De Postclièquc- en Girodienst. De Directeur van den Postcbèque- en Girodienst heeft na overleg met de regeering besloten den Postcheque- en Girodienst met ingang van 3 October 1923 namiddag 5 30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de admi nistratie van voormelden dienst is de reden die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden opgespoord, betgeen thans alleen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat het aantal fouten nog grooter wordt. Een controlebureau is reeds in werking om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid ge reed is, kan heropening van den,flienst eerst in overweging genomen worden. Naar de ,Tel." verneemt, heeft mr. Delprat, directeur-secretaris van de Ned. Bank, die op uitnuodiging van den minister van Waterstaat een on derzoek naar de toestanden bij den postchèque- en girodienst instelt, de leiding van het bedrijf vrijwel in han den genomen. De direciie van den genoemden dienst is zoo goed als onder curateele gesteld, en geen belangrijke beslissin gen mogen meer genomen worden zon der goedkeuring van mr. Delprat. Ouderdoms- en Invallditeitsrenten. Op 1 September 1923 werden 2530 wedu wenrenten en 4587 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 29.782 personen in het genot verkeerden van Ouderdoms rente van 3 gulden per week voorts genoten 3252 personen een invalidi- teitsrente. Krachtens de vrij willige verzekering, waren op vorengeaoemden datum 67.088 personen in het genot van een ouder domsrente van 3 gulden per week. De ambtenarensalarissen. De Res. bode verneemt in aanslui ting op wat bekend is, dat de periodieke verhoogingen voor 1924 vooralsnog wel zullen worden toegekend, dat de mi nister van financiën last gegeven beeft alle extra rangsverhoogingen, die ge paard zouden gaan met buitengewone tractementsverhooging te schrappen. Gebroken zal ook worden met het systeem der automatische promoties, zoDder dat er een vacature is of ver andering van werkkring een promotie wenschelijk maakt. Aan den toestand, die aan verschil lende departementen bestaat, dat hoofd commiezen met salarissen van 5000 en meer den dag doorbrengen met een voudig agendeeringswerk, een werk, dat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, zal een eind worden ge maakt. De schadeloosstelling der Kamerleden Naar de „Tel" verneemt, heeft de Crist. Hist. Kamerfractie aan de an dere politieke fracties mededeeling ge daan, dat zij zich heeft gewend tot den minister van Financiën, met het ver zoek om met ingang van 1 Januari a.s. en gedurende het jaar 1924, op de schadeloosstelling van de Christ. His torische Kamerleden bij de gebruike lijke betaalbaarstelling bij het einde van iedere maand, 10 pet, te doen in houden, zulks in verbands met den toestand van 's lands haanciën. Wat Indië voor Nederland te beteekenen heelt. In verband met de aanstaande behan deling in de Tweede Kamer van het ont werp Vlootwet mag het van belang geacht worden eens in 'tlicbt te stel len van hoe groot gewicht voor het Nederlandsche volk ons koloniaal be zit is. Indië wordt genoemd de parel van den archipel, en als men van Java spreekt, hoort men vaak gewagen van |Java's wondertuin", Inderdaad, landen, zoo rijk en zoo productief als ons Oost-Indië, zijn er niet vele. Koffie, thee, tabak, petroleum, rubber, suiker, enz. enz., men vindt dit alles er in zeer groote hoeveelheden. Maatschappijen zijn in 't leven ge roepen, die de rijke bronnen van Indië exploiteereD. Bij duizenden en dui zenden vinden Holland's zonen ginds goede betrekkingen. Zij helpen er de rijke voortbrengselen marktwaardig maken en verkoopen, en als ze dit zijn. komen de groote stoomschepen en laden de producten voor Europeesche havens. Voor Europeesche, maar meestal voor Nederlandsche havenswant uiteraard gaat wat ons Indië oplevert voor 't groote deel naar Nederlandsche pakhuizen en naar Nederlandsche koop lieden. En zoo zijn het weer de boo ten der Nederlandsche scheepvaart maatschappijen, die de Indische waren herwaarts brengen. De Amsterdamsche en Rotterdamsche havens bezorgen duizenden handen werk, juist door dien aanvoer der voortbrengselen van Indië. Het is duidelijk van hoe groote be- teekeniB ons koloniaal rijk is én voor aen Nederlandschen kapitalist, die er zijn geld in steekt, én voor den Ne derlandschen handelsman, die pracht- producten op de wereldmarkt kan brengen, én voor den Nederlandschen kantoorbediende en dep baven- werkman