Rechtszaken. ook, dat de belastingdruk niet mag wor den verzwaard en drong daarom aan op bezuiniging in ander opzicht, ook bij de detensie. Van de tegenstanders vermelden wij nog den heer Oud, die aantoonde, dat men niet kan volstaan met het plan voor zes jaar, doch dat daarna noodig zal zijn ook gedurende de volgende zes jaren in dezelfde richting voort te gaan, zooals trouwens ook in de gewis selde stukken wordt toegegeven. Ver der bestreed hij de fondsvorming, om dat hier van een werkelijk fonds geen sprake kan zijn en toonde hij nog aan, dat de wet het eerste jaar voor Neder land geen overschot zal geven, maar een nadeel van één millioen gulden. De heer Dresselhuys hoopte, dat de minister van Marine nu zelf eens dui delijk zal aantoonen, waarom deze vlootwet noodig is en waarom daar mede plotseling zoo'n haast moest wor den gemaakt. Zeer geestig zette hij uiteen, dat men aan deze vloot alleen iets zal hebben tegenover een netten vijand, die den aanval zoo regelt, als wij die verwachten en niet al onze verdedigingsplannen in de war stuurt. Naast het vlootplan zou de heer Dres selhuys een geldplan wenschen, omdat zonder dit de fioanciëele gevolgen niet kunnen worden overzien. De heer Van Gijn vindt het denkbeeld van een fonds voor de vloot absoluut verkeerd. Ook deze fioanciëele deskundige acht het een groot bezwaar, dat; de Kamer op deze wijze een groot deel van haar budgetrecht zal verliezen. Vrijdag lieten zich nog twee vrou welijke Kamerleden van de linkerzijde hooren, nl. mej. Westerman en mevr. BakkerNart. Beiden waren op ethische gronden tegen de wet en drongen aar op geleidelijke ontwapening en verster king van de macht van den Volken bond. Een geheel eigen standpunt nam ook hier ds. Kersten in. Deze heeft aanvankelijk getwijfeld, hoe hij zou stemmen. Maar de geweldige volksactie heeft hem tot inkeer gebracht. H(j was de eenige, die de vlootwet om zich zelf verdedigde en de oorlog goedkeurde als overeenstemmende met de ordo^ nantiën Gods. Hij stelde echter, alvorens zijn stem te bepalen, eenige vragen aan de Regeering omtrent de noodza- j kelijkheid en het nut van het vlootplan, welke vragen zeker zonder bezwaar bevestigend zullen worden beantwoord. De Regeering zou eenvoudig kunnen zeggen„anders zouden wij de wet niet hebben ingediend." De heer Braat is ook tegen de wet, wil heelemaal geen geld voor een vloot uitgeven en verklaarde liever niet aan een oorlog te willen meedoen. Hij achtte de vloot gevaarlijk speelgoeo. En ten slotte heeft de heer Albarda nog het argument van de voorstanders ontzenuwd, dat men in Indië voor deze wet zou zijn. Het advies van den In dischen Volksraad achtte hij hiervoor niet voldoende, ten eerste omdat het volstrekt niet zeker is, dat deze Raad onder de gewijzigde omstandigheden ook nog vóór de vlootwet zal zijn en voorts, omdat het zeer goed mogelijk is, dat de Volksraad geenzius de mee ning van het geheele volk weergeeft. Wij zouden willen zeggen„juist als by ons in de Tweede Krmei". Art 40 van het b zoidigingsbesluit. Naar den parlementairen redacteur van Het Volk ter oore is gekomen, heelt de Raad van State over het wets ontwerp, verband houdende met de intrekking van art. 40 van 't bezoldi gingsbesluit een afwijzend advies uit gebracht. AXEL, 23 October 1923 Zondag werd alhier door de band- boogscbulterij „Oos Vermaak een gaai- schieting gehouden, waaraan ooor 29 schutters werd deelgenomen. Dat dit getal niet grooter was, zal wel te wijten zijn aan het buitengewoon ongunstig weer, want storm en regen zijn ook den 1 boogschutter niet gunstig gezind, afge zien nog van het feit, dat men bij zulk weer toch veel aangenamer in een verwarmd vertrek achter een biertje met een spel kaarten aan de tafel zit, dan in den polder met boog en oijl- koker onder een regenjas op de fiets. Vandaar dat er weiDig vreemdelingen waren gekomen om naar „den hoogen te miKken. De prijsvogels werden geschoten als volgt Em. IJsebaert Axel, hoogvogel; E Lust van Hulst en A. Pauwels van Oostburg, zijvogels; D. van de Vijver te Zuiddorpe en F. J. Dieleman te Axel de kallen. Zooals geannonceerd is Zaterdag alhier in de Nieuwstraat weer een nieuwe zaak geopend, nl. voor rijwielen, motorrijwielen en aanverwante artike len. Blijkens de etalage