlandschen consul, naar de gevangenis in Brooklyn overgeoracht. Het schip, dat 100 netto ton meet en onder Hollaudscbe vlag voer, behoort aan den reeder G Rompu in Terneuzen. De aan boord gevonden champagne was verzonden door de firma Bias en Co. in Brussel en geaddresseerd aan Gooiens, New-York. Een manitest was niet aan boord, alleen een vrachtbriel, geaddresseerd aan de Canadian Bank Commerce te Halifax. Ook de Nederlandscbe gezant, de heer De Graeft, beeft krachtig tegen de ge vangenhouding geprotesteerd, daar de schoener op een atsiaud van 3.8 mijl van de kust werd aangehouden en de kapitein bovendien van plan was de haven binnen te loopen, daar het schip wegens een detect aan den motor in nood verkeerde. De draukwetambteuaren namen we derrecbtelijk alle papieren, die aan boord waren, in beslag. Ook hiertegen is door ODzen gezant geprotesteerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 December 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9me Leeskerk. Nam. 2 Ds. Maas, van Hontenisse. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. L. Bos, einiritus-pred. te Apeldoorn Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. B. van Neerbos, van Terneuzen. Nam. 2 Dezelfde. 'sAv. 6 Dezelfde. Opbrengst der aardappelen. Uit een ouderzoek ingesteld naar de opbrengst der aardappelen van den oogst 1923 in de belangrijkste productiegebie den is o a. gebleken dat op de Zeeuwsche eilanden, waar in hoofdzaak Zei uwsche blauwen en bouten en Eigenheimers werden verbouwd, de opbrengst uiteen liep van 150 tot 225 H.L., terwijl het gemiddelde in de meergenoemde jaren 230 H.L. bedroeg. Beter waren de uitkomsten in Z. Vlaanderen, waar de variëteit Industrie de Zeeu wsche blauwen en bonten vervangtbier werden in 1923 vau 200 tot 300 H.L. per 11 A. geoogst, tegen 176 H.L. in de jaren 1921 en 1922 Behoudens enkele uitzonderingen bleef de opbrengst in 1923 beneden het mid delmatige en was zelts in verschillende gevallen vrij ongunstig te noemen. Wat de qualiteit betreft, kan worden medegedeeld, dat de knollen meerendeels klein gebleven zijn, terwijl vooral bij de Eigenheimers, veel zieke knollen voor komen. De hoedanigheid is overigens over het al emeen bevredigend. Te Zaandam is de Stoomhoutza- gerij Czaar Peter afgebrand, die eigen dom is van de fa. P. de Lange Cz. en de grootste zagerij van de Zaanstreek is. Te acht uur had de machinist de fabriek verlaten en alles voor zoover hij kon nagaan in orde bevonden: 'tis derhalve moeilijk te verklaren hoe een half uur daarna de fabriek in volle vlam stond. Daar net terrein moeilijk te bereiken is, duurde het, hoewel de brandweer ten spoedigste gealarmeerd was, een geruimen tijd voor de eerste spuit, die der gemeentereiniging, op het terrein was. De spuiten moesten per vaartuig naar het terrein vervoerd worden. Te land moest de weg gevonden worden langs vele smalle kronkelpaden en over waDkele éénplanks bruggen. Toen de brandweer haar blusschingswerk begon,was de fabriek een vuurzee, zoodat aau redden niet te denken viel zij moest zich daarom in hoofdzaak bepalen tot het beschermen, van dat gene' wat nog niet door het vuur was aangetast. Dit bestond in hoofdzaak in een groote op het terrein opgesta pelde partij hout ter waarde van ton nen gouds en de groote exhauster. De geheele fabriek, die juist dezer dagen uitgebreid was met een schaverij, welke denzeltden dag voor de eerste maal in werking was gesteld, brandde af. Aangeteekende brief vermist. Maan dagmiddag bevond zich iemand van een bankinstelling te Eindhoven op het post kantoor, waar door hem eenige aange teekende stukken in outvangst werden genomen. Nadat hij zich een eindje ver wijderd had bemerkte hij plotseling dat hij een der brieven kwijt was. Hij ver moedde, dat hij hem op het postkantoor was kwijtgeraakt. Bij het onderzoek mocht echter de briei niet worden terug gevonden en tot heden is deze ook niet bij de politie 'als gevonden aangegeveu. In den brief bevond zich aau bankpapier een bedrag van J 1600. Fabrieksbrand. Te Valkenswaard ontstond brand in de sigarenfabriek van de firma Helling en Co., uit Alkmaar, in welke fabrieS de heer Scbtffers uit Eindhoven tabriceert De brand moet ontstaan zijn op de droogkamer. lu minder dan geen tijd stond het gan&che fabrieksgebouw in liebto laaie en er viel aan blusscben niet te denkeD. Toen de brandweer met de sf uit ter plaatse kwam, v\as het gebouw geheel uitgebrand. Ongeveer om tien uur was de brand geëindigd.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2