I te GIRO-DIENST. £5. van Waesberghc-Janssens belast zich met het overmaken door geheel Nederland, van gelden per bank giro. Keciitszaken. Gemengd Nieuws. zou leiden, moest een afzonderlijke post op de Waterstaatsbegrooting worden gebracht. De Minister zegt verder in zijn Mp- morie van Toelichting, dat het geen betoog behoeft, dat hy ten zeerste den loop der gebeurtenissen betreurt, en dat maatregelen zyn getroffen ten einde te voorkomen dat een dergelijke gang van zaken wederom zarl voorkomen. Op het oogenblik van den aankoop der Duit8che goederen had het bedrag van R.M 100.000 een waarde van 4660, zoodat het totaal verschil tusschen aan- en verkoop bedraagt rond 127.000. De Kabinetscrisis. In verband met bovenstaande heeft de Koningin Zaterdag en gisteren in conferentie ontvangen mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de R. K. Kamer fractie. Weldadigheidszegels. Naar gemeld wordt zullen door het Rijk bijzondere postzegels te koop worden gesteld, waarvoor boven den portprijs een nadere bijslag wordt be taald, met de bedoeling om na aftrek van administratie en andere kosten de opbrengst te verdoelen onder vereeni- gingen, welke een menschlievend doel nastreven. Deze vereenigingen kunnen zich daartoe aanmelden tot 16 December. De Tel. meldt, dat dit postzegels zullen zijn van 2 en 10 cent, die dan voor 7 en 15 cent verkocht zullen worden, aan degenen, die dat wenschen niemand is natuurlijk verplicht het meerdere te betalen. AXEL, 11 December 19*8 Voor de op jl. Zaterdag alhier gehou den herstemming voor 4 notabelen van deNed.Herv. Kerk werden 164 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. De 163 geldige stemmen waren verdeeld als volgt A. van Cruijningen 87, W. de Zeeuw 86, C. Overdulve 84, W. Vercouteren 82, A. van 'tHoft 81, C. J. Schieman 58, P. A Wondergem 57 en Cb.Cappon40 Al zoo zijn gekozen de heeren Van C uijmngen, de Zeeuw, Overdulve en Vercouteren. Heden werd ten overstaan van Burgemeester en Wethonders aanbe steed het vervoer van asch en vuilnis en ander voermanswerk ten behoeve van de gemeente. Ingeschreven is door J. Bakker 6, M. Dieleman 5.90 en J. Scbeele (markt) 4.93 per dag. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor werkloozenstean. Vrijdagavond werd alhier een vergadering gehouden voor fabrieks arbeiders waarin de heer F. O. A. Sebrauwen uiteen zette de beteekenis van werkloozensteun. Nadat de spreker op de positie had gewezen, die de ar beider inneemt in de maatschappij tegenover de werkgevers en by het al beroerd noemde, dat een arbeider alleen wordt geroepen om zwaar, lang en barö te werken, als men hem noodig heeft om winst te maken, schetste hij zyn toestand als nog ellendiger, als hy zijn werkkrachten ongebruikt moet laten en gedoemd is tot ledig loopen, vrouw en kinderen den honger ten prooi. Als een spook dreigt hem die toestana iederen dag. Uitgaande van die ge daehte is het daarom steeds het streveD geweest der vakvereeniging, om daarin te voorzien en te meer nog, nu de crisiswerkloosheid heerscht en er een surplus is aan werkkrachten, dringt daartoe de noodzakelijkheid. Want, zeide spr., we zien overal daarvan ge bruik maken door de werkgevers, om het loon naar beneden te halen, al is tun ook-, dar ze z.i. uit moreel oogpunt het reent missen zich te beroepen op de bereid vaardigen, die noodgedwongen een lager loon öediugen. Een goede verzekering tegen werk loosheid geelt zoowel beteekenis voor de werknemers als voor de werkgevers. Voor de eersten, omdat zij sterker staan in den strijd om het bestaan, als er geen werk is en voor de laatsten, omdat ze dan niet zoo gemakkelijk tot loonsverlaging kunnen overgaan. Daar om is men van die zijde steeds tegen de regelingen, welke door de arbeiders voor werkliedenverzekering worden getroffen. Spr. zei met den Burgemeester van Axel te hebben gesproken over dit punt en