No. M. Vrijdag 12 October 1923 39e a«rg. DRAGON Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ZWARE SHAGTABAK Du blad verschijnt eiken Dinsuag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlilke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Zitting van 9 October 1923. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M Baert, A 't Gilde, Ed. van de Casteel, F Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorziter de heer F. Blok, burgemee ster; secretaris de heer J. L J. Maris, Afwezig de heer M W. Koster Na opening der vergadering met het gebedsformulier, stelt de voorz. aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 23 Augustus en 4 September worden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Proces verbaal van kasopneming op 2 Oct. bij den gemeente-ontvanger, door Burg. en Weth., waaruit bleek, dat in 1923 is ontvangen f69877,70 en uitgegeven f 112,077,03. In kas moest zijn f 77,112,83, wat overeenkwam met de getoonde bescheiden en contanten. b. Schrijven van het bestuur van den polder Coegors, c. a., dat op de missive betreffende de afwatering van de Axel- sche Sassing niet kan geantwoord worden vóór dit is behandeld in de vergadering van ingelanden van dien polder, vermoedelijk in Mei 1924. De Voorz. zegt, dat daarop dus gewacht zal moeten worden. Dhr. Kruijsse vraagt wat toch de reden is, dat men zoolang heeft gedraald met het vragen van die toestemming aan den Coegorspolder. Van de bewo ners van de Sassing is reeds 13 Februari een verzoek ingekomen en op 24 April werd verslag uitgebracht van het onder zoek, dat door B. en W. was ingesteld, zoodat men van af April tot Juli ge wacht heeft om te schrijven naar den polder. Spr. vraagt, wat de oorzaak is van dat wachten, want hij kent den toestand op de Sassing en het is daar hard noodig om verbetering te brengen vooral in het najaar hebben die men- schen veel last van het water. De Voorz. heeft destijds met den voorz. van het polderbestuur gesproken en deze zeide een officieel schrijven in te wachten. Dhr. KruijsseGoed, maar a!s dit tijdig was gebeurd, had de polder toch gelegenheid gehad om het te behandelen, want ze hebben vergaderd in Juni en nu is men een vol jaar achteruit. De Voorz. kan zich dat niet precies herinneren, maar zal, als dhr. Kruijsse dat goed vindt, zijn antwoord aanhouden tot de volgende vergadering, als wanneer hij het zal hebben onderzocht. Dhr. Oggel merkt op, dat er bij de behandeling van het rapport van B. en W. geen eenstemmigheid was onder de raadsleden, daar de een rioleering wenschte en de ander een waterleiding, zoodat we eerst nog mochten onder zoeken, of de bewoners wel genegen waren om bij rioleering aan te sluiten Dhr. Kruijsse houdt vol, dat dit voor den polder het zelfde was, want die moet in elk geval het water ontvangen. Dhr. Dieleman vraagt of het niet mo gelijk is, dat de polder daarvoor een buitengewone vergadering houdt, want hij ziet ook in, dat het anders nog wel een jaar zal duren voor die zaak in orde is. Er ligt toch een sloot, die berekend is om het overtollig water te loozen, en de polder zal tegen het ver zoek toch geen bezwaar hebben. De Voorz. zegt daar ook over te hebben gesproken, maar de voorz. van den polder zag geen kans om voor dit punt de ingelanden bijeen te krijgen en daar kan ik, zegt spr., natuurlijk niet in komen. c. Dankbetuiging van J A. van Hoeve, waarin hij schrijft, dat zijn gemoeds toestand niet toeliet om op 14 Sept. het college van B. en W. bij hun be zoek aan de Fröbelschool mondeling dank te zeggen voor de welgekozen tractatie aan de leerlingen op dien dag en dit daarom bij dezen doet, ook aan den gemeenteraad die de gelden daar voor toestond. d. Dankbetuiging van de politiehon den—dresseervereeniging „Zeeuwsch Vlaanderen" voor de subsidie. De stukken c en d worden voor ken nisgeving aangenomen. 