Gemengd Nieuws. Verder staan we voor een gezonde woningpolitiek. Krachtige voortzetting der onbewoonbaarverkiaring van krot en, zooals dit; er zijn in de Oude Stad, waar de haren ten berge rijzen van ergernis en schaamte over de daar aeerschende toestanden, waartegen het christelijk gemeentebestuur letterlijk nog niets gedaan heeft. Mijne heeren, zegt spr., strek uwe propaganda eens uit i tot dat braakliggend terrein, in plaats van tot de kermis. Te betreuren is ook, dat een verzoek om meer huizen te bouwen van de plaatselijke vereeni ging, is afgewezen. Als men, zooals ik, dag op dag in die krotten komt van de Oude Stad, dan ziet men alles in strijd met de meest bescheiden citaten, die men aan een arbeiderswoning stelt. Geen ventilatie, onvoldoende licht en lucht, slechte nachtverblijven, drinkwa- I tervoorziening, verlichting, kortom alles ontbreekt er of is niet in orde. De zedelijkheid krijgt hier vanwege het chr. gemeentebestuur een gevoeligen knauw. De menschen hebben er geen gezellig tehuis en wiens schuld is het, rechtsche J raadsfractie, indien er al eens iemand uit zoo'n gezin naar de kroeg verdwaalt? Dat er zoo noodig van Rijks wege wordt ingegrepen, daarvoor zal ik in de komende maanden zorgen en in dezen ben ik ten aanzien van een naderend nieuw kabinet misschien wel wat te optimistisch gestemd. Bedenk eens hoe afschuwelijk het is, dat men met 10, 12 menschen opgepakt zit in een opper vlakte van 20 M2. Dit alles heeft ook betrekking op een i goede volksgezondheid. En dan wijst j spr. op één van de weinige dingen, f die op deze begrooting zijn toe te i juichen, nl. de subsidie aan het „Groene Kruis. Voelen de heeren niets voor een post voor tuberculosebestrijding? j Vervolgens wijst spr. op de invoering van een ziekenfonds en op den rechts toestand van het personeel der gasfa- i briek, waar hij bij de begrooting op terugkomt. In naam zijn er 3, in wer kelijkheid geen fitters aan de gasfabriek, terwijl het ook onverantwoordelijk is, dat er 's nachts slechts één stoker op de fabriek is. Spr. zal onderzoeken of dit wettig geoorloofd is. De gascom- missie kan daar nog veel opknappen. Het onderwijs. De geheele begroo ting kraakt van de zware kosten,' van het bijz. onderwijs, in strijd met de van rechts in alle toonaarden geslaakte be zuinigingsklanken. In de scholen wor den de kinderen als bokken en schapen gescheiden in de kazerne stampt men de zonen van de Heere-Heere-roepers samen met de stofvergaarders. Ondanks dat moeten we paraat zijn, dat de lagere scholen model-inrichtingen zijn en de raad sympathiek staat tegenover de ver zoeken der oudercommissie. Verstrek king van warm diinken aan de kinderen van buiten is hoogst gewenscht en de arbeiderskinderen geve men klompen en gymnastiekschoentjes, opdat zij die toch al zooveel derven, niet alleen ter school kunnen komen, maar ook zoo veel mogelijk van het onderwijs kunnen profheeren, evenals de beter gesitueerden. Ook zou hij willen vragen om een schoolarts, in samenwerking met de ge meenten Terneuzen en Zaamslag. Een geregelde controle der kinderen, die met allerlei ziekten behebt kunnen zijn, moet plaats kunnen hebben. Wensche- lijk is ook een commissie voor het be handelen van verzoeken om schoeisel, enz., dan behoeven de namen niet ge publiceerd te worden. Ook een arbei der heeft nog zoo iets als eergevoel onder zijn vaak grove vel. Voorwaardelijk geef ik mijn stem aan de subsidie voor de chr. bibliotheek, als ook een verzoek voor subsidie aan een op te richten