ÏNo 67. 33 Jaar^. Dins lag 27 November 1923 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen Mij is 4e Wrake l J. C. VINK - Axel. Landbouw. FEUI L LET ON. WEI.SCIIK 1C0URANT. Dl Diao verscni)ni eiKen Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 5«. - Postgiro 60383. aUVERTENTIEN van 1 tot 5 regeis 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddaf ELF Hre. Staatszorg voor landbouw. Door hel Kon. Ned. Landbou w-Comi'é is aan de Koningin verzocht om aen departementalen dienst van landbouw onder te breDgen bij nijverheid, handel en arbeid en niet bij binnenlandsche zaken en de vleeschkeuringsdiensr bij landbouw te voegen in plaats van bij het dep. van arbeid. Bijv. tot de Siert, dato 16 en 17 crt. no. 223 bevat de StatuteD van den Bond van bieten verbouwers van den Noord Brabantschen Christelijken Boe renbond, Kring Hulst en gevestigd te Hulst. Het doel van den bond is het bevor deren van de belangen van verbouwers van suikeroieteD. De bond tracht zijn doel te bereiken door samenwerking in zake de con tracteering en den verkoop van suiker bieten, samenwerking in zake het trachten te verkrijgen van medezeg gingscbap in zake zaaizaadaangelegen heden, aanstelling en beëediging van wegers en tareeraers, onderzoek der bieten op suikergehalte en andere aangelegenheden en alle wettige mid delen, die voor dat doel bevorderlijk kunnen zijn. De wijze, waarop de leden zich tot samenwerking verplichten, wordt ge regeld op de eerste algemeene verga dering van ieder jaar. (Vrij uit het Duitsch.) 90) Met een nadenkend lachje schudde Richard het hoofd neen, heer graaf, dat zult ge angstig vermijden, ge schuwt het schandaal Zoo zeker is zelfs de grootste misdadiger niet als hij gemerkt heeft, dat er personen zijn, die van de zaak afweten, om moedwillig het oog der wereld of zelfs der wet op zich te vettiger Maar gij hebt het recht te vragen, wat ik dan eigenlijk wil, daar ik u toegegeven heb, dat ik op dit oogenblik nog niet instaat ben, u ter verantwoording op te roepen. Qij zult dat weten, heer graaf. Ik verlang, dat gij Veronica uw naam geeft en haar erkent als uw en als Magdalena's wettig kind." Maar reeds de gedachte aan een bekentenis maakte Herbert woedend, de vrees van den eersten indruk, door dit onderhoud opgewekt, week nu voor de hitte des strijds en vuurde zijn hartstochtelijke heftigheid tegen den on geroepen strijder aan. Hij bleef in de rol, die hij had op zich genomen en verdedigde den leugen als ware het de waarheid. „Zijt ge dan werkelijk krankzinnig, of !s alleen afpersing de bedoeling riep hij toornig uit. Richards moeilijk bedwongen zelfbeheersching begon te wankelen. „Voor wien speelt gij deze comedie, heer graaf," zei hij in de kamer rondziende. „Wij zijn alleen en hebben geen getuigen, ik dacht, dat gij u deze moeite zouut bespaard hebben. Wat de afpersing betreft „Zoo vindt ge mij gaarne en ten allen tijde bereid voor het achtergelaten kind mijns vriends als een vader te zorgen," viel Herbert in de rede. „Iedere andere vordering wijs ik aV' „Hoe grootmoedig" zei de schilder honend „ik betreur het, dii te moeten afwijzen Ge hebt reeds een som neergelegd voor den naam Vleeschkcuringswct D« Christelijke Boeren- en Tuinders bond in Nederlaud, h«t Koaiuklijk Ne- derlansch Landbouw Comné eu de Ne- derlandscbe Boerenbond hebben aan de Koningin een adres gezonden, waarin zij schrijven dat in de laatste jaren hier te lande een aantal wettelijke maatregelen zijn tot staod gekomen, welke zeer diep in het bedrijfsleven van den landbouw ingrijpen en welker uiivoeriug oattrok ken is aan den rechtstreekscheu in vloed van de ditectie van den Land bouw dat zulks ten eeneumale in strijd is met de ontwikkeling van de Staatszorg voor den Landbouw hier te lande; dat toch aanvankelijk verschillende departementen van algemeen bestuur, ieder voor zich, belast waren met een gedeelte van die Staatszorg, maar dat men, naarmate die maatregelen in om vang en aantal toenameD, concentratie wenschelijk oordeelde dat dientengevolge overgegaan werd tot het instellen van eene afzonder ijke atdeeling landbouw aan een der de- partemeuten vau algemeen bestuur, welke afdeeling later als directie vau den landbouw in eeue meer zelfstan dige positie