Axelsche Courant BIJVOEGSEL Vrijdag 23 November 1923, No. 66. Binnenland. Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Buitenland. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN Hofbericht. De Koningin, de Prinses en Prinses von Erbacb Scbönberg, zijn Dinsdag van Het Loo in de residentie aangeko men, waar de Kon. familie weder haar winterverblijf zal betrekken. Ter bearoeting waren de Burgemeester en de Gouverneur der Residentie op het perron aanwezig. De Prins is ook van zijn verblyf in Duitscbland te 's Gravenhage terug ge komen. Wyziging van het aanslagbiljet voor de personeele belasting. Bij de behandeling van bet laatste ontwerp tot wijziging der wet op de personeele belasting is er in de Tweede Kamer op gewezen, dat het billijk zou zijn, om, indien de deskundigen vau het rijk een lagere waarde toekennen aan een motorrijtuig of pleiziervaartuig dan door belanghebbende is aangegeven, deze lagere waarde dan ook als grond slag voor den aanslag te aoen dienen. Bij resolutie heeft nu de Minister van Financiën te kennen gegeven, dal indien de waarde van een motorrijtuig of plei ziervaartuig blijkbaar door een vergissing belangrijk te hoog is opgegeven, de aanslag niet naar die hooge waarde moet worden vastgesteld, maar naar de waarde, die de deskundigen aan het oiject meenen te moeten toekennen. Tevens is bepaald, dat op het aan slagbiljet melding zal worden gemaakt, dat de waarde van het betreffende object met afwijking van de aangifte is bepaald op f (volgt de vermelding van het geschatte bedrag). Op dit biljet zal men dus (ingaande met het volgende belastingjaar) kunnen zien of en in hoeverre van de aangifte is af geweken. Bezuiniging by Oorlog. Blijkens een kennisgeving van den min. van Oorlog ligt het in het voor nemen om met ingang van 1 Febr. 1924 uit bezuinigingsoverwegingen 500 tijde lijke, met werkzaamheden in de kazerne's enz. belaste, burgerwerklieden te ont slaan. Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat sommigen van hen in dienst kunnen blijven, wordt den autoriteiten van het Leger verzocht, nu reeds aan alle tijdelijke werklieden als in den aanhef dezer kennisgeving bedoeld, schriftelijk den dienst op te zeggen tegen 1 Febru ari 1924. Onderwysbydragen van plattelands gemeenten. Door de heeren J. W. van 't Hoff, wethouder van St. Laurens, en M. J. Verhorst, burgemeester van Wissen- kerke, is aan de gemeenteraden in Zeeland een circulaire gezonden, waarin zij keunis geven van een, op een nader te bepalen dag te houden vergadering van vertegenwoordigers van alle plat telandsgemeenten in Zeeland, waar de kwesties zullen worden besproken, ge rezen door de bijdragen die van de plattelandsgemeenten gevorderd worden ia de kosten van Hooger, Middelbaar en Nijverheidsonderwijs door leerlingen dier gemeenten elders genoten. Herinnerd wordt in de circulaire aan den wantoestand, die de fioanciën der dorpsgemeenten ontwricht, en de auto nomie der gemeenten ernstig aantast. De onderteekenaars der circulate zeggen daarin, den tijd van actie thans het best gekomen te achten in verband met de behandeling vau de begrooting in de verschillende gemeenten. Waar bij hen de overtuiging leeft,' dat afzonderlijke protesten of moties niet voldoende resultaat zullen hebben, gelooven zij, dat de gemeenten in een gemeenschappelijke actie hare kracht moet zoeken. Zij stellen zich voor op een nader te bepalen datum te Middelburg een ver gadering te beleggen van vertegen woordigers van alle plattelandsgemeen ten in Zeeland (b.v. burgemeesters, wet houders, raadsleden en secretarissen), waar deze kwesties nog nader zullen worden besproken. Deze vergadering zou uit haar mid den een commissie kunnen benoemen, welke het verder plan van actie in meer vasten vorm zou hebben om te zetten aan de hand van de op deze vergadering geuite meeningen en wen- schen. Diefstal van 400.000 postzegels. Het gebeurde eeDigen tijd geleden, dw aan het Koloniaal Etablissement in Ann sterdam 400 000 postzegels, voor Iudië bestemd, vermist werden. Het wareD postzegels van 27, cent, waarvan men aanvankelijk dachr, dat ze door de druk kerij der firma Enschede in Haarlem te weinig waren geleverd. Doch een on derzoek wees uit, dat (fe zegels door de drukkerij waren verzonden. Er mrx-st dus vermoedelijk diefstal in het spel zijn Intusschen was het de politie ter oore gekomen, dat in Amsterdam Indische postzegels van 1273cent verhandeld wer den. Ze zocht verhand tusschec dit ver kwanselen van 127a cent zegels en bet ontbreken van zegels van 21/s cent en vond dit de bussen waarin ae zegels, die voor verzending naar Indië klaar stonden, waren verpakt, werden geopend en ziet, waar de kleine papiertjes ter waarde van 127, cent moesten zitten, was een ontbrekende hoeveelheid met 27g cent zegels aangevuldhet waren dus" 127a cent postzegels, die ontbraken De verdenking van den diefstal viel op den ambtenaar, die met de verpakking van de postzegelzendiog belast was. Bij een verboor bekende hij, dat de 400 000 zegels, ter waarde van 5000. aan een zekeren Geen berucht, bij de politie bekend, opkooper, verkocht waren. De ambtenaar pleegde na de ontdekking van zijn diefstal, zelfmoord, de beruchte G ontkende de opkooping, zoodat de politie nog steeds uit gebrek aan bewijs den opkooper niet kon aanhouden. Met list werd echter de man, die nog immer rondliep met zijn 400 000 Indische postzegels, die hij te Amsterdam niet kwijt kon raken, in de val gelokt. Een gefingeerde handelaar, die in Indië de gestolen zegels wel aan den man zou kunnen brengen, werd met hem in con tact gehrscht. Er werd onderhandeld, de koop werd gesloten in café Polen zouden de zegels tegen klinkende munt aan hun nieuwen eigenaar worden over gedragen, G. verscheen op den afgespro ken dag op bet afgesproken uur in het café, met de 400.000 postzegels, vol vreugde dat hij ze eindelijk verkwanse len kon. Doch het was slechts een korte vreugde. Met den gefiogeerden hande laar waren teveDs de uoodige politie mannen meegekomen, die op bet juiste oogenblik toeschoten om den opkooper, die nu in het bezit van de gestolen zegels werd aangetroffen, in hechtenis te nemen. Vtrstrooid. De Nederlandsche varkenskoopman Deen, uit Ene, beeft Zaterdag aan de politie in Parijs me Oegedeeld, dat hij in een taxi een por tefeuille met 430.000 francs beeft 'aten liggen. Zuiderzeehartng als weerprof eet,. Op de Zuiderzee wordt betr- kkelijk reel haring gevangen Gewoonlijk be gint het seizoen in Maart. Uit deze omstandigheden voorspellen de Zuiderzeevisschers een strengen win ter. In 1890 deed zich hetzeltde ver schijnsel voor. Op de Scbiekade te Roffprdaro is Zondagavond A. J. C., toen hij met een bandwagen reed, door een autobus aangereden en tegen de straat aange- slingerd. Hij bekwam zoodanige ver wondingen, dat bij in het Ziekenhuis overleed. De chauffeur had hem in het donker niet bemerkt, Maasb. In de Hoflaan te Rotterdam is Zaterdagmorgen bij het aangaan van de school de 6-jarige Helena L., toen ze plotseling de straat overstak, door een auto overreden. Het kind is kort