No 64. 30c Jaarg. DRAGON Vrij lag 16 November 111*23 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ZWARE SHAGTABAK Di blaa verscmini eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. SB. - Postgiro 603G3. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en V rij dag voor ml ddag ELF ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE] BLAD, Zitting van Dinsdag 6 November 1923. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, M. W. Koster, wethouders, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. T. 't Gilde, Ed. van de Cas- teel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, leden. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester, secretaris de heerj. L. J. Maris. 111. Hoofdstuk VI,openbare werken f21,975,21 Verdeeld o.m. over de volgende posten: Jaarwedden f 5364,58 C. van den Broeke f 1600, Freeken- horst. ljzt baart en Sorber ieder f 1254,86. Onderhoud gebouwen f 505,— Straten en pleinen 7575,— Voor dezen post is geraamd f 5300, voor bestrating binnen de kom der ge meente (waarschijnlijk Kerkdreef), f 850 voor zand en arbeidsloon, f 600 voor zand en arbeidsloon van de overige straten, en f825 voor bestrating van een zijkant aan den Armendijk met goot en zinkputten, en bestrooiing met ma cadam ter lengte van 425 M. Dhr. Gilde vraagt of bij de aanbeste ding van gemeentewerken ook rekening gehouden wordt dat de arbeidsvoor waarden in het bestek worden opgeno men. De Voorz. Die werken worden alle uitgevoerd in eigen beheer en bestekken worden daarvoor niet gemaakt. Dhr. GildeDie voorwaarden behoo ren toch vastgelegd te zijn, opdat de werklieden weten, waaraan ze zich te houden hebben Dhr. OggelDie staan in het werk liedenreglement voor de gemeentearbei ders. Onderhoud wegen en voetpaden f 850 Idem plantsoen en wandelplaatsen f 150, Dhr. Gilde merkt nog op, dat in de Walstraat en in de Oudewijk groote putten in de straat liggen. De VoorzDe straatmakers zijn juist bezig alle putten in de straten te lichten Dhr. Dieleman wijst op de Graafjans dijk, die wel weer eens een beurt mag hebben. De Voorz. antwoordt, dat voorzoover die weg bij de gemeente in onderhouc is, hij prachtig ligt. Dhr. Dieleman bedoelt het andere ge deelte en zou willen, dat de Maatschap pij Mechelen-Ter Neuzen die weg beter in orde hield. Ook zou hij het Spui padje wat meer met sintels bestrooid willen hebben. De Voorz. antwoordt, dat nog geen 2 weken geleden die pad bestrooid is. Onderhoud pompen en riolen f 1127.50 Rioleering f550, slooten f122,50, put ten f125 en pompen f325. Dhr. P. de Feijter vindt die posten buitengewoon hoog en vraagt of dat overal zoo is. De VoorzJa, dat is in alle gemeen ten hoog. Er is maar één middel tegen, nl. finaal alle pompen opruimen, maar dan zegt de raadneen. Maar als we een waterleiding hebben, kunnen we de oompen missen. Klokkenist (Butler) f 85. Begraafplaats f 715. Grafdelver f 300, paaltjes f 65 en lin- deboomen f 350. Dhr Gilde zou willen, dat de werk zaamheden op de begraafplaats alle door den grafdelver geschieden en niet door de gemeentewerklieden de begraafplaats zou er dan niet zoo desolaat uitzien, als dit jaar. De Voorz. merkt op, dat de begraaf plaats dezen zomer heelemaal opnieuw bezaaid is en er dan veel onkruid bij groeit, maar overigens keurt hij het on derhoud goed. Dhr. Gilde bedoelt maar, dat de ge meente-werklieden geen werk«verrichten op de begraafplaats. Dhr. J. de Feijter: Als die menschen daar tijd voor hebben, is het toch niet noodig er andere menschen voor te nemen Dhr. Dieleman voelt wel wat voor de redeneering van dhr. Gilde en vraagt of men den grafdelver niet geheel en al aan de begraafplaats kunnen zetten, zoodat hij er geregeld werk vindt. Na tuurlijk zou de man er dan voor betaald moeten worden. De Voorz.B. en W. achten dat niet noodig. Dhr. Kruijsse merkt op, dat vroeger jaren het onderhoud geheel bij den grafdelver berustte, maar toen werd de toestand er zoo beroerd, dat B. en W. het beter vonden het werk aan anderen op te dragsn. Dhr. OggelEr is ook geen post voor werkloonen bij. De Voorz. zal er op het oogenblik niet verder op ingaan. Gemeentereiniging f 1500,— Vervoer van vuilnis en asch f 1250, gereedschappen f 250. Dhr. Gilde wilde ook wel eens spre ken over beerruiming. De Voorz. zegt, dat dit punt bij B. en W. in studie is en zij als 't kan met een voorstel zullen komen. Verzekering en pesioen der ambtenaren f 1098,48. Rente van geldleeningen 969,75. Aflos 1050,— Afslager van visch(Platteeuw),, 20,— Brandverz van gebouwen 65,— Vergoeding voor een hond 100, Hoofdstuk VII, eigendommen niet voor openbaren dienst bestemd f 780. (Grond lasten, rente, aflos, enz.) Hoofdstuk VIII, onderwijs, kunsten en wetenschappen. 