werd gebracht dat het hiervoor genoemde met name geldt voor de Vleeschkeuringswet en voor een gedeelte vau de uitvoerings maatregelen ingevolge de Wareuwet dat deze wettelijke maatregelen wel iswaar eeuerzijds teu doel hebben de en de erkenning van uw kind het geld, waaraan uw schande kleeft, ligt onaangeroerd bij de bezittingen der doode. Laten wij geen smet op smet lioopen. Denk niet, dal de be geerte naar grafelijken rang en naam mij drijft om de rechten van het kind te doen gelden, daarmee is weinig eer in te leggen. Maar ik duld geen lage gratschenms, duld met, zoolang ik dit kan verhinderen, dat een schoft den eerlijken naam van een doude steelt, om daar mee zijn schande te bedekken." „iedere bloeddroppel was geweken uit Herberts gelaat, alleen zijn vlammende oogen getuigden van den vreeselijken storm, die daar woedde in zijn binnenste. Toorn en de onmacht, om dezen hem in het gelaat geworpen hoon af te wenden, beroofden hem bijna van de spraak maar zijn nog heldere gedachten waarschuwden hem tegen iedere opzienbarende handeling. „Ik ben het moe," riep hij met verstikte stem, „geef bewijzen en dan, laat de wet be slissen, maar nu, ga ga „Gou in den hemel moge beslissen tusschen u en uw kind," sprak de schilder plechtig „Wees voorzicntig, heer graaf. Hij is een almachtig Rechter en zwijgen ook de levenden Hij kan spreken door den mond der dooden Hij nam zijn hoed en ging heen. Herbert luisterde naar den zich verwijderenden tred tot die in de voorkamer was weggestorven Toen zonk hij, het gelaat bedekkend met de handen, volkomen uitgeput in een armstoel in elkander. Een tijdlang lag hij, als de schipbreukeling, die met de golven gekampt heeft om zijn leven en in die woeste worsteling geworpen is op een eenzaam strand, gedachteloos en bewe gingloos, alleen in het vage bewustzijn, dat hij gered was. Langzamerhand werd het helder in zijn herinnering en licht om hem heen de terug- keerende klaarheid verlichtte dé gebeurtenissen der laatste ure. Zij was dood Ziedaar de allesbeheerschende gedachte, die zich afzonderde van de andere volksgezondheid te bevorderen, maar anderzijds ook regelend willen optre den, wat betreft de wijze, waarop de landbouwproductie zal plaats hebben; dat het laatste niet toelaatbaar is, omdat de landbouwvoortbrenging is een economisch proces, dat in belang rijke mate beheerscht wordt door de productiekosten eenerzijds en de pro ductieprijzen op de wereldmarkt an derzijds en waarbij geen voorschriften gegeven kunnen worden, waarvan achteraf zal moeten blyken ol zij al dan niet vereenigbaar zijn met eene economische uitoefening van het land bouwbedrijf dat het alleszins begrijpelijk is, dat meu uit een oogpunt van volksgezond heid bepaalde eischen gaat stellen aan de voedingsmiddelen, welke in cosump- tie worden gebracht dat evenwel daarnaast voor de pro ducenten in ons land de vraag te be antwoorden overblijft, of zij met de door hen geproduceerde waren aan die eischen zullen voldoen, dan wel elders een afzetgebied daarvoor zullen moeten zoeken dat de producenten hier te lande ongetwijfeld met de hiervoor bedoelde eischen trachten rekening te zullen houden, wanneer tegenover de meer dere productiekosten ook evenredig hoogere verkoopsprijzen staan dat dau evenwel de meerdere kosten, welke voortvloeien uit de wijze, waarop bepaalde wareu peproduceerd moeten worden, ten laste zullen komen van de consumenten, ten wier behoeve ae en plaats behield in zijn ziel. Een mengeling was het van smart en verlichting, wat hij ge voelde, haar dood had het kluwen ontward haar hulpgeschrei was verstomd wie zou hem richten Maar zooals daar zijn gedachten zich aan haar vastklemden, zoo doemde ook uit dien chaos haar beeld in hem op, duidelijk en helder en niet in den verheven toorn of in de vertwijfeling der scheidensure, maar in de kinderlijke lieftalligheid van vroeger dagen, toen zij nog hoopte en geloofde. Het was geen wederkeerende liefde, die haar terugver langde, want de droom was uitmaar het was een droef gevoel, dat die z o o geëindigd was. Het woeste eenzame strand verscheen voor zijn oogen, het strand, dat zij bereikt had met inspanning harer laatste krachten, de ellendige hut, waarin zij stil haar jeugdig leven geëindigd