in hem een gunstige uitzonde ring te hebben aangetroffen. Deze stelt zich op het standpunt, dat de menschen niet aan hun lot moeten worden over gelaten. Er is in Axel een strooming om een regeling te treffen, tot steun van de werkelooze arbeiders. En nu hangt het van de arbeiders zelve afin hoeverre men daarin slagen zal. Ze moeten daartoe als eerstbelanghebben- den zelf medewerken Er zal een adres aan den Raad worden gezonden, waarin de leden worden uitgenoodigd een steunregeling tot stand te brengen. Tegelijk zal een openbare vergadering worden belegd, waartoe de raadsleden worden uitgenoodigd om hunne motie ven tegen die regeling uiteen te zetten. Spr. voorspelde, dat ze dat niet zullen kunnen en durven, maar wel zullen ze in de raadsvergadering durven tegenstemmen en dat moeten de arbei ders trachten te voorkomen door te protesteeren en het er niet bij te laten zitten. De Burgemeester had ook aan spr. medegedeeld, dat er een commissie was en dat het vorige jaar fouten zijn gemaakt. Spr. noemde die erkenning een goed teeken, want goede voorne mens beginnen met zich te beteren. Ingezonden Mededeelingen. Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. (6) Duivensport. We vernemen, dat voor de Postdui- vententoonstelling op 26 December alhier reeds vele inschrijvingen komen en dat zal nog wel toenemen, als men weet dat er o a. 5 verguld zilveren medailles te winnen zijn, welke door particulieren beschikbaar zyn gesteld. Zoo vernemen we, dat o.a. de heeren Struik van Maastricht, van Moorhem van Moerbeke en Dregmansjtan Axel op die wijze hun steun aan de tentoon stelling hebben verleend. Deze me dailles zijn uitgeloofd voorden mooisten doffer of duivin uit de klasse oude en jonge duiven en voor dengene, die het grootst aantal prijzen behaalde. Ale een bewijs welk een vlucht de duivensport de laatste tijden neemt moge dienen, dat de Kon. zeeppoeder- fabriek „De Duif" directeur de heer Pleines een wedvlucht had uitgeschre- Dat de arbeidersafgevaardigde zich uit die commissie had teruggetrokken, kwam doordat aan die commissie ge heimhouding werd opgelegd over het verhandelde. Ook dat was verkeerd, al is het dat persoonlijke feiten niet op straat behoeven te komen, maar doordat er geen leiddraad was, geen basis, moest men wel telkens bij per sonen terecht komen. Ook dat moet dus veranderen, zei spr. Maar nu de Burgemeester, die als voorzitter van den raad een invloedrijk persoon is en in de zaak der arbeiders te goeder trouw schijnt te zijn, kon spr. goede doop geven. Ten slotte stond spr. nog stil bij de extra-steunregeling van 1921 en 1922 van den Minister en liet uitkomen, dat door de werkeloosheid in Axel te be schouweD als crisiswerkeloosheid, door dat o.a. de vlasindustrie toch niet uit sluitend oorlogs-industrie was, de raad veel had kunnen doen tot verkrijging van steun uit 's Rijks kas, als ten minste de raad het wil en niet liever ziet, dat de arbeiders armoe lijden. Want als men redeneert, dat als de arbeiders in 6 maanden 600 hebben verdiend, ze het overige gedeelte van het jaar wel zonder loon kunnen rondkomeD, dan staat dat gelijk met te zeggen laat ze maar tooben. Spr. spoort daarom de arbeiders aan om op die feiten te wijzen en allen samen te werken door in groot getal op te komen toouen ze hunne belangen ta begrijpen. Dhr. C. Hamelink, die spr. had inge- 6 ld, sloot de vergadering en hoopie tegen een volgende keer op beter oezoek. Er waren slechts 15 arbeiders aanwezig. ven naar Quievrain, waarin 50.000 postduiven meevlogen, van 425 ge meenten uit ons land. Er waren 1200 prijzen beschikbaar. Toen de duiven in massa werden weggezonden, werden ze in 2000 man den van Roozendaal verzonden, waar voor 39 wagons noodig wareD. Men kan zich denken hoeveel werk het drenken, voederen en verzorgen dier diertjes gaven. Toen de duiven uitvlogen werden er in Quiévrain nog 250.000 duiven van. Belgische liefuebbers opgelaten. Het was of een wolk er het zonlicht verduisterde. Op het postkantoor alhier zijn in de tweede helft van November de volgende brieven en briefkaarten als onbestelbaar teruggekomen 1. Inspecteur Lager Onderwijs, Middelburg. 