2 Openbaar lager onderwijs f21,246,27. Verdeeld als volgt Jaarwedden onderwijzers f 15797,50 (Van Houte f3840, Dijkwel f3410, Hol f2709, Schieman f2081, Pieterse f 1750, Abrahamse f 1615, tijdelijk onderwijzeres f 392 50). Onderwijzerswoning f 105,- Schoolgebouw 246,—. Schoolbehoeften 660, Vuur licht en schoonhou den der school 1500, Oudercommissie 5,—. Pensionneering ambtenaren 1283,77. Rente f 570, aflos f 750, brandverz. f 75. 3 Openbaar vervolgonderwijs f 125. 4 Uitgebreid lager onderwijs f450. 7 Bijzonder l.o. f8,781,77. Verdeeld als volgt Vergoeding aan besturen van pensionaten, enz. 2000,—. Instandhouding bijz. lagere scholen 5600, Uitkeering aan andere ge meenten 935,—. Vergoeding voor de gebou wen enz. van bijz scholen 4200,—. Uitkeering aan andere ge meenten 300,—. 8 Bijzonder vervolgonderwijs f 375. 9 Bijzonder uitgebreid l.o. f554 11 Voorbereidend l.o. (subs, be waarschool) f400. 12 Lager onderwijs, niet vallende onder de vorige f 1150. Verdeeld als volgt Schooltoezicht f 100, Comm. tot we ring van schoolverz. f 150 en vergoe dingen (voor schoeisel) f900. Dhr Gilde zou ook nog f600 willen uittrekken voor verschaffing van warm drinken en kleeding aan behoeftige kinderen. De Voorz. antwoordt, dat ook dit reeds schriftelijk is verzocht, doch B. en W. geen vrijheid vonden daarop in te gaan en wat kleeding betreft stelt de gemeente h. i. genoeg voor schoeisel beschikbaar. Dhr. Gilde zou dan willen, dat er een commissie aangesteld was, die de verzoeken om stèun behandelt. Hij acht het pijnlijk dat die in een openb. raads zitting behandeld worden en het dan openlijk in de krant staat. De Voorz. zegt, dat er ook iets vóór te zeggen is. Het weerhoudt dan menschen, die het minder noodig heb ben en er dan ook om zouden vragen. Dhr. Kruijsse merkt op, dat er zoo stilzwijgend wordt heengeloopen over een post van f 22000, waar trouwens ook niets aan te veranderen is, maar het loopt toch in 't oog, dat het onder wijs ontzettend duur is. 13, middelbaar onderwijs (bijdrage voor de h. b. s.) f 5500. 15 Nijverheidsonderwijs f900. (Teekenschool Ambachtsbelang" f 400 en bijdrage Ambachtssch. te Neuzen en Hulst f 500). 16, overige kosten f525. (Subsidie „Concordia" f300, Chr. bibliotheek f 150 en R. K. bibliotheek f75). Hoofdstuk IX, ondersteuning behoef- tigen en werkloozen f9621. Dhr. Gilde zegt, dat hei hem bevreemdt, dat er geen post is voor werklozen steun. De Voorz. zegt, dat B. en W. niet beroerd staan tegenover de werkloozen, .naar hen zelts willen helpen, als hei noodig is, maar ze achten dat beter op een andere manier te doen. Er is van de inkomstenbelasting van het vorig jaar nog geld over en dat zouden we willen gebruiken voor den gevraagden steun. Daardoor blijft de inkomstenbelasting op hetzelfde pijl, dat we anders hadden kunnpn verlagen. Maar we zullen voor 1924 de Hoofd. Omslag verlagen. N.V. tabaksfabriek J.GRUNO Dhr. Gilde meent toch, dat de gelden op andere wijze zijn te vinden en zag daarom gaarne ingediend een voorstel tot verhooging van opcenten op de ver mogensbelasting. Hij handhaaft zijn voorstel om f 10000 beschikbaar te stel len en de tijden zullen hem in het ge lijk stellen, als hij zegt, dat zulks noo dig is. De Voorz. herhaalt, dat B. en W. daar niet tegen zijn, maar ze zullen helpen als het noodzakelijk blijkt. Dhr. Dieleman gelooft, dat dhr. Gilde een verkeerd inzicht heeft op dat punt. Er is toeh een commissie, die de rege ling bestudeert en in die commissie zit nog wel een afgevaadigde van zijn partij Deze commissie heeft gezegdals er werk is, geven we geen steun. Daarom is spr tegen vermogensbelastingen acht hij de door dhr Gilde genoemde ge tallen denkbeeldig. Is het noodig de belasting te verhoogen, dan zou spr. liever 100 pGt. van de inkomsten be lasting heffen, dan bereiken we men schen, die tot de gelukkigen behooren. Dhr- Gilde zegt, dat hij niet wist, dat die commissie nog intact is. Dat de daarin zitting hebbende werkman is uitge treden, kwam doordat van de commissie niets uitging en de arbeiders op laak bare wijze en nog wel door menschen van eigen kring en stand werden besproken. Spr. hoopt, dat als de commissie dezen winter weer optreedt, er weer een werkmansafgevaardigde zitting in zal hebben. De VoorzAls die dan maar niet wegloopt. Dhr. GildeDat zal niet, als hij ten minste niet gesard wordt. De Voorz.Dat is nooit gebeurd. Dhr. Gilde: Ja, ja, er is gezegd, en nog wel door iemand uit den werkmans stand, dat de menschen te netjes gekleed gingen, enz. Dhr DielemanAls dhr Gilde dat zoo goed weet, dan moet er uit de'ver gaderingen der commissie zijn geklapt. Spr. dacht, dat wat daar besproken werd, geheim bleet. Hij vindt het ook jammer, dat die werkman den boel in de war gestuurd heeft en hoopt, dat als er weer een werkman in de commissie benoemd wordt, dit een meer betrouw- oaar persoon zal wezen Dhr. Oggel had gedacht, dat die com missie goed werk had geleverd en juist AXELSCH COIIBANT. GRONINGEN

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1