Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Meuws. Do giro-moeiiyklieden. Het corresp. bureau meldt Ter bespoediging van bet opsporen vau de fouten, welke in de administratie van den postchèque- en girodienst zijn ontstaan, zal deze dienst aan rekening houders het verzoek doen, daarbij op eenvoudige wijze behulpzaam te zijD. Aan alle rekeninghouders zal verzocht worden per keerende post aan den postchèque- en girodienst te 's Graven- hage opgave te doen van hun saldo per 24 Augustus 1923, volgens de laatste, rechtstreeks van het postkantoor (dus niet van het centraal kantoor te '8 Gravenhage), ontvangen opgave. Mond- en klauwzeer by aankoop van vee. AXEL, 2 October 1923. Zondagmiddag is ten huize van den heer P. D. Marijs, broodbakker alhier, een kinderlijkje gevonden, hetwelk later bleek afkomstig te zijn van de daar wonende dienstbode A. S. V. Reeds gedurende eenigen tijd rezen zwTare vermoedens, dat genoemd meisje moeder zou worden, doch deze ont kende dit steeds zoowel voor haar ouders als haar huisgenooten met een hard nekkigheid, die verdereu twijfel over bodig maakte. Jl. Woensdag voelde zij zich echter onwel, zoodat zij te bed moest en ook de daaropvolgende dagen was zij blijkbaar nog ongesteld, doch oogen- schijnlijk niet in die mate, dat zij het bed moest houden, zoodat ze zoo goed en kwaad het ging haar werk deed en de ongesteldheid toeschreef aan zekere gewone maandelijksche gebeurtenissen, die zich dezen keer, naar ze zeide, veel erger deden gelden. De eerste dagen werd daarop vertiouwd, doch Zondag meende de huisvrouw een nader onderzoek te moeten instellen, wat des te gemakkelijker ging, nu de meid naar haar ouders was. Tot niet gpringe ontsteltenis vond julfr. Marijs onder het ledikant van de dienstbode in eeu kistje een kinderlijkje. Dhr. Marijs begaf zich hierop dade lijk naar den wachtmeester van de Marechaussee, die onmiddellijk een onderzoek instelde en verdere maatre gelen nam welke aan dit onderzoek dienstig konden zijn. Hedenmiddag is de justitie uit Mid delburg overgekomen voor de lijk schouwing en nader onderzoek, waaruit zal moeten blijken oi men hier alleen te doen heeft met een verberging van het lijkje, dan wel ot de dood van het kind ook opzettelijk is veroorzaakt wat tot heden door de jeugdige moeder wordt ontkend. In elk geval draagt het meisje in dezen een zware verant woording en zal zij, zoowel vaD de zijde van den wereldlijken rechter, als van die van het geweten, nog moeilijke uren hebben te doorstaan. Naar verluidt, moet zij thans ernstig ongesteld zijn. De vorige week kwam de vrouw van C. van T. alhier tot het vermoeden, dat haar jongste kind, een wicht van 7 maanden, een veiligheidsspeld had doorgeslikt. Door belichting met Röntgenstralen in het ziekenhuis te Hulst werd het vermoeden bevestigd, waarop de moeder met het kind naar Vlissingen reisde, waar dokter Staver- man het voorwerp door operatie met gunstig gevolg heett verwijderd, zoodat het kind thans buiten gevaar wordt geacht. Zaterdagmiddag speelde het tweede elttal van de voetbalvcreeniging Axel alhier vriendschappelijk tegen De Zwaluwen van Terneuzen. Bij de rust was de stand 2—0 voor Axel; het einde kwam met gelijk spel (3—3). Zondagmiddag werd de eerste wed strijd gespeeld voor den zilveren eiketak tusscheu Axel I en Prinses Juliana van IJzendijke. Al te forsch spel, waartegen de scheidsrechter echter streng optrad, ontsierde deze partij zeer. Prinses Juliana wist het eerste doelpunt in het net te schieten, waarna Axel nog voor de