3. Verzoek tot weder invoeren Dhr. van de Casteel kan niet begrij pen, dat B. en W. er tegen kunnen zijn dat er kermis is, ten le omdat het afschaffen nadeelig is voor de gemeente- financiën en ten 2e omdat ook de arbeiders en neringdoenden voordeel van de kermis hebben. Er zijn menschen, die alleen met het bergen van rijwielen 40 tot 50 gulden verdienen. Waarom moet dat die men schen ontnomen worden Ik begrijp het niet. Dhr. 't GildeIk was niet voorne mens over dit onderwerp te spreken en wilde dit overlaten aan de felle voorstanders en fanatieke tegenstanders, maar toen ik het praeadvies van B. en W. las, stond ik stom van verbazing. De heeren beroepen zich op den uit slag der laatste verkiezing ma2r er is toch geen enkele partij geweest bij de verkiezing, die het voor of tegen de kermis als strijdpunt op den voorgrond zette Men ziet hoe weinig de heeren zich laten gelegen liggen aan de men taliteit der bevolking en waar dhr. van de Bilt vroeger als wethouder zei, dat den kiezers gelukkig hoogere motieven bezielen, dan de kermis, daar bewijst toch de uitslag der verkiezing op geen stuk na, dat de meerderheid tegen de kermis is. Indien hiervoor een schrifte lijk referendum mogelijk was, zou een groote meerderheid zich voor de kermis uitspreken, evenals zulks in den raad het geval was, als inen over dit punt schiiftelijk kon stemmen en men niet gebonden was aan de partij. Dan zeggen B en W., dat reeds in verschillende plaatsen van vrijzinnige en sociale zijde tegen de kermis is gestemd. Ik kan verklaren, dat de S. D. A. P. geen afschaffing der kermis in haar ge meenteprogram heeftdat wordt over gelaten aan de plaatselijke omstandig heden en die zijn te Axel zoodanig, dat er een kermis behoort te zijn. Men kan zien aan de plaatselijke protesten, dat de bevolking dat wenscht. Zooals dhr. Kruijsse zeide, die leeft hier diep in en is ook niet los te maken van een geldelijk belang voor de bevolking. B. en W. geven in hun optreden in dit opzicht geen blijk van groote be drevenheid Ook moet u ons niet lee- ren, hoe we ons gedragen moeten. We zijn als soc. dem. van liberalen huize en stellen ieders vrijheid van beweging op prijs en die vrijheid wordt aange tast door het onthouden van de kermis. Het spijt me, dat de heeren in deze niet verder kijken dan hun neus lang is. De anti-revol. zijn bovendien niet consequent en ik zou wel eens willen hooren, welke motieven ze hadden om tijdens hun vorig bewind de kermis drie jaar te laten bestaan, waarover hun terecht van Christ. Hist, zijde verwijt is gemaakt. Er gelden geen redelijke mo tieven, waarom men de voorkeur geeft aan een Oranjefeest boven de kermis, waar z.i. op beide dezelfde liederlijk heden plaats hebbentrouwens de Axeische kermis stond op geen laag peil. Ook betreur ik het, dat er geen min derheid in het college van B. en W. is, die tegen dit afwijzend voorstel is, want men had andere verwachting van den Chr. Hist, wethouder. Ik ken in mijn buurt menschen, die gewoon zijn vrijzinnig te stemmen, en dezen keer gestemd hebben op de christ. hist, lijst, omdat ze meenden, dat no. 2 van die lijst, niet tegen de kermis zou stemmen. Ik betreur het, dat B. en W. zich laten leenen voor de scharrelpolitiek van de anti-revol., want het is een scharrelpolitiek als men ziet op het wetsontwerp van dhr. Rutgers in de Tweede Kamer, omtrent de plaatselijke keuze, waarin sommige wijken kunnen worden drooggelegd. Welnu, laat de anti's dan hier de wijken, zooals Spui en Schapenbout zonder kermis, maar laat ze dan behouden blijven voor de kombewoners, waar de meerderheid toch zeker voor kermis is. Er wordt wel eens gezegd, dat wij soc. dem. den middenstand verdrukken, maar dan begrijp ik niet, hoe dhr. Oggel, die zijn fortuin aan de midden standers te danken heeft, er toe geko