volksbibliotheek wordt verleend. Ten opzichte van het Armbestuur is mijn meening bekend. Van groot nut zou het zijn, indien de arbeiders in dit college vertegenwoordigd waren. Dit is geen baantjeszucht, want het is geen een baantje, maar men zal moeten erkennen, dat niemand beter dan een arbeider op de hoogte is met den toe stand van ^zijn lotgenooten. Op de menschlievendheid van renteniers en leden der bezittende klasse, die door gaans op de kleine plaatsen deel uit maken van dit college een regenten college valt al zeer weinig te bogen. Men benoeme daarom nog een lid der S. D. A. P. en van de Chr"Hist, richting in het Armbestuur. Welke bezwaren zijn daartegen, vraagt spr., of is het weer socialistenfreterij Dan dringt hij aan op werkverschaf fing. Dat ga vóór steun. Kan het buizennet der gasfabriek niet uitgebreid, of is dat nog steeds in studie? Het spook der werkeloosheid grijnst afschu welijk. Het Axelsch gemeentebestuur grijpe in. De mededeelingen van Colijn hebben veel stof opgejaagd, maar de olievloot is getorpodeerd. Denk aan de werkeloozen van verleden jaar; ze ge voelen het nog als wrok, dat dhr. Oggel den stouten moed had te spreken van de schandelijke uitkeering van f6 per week, die de meesten nog niet eens kregen. Indien noodig kom ik dezen winter hier terug met de arbeiders, gedachtig aan de woorden uit de schriftWelaan dan gij rijken, weent en huilt over uwe ellendigheden, die over U komen. Ziet, het loon der werklieden, die uwe lan den gemaaid hebben, welke van u ver kort is, roepten het geschrei dergenen, die geoogst hebben is gekomen tot in de ooren van den Heere Sebaoken zoo haalt spr. nog meer woorden aan uit de H. schrift, ter bekrachting van zijn beroep op medewerking der raads leden, waar het gaat over werklieden- steun. Eindelijk roept hij den rechtschen leden toeSchudt af het Farizeïsme, dat bestaat in het raadsgebed en ook daarbij haalt spr. woorden aan van den Nazerener. Spr. zegt dat andersdenken den hier een gebed wordt opgedrongen, en waarom, zoo vraagt hij, bidt men niet in de rechtsche Prov. Staten of de Tweede Kamer? Is dat niet even goed de plaats, of hebt gij daar niet den steun der Katholieken, die hier wonder lijk genoeg, voor het gebed stemden, ofschoon er nu, tot zijn genoegen, een Katholiek is, die openlijk daartegen protesteert. In Brabant en Limburg bidt men nergens in de Raadszaal. Het is hier een plaats van heftigen strijd en daarom vraagt hij, schaft af het raads gebed. Ten slotte zegt spr., dat deze rede eens noodig was, om een nieuw geluid te doen hooren en de oogen der recht sche leden te openen voor hun wanbe leid Staan zij bruut afwijzend tegen al wat van spr. komt, aan hen de ver antwoordelijkheid daarvoor. Vier jaren lang hoopt spr. met strijdlust de oppo sitie vol te houden. De arbeiders zul len mij de oogen openen, zegt hij, en U den rug toedraaien Gij schokt meer en meer het vertrouwen en al moet ik hier in den raad alleen den strijd voeren, het gaat om een goede zaak, de betere, toekomst der arbeiders. Hoe zwaarder de strijd, hoe schooner de overwinning en onze leus zal zijn de verloochende leuze van den grooten anti-rev. staatsman Groen van Prinsterer„ln ons isolement ligt onze kracht". Dank u, mijnheer de Voorzitter. Dhr. Baert acht zich verplicht het woord te vragen, nu zijn persoon in het debat is gemengd en wat het gebed betreft, komt zijn geloof, noch zijn partij daar niet tegen op, al is het dat in de Catechismus der Katholieken, dhr. van de Casteel zal dit even goed