!\o. 51 Dinsdag 2 October 1923 39e «laarg. i JJJJL j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ütj is Wrake V J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. ^>77*) öj ps Du blad verscmint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 5«. - Postgiro 60363. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF are. tot Geen 10 pCt. aftrek in 1925 Naar de Res. bode verneemt heeft de regeering besloten het advies van de centrale commissie voor het georgani seerd overleg niet op te volgen en met ingang van Januari a.s. eeu algeheele loonsverlaging van 10 pCt. in te voeren. Het desbetreffend Koninklijk besluit i3 reeds in bewerking en zal dezer dagen atkomen. Verder verneemt het blad, dat er zeer groote kans bestaat, dat de tweede salarisverlaging van 10 pCt., welke tegen 1925 was aangekondigd, niet zal doorgaaD, wijl er hoop is, dat langs anderen weg het resteerende tekort zal kunnen worden gedekt. Hieromtrent zullen binnenkort mede- deelingen worden gedaan. Stichting „Vrederust". Vrijdag werd de 19de Jaarvergade ring der Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zee land op de stichting „Vrederust" gehouden. Des voormiddags traden in de bidstond op Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Gerei. Predikant te Vlissingen en Ds. H. J. Hak, Ned. Herv. Predikant te Domburg. Het nieuwe kerkgebouw was geheel gevuld. Des namiddags om 1 uur ving de vergadering aan onder leiding van Ds. J. H. Donner van Breda. Na het openingswoord van den Voorzitter, (Vrij uit het Duitsch.) Tegen den namiddag kwam deze op het dek met het kleine meisje der vreemdelinge op den arm en nu nam Esther de gelegenheid waar om vriendschap met het kind te sluiten. Het was een klein teeder ding, dat zich Ve ronica noemde en Duitsch en Engelsch praatte, naar men haar aansprak. Maar uit dit kinderlijk gesnap was niets te maken, het bleef een zuivere afleiding, welke Esther de overtuiging gaf, dat de zieke dame Werners pleegzuster zou zijn. Toen de hofmeesteres het kleine meisje terughaalde, zeide zij, dat de dame zieker geworden was, vol onrust naar het kind ver langde en telkens verwarde dingen zei, waarop Esther, met de verzekering, dat zij meende de vreemde te kennen, van den kapitein verlof verkreeg, haar te bezoeken. Magdalena zat rechtop te bed, toen Esther met het kleine meisje op den arm het enge vertrek binnentradhaar wangen gloeiden van de koorts, maar een straal van bewuste her kenning schitterde in haar oogen, toen zij vol ziekelijken haast de armen naar het kind uitbreidde. „Ik kom met het recht eener landgenoote en op verzoek van dokter Sweaton, om naar uw gezondheid te vragen," zei Esther met haar bedaarde innemende vriendelijkheid, „en om u te verzoeken, voor uw verpleging en voor uw behoeften geheel over mij te beschikken." Magdalena scheen zich met inspanning te te bezinnen. „Ik dank u, o, ik dank u," zei zij snel en opgewekt, „ik ben zeer wel, de angst en zorg om Veronica alleen heeft mij aange daan, anders ben ik nooit zonder haar." Zij Streek met de handen het gekrulde gouden brachten de. Secretaris en de Penning meester hun verslag uit. Het ledental der Vereeniging bedraagt 4200, dat der atdeelingen 67. Op 1 Jan. waren in de stichting aanwezig, 278 mannen en 318 vrouwen en in de gezinsverpleging 4 mannen en 1 vrouw. Opgenomen werden 64 mannen en 56 vrouwen. Als hersteld werden ontslagen 31 mannen en 30 vrouwen. Overleden zijn 29 mannen en 22 vrouwen. De financieele toestand mag gunstig gebee- teD worden. Ontvangsten 692356 4572 Uitgaven 608682.47. Vermeerdering Exploitatie-Inventaris 3402 2572- Het winstcijfer bedraagt 87075.24. Op de Winst- en Verliesrekening komen voor afschrijvingen in totaal 126313.36, waarmede een belangrijk deel van den achterstand in de afschrijvingen kon worden ingehaald. Aan contributiën en giffen kwamen in 6216.431/s. Op de Balans aan Bezittingen 1.416170.39; schulden 1.338912.36; zoodat de Be zittingen de schulden overtreffen met 77258.03 welk bedrag op de Reserve rekening is geplaatst. De heer M. Vader Sr. van Vlissingen bracht ver slag uit namens de Commissie tot het