Landbouw. Recutszaken. Kunst en Letteren. Gemengd Meuws. gestoord. Volgens deskundig advies kan aldoende verbetering alleen bereikt worden door tijdelijke stopzetting. Dan is stopzetten een plicht en als zoodanig gerechtvaardigd. Inderdaad werd tot de sluiting van den dienst overgegaan in de stellige verwachting, dat daarmede een spoedig herstel van de goede werking zou zijn te bereiken. Die verwachting is niet bewaarheid. Het onderzoek na de slui ting gaf een heel wat minder gunstig beeld te zien, dan men had verwacht. Zijn nu de nadeelen aan de centra lisatie verbonden niet zoo groot, dat tot decentralisatie moet worden terug gekeerd Deze nadeelen zouden voor al de volgende zijn Aanmerkelijk latere ontvangst van bijschrijving en afschrijving waaraan slechts zeer gedeeltelijk door de moge lijkheid van het openen van een hulp rekening wordt tegemoet gezien. Toegegeven moet dus worden, dat in dit opzicht het gedecentraliseerd sy steem aangenamer is. Voor een definitieve beslissing zijn alle gegevens nog niet aanwezig. Het advies van de Nederlandsche Bank zal daartoe in de eerste plaats moeten worden afgewacht. Ontslag by de spoorwegen. Naar de Msb. verneemt zal wederom een groot aantal jonge ambtenaren, werkzaam bij de Nederlandsche Spoor wegen, op wachtgeld worden gesteld. AXEL, 6 November 1923. In de heden alhier gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van dhr. J. J de Lozanne e. a. tot wederinvoe ring der kermis, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, aangeno men met 6 tegen 5 st. Vóór stemden de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Dieleman, J. de Feijter en P. de Feyter. Tegen de h.h. 't Gilde, van de Casteel, Kruysse, van Dixhoorn en Baert. Een voorstel-'t Gilde om alleen Maan dag en Dinsdag kermis te houden, werd verworpen met dezelfde stemmen voor en tegen. Aangenomen werd een voorstel tot overneming van den Provincialen weg (Stationstraat) met 7 tegen 4 st. Tot onderwijzer aan de avondschool werden m. a. s. benoemd de h.h. D. A. van Houte en A. J. Schieman. Zaterdag werd alhier op de bovenzaal van Het Gulden Vlies een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de scbietvereeniging „Prins Maurits". Waar deze vergadering van zooveel belang was, dat zelfs het al of niet voortbestaan der vereeniging op 't spel stond, betreurde de voorzitter, de heer A. van 't Hoff het, dat zoo weinig leden (slechts 13) aanwezig waren. Hij wees er op, dat punt 1 van de agenda een bestuursvoorstel uitmaakte, om de ver eeniging te ontbinden en ten bewijze dat het bestuur zulks met leedwezen en niet zonder noodzakelijkheid deed, zette spr. uitvoerig de motieven uiteen, die tot dat voorstel geleid hebben. Hij herinnerde aan de inwijding der schietbaan, toen de vereeniging blijk baar op zijn hoogsten trap stond, want sedert is men zoover gedaald, dat men reeds 500 bad moeten bijpassen voor die baan en later nog eens j 100 Dit tekort werd echter gedekt door aandeelen, maar nu de regeering de bezuiniging zoover strekt, dat niet alleen het onderhoud van de schietbaan, maar zelfs de ammunitie, de patronen, voor rekening van de vereeniging komen, bad het bestuur niet den moed om de led»n behalve voor een schuld van 400 nog voor die onkosten te stellen en besloot daarom een voorstel tot ontbinding iu te dienen. Toen de voorzitter daarna het woord gat aan de vergadering, werd over dit pu t in den breede ^ectiscusseerd. Het gevolg er van was, dat een voorstel werd ingediend om te trachteD de schietbaan aan het gemeentebestuur over te dragen, onder mededeeling, dat de vereeniging niet in staat was om die te onderhouden en alzoo ge doemd was tot ontbinding over te gaan, indien zij dat onderhoud moest bekos tigen. Men" behoefde dan nog niet te ontbindeD, doch alsdan kon de vereeni ging slapend blijven bestaan, tot er betere tijden voor haar aanbraken en de mogelijkheid weer bestond om de schietoefeningen voort te zetten. Een voorstel om de patronen te doen betalen door de schutters stuitte ai op de weinige liefhebberij. Het best was dus het eerste voorstel aan te Demen. Alleen was het de vraag, of de gemeente tot overname der baan bereid was. Daar echter het Dag. Bestuur reeds dit jaar een groot deel van het onderhoud der baan op zich nam, had men wel vertrouwen, dat de gemeenteraad