hebben de heeren De Jager en Co. hunne zinnen gezet op het leveren van soliea goed, want we zagen er niet de lichte en goedkoope zomerkarretjes, maar flinke, sterke „Rovers", zoogen. weer en wind- fietsen waren er uitgestald. Ook op bet gebied van electriciteit en als on derdeel daarvan de draadlooze tele grafie stelt deze firma haar krachten beschikbaar, terwijl een flinke werk plaats, waarin moderne draaibank en andere gereedschappen, den indruk gaf, dat men velerlei machine-reparatte's kan afwachten. Zondag speelden alhier in de competitiewedstrijden (2e klasse) Vios van Westdorpe tegen R. I. A. alhier. Het einde was gelijk spel, 2—2. Bij de rust was het 20 voor Vios. Scheidsrechter H. Govaert. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (piemie- bouw) toegekend aan de gemeenten Axel, 1200 voor vier woningen aan A. van 't Hoff Hengstdijk, 300 voor een woning aan J. F. Bun Ter Neuzeü, ƒ2100 voor zeven wo ningen aan G F. P. v. d. Peyl. Zaterdag hield de schietvereeni- ging te Zaamslag haar jaarlijksche schietwedstrijd. Door het bestuur waren 8 fraaie prijzen aangekocht. Door den eere voorzitter, den Edelachtbaren heer Burgemeester was een ruime geldsom hiervoor geschonken. De uitslag der schieting met con- coursbuks, was als volgt le prijs C. J. van Vessem, 2e pr. O. A. de Visser, 3e pr. J. de Putter, 4e pr. K. Hameliuk, 5e pr. J. P. van Fraeijenbove, 6e pr W. Galle, 7e pr. A. J de Visser, 8e pr. M. de Vos, terwijl de po \i el prijs ten deel viel aan J Ba- vekoo. TenCrt. Zekere P. uit Sas van Gent trok per fiets naar Zandstraatskermis. Toen hij 's avonds wilde terugrijden, was hij genoodzaakt te voet te gaan, zijn fiets was er van door. Bij een landbouwer te Sluis is mond- en klauwzeer geconstateerd. Bevolking Wegens gezondshefdsredenen moesten we de opgaven van ingekomen en ver trokken personen eenigen tijd missen. Vandaar dat een achterstand is inge treden, die we geleidelijk weer hopen in te halen. We laten hier daarom volgen de namen der personen, die zich gedurende de maanden April, M* 1 en Juni 1.1. alhier hebben gevestigd April. Magdalena Fr. Wielaud, on derwijzeres, Axel L 6, van Heeren waarden. Izaak Meesen en echtg., veldarb., I 22, van Sluis. Geertruida Vercouteren, 'verpleegster, D 74, van Utrecht. Antonie C. Hoogstraate, veldarb. N 50, van Zaamslag. Elizabeth de Nood, zonder, L, van Waterlandkerkje. Marinu6 Nieuwenbuize, sluiskecht, P 40, van Sas van Gent. Jan Koster eS echtgen. landbkn., Q, 42, van Zaamslag. Geurt Barends landbkn., M 13, van Arnhem. Josephus C. Janssens, landbkn., K 37, van St. Jansteen. Mei. Oscar A. Notscbaele, landbkD., Q 38, van Westdorpe. Alma M. Notschaele, Q, 38, van Westdorpe. Sulma C. van Gremberghe, zonder, K 27, van Koewacht. Pieter de Putter en gezin, landb., K 11, van Zaamslag. Adriaan de Pooter, veldarb., I, van Hontenis8e. Jan Kempe en gezin, landbkn., M, van Zaamslag. Catbarina Lev. Kempe, dienstb., M, van Zaamslag. Hipoliet Mahu, landbkn., L 9, van Stoppeldijk. Norbertus Fr. Paulus en gezin, A 47, van Philippine. Cornells van Hermon en gezin, landb., A 79, van Hoofdplaat. Jan Jansen van Roosendaal en gezin, landb., H 3, van Zaamslag. Bertha A. de Moor, dienst., C 11, van Hontenisse. Lev. van Hermon en gezin, veldarb K 9, van Sluis. Oranda M Wijffels, zonder, E 148, van IJzendijke. JanDa Barentsen, zonder, E, van Middelburg. Grietje van Poelje, zonder, H 39, van Breskens. Dina J. Buijse, zonder, M 35, van Zaamslag. Maria C. Looy, onderwijzeres, C 43, van Vlissingen. Jannetje M. van Koeveringhe, onder wijzeres, C 43, van Vlissingen. Maria Hamelink, zonder, J 11a, van Uden. Elvira S. van Waes, zonder, A 46, van Westdorpe. Juni. Cornelia M. Snap, zonder, E 122, vau Zaamsiag. Theop. F Boddaert en gezin, goederen klerk, 150, van Hulst. Adr. Kastelein, J 17, van Valkens- waard. M. P. van den Eude, zonder, E 143, van Neuzen. Karl M J. Klath, zuivelbereider, N 37, van Oss. Jos. M. Mattens, veldarb., H 50, van Koewacht. Al. Lambert, metselaar, G 45, van Boschkapelle. Louisa de Roos, dienstbode, F 9, van Westdorpe. Wilhelmina A. Moltee, zonder, A 113, van Arnhem. Joh. van Vliet, zonder, G 56, van Arnhem. Adr J. Konings en echtg, fabrieks- arb., H 46, van Neuzen. i Naar bet Huis van Bewariog te Mid delburg