Eet Huis met Stal ea rl, BERICHT. le. De VILLA, 2e. Het kadastrale Perceel, 3e, Diverse perceelen WEILlND, fl. Vlassers. AVONDSCHOOL. Maandag den 29 October 1923, Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Openbare Verkooping. Burgerlijke btand. Bouwterrein, Magazijn, Paardenstal en Barak. na, en meent, dat de directeur credie ten kan verleeuen, want volgens art. 347 kan men hem dan niet treffen, maar alleen den man, die een handeling verricht, waartoe hij alleen niet gerech tigd is. Een tweede vraag is of ei verband is tusschen de verleende credieten en de onmacht of ontbinding der vennootschap. Spreker wijst op art. 6 der statuten, waaruit blijkt, dat voor geleden verliezen credietnemers nog langen tijd aanspra kelijk blijven, ook nadat de credieten zijn terugbetaald. De N.V. zal dus ook nu nog aan haar verplichtingen kunnen voldoen. Maar zij moet van rechtswege ontbonden worden, omdat 75 pet. van het Maatschappelijk Kapitaal verloren is gegaan. De noodzakelijkheid van ontbinding wordt door den accountant ontkent, en staat dan ook geenszins vast. In het crediet van Nobels, heelt spr. weinig vertrouwen. Commissarissen hadden ook goed moeten nagaan of het werkelijk »safe« was. Behalve aan Nobels zijn andere groote zwakke credieten verleend, die nog grootere verliezen zouden opleveren, dan die aan Nobels. Van het begin at aan, waren er slor digheden in de administratie, er zijn boekjes uit het begin die niet de ver- eischte handteekeningen dragen. Aanvankelijk werd geregeld per week, toen per maand, later nog minder ver gaderd, in '21 alleen 26 Mei en toen niet meer voor 12 Febr. '22, toen aan den accountant werd opgedragen scherpe controle te houden op de credieten, vooral of ze alle goed gedekt waren. Uit de rapporten wisten de commis sarissen reeds Juli 1918, dat de onge dekte credieten te hoog werden. De vergaderingen bleven uit, althans notulen zijn niet te vinden, en in de wel ge houden vergaderingen werd over de credieten en de credietnemers niet ge sproken. Bekl. die in die zaak onvoldoende deskundig was, had dus niet den hoog noodigen steun. Bekl. zal moeten worden vrijgesproken, en bovendien kan bekl. alleen boete worden opgelegd, en dat kan aan iemand die voor hoogstens 3000 zijn werk moest doen en ook nog een kantoor moest geven, toch geen groot bedrag zijn. Spreker haalt een stuk aan uit »de Steunpilaren der Maatschappij* van Ibsen, en brengt dit in verband met deze zaak, Pleiter eindigt met het vertrouwen uit te sprekeu in het gezond verstand der rechtbank. De Officier zeide nog dat hij van repliek zou afzien, al is hij het niet in alle opzichten met den verdediger een» Daar ook de verdediger of beklaagde niets meer hadden op te merken, werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op 27 October. De moordaanslag te Valkenswaard. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Vrijdag arrest gewezen in de zaak tegen mevr. Desmet, die door de recht bank was vrijgesproken. Het Gerechts hof sprak bekl. vrij van de poging tot vergiftiging van haar man, doch veroor deelde haar wegens medeplichtigheid aan poging tot moord tot 4 jaar gevangenis straf met aftrek van het geheele voor arrest. De advokaat-generaal had 10 jaar gevangenisstraf geëscht. In het arrest overweeg het Hof, dat bekl. het pistool aan Kerssemakers liet brengen, terwijl zij wist, dat K. haar man daarmede zou trachten te dooden Bij het voorlezen van het vonnis riep bek' toen de president bij genoemde overweging was gekomen »Neen, pre sident, dat wist ik niet.* De verdediger van mevr. Desmet was bij de uitspraak aanwezig. Op de pu blieke tribune was veel belanstelling. Mevrouw Desmet, die onmiddellijk gevangen werd genomen, zal van het vonnis in cassatie gaan. t Prof' dr. J. van Wageningen. Te Groningen overleed op 59-jarigen leeftijd professor dr. J. van Wageningen, boogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de Universiteit aldaar. