No 62. 39" Jaarg. DRAGON Vrijdag 9 November 1923 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Kaadsverslag. ZWARE SHAGTABAK Binnenland. Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Gent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postgiro 60863. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters wordeH naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrty dag voormiddag ELF are. By dit blad behoort een byvoegsel. IV. Zitting van Dinsdag 6 November 1923. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, M. W. Koster, wethouders, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. T. 't Gilde, Ed. van de Cas- teel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, leden. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester, secretaris de heerj. L. J. Maris. 1. De Voorz. opent te 2 uur de verga dering met gebed en stelt aan de orde de agenda I. Notulen. Deze worden zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. II. Ingekomen stukken. a. De Voorz. deelt mede, dat in voorbereiding is een nieuwe schoolgeld regeling, en naar aanleiding daarvan bericht is gekomen van Gedeputeerde Staten, dat ZExc. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken daartegen geen be zwaar heeft, indien het belastbaar in komen, beneden hetwelk geen school geld Verschuldigd is, op een lager be drag dan f800 wordt gesteld. b. Schrijven van Ged. Stdat de jaarmarkt te Scherpenisse wordt gewij zigd. c. Bericht van J. de Kraker Rz., dat hij de benoeming tot lid van het Bur^ Armbestuur aanneemt. d. Bericht van D. A. van Houte, dat hij de benoeming van lid van Se com missie van toezicht op het lager onder wijs aanneemt. e. Mededeeling van den Voorz., van de verschillende datums waarop is on derhandeld en gecorrespondeerd over de rioleering te Axel-Sassingzulks in antwoord op een vraag van dhr. Kruijsse in de vorige vergadering. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Dhr. van de Casteel merkt op, dat er aan den dijk naar Dekker een riool moet liggen. Dhr. Kruijsse Er ligt een riool door den dijk, maar die is te klein. III. Benoeming keurmeesters Jaar markt. De Voorz. zegt dat wordt voorgesteld te benoemen de heeren A. C. IJsebaert, J. K. de Putter en Lev. Dieleman, als arbiter. Dhr. Oggel acht over die commissie geen stemming noodig, aangezien zij het vorige jaar zijn benoemd en toen niet in functie waren, omdat de vee markt werd afgelast, wegens het heer- schen van mond- en klauwzeer. Z. h. st. wordt alzoo besloten. Op een vraag van dhr. Weijns of nu ook de markt wel kan doorgaan, antwoordt de Voorz., dat zooals de zaken nu s;aan, er geen markt zal ge houden worden. Verzoek om intrekking van het besluit tot afschaffing der kermis. Daar de vorige verg. de stemmen staakten over het voorstel van B. en W„ om op dat verzoek afwijzend te beschikken, wordt nu weer gestemd en dit voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter en tegen de h.h. Kruysse, Van Dix hoorn, Baert, Gilde en van de Casteel. Dhr. Gilde doet nu het voorstel om nog 2 dagen kermis te houden, n.l. Maandags en Dinsdags. Ter toelichting zegt hif zulks te beschouwen als een soort compromis van de linksche partijen met de chr. hist. Het gemeente-program der chr. hist, zwijgt over de kermis niettegenstaande dat gingen ze mee met de anti-rev. Waarom, dat schijnt een oud-Axelsch coalitiegeheim te zijn Dhr. Oggel heeft zich kwetsbaar getoond bij de vorige bespreking der kermis, maar inderdaad toont hij zich een man met twee gezichten, indien hij in de kermis kwaad ziet en zegt dat op de oranjefeesten geen beestaliteiten voorko men. Enfin, de a.r., zijn nu eenmaal tegen de kermis en ze moeten dat zelf weten. Maar van de chr. hist, kunnen we iets anders verwachten. Ze willen ver- draagzaam zijn en dan hoop ik dat zij klaren wijn schenken. Het gaat er nu over, of ze zich vazallen zullen toonen van de anti-revol en het eens zijn met hun drijven. Maar de bevolking wordt het zat langer onder dat juk te loopen Ik zelf heb geen behoefte aan de kermis en als ik er voor ben, is dat ook niet om als spreektrompet te dienen van de herbergiers. Dhr. Dieleman heeft wel gewezen op den alcohol als de vijand van het socialisme, maar noodzakelijk is het niet om drankbestrijder te zijn als socialist. Spr. is het althans niet Maar als ik voor de kermis ben is het, omdat we ieders overtuiging respectee ren, die aangerand is door de afschaf fing. En zoolang er nog dingen ge beuren als bij de jongste Oranjefeesten houden praatjes over zedelijksvorming geen steek. Bekkensnijders hebben we op de kermis hier niet en dat de Chr. broeders niet tegen de kermis zijn, blijkt wel daaruit, dat ze zelf tot Don derdag hun half dagje houden en vrij geven aan hun personeel. Ik herhaal, de bevolking heeft thans haar aandacht gevestigd op de Chr. hist, en hoopt, dat ze daardoor niet teleur gesteld zal worden. Dhr Oggel: Nu dhr. 