Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bij Kon. besluit is met ingang van 27 December herbenoemd tot bur gemeester van Hulst, de heer F. J. L. M. van Waesberghe. Naar we vernemen heeft de col lecte voor Japan te Hulst opgebracht 30 08 en te Hoek 155.35. Men ziet ook hier weerde meeningen ver schillen. Men schrijtt aan de Kampioen Tengevolge van den slechten toestand van den keiweg van Philippine naar het Kanaal Terneuzen—Gent wordt at sinds langen tijd de behoefte gevoeld aan een goed rijwielpad langs dezen weg. Pogingen daarvoor jaren geleden ge daan hebben getaald wegens gebrek aan plaatselijke belangstelling, welke toch in de eerste plaats noodig is om het voor dsn aanleg benoodigde geld bijeen te brengen. Niettegenstaande deze geringe be langstelling voor een zaak van zpo'n algemeen belang, zijn toch enkelen, w.o. onze consul te Sas van Gent, de heer Stubbé niet bij de pakken bly ven neerzitten In het voorjaar hebben zij deze aangelegenheid weer eens opge haald, waarbij al oadelijk zoowel de moreele als de öuancieele steun van onzen Bond werd toegezegd. Thans is men zoo ver gekomen, dat de betrokken gemeenten, Phillippine, Sas van Gent en Westdorpe, waarin het rywielpad is gelegen, bereid zijn het pad op haar gebied aad te leggen, terwijl beide eerstgenoemde gemeenten tevens het deel van gemeente Ter- neuzen voor haar rekening zullen ne men, indien deze.gemeente onverhoopt niet tot den aanleg zou willen over gaan. In de totale kosten, welke bij een verharding met sintels op ruim f 1700 zijn geraamd, zal door den A. N. W. B. 9en bydrage worden verleend van 500. MoordMoord gilde het in de nachtelijke stilte. Hè, wat klonk dat akelig 1 Buren, voor 't meerendeel in hun eersten slaap ge dompeld, schrikten op, kleedden zicb, voor zoover ze dat in hun overylde haast konden doen, renden naar buiten, waar het alarmgeschreeuw zich ver menigvuldigde, en concentreerden zich om een gemeenschappelijk punt voor de woning van den pastoor. Het waren vogelen van diverse pluimageeen meester men zou stellig gemeend hebben, dat hy onder Bacchus' invloed verkeerde, als men niet wist, dat by juist van een geheel-onthouders-verga dering was thuis gekomen, die om de nachtelijke paniek nog afgrijselijker te maken, een revolver had afgescho ten, de schoenmaker uit de buurt, die in zijn beduusdheid bet mutsje van een zijner dochterjes had opgezet, en ge wapend met een pook vastbesloten was menschen bloed te laten vloeien, als dat noodig moest blijken, de schilder, wiens toilet geheel „en desordre" was, de man van de dubbeltjes, droomende misschien onderhulpofficier van justitie te zijn en krampachtig een door de de roest ingevreten bajonet in de vast- gesloten vuist voerde, een middernachte lijke student, opgeschrikt uit zijn wis kundige of litterari8che overpeinzingen en die met een vuurroer onder den arm met de meest bloeddorstige be doelingen zijn studeercel had dicbtge- smakt, de bandelaar in fournituren en lakwerk, die door den schrik zijn pan talon had vergeten aan te trekken, eens sans culotte van Napoleon, enz. En allen richtten lodderig de blikken opwaarts en bij het matte schijnsel van het zilveren maantje zagen ze in de dakgoot o schrik, een spook Ach neen, niemand minder dan de gedien stige van den pastoor, die daar op haar hoogen troon in nacbtcostuum een fantastiscben aanblik aanbood en df oorzaak bleek te zijn van die intense ontsteltenis, Wat toch was het geval De dienstbode, alleen thuis, had onraad in huis gehoord. Er werd geklopt, gezaagd en vast stond het bij haar, dat inbrekers aan het werk waren. Was het de schrik Was het de ver beelding? Hoe het zij, ze had zich, gestaald door hare zenuwen, door het anders voor haar te nauwe dakvenster weten te wringen, om daarna, op ge vaar af van een salto mortale te maken, laDgs de regengedrenkte pannen naar beneden te glijden en in de op een rivier gelijkende dakgoot barrevoets neer te komen. Koude ontnuchtering, diehaar echter niet weerhield, haar angst kreten over het vreedzaam dorp uit te stooten. Men ging om de politie; beiden lagen op een oor krachten te verzamelen voor den volgenden dag, maar