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsqhen Leeuw. De Brusselsche Bank. Alweer een. In de kantoren dier bank te Amsterdam is een inval ge daan, die tot schromelijke ontmaskering heeft geleid van eenige bandieten, die zich te fatsoenlijk achtten, om met een breekijzer en revolver het geld van anderen te stelen, maar dit deden met mooi-praterij en schoone beloften, wat men in de gewone taal oplichting noemt. De Telegraaf weet hierover o.a. de volgende bijzonderheden mede te deelen De bank hield er een „inspecteur van den buitendienst", zekeren Witte- veen, op na, die er zijn beroep van maakte om rijke boeren, hoofdzakelijk uit de provincie Noord-Brabant en Zeeland, te bewegen hun fondsen af te geven. Dit waren steeds solide fondsen. Zoo waren er boeren bij die papieren afgaven ter waarde van 40.000 van 60.000, van 140.000 en zelfs hooger. Het drietal, Bridée, De Jong en Witte veen reisden de omgeving af in luxe auto's en deden de meest schit terende aanbiedingen, waarbij groote winsten in het vooruitzicht werden gesteld. Bndée bijvoorbeeld, die aan vankelijk voor eigen risico handelde, garandeerde 2 pCt. boven het rentetype Om reclame te maken lieten de oplich ters de argelooze boeren eerst een paar duizend gulden verdienen. Deze bui tenkansjes werden spoedig bekend en de wonder-verhalen over de drie Am sterdammers gingen als een loopend vuurtje door den lande. Het gevolg en dit is het meest treurige was. dat er personen waren, die hun geheele vermogen in handen der oplichters gaven. In Zevanbergen beloopen de afgestane gelden tezamen meer uan een half millioen. Wanneer bet nobele drietal de solide stukken eenmaal in handen gekregen had, werden ze verkocht. Zoodoende kwam de Brusselsche Bank aan kapi taal. Daarna werden met de slacht offers contracten afgesloten, waarbij de oDgelukkigen aan handen en voeten gebonden waren. De stukken, die voor de cliënten gekocht werden, waren Danuba Oil Company, Was scherij de Spreng (Apeldoornj en nati onaal Administratiekantoor van ouroe rende goederen.-De koersen varieerden, zoogenaamd dan, tusschen 140 en 170 pCt., ofschoon onder normale omstan digheden er geen bod voor te vinden was. Wanneer de geruïneerde slacht offers zich aan ue Brusschelscbe Bank vervoegden om de incourante stukken, waarvoor elders niets gegeven werd, te gelde te maken, werd hun er na ruurlijk zoo goed als niets op gegeven. De directie hield zich steeds niet thuis en stuurde de klagers met een kluiije in het riet. De bank liet niets meer van zich hoorei). Gehoord werd een slachtoffer, die 14.000 solide fondsen bad afgegeven en daar ongevraagd voor terugkreeg j 12 000 aan aandeelen in deze bank, benevens een klein saldo. Deze per soon kreeg natuurlijk van niemand geld voor de waardelouze papieren en is straatarm geworden. De brutaliteit der oplichters ging zelfs zoo ver, dat zij een krans stuur den aan een benadeelde, wiens doch tertje overleden was, Zelandia te Den Heag. Don derdagavond heeft de Zeeuwscbe ver- eeniging „Zelandia* baar eerste huis houdelijke vergadering gehouden in dit seizoen in de Oranje Sociëteit te Den Haag. Da vereenigingsvlag oranje, blanje bleu, met het wapen van Zeeland er in, geborduurd door damesleden der ver eeniging, werd met een toespraak door den voorzitter onthuld, waarbij door de zangclub eenige liederen werden gezon gen. Namens de vereeniging werd een telegram van hulde aan de Koningin gezonden. Nadat o.a. een damescommissie was gevormd om voor de kinderen van de leden een St. Nicolaasavond voor te be reiden, werd de vergadering met zang en voordrachten besloten. Een stad zonder waterleiding. Zaterdagnamiddag omstreeks 2 uur is een groote lek ontstaan in de hoofdbuis van de waterleiding te Nijmegen, waar door de geheele stad zonder water zat Van gemeentewege werd met behulp van sproeiauto's de burgerij zoo goed en kwaad als het gaat van drinkwater voorzieü. Het was in de heele stad een aan houdend gesleep met emmers om uit de Waal en elders waschwater te halen, hetgeen dikwijls tot vermakelijke tafe reelen aanleiding gaf. Autobus omgevallen. Toen Zon dagmorgen de autobus, die den dienst onderhoudt tusschen Overdinkel, Losser en Enschedé, een 20tal processie gangers naar