rust gelijk maakte. In de tweede helft was het spel er niet fraaier op geworden Tien minuten voor het einde scoorden onze stadgenooten het winnende punt (21). De spelers van IJzeudijke meenden hiertegen te moeten protesteeren. doch de scheidsrechter kende zeer terecht het punt toe, waarna de gasten niet verkozen verder te spelen en het veld verlieten. Zondag had de heer H. Verhelst alhier het ongeluk, dat bij de gaai- schieting, te Sluiskil, een pijl op zijn noofd terecht kwam. Het liep echter tamelijk goed afeen lichte wonde, die aanvankelijk wat bloedde, was het eenige gevolg. IntusscheD zal er de schrik wel inkomen, want het was de derde maal, dat dit den heer Verhelst in zijn schut- tersloopbaan overkwam. De Minister van Arbeid heett goedgevonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen wor den uitgekeerd aan de gemeenten Axel, ten behoeve van C. Schieman, 300; Oostburg, ten behoeve van P. Daansen, 300. Ten overstaan van notaris Dreg- mans te Axel, had Vrijdagnamiddag te Sas van Gent ten verzoeke van den heer H. de Backer en kinderen de Vos, de herveiling plaats van het huis en erf, groot 5 are 15 ceDtiaren, staande en gelegen te Sas van Gent, wijk Stuiver, de vorige week ingesteld op j 1900. Thans bedroeg het hoogste bod 2150, door de directie der spiegelglasfabriek, aan wie het gegund werd. Woensdag is te Westdorpe een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de burgemeester, de heer van Waes naar zijn hofstede reed, meldde de koewach ter, dat de stier was uitgebroken en reeds kwam het dier aen weg op hollen, waarop dhr. van W. trachtte hem tegen te houden. De stier nam echter zijn meester op de horens en smakte hem daarna tegen den grond. Nog Voor deze kon opstaan, kwam het woeste dier weer terug en bewerkte zijn slachtoffer zoodanig met de horens, dat hij het uitriep van pijn. Spoedig kwamen een paar mannen te hulp en eerst nadat men den stier een mesthaak in den neus had geslagen, liet het zyn prooi los. De heer van Waes had een paar ribben gebroken en was ook inwendig zoodanig gekneusd, zoodat voor zyn leven werd gevreesd. Heden is Bur gemeester Van Waes overleden, nadat hij jl. Donderdag zijn 50e jaardag op het ziekbed heeft doorgebracht. Zaterdag kwamen te Terneuzen een drietal Belgische loodsen uit Ant werpen met schepen op de reede en zouden daarna per trein de terugreis maken. Zij schijnen zich op hun tocht naar het station eenigszins te hebben gehaast, uit vrees te laat te komen voor den trein. Zij hadden echter nog tijd in het „Hotel de la station" eenige ver- versching te gebruiken. Alvorens daar van gebruik gemaakt kou worden zeeg een der loodsen, door hartverlamming getroffen, ineen en was een lijk. Hij is per sleepboot naar Antwerpen ver voerd. De baar werd op den weg naar de sleepboot gevolgd door Nederlandsche en Belgische collega's. Tem. Crt. Onder veel belangstelling van de zijde zijner geestverwanten vierde de heer J. J. P. van Zeijl te Hulst jl. Zondag zijn 40 jarig jubileum als jour nalist. Te dezer gelegenheid werd dhr. Vaa Zeijl bij Kon. besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van de administratie van Zelandia, waarvan de jubilaris redacteur is, en van het drukkerspersoneel ontving hij stoffelijke blijken van genegenheid. Naar Zei. verneemt, zouden de zich in preventieve hechtenis bevindende J. d. V. en de V. terzake van diefstal met inbraak in de pastorie te Sr. Jansteen en op eenige plaatsen elders, een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Zaterdagavond is te IJzendijke een elfjarig jongetje uit Breskens van een vrachtauto gevallen. De auto ging over het knaapje heen. Toen het knaapje werd opgenomen, bleek het te zijn overleden. Door Ged. Staten is met ingang van 1 Jan. 1924 aan den heer A. Ham- machir, commies ter Provinciale Griffie van Zeeland, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de langdurige door hem bewezen diensten. Geslaagd aan de stedelijke Uni versiteit te Amsterdam voor het cand. examen in de geneeskunde, de heer J. Dierick te Koewacht. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Hoek, candidaat S. Wesbonk te Winsum (Pr.). Voor het beroep by de Chr. Geret. Kerk te Zaamslag is door Ds. S. van der Molen te Zierikzee bedankt. Voor het examen politiediploma slaagde o.m. A. B. Meyer te Hontenisse. Mej. M. E. Rijnberg, onderwijzeres aan de Chr. school te Hoek (Molendyk) is tegen 1 Jan. a.s. benoemd aan de op dien datum te openen Chr. school voor Volksonderwijs te Terneuzen. De Z. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Sept. in de provincie Zeeland bedroeg Pebris typheïdea (buikiyphus)Krui- ningen 1. Roodvonk: St. Philipslaud 1. DiptheritisSas van Gent 1. Vrijdagavond verlieten twee werk lieden het terrein van de Ned. Stoom vaart Mij. aan de Schiehaven. Door een der controleurs werd opgemerkt, dat een hunner een jas over den arm droeg, die bijzonder dik was Hij hield den man aan en vroeg hem, wat zich in die jas bevond. Deze weigerde dit te zeggen, doch werd daarop met be hulp vau deu portier naar het portiers huisje gebracht, opdat de jas aldaar zou worden onderzocht. Twintig a dertig werklieden trokken partij voor hun kameraad en trachten hem te ontzetten. De inspecteur van den V'eeartsenijUundigen Dienst, Stehouwer, schrijft in het Z. Land bouwblad Waar in een groot deel van ons land het mond- en klauwzeer weer in hevige mate heertcht, is het gevaar groot, dat ook wij hier in Zeeland in de komende weken vele gevallen te uoteeren zullen hebben. Immers in September en October woidt in Zeeland veel vee uit andere provinc es ingevoerd. En als men nu weet, dat van 1 Augustus tot en met 15 September alleen in Zuid- Holland 1620 gevallen werden geconstateerd, dan behoef ik u niet te zeggen, hoe buiten gewoon gevaarlijk het is, thans vee uit die provincie te betrekken. Gedurende genoemd tijdvak kwamen in Utrecht 309, in Noord-Holland 144, in Fries land 8 gevallen en in Zeeland 1 geval voor. De toestand is dus in Friesland en was in Zeeland tot 15 September buitengewoon gun stig. In deze week echter werden in 2 dagen tijd 5 gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd en wel (1) te Oost- en West- Souburg, (2) te St. Philipsland, (1) te Tholec en (1; te Onsterland. En nu komt het na tuurlijk voor, dat bij navraag blijkt, dat geen vee is aangekocht en dat mod absoluut ook geen vermoeden heeft hoe bet vee besmet kan zijn, maar zeker is, dat het groote gevaar is en blijft: overbrenging door invoer van vee uit andere provincies. Er zullen er misschien onder u zijn, die zeggen„Stel voor om den invoer van vee in Zeeland te verbieden". Deze maatregel echter, die, wanneer zij werd toegepist, van langen duur zou moeten wezen, zou veel te ingrijpend zijn en aan handel en veehouderij groote schade berok kenen. Mijns imiens kunnen de veehouders, wanneer zij willen meewerken, er heel veel toe bijdragen, de besmetting van hun vee te voorkomen en zeker kunnen zij er voor zor gen, dat de smetstof gelocaliseerd blijft. Daar voor is in de eerste plaats noodig, dat