men is om een voorstel te steunen, dat zoo in strijd is met de belangen van den middenstand. Ik voorspel, dat de kermis hier toch terug komt, en daarom wil ik den raad geven, wees verstandig heeren, en her stel reeds in deze vergadering de ker mis in eere. J.GRTJNO mmmm Dhr. Kruijsse zegt, dat het wel niet meer noodig zal zijn om zijn standpunt aangaande de kermis uiteen te zetten, dat is bekend. Maar de gronden die B. en W. in hun afwijzend voorstel aanvoeren, mogen toch z. i. niet onweer sproken blijven. Ten le zeggen B. en W. dat de samenstelling van den raad ongewijzigd is. Ja, de raad is onver anderd gebleven, maar geeft die samen stelling een goede afspiegeling van de meening der bevolking? Spr. heeft uitgerekend, dat de Chr. Hist, met 396 st. 2 afgevaardigden hebben, de R K. met 345 st. 2, de S. D. A. P. met 241 st. 1, de vrijheidsbond met 516 st. 2, de Geref Staatsp. met 105 st. 0 en de Anti-Rev. met 774 st. 4 zetels. In procenten uitgedrukt komen we dan resp. tot de volgende cijfers 0.50, 0.58, 0.41, 0.38 en 0.51, zoodat blijkt dat de raad allerminst een afspiegeling is van de meening des volks in onze gemeente, maar een toeval als gevolg van de on billijkheid van het tegenwoordige kies stelsel. Spr. heeft zijn berekening nog verder uitgestrekt en zegt dat als de r. k. worden geteld bij de voorstanders der kermis, er slechts 173 meer stemmen zijn uitgebracht op de tegenstanders der kermis. Rekent men alleen van de kombewoners, dan blijkt, dat daar 750 kiezers stemden op de voorstanders en 484 op de tegenstanders, zoodat de redeneering van B. en W., dat de groote meerderheid van Axels Telef. 56. - Postgiro 60363. van de kermis. Ingekomen is een adres van J.J de Lozanne en 10 anderen, allen neringdoende belasting betalers der gemeente Axel, die daarin te kennen geven dat zij den raad verzoeken, herziening van het raadsbesluit tot afschaffing van de Axeische kermis dal de afschaffing der kermis een algemeene financieele schade heeft veroorzaakt voor haa*t alie neringdoende burgers der gemeente Axel dat volgens hun meening de afschaffing der kermis niet voldaan hee't aan het denkbeeld van veie raadsleden dat alle jonge, en zelfs oudere ingezetenen van Axel, het geld, dat zij voor de Axeische kermis over hadden, nu in vreemde gemeenten gaan verteeren dat vreemdelingen, trouwe bezoekers van de Axeische kermis (en dat getal was groot) nu hun geld in andere gemeenten, waar verma kelijkheden zijn, gaan verteeren dat de raadsleden zelf. die den toestand hebben nagegaan, zich h.'bben kunnen over tuigen, dat vele Axelaren, van alle rangen, sianden en partijen de gelegenheid hebben waargenomen, om bij de kleinste gezelligheid buiten Axel zich daar te gaan amuseeren dat het. gezien alle deze feiten, zeker op den weg ligt van den nieuwen raad hierin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen dat het afschaffen der vermakelijkheden, zooals in 1919 is geschied, niet door adres santen wi rdt becritiseerd, doch dat het zeer gewenscht zal zijn, de Axeische kermis weer op denzelfden tijd te laten doorgaan. Burg. en Weth. stellen voor, op het verzoek afwijzend te beschikken, op grond van de volgende overwegingen 1. omdat door den uitslag der j.l. gehouden verkiezing blijkt, dat door de bijna onveranderde samenstelling van den gemeenteraad in het algemeen den gemeentenaren accoord gaan met het beleid en instemmen met het besluit tot afschaffing der kermis; 2. reeds in verscheidene plaatsen zoowel van vrijzinnige als van socialistische zijde tot afschaffing der kermis is besloten 3. dat de instelling geheel haar vroeger karakter heeft verloren en v olgens overtuiging van Burgemeester en Wethouders niet mag gesanctionneerd worden door de overheid. MIAI N.V. TABAKSFABRIEK GRONINGEN

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1