Binnenland. Recutszaken. Gemengd Meuws. den inwendigen strijd in het Rijk te ontketenen. Het uitgangspunt van dezen Strijd is de beslissing over de quaestie of in het tegenwoordige Duitschland ook militaire dicipline moet gelden. Juist de Beiersche regeering moet zich toch bewust zijn van de beteekenis der discipline in het leger. De Rijks-regee ring doet al het mogelijke om een breuk te vermijden en wijst met beslistheid de poging af om het te doen voorkomen alsof het besluit der Beiersche regeering een strijd der Christelijke wereldbe schouwing is tegen de Marxistische internationale. In den oproep wordt scherp gegispt het optreden der Beier sche regeering, op een tijdstip, dat de Regeering des Rijks de krachten van het geheele volk noodig heeft om het Rijk in stand te houden tegen den Franschen vernietigingswil en wordt een beroep gedaan op alle Duitschers om aaneengesloten te strijden voor het eenige, dat het Duitsche volk nog is overgebleven, n.l. voor het Duitsche Rijk en de Duitsche eenheid. Generaal Von Soeckt heeft een bevel aan het Rijksleger uitgevaardigd, waarin hij den stap der Beiersche regeering noemt een inbreuk maken'op de grond wettige militaire commando-macht en een plechtig beroep doet op de Beier sche Rijksweerdivisie om haar eed van trouw aan het Rijk gestand te doen en zijn bevelen onvoorwaardelijk op te volgen. In het Ruhrgebicd. Om niet genoodzaakt te zijn het grootste gedeelte van alle mijnwerkers te ont slaan, zullen de mijnen in het Ruhrge- bied drie dagen per week worden gesloten. Hieronder vallen niet de mijnen, waar de kolen worden gedolven, die voor Italië en Nederland bestemd zijn. Uit Keulen meldt men Het Duitsche postpersoneel, dat weer in dienst is genomen heeft zich moeten neerleggen bij de bepaling, dat de Franschen kunnen ontslaan degenen, die hun niet aanstaan. Het telefoon verkeer in het bezette gebied is nog niet hervat. De bezetting heeft zeer veel lijnen noodig voor eigen gebruik en verleent pas telefonische verbinding na bijzondere machtiging. In de Duitsche grensplaatsen heb ben nog geregeld opstootjes plaats over het voor en tegen eeri zelfstandig Rijiv- land. Te Aken is het niet zonder bloedvergieten afgeloopen. Jan Olieslagers, de Antwerpsche duivel scheidt uit met vliegen. De Belgische Minister van spoor wegen heef* gisteren in den kabinets raad mededeeling gedaan van zijn voornemen om de spoorwegtarieven met 25 pCt. te verhoogen. In China is weer een burgeroorlog uitgebroken tusschen Zuidelijke en Noordelijke staten. Vrjjw afstand van een toelage. Iugediend is een tweede nota van wijziging op de begrootiög voor Finan ciën blijkens de toelichting kunnen de crisisuitgaven met 1000 worden ver minderd, om lat de regeeringscommis- saris van het departement pan Finan ciën bij de N. U. M mr. H Bijleveld Jr., (oud minister van marine) beett medegedeeld, dat, in de gegeven om standigheden de hem toegekende toe lage ad 1000 per jaar niet verdedig baar te handhaven is en dat bij bereid is, de aan deze functie verbonden werkzaamheden gratis te blijven ver richten. Arbeid in Frankryk. De aandacht wordt er op gevestigd dat Ntderlaniscbe arbeiders, die op goed geluk naar Frankrijk gaan, in de verwachting daar werk te zullen vin den, zich aau groctra moeilijkheden bloot stellen en het risico loopen geen werk tc vinden. Wel hebben thans arbeiders voor den landbouw kans van slagen en o a. ook bekwame melkers, ploegers, houthakkers in taakwerk en boerenmeiden. Verder is er wel eenige gelegenheid om werk te vinden voor timmerlieden en meubelmakers. Daarom wordt sterk ontraden op goed geluk naar Frankrijk te gaan om werk te zoeken. Arbeiders die naar Frankrijk willen gaan om werk te zoeken, kun nen de bemiddeling inroepen van de organen der openbare arbeidsbemidde ling in Nederland (bijv. de Districtsar beidsbeurs te Middelburg) en doen zeer verstandig zich allereerst daar om in lichtingen te wenden. Alle inlichtingen over arbeid in Frank rijk kunnen bij de organen kosteloos worden verkregen. Bewaking van de grens in Limburg. In verband met den gespannen toe stand in het Duitsche grensgebied, wordt de Nederlandsche grens door politie en marechaussées uit*Kerkrade en Heerlen streng bewaakt. Tel. AXEL, 26 October 1923 Blijkens advertentie's in dit nummer zijn weer twee autodiensten op Ter- neuzen ingesteld, waarvan de eene 5 en de^andere 6 ritten per dag heen en weer maakt. Als we daarbij tellen