zijn Woonhuis te Koewacht 1. \M WOONHUIS ZIJDEN LI AT Woensdag 21 November 1923, Rechtszaken. Advertentiën. Doms Rijkers Fonds. „Koning Dorus en zijn Blauwe Zeeridders". publiek verkoopen Dinsdag 27 November 1923. publiek veilen en verkoopen: Prachtig tt kleuren 30 (ml per el. F. G. VAN TATENHOVE. waarschijnlijk gedeeltelijk in 1924 iD gebruik zou kunnen worden genomen. De Minister van Waterstaat, die 18 September 1922 zijn ambt aanvaardde, heeft door persoonlijk ingrypen den voortgang van dit werk stopgezet en bracht bij nota van wijziging den op de begrooting aaogevraagden post van 1.2 millioen guldea terug op 5000 gulden. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft daarop 1 December 1922 met 70 tegen 3 stemmen een motie v. d. Voort v. Zijp aangenomen, luidende, dat zij van oordeel is, dat de uitvoering van de werken tot verbeteriug van de haven te Vlissingen op den oorspron- kelijken voorgenomen voet regelmatig worde voortgezet en tot stand gebracht. Deze morie is in 1923 onuitgevoerd gebleven want de bouw van den kaai muur is nog steeds niet gegund. In middels is het bekend dat alles voor het opnieuw voortgang hebben van de voorbereidingen van het aanbesteden en gunnen van den bouw van den kaaimuur gereed is, waardoor 't werk zóó tijdig zal kunneD worden gegund, dat de aannemer 't werk in het daarvoor gunstige jaargetyde, nl. in Februari of Maart 1924 zal kunnen aanvangen. Op de begrooting 1924 werd daD ook door den Minister van Waterstaat een post van 800 000 gulden voor de werken tot verbetering van de haven van Vlissingen aangevraagd. Opnieuw wordt echter onverwachts bij nota van wijziging de regelmatige voortgang van het werk bedreigd, de aangevraagde post wordt teruggebracht tot 100.000 gulden en voorgesteld wordt de beoordeeling en dus de verantwoor delijkheid of en wanneer het werk verderen voortgang zal hebben, over te dragen van den Minister van Water staat op de Rijkscommissie voor de werkverruiming, waardoor zonder meer de urgentverklaring door de Tweede Kamer ongedaan zou worden gemaakt en de beoordeeling in handen gelegd zou worden van die commissie en waarmede bovendien onvermijdelijk zoodanig tijdverlies zou gepaard gaan, dat wederom het jaar 1924 voor een groot gedeelte voor den bouw van den kaaimuur zou verloren gaan. Evenwel de verantwoordelijkheid voor de goede en regelmatig verdere uit voering van dit sedert 1921 reeds in uitvoering zijnde werk, bij de wet gelast en uitdrukkelijk door ae Tweede. Kamer urgent verklaard, berust geheel bij het departement van Waterstaat. Vervult dit Departement naar be- booren zijn taak, dan kan met den bouw van den kaaimuur in Februari of Maart 1924 worden begonnen, zoodat de oorspronkelijk aangevraagde post van 800 000 gulden op de Waterstaats- begrooting 1924 voor de verbetering van de haven te Vlissingen behoort te worden gehandhaafd.'' Inderdaad krijgt men den indruk, dat met de voorgestelde werken en daarmede met de belangen van Vlis singen wordt gesold. Belanghebbenden geven we het bovengenoemd werkje gaarne ter lezing. Een rechts Kabinet. Beschouwingen in de Katholieke hoofdbladen wijzen erop, dat de vor ming van een kabinet uit de drie rechtsche partijen zeer waarschijnlijk is. Troelstra geen minister. Naar aanleiding van den aandrang in bladen van rechts tot bet vormen van een Kabinet-Troelstra, meldt Het Volk-. rWij kunnen hiertegenover verkla ren, dat Troelstra, hiertoe eventueel uitgenoodigd, er niet aan zou denken, iu een ministerie plaats te nemer. Zijn gezondheidstoestand reeds zou hem be letten, zulk een positie te aanvaarden. Veelt ischend Door mr. Marchant is in een ver gadering medegedeeld, dat alleen dan de Vrijzinnig D-mocraten aan de vor ming van het nieuw Ministerie, wenschen mede te werken, als zij kunnen rekenen op een bindend program tusschen de vrijz. dem., de soc. dem. en de Katho lieken en de verzekering hebben, dat de coalitie dood is. AXEL, 9 November 1923 De inzameling voor het Roode Kruis, in deze gemeente gehouden door de Axelsche Padvinders, heeft opgebracht 46.57. Naar we van officiëele zijde verne men, zullen morgen die Padvinders weer een buscollecte houden voor den nood in Japan. 