daarna gestorven. In de nabijheid van Leipzig heeft pen tragisch ongeluk plaatsgehad.Zeven heeren, die vau een uitstapje naar huis terug keerden, besloten langs den spoor weg naar Zweinaudort te wandelen. Zij meenden namelijk, dat de spoorbaan vrij was. Doch kort vóór Zweinaudort reed de laatste personentrein die nog niet ge passeerd was, bun achterop. De machinist kon tengevolge van de duister nis en den nevel bet groepje niet zien en reed midden op het zevental in. Twee personen werden gedood, de anderen kwamen met den schrik viij. Msb Fians Netsclier f Te Santpoort is op 59 jarigen leeftijd overleden de letterkundige Frans Net- scber. Hij was een der medewerkers van de „Nieuwe Gids" in de eerste jaren. Ia 1891 werd bij hoofdredacteur van „De Kampioen," welk hoofdredac teurschap hij tot 1900 vervulde. In '96 werd door hem opgericht „DeHol- landsche Revue," waarin hij o.a. uit voerige bijdragen gat over bekende Nederlanders. Een Duitsclie Ryksdagzitting. In de Dinsdag gehouden zitting van den Rijksdag begon de voorzitter Lo be met eenige woorden, gewijd aan de nagedachtenis van Dr. von Haveustein, de overleden president van de Rijks bank. „De communist Kochne drong aan op een onmiddellijke regeerings- verklaring. De sociaal-democraat Wels was het eens met dit verlangen. Hij zeide dat het Kabinet-Stresemann na de jongste wijziging als een nieuw ministerie moest worden beschouwd zoodat de volksvertegenwoordigiug er recht op had het regeeringsprogram voor zich te zien. H(j zeide verder dat Duitscbland een baugen winter tegemoet gaat en als menschelijkheid geen zinledige Irase was geworden zou de gebeelè wereld vervuld ziju vau deernis voor het Duitsche volk en vooral voor de Duitsche kiuderen. In de eerste plaats valt de schuld hier voor op Fraukrijk, dat Duitschlaud nog sieeds als vijand behandelt. Een verklaring, dat men zich met meer zal houden aan het verdrag van Versailles is geen redmiddel, want als hef'dan tot eeu botsing komt, geioott memand dat Duitscbland daarin zal zegevieren. Sprekend over Beieren noemde hij Von Kabr, Hittler en Ludendort landverra ders die wegens hoogverraad terecht moesten staau en namens het Beiersche volk en de burgerij vroeg bij, wat de regeeriug denkt te doen tegen het wil lekeurig optreden van den Rijkscom missaris Von Kahr. Hij besloot de re geering het vertrouwen zijner partij te ontzrggen. De kwestie vau Rijn en Ruhr is een nationaal vraagstuk en onderhandelingen tusschen de ïndustri- eeleu aldaar en de Frauschen hadden uooit mogen mislukken op de kwestie van het Doeken der leveranties. Hergt wees er op dat de regeeriDg van Streseinaon tot dusver nog niets dan mislukking had te boeken, vuorai wat het vraagstuK van Rijn en Ruhr b-trett en vroeg, welke koerswijziging tnaus was ie verwachten. Na de rede van Wels vond eer ernstig incident plaats. Twee comma nisten, waaronder Raemmele, vroeger 1 onmiddellijk bet woord, dat de voor zitter hen toen nog niet weuschte tfjlfi I geven. Zij begonnen te schreeuwer! en er ontstond zulk een rumoer dat zi. eerst tot orde gero pen werden en da' Loebe ten slotte Raemmele moest ver 1 zoeken, de vergadering te verlaten i 1 Tosn hij dit weigerde, werd de zitting voor een uur geschorst. Een vreemd sociaal democraat. De „Leipziger Neueste Nachrichten' meldt, dat dr. Zeigner als minister var justitie iu Saksen opvallend veel per-1 sonen, die om het een of ander met dt justitie in aanraking waren gekomen gratie verleeude. Het is gebleken, dat dr. Zeigner zich daarvoor liet betalen