de vereenigiDg ter wille zou zijn en voor ondergang zal behoeden. Besloten werd dus een gelijkluidend schrijven aan den Raad te richten en voorts een afwachtende houding aan te nemen. In de algemeene vergadering, welke gewoonlijk in Januari wordt gehouden, hoopt men dan een zoo mogelijk nog gunstige beslissing te nemen. Als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier is door Burg. en Wetb. benoemd mej. M. Groenenberg vaD Vlissingen. We vernemen, dat er tusschen de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij alhier en de Prov. Zeeuweche Electr. Maatschappij een oi-ereenkomst is getroffen voor de levering van elec- triciteit voor drijfkracht en verlichting op de fabrieken en gebouwen aan Drieschouwen. Dit zal een belangrijke schadepost zijn voor de gem. gasfabriek alhier, want de Z V. T. M. was een harer grootste afnemers. Gisteren kwam de trein, die te 8.35 alhier uit St. Nicolaas moet aankomen, ruim een uur te laat aan wegens een defect aau de machine, dat tusschen Cllnge en St. Gilles werd opgemerkt. Zaterdagmiddag werd alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Axel II en De Zwaluwen van Terneuzen, die met 3—1 wonnen. Gisteren en heden vertoeft te Terneazen de heer Glaser, handels- attaché bij het Fransche gezantschap te den Haag. Heden maakte de heer Glaser zijn opwachting bij het gemeen tebestuur en de Kamer van Koophandel voor Z°euwsch-Vlaanderen, terwijl bij ook r -rsonen, die hem wenschten te spreie over den handel met Frankrijk te woord stond. Dit bezoek komt in de plaats van dat van den Gezant, deu heer Charles Benoist, die verhinderd is thans zijn ook reeds in hot voorjaar uitgesteld bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen te brengen. M. Crt. Aan de R. K. school voor U. L. O. te Ter Neuzen zijn benoemd Mej. A. M. Tangel te Ter Neuzen, voor fraaie handwerken de heer E J. Laarhoven uit Breda o.a. voor de rekenvakkeD, benevens boekhouden en handelskennis; dhr. Ohr. J. A. van Koppen uit Dellt, o.a. voor de Neder landsche en Engelsche taal. Tem. Crt. Tegen Woensdagavond was t Sas van Gtnt een raadszitting belt gd, o.a. om te stemmen over het verzoek tot aai s uiting bij de waterleiding voo Z. Vlaanderen. Daar slechts arie leien aanwezig waren, kon de ver gadering niet doorgaan. De openbare school op het gehucht HoikaDt, onder St. Jansteen, zal worden omgezet in een R. K School. - Het Prov. kerkbestuur der Ned. Herv. kerk in Zeeland heeft de vraag van het classicaal bestuur van Goes of vrouwelijke lidmaten benoembaar zijn tot lid van het kiescollege beves tigend beantwoord. De gemeenteraad van Hontenisse heeft besloten voorloopig geen beslis sing te nemen inzake de waterleiding. Wel was door den ouden raad in be ginsel besloten tot aansluiting en deze zaak aan den nieuwen raad ter defini tieve beslissing over te laten, docb sindsdien zijn de omstandigheden zoo danig veranderd, dat Burg. en Wetb. huiverig zijn tot deelname te advi- seeren. De raad ging hierin met Burg. eu Weth. mee en besloot met alge meene stemmen tot aanhouding dezer aangelegenheid. Z. K. Hoofdbestuursvergadering Z. L. M. In de gisteren te Goes gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M. werd de begrootiDg voorloopig vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op ƒ21056 50. De contributieregeling werd overeen komstig die van het vorig jaar vast gesteld, echter zullen echtgenooten en inwonende familieleden van leden lid kannen worden ad 1. Besloten werd de kwestie van het rectnskundig bureau commissoriaal te maken. De commissie zal in de volgende vergadering met een afgerond voorstel komen. Inzake de afzetting en prijszetting van boerenboter in Zeeland werd be sloten het rapport van den heer Zwa german aan de Kringen toe te zenden en deze te verzoeken in den geest daarvan te handelen. De intrekking der subsidie voor de paardenfokkery Donderdag vergaderde in het hotel „Albion" te Vlissingen in gecombineerde vergadering de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, en het bestuur der afdeeling Zeelaud van het Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard. Op de agenda stond het eenige punt Moet er van de zijde der fokkers iets gedaan worden in verband met het intrekken der subsidie voor de paardeuioükerij De vergadering was onverdeeld van