weten, een korter en zakelijker gebed is aangegeven. Waar dhr. Van de Bilt genoemd is, kan hij niet anders zeggen, dan dat die man zijn plicht gedaan heeft in den Raad, en het spijt'hem, dat die man hier is genoemd, nu hij zich hier niet verdedigen kan. Dhr. Van de Casteel antwoordt den heer Baert, dat het den katholieken voorgeschreven is om ieder gebed te doen vergezellen van het kruisteeken en dat heeft hij dhr Baert hier nog niet zien maken, terwijl mij als Katholiek dal toch is voorgehouden. Dhr. Dieleman wil ook op een paar punten den nadruk leggen, al zal hij niet zooveel tijd vergen als dhr. Gilde. Hij ziet in diens rede het teeken van grooten spot en laster tegen de H. Schrift en spr. wil verklaren, dat als dhr. O 1de zegt, dat socialisme en chris tend ;n één zijn, deze tegen over elkaar staan als water en vuur. En als men op roekelooze wijze, zooals hier, de Schrift wil aanhalen, dan past dat als een gouden ring om een varkenssnuit. Spr. wil Gilde erkennen als raadslid en burger, maar diens politiek dient hier niet gevolgd te worden en men moet van zijn woorden geen propagan- darede maken, maar zaken doen en over die diepgaande verschillen kunnen we gevoegelijk heen stappen. Dhr. Oggel hoopt, dat de heeren nu wel overtuigd zullen zijn uit het ge hoorde, dat dhr. Gilde hier de splijt zwam ter tafel wil brengen om de rechtsche leden tegen elkaar op te zetten en we kunnen daarom die rede slechts als een waarschuwing beschouwen om nog meer schouder aan schouder te staan. Spr. laakt het gebruik &p die wijze van Bijbelsche uitspraken, die slechts smaad en haat verspreiden zooals d§t in het socialistisch dagblad „Het Volk" gedaan wordt, waarin na de behandeling van de vlootwet, een engel afgebeeld stond, die knielend dankte voor den uitslag der stemming en dat meer andere spotplaten vertoont. We moeten voor zoo'n partij op onze hoede zijn. Dhr. Gilde protesteert tegen hetgeen dhr. Oggel zegt, als zou hij een splijt zwam ter tafel brengen en haat zaaien. Wanneer iémand hatelijk is, dan is het zeker dhr. Oggel, die mij het woord wenschte te ontnemen dat strijdt zeker tegen uw aristocratisch gevoel, mijnheer Oggel, dat hier iemand voor de arbei ders opkomt De Voorz.U moet niet persoonlijk zijn mijnheer Gilde, anders moet ik U het vtfoord ontnemen. Dhr. GildeIk kan me .niet herinne ren hier spottend of smadend gesproken te hebben. De Voorz. sluit het debat over de algemeene beschouwingen en gaat over tot behandeling der posten op de be grooting. (Wordt vervolgd.) Woensdagmorgen circa zes uur, kwa men paard en wagen vaD de landbou wers W. du Bois te Breskens en Cam- maert te Hoofdplaat in aanraking met een £e Breskens op den grond gevallen draad van de electrische geleiding. Beide paarden waren op slag dood. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. M. Crt. De politie te Leiden heeft aange houden zekeren N. wegens verduistering van 16'JOO ten nadeele van de firma C. te Leiden. N. was als procuratie houder in dienst der firma. Ernstig motorongeluk. Men meldt aan de Maasb. uit Eindhoven Zondagnacht kwamen zekere H. Bere uit Tongeren en zekere v. d. Ven uit Strijp per motor van den zesdaavschen wedstrijd te Gent. Even voor E ndho- ven schijnt men iü een kar-spoor geslipt te zijn en» tegen een boom te zijn aan gereden. Desondanks is de heer v. d. Ven met een reusachtige vaart met den motor naar huis gereden. Toen bij daar aankwam, vroeg hij >waar kom ik van daan*. Aanvankelijk dachten ze aan een grap je, maar spoedig bleek, dat