Deze belooningen bestonden behalve, |j uit geld uit eieren, meel, aardappelen boter, gevogelte, kleedingstukken er sieraden. Dr. Zeigner gaf soms zelfs j telegrafisch het Siaatsgerecbtsbof te Leipzig opdracht, bepaalde personer in vrijheid te stellen. Een zeer kostbaar briljanten colliei 1 van zijn vrouw, die belast was mei het in ontvaDgst nemen van verschil- j* j lende kleinere goederen in een woning Ui van een familielid te Leipzig, was op dezeltde wijze verkregen, evenals eer kostbare pelsjas van Zeigner. De „Leipziger Neueste Nachrichten" is verontwaardigd over het feit, dat de sociaal-democratische partij, waartoe j zooals men weet Zeigner behoort, geen maatregelen genomen heelt. Van 1 31 October 1923. 7 Boschkapelle Huwelijks-voltrekkingen. 2. Marinus de Baar (van Kruiningen), 25 j., 11 jm. en Dorothea Helena Lambert, 21 j., jd. "17. Camilius van der Meijden,~33 j., jm. en i'1 Maria Herman, 25 j jd Geboorten. 11. Emanuel, z. van Petrus van Trappen en Aafje Koster. 12. Aloijsius Josephus Marie, z. van Cyrille Alphons Marie 3 Bruggeman en Louise Eleonore Pateer. 19. Maria Anna, d, van Jan Francies de Schepper ill en Maria Rosalia Johanna de Klerk. 20. I Augustinus Theodorus, z. van Jacobus Josephus t Hermans en Anna Maria Paulina Weemaes. 23. Joseph, z. van Aloijsius van Bunderen en Mathilda Vink. 28. Magdalena Janna, d. van 1 Cornelis de Feijter en Maria Dieleman. 31. !j Johannes Josephus, z. van Petrus Vernimmen I en Philomena Christina van der Veeken. Overlijden. 18. Emanuel van Trappen, 7 d., Jj z. van Petrus en Aafje Koster. 25. Eusabeth Erpelink, 50 j., wed. van |udocus de Rijk. 28. j Augustinus Theodorus Hermans, 8 d z. van j Jacobus Josephus en Anna Maria Paulina 9 f Weemaes. St Jansteen Geboorten. 2. Maria Jo- sepha Allegonda, d. van Augustinus Petrus Andreas van de Walle en Allegonda Catharina Berkoen. Gerajdus Petrus, z. van Antonius Francies Mangnus en Louisa Paulina Serrarens. I ,r 5. Elza Philomena, d. van Prosper Ludovicus van Dam en Stephania Bosschaert. 8. Petrus, j ji z. van Josephus Bernaert en Johanna Maria Cornelia Neve. Florentina, d. van Petrus j Johannes Franciscus van den Bosch en Pru- dentia Kingoot. 15. ivonne Johanna, d. van Leopoldus Ludovicus van Duissclaer en Au gusta Antonia Josepha de Polier. 22. Henri Joseph, z. van Hendnkus Sainan en Maria van Beers. 29. Margaretha Maria, d. van Alphonsas Sturms en Maria Josephina Sirobbe. Overlijden. 1. Eugenia Maria de Bleijser, 61 j., echtg van Aloijsius de Geert. 23. Petrus Johannes Peeters, 64 jechtg. van Maria Jo sepha de Potter. 29. Desiré Frankevijle, 52 j., echtg. van Clementina Verplancke. Greauw. Geboorten. 19. AchileEduard, z. van Aituns van Geertuy en Apolonia Maria Burm. Overlijden. 9. Apolonia Hoofman, 87 j., d. van Pieter en Cornelia Neve. 25. Anna Laffeber, 59 j., echtg. van Adrianus Josephus Verschuren. Sas van Geut. Huwelijks-voltrekking 20. Alphonse Van de Kerckhove, 23 j., jm. en Mulvina Stephania Maria Andriessen, 27 j., .id. Geboorten. 4. Leonard en Johan Daniël, zonen van Arthur de Lessine en Christina Hendr ka Wolfgang. Alëk Louis, z. van Ge- rulphus Poppe en Julia de Ridder 21. Louis Napoleon Marie, z van Einerie Arthur Theodule Marie Coene en Emiliana van Vuoren. Cornelis Marinus Pieter, z. van Thomas Kik en Maria Francina Stoutjesdijk. Overlijden. 13. Victorine Elodie Dijsselink, 5 j., z. van Victor Louis en Romanie Adelaide Duliaert. 14. Adolf de Bruijne, 47 j., echtg. van Wilhelmina Bos.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 5