2. Pieier Riemens, Neuzen. 3 E. Koekkoek, Axel. 4. No. 83 6918, Breda. 5. N. V. Handel en Landb. Mij. v/n Kantoor Hombach, Hulst. J. G. M. de W., oud 25 j., arbeider te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hy op 14 Juli 1923 te Hulst een hemd, toebehoorende aan E. Cb. Smits, heeft stukgetrokken. Eisch en uitspraak 10 gld. boete of 10 dagen hecht. A. D., oud 42 j., werkman te Hoek, werd beklaagd, dat hij op 3 November 1923 te Hoek toen hij een rijwiel zon der licht bereed, niet heeft voldaan aan de vordering van den brigadier De Smidt, om af te stappen. Eisch en uitspraak 15 gld. boete of 15 dagen hecht. M. L. de P., oud 54 j huisvrouw van J. F. de V., te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat zij op 5 November 1923 te Terneuzen lm. 6 K.G. tarwe, toe behoorende aan H. J. Colsen, heeft weggenomen. Eisch en uitspraak 10 gld. boete of 10 dagen hecht. L. A. H. de V., oud 28 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij bovengenoemde tarwe van die beklaagde als geschenk heeft aange nomen. Eisch en uitspraak 10 gld. boete of 10 dagen hecht. J. J. W., oud 20 j., boerenknecht te Biervliet, werd beklaagd, dat hij op 4 November jl. te Hoofdplaat een rijwiel lantaarn, die toebehoorde aan Jan de Jonge, heeft weggenomen. Eisch en uitspraak 14 dagen gevang. Politierechter te Middelburg. Zitting van 7 December. De volgende personen waren gedag vaard J. de C., oud 50 j., arbeider te Sas van Gent, werd beklaagd, dat hy om streeks October 1923 te Westdorpe heelt weggenomen een mestriek, toebehoo rende aan J. van Opdorp. Eisch en uitspraak 25 gld. boete of 25 dagen hecht. Pont gezonken Zaterdagavond is naby Hekendorp (Z.-H.) de kltine pont, die de verbinding tusschen de beide oevers van de Hollandsche IJsel onderhoudt en waarmee kerkgangers uit Hekendorp naar het klooster in Stein wilden gaaD, gezonken. Allen geraakten te water. Het zoeken naar de slachtoffers werd zeer bemoeilijkt door den stroom, het slechte weer en den donkeren avond. Naar De Crt. meldt, zijn er 7 perso nen, allen kerkgangers, die naar het »Lol« gingen bij 't zinken van een spe ciaal voor dit doel aangekochte pont, verongelukt. Het zijn twee dochters van den landbouwer Wittenberg, resp. 17 en 18 jaar, de 12-jarige Maria Snel, de 35-jarige landarbeider Adrianus van Vliet, gehuwd en vader van 3 jeugdige kin deren de 14-jarige dochter van den landbouwer De Groeijde 15-jarige zoon van de weduwe Versluijs, en de 34- jarige vrouw van den rietdekker Groe- nedyk, die nog slechts 10 maanden ge trouwd en kinderloos was. De pont, waarop ongeveer 30 kerk gangers waren, stootte door den sterken stroom tegen den betonnen aanlegstei ger, wat het zinken veroorzaakte, de staaldraad brak af. Zondagmorgen waren na den geheelen nacht doorwerken alle lijkeu opgehaald en ook de pont werd boven gebracht. De veerman en de ove rige passagiers die allen te water geraak ten, wisten zich zwemmende, of door hulp van toegeschoten mannen, die reeds in de kerk waren, te redden. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de atgeloopen week, ein digende 7 Dec. in Nederland uitge sproken 70 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Dec. 1923 3954 faillissementen tegenover 2932 over hetzelfde tydperk van het vórige jaar. Eenige werklieden waren te Sche- vemngen op weg naar de overblijfselen op het strand van den kruiser „Hil- debrand", toen een hunner op een golfbreker uitgleed en in zee viel. Hy zou zich te ver op dezen golfbreker hebben gewaagd. Het lijk is nog niet gevonden.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2