nazien der rekening. De vergadering benoemde in die Commissie de heeren H. Dronkers van Middelburg en J. Steketee van Heinkenszand. Tot be stuursleden werden herkozen Ds. N. M. de Ligt van Middelburg, G. v. d. Putte van Vlissingen en L. J. van Voorthuysen van Domburg. Gekozen werden de heeren D. Scheele van Biezelinge en J. van haar van de slapen weg en zei toen „Sluit het instrument Mary, Veronica moet gaan slapen, ik speel niet meer." Esther bemerkte, dat de gedachten der zieke niet geheel helder waren, zij beproefde haar ter hulpe te komen en zei„Wij zijn niet in uw woning, lieve mevrouw Wangen, wij zijn op het schip, dat ons naar Duitschland voert." Eenigszins scheen haar herinnering weder te komen, want zij herhaalde half twijfelend „Op het schip „Jawel, op de Ariadne." Een luide kreet en een angstvolle poging om zich op te heffen, was het antwoord. „Ariadne ja, dat zij hij en dat zeiden ook de anderen maar ik wil het niet meer zijn, nooit meer, zij is zoo ziek en altoos treurig." Hoe verward ook de gang harer gedachten was, de diep ontroerde Esther vond er toch de bevestiging in harer vermoedens. „Gij zult gezond worden tehuis, en als ge nog te ver moet zijn, dan gaat ge met mij mede. Ik wordt in Hamburg afgehaald, óf door mijn vader, óf door een vriend van ons, dominee Werner Lenz." Met een driftige beweging sprong Magdalena van haar bed, dit woord was haar gloeiend in de gedachten gevallen en wekte nog eenmaal de herinnering op aan haar naaste voornemen, dat zich begon te verwarren. „Waar, waar," riep zij uit vol haast. „Is Werner reeds daar, mijn goede Werner, mijn eenige, mijn beste vriend! Ach ik ben zoo ziek en zal weldra sterven en ik kan niet alles zeggen, wat ik zeggen moet 1" Esther dwong haar met zacht geweld, zich weder neer te leggen. „Dat moet ge nu ook niet, hij wacht ons tehuis en heeft mij gezonden om u te verplegen, want ik ben zijn vriendin, üe moet nu heel bedaard zijn en mijn raad volgen, mij Veronica heel rustig toevertrouwen." Gehoorzaam als een kind, legde Magdalena het hoofd in de kussens en zag de vreemdelinge strak aan, wier nabijheid zichtbaar kalmeerend op haar werkte. Esther legde haar natte doeken op het voprhoofd, ontkleedde stil het Strien Czu. van Anna Jacobapolder. De Geneesheer-Directeur Dr. W. K. Dikland, refereerde over„Grepen uit de Praetijk der Krankzinnigenver pleging". Dit referaat, met veel belangstelling gevolgd werd ook door enkele aanwezigen besproken. Aan de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, die op den zelfden dag haar Jaarvergadering te Utrecht hield werd een telegram van gelukwensch gezonden. Nadat gezongen was Ps. 72 11 eindigde Ds. G. E. Meloen van Kloe- tinge de vergadering met dankgebed. De namiddag vergadering werd door 120 afgevaardigden van Atdeelingen en Corporaties bezocht. Midd. Crt. Do Theebelasting. Dezer dagen maakten wij melding van het voornemen der regeering tot verhooging der belastingen op tabak, bier en thee. Dat de gevolgen daarvan niet zoo eenvoudig zullen zijn, als dit simpele zinnetje zou doen vermoeden, kan uit het volgende blijken. Thans wordt van thee bij invoer een recht van 25 ct. per kilo geheven. Het verbruik bedraagt thans ongeveer 10 millioen kilogram per jaar. Zal de fiscus nu de berekende 7 millioen gulden uit deze verhoogde belasting halen, die hij zich voorstelt, dan zal deze verhooging tenminste 75 ct. per kilogram moeten bedragen, daar de verhoogde prijs verminderd verbruik zal meebrengen. Nemen we aan dat de gemiddelde prijs van thee kind en genoot de vreugde, Magdalena te zien insluimeren. Zij berichtte den kapitein, dat zij in de dame, naar zij vermoedde, een bekende gevonden had, wier verpleging zij wilde overnemen en bracht vervolgens den nacht wakende aan Magdalena's bed door, wier slaap door droomen en fantazieën vaak werd onderbroken. Een dokter, welke zich onder de passagiers bevond en den toestand der zieke onderzocht, meende, naar Esthers voorzichtige aanduidingen, deze alleen aan geestelijke ontroering te moeten wijten en beval de diepste rust en vermijding van iedere aandoening. Esther overlegde in