actief als ze zijn, waren ze direct op de plaats des onheils. Zij, vastbesloten, zouden de woning doorzoeken, maar de voor deur was op slot. Daarom de nog steeds»in doodsangst verkeerende en bijna verkleumde dienstmaagd gesom meerd, denzelfden weg terug te gaan, dien ze gekomen was, maar deze, niet voor metselaar of leidekker in de wieg ge legd en nog geheel door vrees over mand, had daarvan niet terug en bleef rustig staan, fot een gedienstige met een ladder kwan en haar edelmoedig het leven redde. Een lintje op 31 Aug. 1924 worde zijn deel. Midderwijl de dienaars der gerechtig heid, met geladen revolver in de hand en gevolgd door „moedige" trawanten, achter de woning om over een muur geklommen, om met popelend harte het gebouw binnen te gaan, dat wel licht binnen enkele minuten het too- neel van een vreeselijke moordscène zou worden. Maar wat een verademing niets te zien de „inbreker" had de plaats ge poetst. Het heele dorp daarop afge zocht, tot 2 uur toe maar vergeefs. En toch hadden enkelen den „schelm" voorby hooren loopen. Hij had gummizolen onder de schoe nen, vandaar dat zijn stap voor die enkelen, zoo onhoorbaar was. Laten wij ons dadelijk tegen inbraak verzekeren dan verdienen ook de enten er Dog een boterham aan, en als de gemeente dan nog eens zorgt voor een derden politieman, dan kan Schoondijke ruhig sein. Aldus schrijft een correspondent aan de BreskCrt." Ingezonden Mededeelingen. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel ge nezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. (6) Koninklijk bezoek aan de Grens. Een paar dagen geleden bezochten we de Belgische grensgemeente Moer beke en met Vaderlandschen trotsch vertelde men ons daar nog van het be zoek van den Kroonprins van België aan dat dorp. De Kroonprins zou in alle stilte „in cognito" Vrijdag (heden vöör acht dagen) naar Moerbeke komen, maar.... 'twas geheim, sulleToch ging het 's morgens als een loopend vuurtje van mond tot mond en wie 'i niet geloofde moest maar zien naar 't gemeentehuis en 't fabriek, waar de vlaggen al hingen te wapperen. Tegen e|f uur arriveerde een hofauto aan de „Sucrerie et Raffinerie de Moerbeke Waes" en zag men Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Leopold uitstappen, ge volgd^ door zijn ordonnance giaaf Duchatel, beiden in luitenants-uniform De Kroonprins werd gecomplimenteerd door den heer Maurice Lyppens, oud gouverneur-generaal van de Congo, voor zitter van den Raad van Beheer van de fabriek, den heer Jean Marien, algemeen directeur der fabriek en den burgemeester van Moerbeke, den heer Edg. Lyppens. Daarna stapte men de kantoren der fabriek binnen. Begrijpelijkerwijze werden allereerst de oud-gedienden voorgesteld, die daar toe hun Zondagsche plunje aan hadden en versierd waren met de behaalde militaire eereteekens. Het was voor deze menschen om nooit te vergeten, hoe hartelijk en minzaam de Kroonprins hen toesprak en hun de hand reikte, als oude wapenbroeders. Vervolgens werd de fabriek bezichtigd, waarvan we onlangs een beschrijving gaven en die thans de grootste suiker fabriek van België is Met belangstelling volgde de Kroonprins de verschillende bewerkingen en gaf meermalen blijk niet onkundig te zijn van deze industrie. Hij drukte er zijn bewondering over uit, dat daar nu per dag 2 millioen K G. bietwortelen worden verwerkt tot 250.000 K.G. voedende suiker. Nadat Z. K. H. onder een luid „hoera" van de bevolking de fabriek had verlaten, wandelde het gezelschap naar de woning van den burgemeester, waar hun op het kasteel de lunch wachtte. Intusschen bleek ook het nieuwtje van dit bezoek tot over de grenzen te zijn gewaaid en vlug spande men op Drie Schouwen een Koninklijken trein in. Met den Algemeen Directeur, den heer C. Wind van Merkesteyn als geleider, voerde de met Nederlandsche en Belgische vlaggen versierde machine een tweetal prachtige salonwagens naar Moerbeke. Tijdig stonden daar de fonkelnieuwe wagens als een uitnoodiging tot de hooge gasten voor een wandelritje naar de grens. De Kroonprins aanvaardde deze uit noodiging als een vriendelijke attentie van de Directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij en was vol lof over de prachtige inrichting dezer modelwagens. Weldra reed de tram door de vette polders en doorkruiste de beetenvelden voorbij Kruisstraat, tot aan Roode Sluis, nabij het grenskantoor. Onnoodig te zeggen, dat ook daar tal van menschen waren bijeengekomen, om den Belgischen troonopvolger met hoed en hand te groeten. Zoo had men dus gelegenheid om het suikerbedrijf vanaf het uitdoen der bieten, het vervoer, laden en lossen tot het machinaal bewerken te zien, tot in alle onderdeelen. Toen men weer te Moerbeke was teruggekomen, werden daar nog enkele polder- en waterwerken bezichtigd, waar na om 4 uur de terugreis werd onder nomen naar Brussel. Ofschoon men verheugd was over dit bezoek, speet het toch velen, dat bet niet meer officieel was, want men had gaarne den zoon des Konings een fees telijke ontvangst bereid. We vernamen ook, dat de Kroonprins uitsluitend en zeer vloeiend Vlaamsch sprak. Arrond. Rechtbank te Middelbar g. Zitting van 23 November 1923. De Rechtbank deed heden uitspraak in de volgende zaken Rijwieldiefstal betreffende P. H., 27 jaar, arbeider, Nieuwerkerk (Schouwen- Duiveland), gedetineerd, tct 2 jaar ge vangenisstraf, met aftrek voorarrest. C. S. L. L., 26 jaar arbeider te Nieu werkerk, gedetineerd, tot 3 jaar ge vangenisstraf, met aftrek voorarrest. Wegens heiing der r(jwlelen C, L 45 jaar, landbouwer te Nieuwerkerk, tot 3 maanden gevangenisstraf. Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 November 1923. De volgende beklaagden waren ge dagvaard W. M. R., 24 jaar, timmerman te Hulst, werd beklaagd dat hij op 19 October 1923 te Hulst Fr. Goo3sens opzettelijk een slag in zijn gezicht heeft gegeven. S. V. v. H., 19 jaar, werkman te Sluiskil werd beklaagd dat hij op 8 October 1923 te Sas van Gent in strijd met de Schoenenwet een paar lederen pantoffels heeft ingevoerd. Faillissementen. Failliet verklaard: David Koster, arbeider te Hoek Rechter Commissaris Mr. W. M. G Jolles, Curator Mr. Ph. R. Hugenholtz, advocaat en procureur te Goes. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van C. M. v. Taten- hove te Axel. Curator mr. Anne Bolle te Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 November 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. van Dis van Zaamslag. Nam. 2 Leeskerk. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. Waterink van Zutphen. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Woensdag 28 November 1923. (Dankstond voor het gewas Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. G. R. Langhout, van Mijdrecht Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm, 9 ure Ds. R. Kok. van Aagtekerke. Nam. 2 's Av. 6 Dezelfde. Dezelfde. Vermoedelijk zal de post chèque- dienst nog dit jaar heropend worden. Moord-aanslag op een veldwachter. Te Voleudam werd de surveilleerende veldwachter J. A. Kiinen op den dijk aldaar onverhoeds aangevallen door den Volendammer C. De man gat den veldwachter eenige slagen meteen moker op het hoofd. Ernstig verwond werd Küaen bij dokter Wevers binnenge bracht, die de eerste hulp verleende. De dader is in arrest gesteld. Men vermoedt dat hier aan wraakneming moet worden gedacht, daar C. op de jongste kermis door Künen wegens dronkenschap was opgebracht. De veldwachter heeft nog zijn klewang getrokken, doch door duizeligheid ontviel deze hem. Hoewel eenige personen by den aanslag tegenwoordig waren werd er geen hulp verleend. De veldwachter heeft veel bloed verloren, doch is buiten gevaar. Tel. Een 102-jarige De heer C. Kurpersbot-k, wonende Gerard Scholten- straat 124 Rotterdam, is Dinsdag 102 jaar geworden. Over boord Bij de aankomst te New-York van het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika- lijn, werd gerapporteerd, dat de heer John Koren, Amerikaansch commissaris voor het internationale gevangeniswezen, gedurende de reis over boord is gevallen en verdronken. Te Vlaardingen is binnengekomen de stoomharinglogger „VL. 44",* reedery Pot, waarvan een der opvarenden, de stuurman A. v. Dorp, tijdens ruw weder overboord was geslagen en verdronken. te

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2