Overdinkel wilde brengen, kwam de bus in een kromming van den smallen Provincialen straatweg bij de zgn. El- lemantsbrug (brug over de Dinkel) te ver op den berm van den weg Zij kantelde en stortte eenige meters naar beneden. Er zijn vele gewonden. Van acht slachtoffers werden vingers en an dere ledematen gebroken. Zij werden naar het ziekenhuis te Enschedé ver voerd. Stroopersgevecht. Zondagmorgen kwam het te Laag Keppel tot het treffen tusschen drie stroopers en drie jacht opzieners. Bij het gevecht, dat ontstond, heeft de jachtopziener S. S., een der stroopers aa> geschoten, waardoor deze na een paar uur bezweek. Het was J. Janse uit Emmerik, gehuwd en vader van drie kinderen. De tweede strooper is aangehouden, terwijl dit ook van deu derden weldra wordt verwacht. Gisterennacht ongeveer 3 uur is de heer B. in zijn wooing in de Piui meratraat te Groningen door een tot nog toe onbekenden man bijna gewurgd Hij wist zich nog tijdig los te rukken De dader nam daarop de vlucht. Vermist wordt een bedrag van 900 "Wisselkoersen. Brussel 12.65 Parijs 14 85 Londen 11,57V4- New-York 2,57. Getrouwd C. J. OVERBEEKE F. M MANGOLD die, ook namens hun wederzijdscbe familie, harteiyk dankzeggen voor de belangstel ing bij hun huwelijk onder vonden. Inzonderheid aan de school kinderen en hunne ouders. Het Bestuur der Chr. School in de Nieuwstraat zal dezen winter bij vol doende deelname, gelegenheid geven tot het volgen van een AVOND CURSUS. Aangifte van October a.s by A. COUMOU. leerlingen yóór 29 het Hoofd der School De Notaris J A Dregnians te Axel, zal ten verzoeke van zijn PRINCIPAAL, krachtens arts. 1223 en 1255 B W. in de herberg van G. Gilijamse te Axel, op des namiddags 3 uur verkoopen te Axel, Nieuwendijk, kadaster sectie G nos. 2575 en 2634, samen groot 1 Are 92 c.A eigendom fan- en bewoond door Martinus Schie man. Betalen 1 December 1923. Aanvaarden by de betaling. Van 1 30 September 1923. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 20. David Bakker (van Hontenisse), 24 j.. jm. en janna Neeltje de Feijter, 21 j„ jd. 27. Jannis de Koeijer, 32 j„ jm. en Pieternella de Futter, 31 j., jd. Geboorten. 1. Hendricus, z. van Adriaan den Engelsman en Elizabeth Sara van de Velde. 4. Hendrik Elias, z. van Jacobus Karei de Koeijer en Pleuntje Goossen. 13. Elizabeth, d. van Daniël Hamelink en Adriana de Feijter. 15. Simon, z. vaii Simon Deurwaarder en Magdalena Hameiink. Cornelis, z. van Cornelis den Engelsman en Catharina Schoonakker. 20. Jan Isaac, z. van Cornelis de Ruijsscher en Krina Margaretha Wisse. 23. Jacomina Pie ternella, d. van Jacob Jansen en Johanna Ja comina van Arenthals. 26. Helena, d. van Marinus de Kraker en Anna den Hamer. Overlijden. 7. Pieter de Vos, 63 j., z. van Cornelis en Anna Klaassen. lloek. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Leendert Jan Dieleman, 26 j., jm. en Catharina de Witte, 22 j., jd. 20. Jacob de Bokx, 20 j., jm. en Cornelia de Biaeij, 21 j., jd. Geboorten. 12. Levinus, z. van Hendrik Michielsen en Adriana Buijze. 16. Jacobus, z. van Leendert Willem de Regt en Maria Jacomina de Bruijne. Pieter, z. van Jan Moes en Pleuntje Ketnpë. 21. Jan, z. van Hendrik Wolfert en Elisabeth Janna van Hoeve. 26. Tanneke Maria, d. van Adriaan Cornelis Pladdei en Levina Catharina de Witte. Overlijden. 26. Susanna Santina Jans de Biaeij, 52 j., echtg. van Jacobus Francois de Braai. In den loop der maanden Novem ber en December zal publiek worden geveild ten laste van den heer PIETER BUIJZE te Axel: door dezen bewoond, met TUIN. gemeente Axel, sectie G no. 1393, groot 92,90 aren (2 gemet 25 roe) gelegen aan het Buthdreetje en bestaande uit gelegen aaD de Ax°lsche vlakte, ter gezamenlijke grootte van 47;46,89 H.A. (106 gemet 158 roe). Notaris Mr. LIJDSMiN Flink persoon, uitstekend ing v <erd onder de Landbouwers in Prov. Zeeland, zoekt groote firma om als commissionair op te tref en bij het nuren van land voor de vlasteelt. dh Brieven onder No. 20 L Alg. Alv. Bureau D. 'Y, ALTA, 's üertogen- BüSCH. (12) EN

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3