en den zeevaarder. In on- telbareu getale genieten onze landge- genooten van den rijkdom van Indië. Dit kostbaar erfdeel onzer voorva deren ongerept te handhaven en zoo doende te voorkomen, dat ontzaglijke welvaartsbronnen voor ons volk ver loren gaan, ziedaar wat onze regeering vóór heeft met haar ontwerp-Vlootwet. Er kunnen moeilijke tijden komen ginds in net Oosten. Grootmachten als Japan, Amerika en Engeland kunnen velen beweren „zullen" er bin nen korteren of langoren tijd met el kaar in botsing komen. Wij staan daar buiten, mits wij ervoor zorgen in staat te zijn onze neutraliteit te ver dedigen. Dat is de beteekenis van het ontwerp- Vlootwet. Het Kamerlid, de heer Kersten heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht Is het U. E. bekend, dat een ambte naar ten postkantore te Ierseke bezoe kers van dit kantoor aan het loket het anti-Vlootwet-adres ter teekening aanbood Acht U. E. dergelijk optreden van een ambtenaar in Rijksdienst toelaatbaar? AXEL, 5 October 1923. Reeds enkele maanden heeft men te Axel kunnen zien het groote, flinke gebouw, dat in de Weststraat verrees en zou worden het bankierskantoor van de Firma Ls van Waesberghe Janssens, die zooals men weet, haar hoofdkantoor heeft te Axel Morgen zal dan het nieuwe gebouw in gebruik worden genomen. Het gebouw in grijze klinkers opgetrokken maakt met zijn boogconstructies in den voorgevel, de in lood gevatte ruiten met daarvoor het smeedwerk, een flinken indruk, die nog wordt verhoogd door de fraaie tegels, die bet front versieren, met de wapens van Axel en Zeeland benevens de firmanaam, enz. De eikenbouten voordeur geeft toe gang tot een tochtportaal en de hall waarin practiscbe loketten zijn aange bracht, terwijl in dit laatste lokaal zich een gemetselde trap bevindr, voor afdaling naar de kluisinrichting De wanden van het tochtportaal en de hall zijn uit Ysselsteenen en grijze klinkers opgetrokken. In voornoemde hall bevinden zich drie spreekkamertjes, waarin de clien tèle rustig zijn zaken kan doen. De geheele meubileering is van massief eikenhout Ongetwijfeld halen de aannemers, de heeren P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse, alle eer van bun werk en verdienen ook de gebr. Schieman alhier voor bet smeedwerk evenals de beer H. Hoebé alhier voor het schilderwerk allen lof voor de keur'ge afwerking. We vestigen er de aandacht, op dat ook voor Axel de giro stortingen en uitbetalingen van cbèques op het postkantoor vanaf heden zijn stopgezet. Zaterdag hield de Kolenvereeni- ging „de Herleving" alhier haar jaar lijksche vergadering, waarin de secre taris dhr. M van den Ouden een uitvoerig jaarverslag uitbracht, waar uit blijkt, dat dit jaar veel minder kolen waren aangevraagd door de leden dan vroeger, hetgeen zijn oorzaak had in de slechte kwaliteit kolen, die geleverd was. In het voorjaar van 1922 werden aangekocht 60 ton kolen en 10 ton nootjeskolen, welke resp. voor ƒ21 en ƒ21.50 geleverd werden. Na deze levering werd noodig geacht om strengere leveringsvoorwaaiden toe te passen, aangezien het bestuur door den leverancier bedrogen was. In de zomermaanden werden aangekocht 55 ton kolen, welke van 22 tot 23 gulden kostten voor de leden. Het ledental der vereeniging is afge nomen met 10 en toegenomen met 5. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden J. M. Baert Abr. Koster en P. Cornelissen, van wie laatstge noemde niet meer wenschte in aan merking te komen. In diens plaats werd gekozen dhr. C. Kesbeke de beide audere heeren werden herkozen, ter wijl dhr. Kesbeke voortaan als pen ningmeester zal fungeeren. De inkomsten waren 4454,94 waar onder het batig slot van 1921, ad 87.59. De uitgaven bedroegen ƒ4395,81, zoodat er ƒ59.13 in kas is. Aan kolen werd zuiver 4234,35 be steed. De vergadering had een goed ver loop, alleen is het jammer, dat deze zoo slecht bezocht was en de leden niet meer belangstelling toonen. Welis waar kan het bestuur daaiin zien een bewijs van vertrouwen, maar toch zou het van meer waardeering getuigen, als men eens meer naar de vergadering kwam. Zeer zeker zou dit ook aan de vereeniging ten goede komen en het is een kleine opoffering tegenover de vele beslommering die de bestuurs leden zich moeten getroosten. We zullen dus vertrouwen in beterschap. Met ingang van 16 Oct. 1923 is verplaatst de kommies bij 's Rijks be lastingen, de heer G. J. Noordzij, van Zuiddorpe naar Axel. Voor zoover noodig, herinneren wij er