de gelegenheden, die tram en spoortrein nog geven, om naar Terneuzen te rijden, dan tellen we er negentien. Voor een vreemdeling moet het wel toeschijnen dat men óf in Terneuzen öt in Axel in het landje van belofte is. In elk geval is het toe te juichen, dat het verkeer uitbreidt en vooral waar dit, zooals bij deze autobussen het geval is, een mooie verbinding tot stand brengt met het vertrek der booten Terneuzen- Vlissingen en omgekeerd. Evenals dit van de tramdirectie alhier wordt ingezien, begrijpen ook de onder nemers der autodiensten, dat een cor respoudentie op de boot naar Hoede- kenskerke en Hansweert weinig zin heeft. Die vaart blijkbaar alleen voor Philippine, Hoek en Terneuzen, want voor de overige gemeenten geeft de Zeeuwsch-Vlaamsche tram een prachtige correspondentie op de boot Walsoorden- Hansweert en terug. Dinsdag had alhier de Rijks- hengstenkeuring plaats. Slechts enkele exemplaren werden ongeschikt bevon den. Het weer was buitengewoon buiig, zoodat er niet zooveel publiek was als gewoonlyk. Ofschoon van Duitsche en Fransche zijde wel belangstelling werd getoond voor de kolossen uit het Land van Axel, was toch naar we vernemen geen handel te drijven; natuurlijk wegens de valuta en onzen (eenerzijds gelukk'g) uog hoogen gulden. Ouder deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken bij vee van de landbouwers Jac. Weijns en Jac. Hamelink, beide te Spui. Ook in onze omgeving zijn gevallen geconstateerd, nl. 2 te Koewacht en 1 te Zaamslag. Wanneer deze gevreesde ziekte nog mocht uitbreiden, zou het best kunnen, dat evenals een vorig jaar, de jaarmarkt alhier afgelast werd. Het zou tenminste voorzichtig zijn hiervoor niet te vroeg reclame te maken. Te meer waar ook in deze gemeeDte verschillende gevallen van vlekziekte onder de varkens zijn voor gekomen. Want ook die ziekte is gevaarlijk en een waar dreigement -voor de levende spaarpotten der werk- menschen. Gistermiddag is te Terneuzen brand uitgebroken in de manufacturen zaak van dhr. De Z., in de Noordstraat. Ofschoon de brandweer het vuur tijdig meester was, moet toch brand- en waterschade vrij aanzienlijk zijn. Te Terneuzen zijn bij verschil lende bewoners pogingen tot diefstal aangewend. De daders worden nog gezocht. Aan de gemeente Terneuzen is ten behoeve van de woningbouwver- eeniging „Sluiskil", een voorschot ver leend van 1587.02, voor het verkrij gen van bouwterrein en een voorschot van 17000 voor den bouw van acht arbeiderswoningen. De rentevoet van beide voorschotten is 6 pet. de aflos singstermijn resp. 75 en 50 jaar en de annuïteit resp. 6 077 eu 6 344. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen M. O. akte K I (wiskunde), de heer K. L. van den Ende te Hulst. Bij kon. besluit is met ingang van 1 i\ov. a.8. herbenoemd tot burgemee ster van Hontenisse de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald dat bun besluit van 11 Meij.l. betreffende de sluiting van wegen in Z.- Vlaanderen voor zware motorrijtuigen, in werking zal treden op l Jan. '24. M. Crt N. V. Spoorw. Gent—Terneuzen. In een op 12 Nov. te Gent te houden aandeelhoudersvergadering zal o. a. be handeld worden een voorstel om afstand te doen van het voorkeurrecht waarvan sprake is in artikel 5 der statuten, af schaffing der nominale waarde der nu bestaande bevoorrechte en gewone aan- deelen en het op denzelfden voet bren gen dezer twee categoriën, vorming van 60.677 voorkeuraandeelen zonder aan duiding van nominale waarde, bestemd om aan de dragers der zoogezegde „regelmatige" of „onregelmatige" obli- gatiën overhandigd te worden de ge noemde nieuwe aandeelen zullen van nader omschreven rechten geni&ten. Zoo zal, vóór iedere verdeeling aan de oude aandeelen, er na wettelijkè reserve 5 pet. jaarlijks ten minste 300.000 franken op de winsteD vooraf genomen worden voor den terugkoop, of bij gebrek, voor de uitkeering met 400 franken der voorkeursaandeelen. Maatregelen worden voorgesteld om op deze algemeene grondslagen hetzij een concordaat te bekomen vóór of na het faillissement, hetzij eene overeen komst te sluiten met de schuldeischers, hetzij om toelating te bekomen aan gaande alle overeenkomsten met één of verschillende schuldeischers teneiDde de onderneming in een normalen toe stand terug te brengen. De Vlaming Phange, die wegens activisme bij verstek veroordeeld was tot 10 jaar gevangenisstraf en naar Terneuzen was uitgeweken, heeft zich bij de Belgische regeering aangegeven. Hij werd opgesloten, in afwachting van een herziening van zijn proces. M. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 October 1923. Ned. Herv. Kerk. Voerm. 9'/s ure Ds. Timmerman, van Ter Neuzen. Nam. 2 Leeskerk. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Geref. Gemeente Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelhuig. Zitting van 26 October 1923. Veroordeeld wegens verduistering J. t. H 24 j., schipper te Ter Neu zen, tot 3 maanden gevang. Vrijgesproken H. J. v. d. O., 58 j., bankdirecteur te Ter Neuzen, beklaagd geweest van het geven van te groote credieien als bankdirecteur. Door den Minister van Justitie is bij besluit van 24 October 1923 be noemd tot plaatvervangend lid der Ku m>-r van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-Notarissen te Middelburg de Heer Mr. S R. Bakker, Kantonrechter te Zierikzee, zulks met ingang van 10 December 1923. Het blijkt, dat bij de jongste wijziging in de StaatsbegrootiDg van O., K. en W. ook de post van 4000 is geschrapt, oorspronkelijk uitgetrokken voor restau ratie der kerk te Kapelle. M. Crt. De millioenenmoendel. Zoowel politie als justitie zijn Dog steeds druk in de weer met het onderzoek naar de oplichtingen van de directie van de Brusselsche Bank en huo baodlaügers. Uit de provincie melden zich dagelijks personen aan, die in betrekking hebben gestaan met deze Bank eD die benadeeld zijn. Uit Amsterdam zelt is het aantal personeD, die met deze Bank »zaken« heeft gedaan, minder groot, althans er melden zich weinig personen aan. Toch is het bekend, dat daar ter stede dezellde soort zaken zijn gedaan als in de pro vincie. Men weet bijvoorbeeld dat per sonen die direct met de heeren Briedee en De Jong in relatie hebben gestaan, steeds onder vier oogen zijn geweest. Een 10-jarig meisje is op de kermis te Hoensbroek uiteen zweefmolen geslingerd en met hersenschudding naar deouderlijke woning gebracht. Zaterdagmiddag probeerde in de Gym'astiekscbool van het Nut te Zwolle, terwijl de onderwijzer zich even verwij derd had, de 15 jarige Bertha L-. een oefening, die even te voren gedaan was, aan de ringen. Zij liet de handen los, viel, en bleef liggen. Hevig uiteen oor bloedend werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was Maandag zeer zorgwekkend. Brand te Rotterdam. Even over hallt tien bemerkte een surveilleerend agent, dat op de bovenste verdieping van een vijf verdiepingen hoog kan- toorpaud een dikke rookwolk opsteeg. Hij waarschuwde onmiddellijk den buisbewaarder, die zich reeds ter ruste had begeven. De brandweer, die weldra ter plaatse was, tastte het vuur, dat aangewakkerd werd door den vrij sterken wind, aan met 6 stralen op de waterleiding. Na ongeveer 20 minuten koa men niet zien, dat de vlammen verminderden ondanks de groote hoe veelheden water, die in de brandende verdieping werd geworpen, vandaar, dat assistentie werd verzocht van een stoomspuit, terwijl ook de Machinale ladder werd ontboden. Dit scheen te helpen, want na omstreeks een half uur nam het vuur at. De gelijkvloer- sche en le verdieping, bekwamen reusachtige waterschade, terwijl het geheele kantoor van de in liquidatie zijnde bankiersfirma Davidson en Spier geheel verloren ging. Ook de zolaer, waar de woning van den huisbewaar der was, en de archiefkamers van laatstgenoemde firma en het daa wer den eene prooi der vlammen. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. De bovengenoemde ban kiersfirma zou niet meer verzekerd ziju. Voetbal en de Zondagswet De Hooge Raad heeft verworpen het beroep van J. van der R. en zes anderen, te zamen vormende het bestuur vao de Meppelsche voetbalvereeuiging »Alcides,« die door den kantonrechter te Zwolle waren veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 dageu hecht, wegens het op Zondag houden eeuer openbare verma kelijkheid (het houden van een voetbal wedstrijd op Zondag ia de gem. Staphorst). Vechtende veekoopers. Zekere De Boer te Oosterzee was met twee audere veehandelaren, J. H. Koopman en J. S. de Vries, beiden uit Echten, naar de veemarkt te Soeek geweest, waar het drietal blijkbaar goede zaken had gemaakt. Ouderweg schijnen de heeren ruzie te hebben gekregen. Toen de auto even buiten L-*mmer wegens baudenppch moest stoppen en den inzittenden verzocht werd even uit te stappen, weigerde De B. aau dit verzoek te voldoen. Door de

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2