de man een hersenschudding had bekomen, zooals later door een dokter is vastgesteld. Men vroeg hem, waar hij den duo-rijder ge laten had. Aanvankelijk mepode hij er geen gehad te hebben, doch ten slotte bleek, dat de tweede man in Rijsel nog op de duo gezeten had. Na 2]/? uur zoeken vond men hem in een sloot langs den Meerveldhovenschen weg. Bij Dader onderzoek bleek, dat ook hij een hersenschudding had beko men. Niet altijd wordt de deugd beloond, dit heeft het strijkje ondervonden, dat dezer dagen in een café-restaurant te Rotterdam musiceerde. De jeugdige vio list van het muzikantentiro vond "op de W. C. een portefeuille, die bjj Dader onderzoek 40.000 bleek te bevatten. De jongeman stelde dadelijk de wei nige gasten in de zaak met zijn vondst in kennis eD een Duitscher, die inder daad zoo pas het toilet had bezocht, meldde zich aan als de verliezer en aanvaardde de portefeuille zonder veel omslag met een enkel bedankje. Beloond werd de eerlijke vinder dus "iet, maar zijn straf kwam 's avoDds. Toen namelijk de directeur hoorde, wat er was voorgevallen, werd deze zoo woe dend, dat de zaak buiteD hem om was geregeld, en hij heeft in ziju woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd. R. Nbl. Uit Eindhoven wordt aan de Tel. geseind Naar in deskundige kringen verluidt, heeft een ingesteld onderzoek nu reeds uitgemaakt, dat een faillissement der Hanzebank niet is te voorkomen. Tevens meent men, dat ten hoogste 30 pet. aan depositohouders en spaarders kan worden uitgekeerd. De aandeelhouders verliezen alles. Voor het meerendeel waren de verleende credieten niet invorderbaar. In Schotland heeft Zondag een hevige sneeuwstorm gewoed, die vee schade veroorzaakte. Een bekend chauffeur te Lugano, gehuwd en vader van kinderen, reed met zijn auto, toen men op een gege ven oogenblik zag, hoe hij plotseling met groote snelheid zijn voertuig in de richting van het meer stuurde. De auto reed het water in, totdat hij een 15 meter van den kant in de diepte verdween. Men heeft het lijk van den chauffeur nog niet teruggevonden, ter wijl ae auto zich nog onder water ba vindt. Men vermoedt, dat de man in een vlaag van waanzin heeft gehaudeld. De gestolen gobelins teruggevonden. De beide uit het Paleis te Versailles gestolen gobelins zijn thans door de politie teruggevonden. Een der beide gobelins, voorstellende de intocht van den koning in Duinkerken, was door de dieven in twault stukken gesneden de andere was ongeschonden. Uit de nadere berichten betreffende den diefstal van de gobelins uit het pa leis te Versailles blijkt, dat de beide aangehouden dieven, voornamelijk ge handeld hebben volgens hun commu nistische ideeën, en uit haat te en het kapitalisme. Zij beschouwen de kunst schatten iD musea eDz. als nuttelooze voorwerpen. De in stukken gesneden gobelins zal men trachten door deskun digen te doen herstellen. Uöd gytnoastiekvereeniging te Diest had Zaterdagavond een eigeDaar- digen wedstryd georganiseerd. Twintig jongelieden werden in een dichtgeslo ten auto gezet en langs allerlei omwe gen naar een plaats op 5 Kilometer af stand van Diest gebracht. Daar zou den zij uit den wagen gelaten worden en ze moesten dan probeeren zelf den terugweg te vinden. Toen de dichtgesloten auto nu Zater dagavond te Diest aankwam en ge opend werd, vond men de jongelieden geheel bedwelmd, E^n hunner was reeds overleden. De bewustelonze jongemenschen zijn in een ziekeuhuia opgenomen. E. R. Crt.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 6