het ingevoerde vee gedurende 15 dagen, afge zonderd van alle andere vee, op stal quaran taine doe1. Op stal- ten iste omdat bij het uitbreken der ziekte, deze bij goede naleving der door het Veeartsenij kundig Staat-toezicht voor te schrijven maatregelen, misschien dan tot het aangekochte vee beperkt kan blijven en ten 2de, omdat men daardoor voorkomt, dat ook vee van andere veehouders besmet wordt. Brengt men het ingevoerde vee in weiden, dikwijls ver van de boerderij gelegen, dan kan er van opstallen geen sprake meer zijn, en de ziekte is in zoo'n we streek niet meer te houden. Dus 15 dagen opstallen Dan lijkt het mij gewenscht om de dieren, vóór zij op stal komen, met een 2 h 3 pet. creolineoplossing flink af te wasschen, vooral de klauwen. Het kan n.l. voorkomen, dat ingevoerd vee de smetstof meedraagt, welke smetstof dan weer op hooi en stroo terecht komt en zoo de aan gekochte dieren zelf, of ander vee besmetten, is de smetstof reeds opgenomen, verkeeren de koeien dus in het zoogenaamde incubatie- tijdperk, dan is natuurlijk van dezen laatsten maatregel geen heil te verwachten, maar aan gezien men dit niet van te voren kan weten, lijkt mij een flinke afwasschiug met creoline nuttig. Ik hoop, dat de veehouders in den door mij aangegeven zin hun volle medewerking willen verleenen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zittiog van 28 Sept. 1923. De volgende beklaagden waren ge dagvaard P. A. K., oud 25 j smid te Graauw, werd beklaagd, dat hij op 29 Juli jl. te Graauw opzettelijk R. E. A. M. Chris- tiaause heeft geschopt en geslagen, waar door deze pijnlijk werd getroffen. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. D. P., oud 27 j., en E. F. V., oud 18 j., arbeiders, beiden te Graauw, werden bekluagd, dat zij op 22 Aug. jl. te Graauw de koppen uit een appelboom en een pruimeboom hebben getrokken, eeu halve roe bietenzaad vernield en 12èi 13 bloern- balen beschadigd, hetgeen alles toebe hoorde aan J. Machielse. Eisch ieder 30 boete of 30 dagen hecht. Uitspraak ieder 20 boete of 20 da gen hecht. P. P. V., oud 26 jgrossier te Hoofd plaat, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Aug. jl. te HouteDisse, terwijl hij des avonds om plm. 97s uur op eeu rijwiel zonder licht reed, met aan de vordering van de politie om af te stappen heeft voldaan. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. 1. G. F. d. W., oud 26 j, 2. F. J. d. W., oud 25 j., 3. P. F. d. W.,oud57j., metselaars te Sas van Gent, werden be klaagd, dat zij op 21 Juli jl. te Sas van Gent, Angelus Hemelstoet te samen en in vereeniging hebben gestompt en geschopt. Eisch No. 1 en 3 vrijspraak, No. 2 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak No. I en 3 vrijspraak en No. 2 10 ot 10 dagen hecht. E, d. R, oud 19 j., werkman te Hulst, was ter verantwoording geroepen ter zake dat hij op 22 Juli jl. te Hulst G. v. Grimsbergen een schop en een stomp heeft gegeven. Eisch 15 boete ot 15 dagen hecht. Uitspraak idem. P. B. V., oud 26 j., te Biervliet, werd beklaagd, dat hij op 2 Aug. jl. te Ter Neuzen H. Slikken met een scherp voor werp in zijn schouder heeft gestoken. Eisch 4 maanden gevangenisstiaf. Uitspraak 6 wekeu gevang. J. M. H. A., oud 21 j schippersknecht te Rotterdam, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 Juli jl. te Breskens 2 koubei tels heeft weggenomen, die toebehoorden aan de scheepsslooperij. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uitspiaak idem.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2