't Gilde mij per soonlijk aanvalt over tweeslachtigheid moet ik erop wijzen, dat hij zelf toch iets verkeerds in de kermis ziet, omdat hij nu vraagt om 2 dagen kermis en zegt, dat 4 dagen teveel is. Dhr. Koster zegt, dat hij niet van plan was, om over de kermis te spreken, maar nu hij als chr. hist, uit zijn tent wordt gelokt, wil hij zich wel verklaren De kermis staat weliswaar niet op ons program, we hebben vrij mandaat. Maar toch heeft spr. zijn kiesvereeniging een uitspraak laten doen en is op een vergade ring bij stemming gebleken, dat de meer derheid tegen kermis is. Daarom heeft spr. ook tegen gestemd. En als nu dhr. Gilde komt met een voorstel van 2 dagen kermis, dan zal spr. ook nu tegen stemmen, maar als dat verzoek komt uit de heffe des volks, weet hij nog niet wat hem te doen staat. De Voorz. brengt hierna het voorstel in stemming, dat wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h. h. Kruijsse, Baert, Gilde, Casteel en Dix hoorn. Tegen de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Dhr. GildeDus omdat het voorstel van mij is, wordt het niet aangenomen en als het een voorstel van de winke liers is, dan wel. Alweer een voorbeeld van tweeslachtigheid V. Overname wegsgedeelte Neu- zen-Axel. Wegens staking der stemmen in de vorige vergadering wordt opnieuw in stemming gebracht het voorstel van B. en W., om de Stationstraat van de Pro vincie over te nemen. Het wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de h. h Kruijsse, Dixhoorn, Gilde en van de Casteel. VI. Ontslag onderwijzers voor vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor om eervol ont slag te verleenen aan de heeren D. A. van Houte, en A. J. Schieman en mej. F. Mangold, omdat voor het vervolg onderwijs een geheel nieuwe regeling getroffen wordt. Z. h. s. aangenomen. VII. Vaststelling regeling avond onderwijs. De cursus loopt over 1 jaar en duurt 100 uren, ll/2 u. per week. Onderwijs wordt gegeven in de vakken lezen, i\ed taal, rekenen, aardrijkskunde en vaden geschiedenis. Dhr. Gildé wenscht het getal leerlin gen dat vereischt wordt om het onder wijs te doen doorgaan, te bepalen op 10—6, in plaats van 12 bij aanvang en 8 bij voortgang. Dhr. Oggel zegt, dat B. en W. die cijfers 128 hebben gesteld, omdat er toch moet blijken, dat er werkelijk be hoefte is aan dat onderwijs. De Voorz. merkt op, dat ook de on derwijzers wel zorgen, dat het getal er is en trouwens is reeds bekend, dat er voor nu leerlingen genoeg zijn. De heer 't Gilde handhaaft zijn voor stel, dat in stemming gebracht wordt en~verworpen met 6—5 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Baert, Dieleman en P. de Feijter. Hierna wordt de regeling z. h. s goedgekeurd, terwijl de h.h. van Houte en Schieman worden benoemd als on derwijzers, resp. met 11 en 10 stemmen. Dhr. Pieters had 1 stem. VIII. Vaststelling gemeentebegroo ting. De Voorz. zegt, dat de begrooting met memorie ter lezing heeft gelegen en beschouwd kan worden als bekend. •De commissie van ondeizoek, bestaande uit de h.h. Baert, J. de Feijter, Gilde en Kruijsse, heeft met spr. als Burge meester de begrooting nagezien en schriftelijk de volgende voorstellen in gediend. Ie. Het presentiegeld te bepalen op f 2.50 per lid en per zitting. 2e. De tafel in de Raadszaal zoo danig te veranderen, dat de Voorfc. en de leden elkaar tijdens de discussiën beter kunnen verstaan en volgen. 3e. Het bedrag voor advertentiën te verlagen van f250 op f 150. 4e. Opgave te doen van de gelden, die besteed worden door de Burger wacht, in verband met de subsidie. 5e. De raming der rente op den girodienst te verlagen. 6e. Bij onderwijs een post bepalen voor warm drinken voor de buitenkin deren. 7e. De raming der premiën voor de jaarmarkt nader specificeeren. 8e. De inkomsten van de gemeente op andere wijze uitbreiden, nl. door opcenten op de vermogensbelasting. Alvorens tot de posten over te gaan, geeft de Voorz. gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Dhr. 't Gilde wil daar gaarne gebruik van maken. De Voorz.Mag ik dhr. Gilde ver zoeken met het oog op den tijd, eenigs- zins beknopt te zijn en niet te ver uit te wijden Dhr. Gilde Dat zal wel gaan. (Vervolg in het bijvoegsel.) J. GRUNO De liaven van Vlissingen. Burgem. en Weth. van Vlissingen hebben een brochure uitgegeven, ge titeld „De verbetering van de haven van Vlissingen" ter uitvoering van de wet van 25 Juli 1919 en de Water- staatsbegrooting 1923 en 1924. In het boekje vindt men een over zicht van verschillende offlcieele ge gevens, eenige persstemmen en enkels buitenlandscbe oordeelvellingen in ver band met de in uitvoering zijnde werken tot verbetering van de haven van Vlis- singeD. De samenstellers onthouden zich van commentaar, doch komen tot de volgende conclusie „De ambi8voorganger van den Mi nister van Waterstaat bt paalae de gunning van den bouw van den kaai muur van de verbeterde haven van Vlissiugm op October 1922, in verband waarm^ae hij 26 Augusius 1921 aan het gemeentebestuur van Vlissingen mededeelde, dat de verbeterde haven AXELSCHESCOIJRANT. laTtr N.V. TABAKSFABRIEK GRONINGEN fff

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1