2500 KM door Nederland te voet. Hedenmiddag is alhier aangekomen de RoUerdamsche globe-trotter Lambertus Thijs, die, alvorens aan zijn reis om de wereld per auto te beginnen, eerst geheel Nederland zig-zag-gewijze over een traject van pl.m. 2500 K.M. te voet wil doorkruisen en waarvan er nu reeds sedert 16 April 2110 zijn afgelegd. Bezocht zyn alle provinciën van ons land ook de Wadden-eilanden werden met een bezoek vereerd, alsmede Marken, Urk en Wieringeu. Op laatst genoemd eiland schonk de ex kroonprins onzen kranigen globe-trotter zijn photo met handteekening. Hij loopt op flink en stevig schoeisel, hem gratis verstrekt door de firma Bata met het doel daarvan de deugdelijkheid te beproeven. Later zul'en deze schoe nen dan in een der 13 filialen tentoon worden gesteld met vermelding, hoeveel K.M. er op zijn afgelegd. Het hoofddoel van de wereldreis is later een boek te kunnen schrijven over de opgedane ervaringen, tijdens en gedurende de reis en nu reeds verschijnt er een wekelijksch reisverhaal van den heer Thijs in sommige bladen. Verder kunnen wij nog als bijzon derheid vermelden dat deze onversaagde jongeman alleen door den verkoop zijner portret-aanzichtkaarten in zijn levens onderhoud voorziet, wat iu dezen duren tijd wel een heel kunstje is. Hij vertrekt morgen naar Terneuzen om vervolgens via Hulst en Noord Brabant de laatste kilometers te ver werken. Wij wenschen hem goede reis en uit stekende gezondheid 10e Ieder zal wel een penningske bijdragen door het koepen van een kaart opdat deze onderneming, waartoe veel wilskracht en doorzettingsvermogen wordt vereischt, met go d resultaat zal worden volbracht. Omtrent de gepleegde inbraak te Hoofdplaat meldt men nader, dat de vermoedelijke daders, zekere M. en K., de grenzen over zijn gevlucht en zich vermoedelijk iu Frankrijk bevinden. Naar men zegt zouden zij met hun drieën geweest zijn. Een hunner moet in een caté in België een-pakje hebben achtergelaten, naar hij voorgat wasch- goed bevattende. Bij opening later bleek er tusschen het goed patronen te zitten, welke op de iu beslag genoti/' n revolver pasten. Te Terneuzen zijn voor Notabelen der Ned. Herv. Gemeente in de vaca tures, ontstaan wegens periodiek' af treding herkozen de beeren J P. Ver- couterer, Jac. de B.uiji.e Mz. en C Zi g-'r-n Iu. de vacature A. de Jonge moe t herstemmii g plaats hebber, tussen; n de heeren M. R. de Ridder en J.G. deGroeD. Zaterdag werd in het kanaal te Sas van Gent nabij de spiegelglasfabriek, drijvende gevonden het lijk van een vrouw. Bij nader onderzoek bleek het te zijn de ongeveer 50 jarige echtge- noote van P. D. te Selzaete. Op de lijn Hulst—Walsoorden van de Z. V. T. M. zijn met gunstig gevolg proeven genomen met de ver warming der passagierswagens door middel van heeie lucht. Door den gemeenteraad van Hoek is met 5 tegen 1 stem verworpen een voorstel tot aansluiting bij het Zeeuwscb Waterleiding Comité. Een voorstel om een rookverbod iu te voeren, werd eveneens verworpen. De Raad van Houtenisse heeft tot electrificatie besloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 11 November 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'ure Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, van Leiderdorp Nam. 2 Dezelfde. 