is overgebracht P. J B., 37 jaar, Politierechter te Middelburg Zitting van 19 October 1923. De volgende personen waren gedag vaard M. v. d. M., 23 jaar, arbeider te Hontenisse werd beklaagd dat hij op 9 Sept. jl. te Boschkapelle, opzettelijk den surveilleerenden wachtmeester Raes en marechaussee de Visser heeft bqjeedigd. Eisch 15 of 15 d. hecht. Uitspraak idem, A B 29 jaar, arbeider te Boschka pelle werd beklaagd dat hij op 9 Sept. te Boschkapelle C. Raes, wachtmeester, heeft beleedigd. Eisch ƒ15 of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. J. t. H 24 jaar, schipper te Ter Neu zen werd beklaagd dat hij op 28 Juli jl. een partijtje mais, dat bij hem aaD boord van zijn schip was achtergebleven van een lading, heeft verkocht. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. fabrikant te Nieuw Namen, ter zake van brand in zijn fabriek. De Middcnstandsbank to Ter Neuzen. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag voortgezet de behandeling der zaak tegen H. J. v. d. Obankdirecteur te Temeuzen, beklaagd van zijn toe stemming te hebben gegeven tot. hande lingen in strijd met de statuten van bovengenoemde bank, tengevolge waar van die bank buiten staat geraakte aan hare verplichtingen te voldoen. Op 21 Sept. was deze behandeling geschorst, omdat o.a. de heer J. A. van Rompu, presideDl-commissaris en voorz. vaD den raad van toezicht van genoemde bank, niet als getuige was verschenen, j Na het getuigenverhoor Dam de officier van justitie, mr. baron Van der Feltz zijn requisitor en zeide volgens het verslag in de Midd. Crt., dat de zaak niet zoo geheel kon worden uitgezocht doordat ook de Centrale Bank moest kunnen doorwerken. Wat wel gebleken is, dat is, dat er wanbeheer was, waar van niet alleen de bekl. de schuld heeft, maar ook de raad van toezicht. In 1914 opgericht, was de bank aanvanke lijk een goede zaak, en keerde zelfs 18 pet. uit. De schuld is in de eerste plaats bij beklaagde, maar wat te denken van een president-commissaris die buiten het medeweten van zijn medecommissa rissen om, zelf groote credieten weet te krijgen. Bekl. had geen idee van boekhouding in eigen bedrijf bad hij zelf geen boeken, alles ging iu kas. Hij was een zwak keling, een stumperd, zoo men dacht. Maar spr. meent dat het anders isals hij op het parket werd geroepen, was hij bedeesd, maar terug in Terneuzen iiep hij weer met den neus in den wind. Hoe ook de strafzaak moge afloopen, dit wilde spr. in ieder geval aan bekl. mede geven. Wat nu het leit zelf betreft, bekl. deelde dan eens aan dezen, dan eens aan geoen commissaris een en ander mede, maar daar bleet het bij. De accountant zond reeds sedert 30 Sept. 1918 iedere drie maanden aan commissaris van de Saode een rapport, en steeds werd gewezen op groote on gedekte credieteD. Commissarissen wis ten het dus goed. Dit was ook het geval door correspondentie met de Am- sterdamsche Bank. Bekl. kan dus de overtuiging hebben gehad, te handelen, volgens de statuten. Neemt de rechtbank aan, dat bekl. overtuigd was te haodelen in strijd met de statuten, dan komt de vraag of de credieten van Nobels oorzaak van de debacle zijn. Iedere Bank zal dubieuse crediteuren hebben, en nu is de vraag of één cre diteur als oorzaak vaD de débacle kan worden beschouwd. De verleende credieteu waren zeker hoog tegenover het maatschappelijk kapi taal. Maar afgezien van dit alles, gelooft de Officier, dat bekl. niet gehandeld heeft zonder medeweten van Commis sarissen dn bij zal moeten worden vrij- gesprokan. Hierna volgde het Pleidooi. De verdediger, mr. P. Dieleman, be gon met er op te wijzen, dat de com missarissen in het jaarverslag o er 1921 oog de bank ophemelden, terwijl zij toch reeds door den accountant herhaaldelijk waren gewaarsshuwd. Verdediger ziet in bekl. een slacht offer van de omstandigheden. Pleiter brengt dank aan den Officier van Justitie voor de wijze, waarop het onderzoek heeft plaats gehad en voor de door hem gebezigde wooiden, dat de justitie op bouwend moet werken. Wat de zaak zelf betreft, art. 347 wordt weinig toegepast, en spreker vond er dan ook weinig over bij schrijvers. Pleiter gaat de bepalingen van het wetboek van koophandel inzake de N.V.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2