had. Was h ij het dan geweest, die haar den dood had aangedaan, zou deze twijfel, dit onverklaarbaar bang gevoel zich dan niet als een Kaïnsteeken drukken op zijn voorhoofd of in zijn herinnering Met wondervol'e duidelijkheid traden enkele uren te voorschijn uit de jaren, in welke zij hem had toebehoord. Hij zag de kamer, welke zij bewoonde, de kleine sofa, waarin zij naast hem gezeten en haar hoofd gelegd had aan zijn borst, hij hoorde haar zoeten lach en al de liefelijke bekoorlijkheid die haar omgaf stond hem levendig voor oogen. Een toornig gevoel kwam in hem op, omdat hij did beelden en gedachteii niet kon bannen die zich aan hem opdrongen, ongeduld wegens zijn eigen zwakheid. Dit kon toch geen smar zijn of onmannelijk berouw, dat hem voor het oogenblik de borst doorwoelde, het zou alleen lichamelijke afmatting wezen waaraan hij leed, want hij was nu toch vrij vrij 1" En toch klonk daar niet van zijn lippen; Gered! In de diepte zijner ziel fluisterde het met hare stemme Gericht, eischen iu kwestie worden gesteld dat het "evenwel niet aangaat, a?n de lanbouwproducenten, welke vrij zijn in de wijze, waarop zij hun voortbren- selen willen afzetten, bepaalde ver plichtingen op te leggen in het belang van mogelijke afnemers (d. z. consu menten hier te lande) en'de kosten daarvan bij voorbaat te brengen ten laste van de producten, zonder dat het voor dezen vast staat, dat zij die meerdere kosten op hun atneiners zul len kunnen verhalen; dat wel toegegeven kan worden, dat het gewenscht is, dat bij de landbouw productie zooveel mogelijk rekening gehouden wordt met datgene, wat uit een oogpunt van volksgezondheid wen schelijk is eu dat het zooveel mogelijk aan die wenschen voldoen ten slotte ook een landbouwbelang is, omdat daar door het afzetgebied verruimd wordt dat het evenwel voor de directe vau den landbouw, beter dau voor de af- deeliug volksgezondheid, mogelijk is te beoordeeleu, welke wenschen vau (of ten behoeve vau) de consumenten practisch uitvoerbaar zij a ea op welke wijze naar de verwezenlijking daarvan m overleg met de producten gestreefd kan worden dat het uitsluitend overlaten van deze taak aan een niet laudoouw-tech- uischen tak van dienst noodzakelijker wijze tot onpractische of onmogelijk te handhaven voorschriften moet leiden dat het zeer goed denkbaar is, dat eene zoodanige regeling voor de uit voering van de Vleescnkeuringswet en EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Aan den voet van het trotsche kasteel Ket- tenstein, dat met zijn met klimop begroeide muren ver het land overzag, lag het dorp uit gestrekt. Aan de helling van den berg, aan welks voet een paar huisjes zich hadden gewaagd, als bevoorrechte kinderen, die ongeroepen uit de schare der overigen zich naar voren hadden gedrongen, lag het vreedzaam en vertrouwelijk, als in het bewustzijn van een machtigen steun. Waren de tijden ook lang reeds voorbij, waarin .zulk een steun van de zijde des burchtheers direct werd toegezegd, toch bestond tusschen den tegenwoordigen bezitter en hen, die zijn goederen bewojnden, die band van gemeen schap, welke de loop der eeuwen bevestigt en de overleveiing eerwaardig gemaakt had. Waar de vaderlijk beschermende zin zich had staande gehouden in het geslacht der heeren tegenover de ondergeschikten, daar vergoedde deze in honderd gevallen de fesdale rechten, die de nieuwe tijd heeft doen verdwijnen; hij verkreeg van de landelijke bevolking, wier eerbied voor en aanhankelijkheid aan het regeerend geslacht van den vader op den zoon overgaat, door zijn persoon vaak meer dan door de wet; zij zag, tot op zekere hoogte, in den slotheer nog steeds den erfelijken gebieder. Tusschen graaf Wolf von Wangerloh en de dorpsbewoners bestond deze band nog. Mach tigde hem een levendige belangstelling en een nauwkeurige kennis van zaken tot raad en daad, zoo noodig gekruid door goedheid of gestrengheid, zoo werd dit bijna zonder uit zondering met on epaald vertrouwen aange- lomen. De welstand, w arin het dorp ver teerde, legde een sprekende getuigenis af van zijn weldadigen invloed; het schoone luchtige schoolgebouw en het nieuwe gemeentehuis waren uit zijn middelen gebouwd. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1