'sAv. 51/» Dhr. Dek, van Sluiskil. (Zendingsrede.) Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. W. Moene, van Oostburg. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelhui g. Zitting van 9 November 1923. De volgende vonnissen werden uit gesproken OntuchtC. D. d. S., 23 j., arbeider te Koewacht, 3 maanden gevang. De eisch was een jaar gevang. Diefstal: A. v. D., 34 j., veedrijver te Rotterdam, gedetineerd te Middel burg, 6 maanden gevang. Straatschenderij: A. M. D., 11 j., zouder. beroep te Zaamslag en J. C. d. R., 11 j., zonder beroep te Ter Neuzen, iu hooger beroep, vonnis van den Kan tonrechter vernietigd en beklaagde vrij gesproken. C. J., 20 jaar, arbeider te Seroos- kerke, die op 5 Juli jl. roekeloos met een geweer iu de richting van den weg schoot en daarbij de onderwijzeres A. Vertregt in het oog trof, werd ge straft met 14 dagen hechtenis. Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke zaken van Woensdag 7 November jl. werd de Heer Mr. W. M. G. Jolles, oud rechter in de thans oütbonden Rechtbank te Zierikzee, geïustalleerd als rechter in de Arron- dissements Rechtbank te Middelburg. "Wisselkoersen. Brussel 12,70. Parijs 14 77s. Londen 11,536/s- New-York 2,80. Iu Axel en Omstreken komt dezer dagen onze vertegenwoordiger U aan bieden het boekje PRIJS 40 CENT. Ziet de vele aanbevelingen. Verzoeke algemeen te koopen, opdat onze Zeeridders geholpen kunnen worden. De Uitgever EGNER, Helder. De notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zal op WOENSDAG 21 NOVEMBER 1923 om 10 uur, voor THEOPHILE DE CON1NCK bij mej. de Wed. Poppe te Koewacht, Nieuwe Molen T 72, groot 10.50 are (70 roeden), op af pachtsgrond der familie Dierick. Aanvaarding en begin gebruik 1 De cember 1923. Betaling 24 December 1923. •-*% De Voorzitter van bet hootd- stembureau voor de verkie zing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorZeeuwsch Vlaanderen te Ter Neuzen, maakt be kend, dat deze verkiezing (candidaat- stelliug) voor de verkiezing van 4 leden voor het groot- en 4 leden voor het kleinbedrijf, zal plaats hebben op Op den dag der verkiezing kunnen bij den Secretaris der Kamer, ten kan tore Lange Kerkstraat 11, van des voorm. 9 uur tot des nam 4 uur, can- didaten wordeD opgegeven door indie ning van eene verklaring, ouderteekend door ten minste vijftien kiezers, die bevoegd zijn deel te nemen aan de verkiezing waarvoor de candidaatstel- ling geschiedt, en vergezeld van eene schriftelijke mededeeling van den can- didaat, dat deze bereid is eene candi- datuur te aanvaarden. Deze verklaringen bevatten elk den naam van één candidaat. Formulieren van verklaringen zijn van heden af kosteloos voor kiezers verkrijgbaar te Secretarie der kamer te Ter Neuzen en ter Secretarie van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De inlevering der verklaring geschiedt persoonlijk door één der ondertee- kenaars. Ter Neuzen, 8 November 1923. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voornoemd, J. HU1ZINGA. De Notaris Mr. LI.JDSMAN te Hulst, zal op des namiddags om 4 uur in het Hotel du Commerce bij den Heer A. de Vrieze, Groote Markt, Neuzen, ten laste van Mej A. M. NIEWEJAARS ingericht als WINKELHUIS ge legen aan de Noordstraat No. 61 te Neuzen, verdeeld in beneden woning, bovenwoniDg en achter woning en alles vrij te aanvaarden bij de betaliug. gelegen te Terneuzen Driewegen, bewoond door den Heer Abr de Kraker en verhuurd voor ƒ39. per 3 maanden. Deze wouing is ingesteld op 650. Hypothecair kap. beschikbaar. Nadere inlichtingen ten kantore van voorn, notaris

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2