aan, dat in den nacht van Za terdag op Zondag de Zomertijd eindigt, en men dus vóór het naar bed gaan op Zaterdagavond de klok één uur dient terug te zetten. Heden had te Westdorpe onder de deelneming van de gansche bevolking de uitvaart plaats van den zoo ongelukkig om het ieveu gekomen burgemeester dier gemeente. Eerst uu was te zien, hoe algemeen bemind de heer H. J. van Waes was, die reeds sedert 1914 aau het faootd der gemeente stond. Dhr. Van Waes was ook dijkgraaf van den Canisvlietpolder en bekleedde nog meer functie's, geacht als hij was als geboren ingezetene van Westdorpe. Dhr. van Waes volgde zijn vader op als burgemeester, dhr. Cam. van Waes, die nog in leven is en eerstdaags 85 jaar hoopt te worden. Geslaagd voor het examen politie- diploma, met aanteekening, zijn o. m. S. de Putter te Hoek, M. üe Witte te Philippine en P. de Visser te Hontenisse. Van de 1382 candidaten zijn 645 af gewezen. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd tot kamonrechter-plaatsvervanger in het kautoo Hulst de heer F. J. L. M. van Waesberghe. Het Gerechtshof te Den Haag deed Woensdag uitspraak in de zaak van J. C. M., koopman te Zaamslag. Deze was door de rechtbank te Middelburg veroordeeld lo. tot 6 maanden gev. straf wegens meineed 2o. tot 1 week gev. straf wegens eenvoudige beleedi- giug. Het Hof bevestigde het eerste vonnis en wijzigde de straf van 1 week in 10 b. subs. 10 d. h. Boekhouden voor den Middenstand. Zooals in den aanvang van dit jaar uit advertentiëu en een artikel in ons blad bleek, werd van wege de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen getracht alhier een cursus iu te richten voor boekhou den voor den middenstand. Dat de behoefte daaraan inderdaad gevoeld werd, bleek uit het aantal deelnemers dat zich daarvoor aanvankelijk aan meldde. Vertrek uit de gemeente en het zomerjaargetijde wareu oorzaak, dat niet allen den cursus, die door verschillende omstandigheden wel wat laat iu het winterseizoen is aangevangen, tot het eind toe volgden, doch met ongeveer de helft was dit wel het geval. Het waren in hoofdzaak jonge mannen, doch de leeftijd liep ook tot het ge passeerd zijn der 5 kruisjes. Jl. Zaterdag had de laatste bijeen komst plaats, waarbij ook tegenwoordig was de heer J M. Oggel, ouder-voor- zitter van de atdeeling Kleinbedrijf der Kamer en de Secretaris der Kamer, de heer N. J. Harte. De cursisten verklaarden ten hoogste voldaan te zijn over het genoten onder wijs en zich door de opgedane weten schap in staat te achten een zoodanige boekhouding in te richten en te voereD, dat deze zoowel voor zichzelf als voor den fiscus een juist beeld geeft van den stand hunner zaken. De heer A. van 't Hoff, die als lid der Kamer het inrichten van deze cursussen bepleitte, en die ook zelf heeft meegemaakt, bracht namens alle cursisten een woord van dank aan bet Bureau der Kamer, dat dezen cursus, de eerste van dezen aard, heeft ingericht. De cursisten waren het Bureau ook dankbaar voor de keuze van den leeraar, daar de heer P. van Bouchaute te Ter Neuzen blijk heeft gegeven de kennis van het boek houden op degelijke en bevattelijke wijze te kunnen onderwijzen. Als blijk van waardeering werd den heer Van Bouchaute een fraaie schilderij aange boden. De heer Oggel wenschte de cursisten geluk met de verworven kennis en drukte de hoop uit, dat zij daarvan in hun volgend leven de goede vruchten zullen kunnen plukken. Als wethouder der gemeente bracht hij ook een woord van dank aan de Kamer van Koophandel voor hetgeen zij in het belaüg van de ingezetenen dezer gemeente heelt ver richt. De heer Harte sloot zich ten opzichte der cursisten aau bij de woorden van den heer Oggel. Door het inrichten van dezen cursus heeft de Kamer zich voor het eerst in een nieuwe baan bewogen. Met genoegen heeft hij de verschillende tevredeuheidsbetuigingen gehoord eD hij feliciteert ook den heer Van Bouchaute met het verkregen succes, aangezien daaruit blykt, dat hij het vertrouwen van het Bureau niet beschaamde. Het stemt tot dankbaarheid, dat omtrent dezen cursus een zoo gunstig rapport kan worden saamgesteld. Het voornemen bestaat, bij voldoende deelneming, voort te gaan met het inrichten van een boekhoudcursus. De heer Van Bouchaute dankte ten slotte voor de waardeerende woorden en de hem door de cursisten bereide verrassing, en ook voor de aangename Baaien werking. De door de cursisten

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2