oordeel, dat de intrekking der subsidie voor de paardenfokkerij in Zeeland de nekslag zou ziju. Besloten werd een petitionnement aau de Tweede Kamer aan te bieden, waardoor geheel Zeeland zich zal kun nen uitspreken tegen de intrekking dier subsidie. Bovendien zal met de lichamen in andere provincies overleg wórden gepleegd, om ook daar hand- teekeningen op het petitionement te verkrijgen. Ook het Stamboek zal aan de actie deelnemen. Midd. Crt De inspecteur van den veean e- nijkundigen dienst raadt de boeren aan, in bet belang vau de bestrijding van het mond- eu klauwzeer het vee ten spoedigste te stallen. Politierechter te MiÜdelburg. ZitttiDg van 2 November 1923. De volgende zaken werden behan deld H. F. H 19 jaar, landbouwer en E. G. v. U., 19 jaar, arbeider, beiden t6 St. Jansteen, werd ten laste gelegd dat zij op 26 Sept. jl. te CliDge Karei de .Cock te samen en in vereenig n't hebben geslagen en geschopt, v. H. bovendien door opzettelijk een flssch wijn op ziju hoofd stuk te slaan. Eisch ieder j 25 oi 25 dagen hecht. Uitspraak idem. J. F., 34 Jaar, arbeider te Zaamslag werd beklaagd dat h(j op 14 Oct. jl. te Zaamslag een aardappelriek, toebehoo- rende aan Abr; Dees heeft wegge nomen. Eisch 20 ot 20 dagen hecht. Uitspraak ƒ10 of 10 dagen heebt. J. S., 29 jaar, handelsagent te Hulst werd beklaagd dat bij op 19 Aug. te Kapellebrug niet beeft voldaan aan het bevel van veldwachter Dierekse om af te stappen, toen hij een rijwiel zonder licht bereed. Eisch 20 of 20 dagen hecht. Uitspraak 15 of 15 dagen hecht. A. S., 22 jaar, tuinier te Sas van Gent werd ten laste gelegd dat hij in Sept. jl. te Westdorpe een kruiwagen toebe- hoorende aan Jac. van Drongelen heeft weggenomen. Eisch 25 of 25 dagen hecht. Uitspraak 20 of 20 dagen hecht. J. d. K., 21 jaar, arbeider te Osse- nisse werd ten laste gelegd dat hij op 9 Sept. jl. toen hij op een rijwiel zon der licht reed, niet is afgestapt, toen dat door een politieman werd gevorderd. Eisch 15 ot 15 dagen hecht. Uitspraak idem. H. J. D., 23 jaar, straatmaker te Utrecht werd beklaagd dat hij op 21 Sept. jl. Terneuzen de politie-ambte- naren van Doorn en Verbeieren, die daar surveilleerden heeft beleedigd. Eisch 15 ot 15 dagen hecht. Uitspraak idem. M. J. v. d. A., 18 jaar, koopman te Terneuzen, werd beklaagd dat hij 15 Sept. jl. te Hoek, opzettellijk den wacht meester Com bier, die een gepleegd feit wilde constateeren heeft beleedigd. Eisch 15 of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. E. A. B, 19 jaar, schilderskuecht te Hulst werd beklaagd dat hij op 20 Sept. te Hulst Fr. Laget opzettelijk een klap en een duw heeft gegeven en hem over de straat heeft gesleurd. Eiscb 20 of 20 dagen necht. Uitspraak 10 ot 10 dagen hecht. Voor een overvolle zaal van „De Eenhoorn" te Oostburg is Vrijdagavond de Vlaamsche dichter Dr. Réué de Clercq opgetreden, voor een vergadering belegd door de H. B. S. vereeoiging in com binatie met de afdeeling West Zeeuwsch- Vlaanderen van het Alg. Nederlandsch Verbond. Het H. B. S. strijkje speelde de Vlaamsche Leeuw, hetwelk door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Daarop nam de strijder voor de Vlaamsche gedachte en voor de Vlaam sche rechten het woord en begon Dr. de Clerq te spreken, waarbij bij ver scheidene van zijn verzen voordroeg. Hij vertelde o.m. hoe hij in balling schap zijn vaderland had gevonden en hoe hij het leven in Nederland heeft leereu kennen, waardoor het hem dui delijk is geworden, dat Nederlanders en Vlamingen ééu volk zijn, evenals de Nederlandsche stam in Zuid-Afrika, die hij beschouwde als de drie ioten van den Nederlandschen stam. Spr. wist aan te toonen, na ook vertellingen te hebben gedaan over de gouden eeuw in Vlaanderen met zijn groole schilders, schrijvers, bouwmeesters, enz, dat bet allerec rst Vlaanderen was, dat aan de spits heeft gesf.nn van den Nederland schen sU.m, dat thans Nederland deze spits draagt eu di-za eerlang zal gedra gen worden door onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Viijlagavoud is bij Wolpbaartsdyk een groote autobus uit Middelburg ten-»* gevolge van bet slippen van de achter wielen in de sloot gereden. De chauffeur en de passagiers kwamen met den schrik vrij. De autobus is vrij ernstig beschadigd.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2