bange zorg. Zou zij uit Hamburg Werner bericht zenden, zijn aan komst daar afwachten Zou zij Magdalena niet medenemen naar haar eigen, nog zoo ver verwijderd thuis, of was het beter, de onge lukkige vrouw naar het doel van haar verlan gen, naar Werners stille woning te geleiden, opdat door zijn bemoediging en door zijn broederlijke liefde, geest en lichaam tegelijker tijd gezond mochten worden. Deze laatste overweging gaf het jonge meisje raad hoe te handelen, als zij bedacht, hoe gewichtig het voor de treurige zaak was, dat Magdalena nog zelf haar geheim openbaarde en hoezeer een bekentenis haar zou verlichten. Aan verpleging zou het haar niet ontbreken, daar Werner de oude huishoudster van zijn voorganger mee had overgenomen en daarenboven had het kleine eiland een verbinding met het vaste land, die hem de reis zou vergemakkelijken. Bij hun aankomst in Hamburg was een lichte beterschap te bespeuren en bij de gegronde bezorgdheid, dat vermeerderde onrust en ont roering de zieke, als men haar tot blijven uitnoodigde, ook grooter gevaren zou bereiden, gaf de dokter toestemming, haar aan het einddoel harer reis te brengen. Esther meldde uit Hamburg haar vader wat er was voorgevallen, nam voorschriften en geneesmiddelen mee en ondernam de reis met een dier visschersbooten, waarmee de eiland- zooals die het meest geconsumeerd wordt 3.00 p. kilo bedraagt dan wordt dus ons kopje thee 25 duurder. Deze verhooging der invoerrechten op vier maal de thans reeds bestaande rechten, is zeker niet onbedenkelijk wanneer men in aanmerking neemt, dat thee zoo langzamerhand een volks drank is geworden en belangrijk heeft bijgedragen tot het verdringen van den sterken drank. Enkele cijfers mogen dit illustreeren. In 1903 was het theeverbruik in Nederland 3 millioen kilogram, het verbruik van sterken drank 8 L. per hoofd. Tien jaar later (1913) waren deze cijfers 6.000.000 kilogram en 4 L. per hoofd. Deze opgaven behoeven geen nader com mentaar. Hierbij komt nog dat koffie onbelast is en in de plannen van den minister van Financiën een tweede plaats inneemt, want deze komt pas voor belasting in aanmerking als de thee- en andere belastingen niei genoeg op leveren. Wel eenigszins zonderling, want de thee, die hier te lande gebruikt wordt komt grootendeels van Java, terwijl de koffie voor het grootste deel uit Zuid-Amerika wordt geïmporteerd. Niet alleen dus dat het gebruik van een nuttigen volksdrank door deze belasting gevaar loopt ernstig te worden geschaad, wie weet met welke treurige gevolgen, maar het uitheemsche pro duct koffie wordt bevoorrecht boven het product uit het Nederlandsche Koninkrijk. Avp. bewoners der Noordzee het vaste land bezoeken. Verwachting en verlangen schonken Magda lena nieuwe kracht en waren oorzaak dat zij weinig last had van de ongemakkelijkheid der bijna acht uren lange vaart. Esther zorgde met treffende liefde, wist iedere mededeeling te verhinderen, welke het diep bewogen ge moed der zieke opnieuw zou kunnen schokken en wees slechts op de naaste uren. Er was geen tijd geweest Werner berichtte doenhet wederzien, zoo smartelijk voor hem en zoo troostrijk voor Magdalena, vond hem geheel onvoorbereid. De zon was reeds ondergegaan, toen de boot landde en de beide vrouwen het eiland betraden. Onder heete tranen, uitgeput door ziekte en zielelijden en nu plotseling overgegeven aan het gevoel, het doel bereikt te hebben, het doel, waarnaar zij zoo lang reeds met haar laatste zinkende krachten had gestreefd, onder heete tranen omhelsde Magdalena het jonge meisje, dat zij als vreemdelinge gevonden had in de over stelping der smart en dat haar als een zuster geleidde naar het oord der ruste. Na een korte verademing begonnen zij den tocht, door een visscher begeleidmaar reeds spoedig bleken Magdalena's krachten ontoe reikend te zijn, om den moeilijken weg door de duinen af te leggen. De man, die de kleine Veronica had gedragen, gaf het kind aan Esther over, om de moeder op zijn krachtige armen te nemen en toen ging de zonderlinge optocht langzaam voort naar het dorp. Een aantal nieuwsgierige gezichten keek hen na, hier en daar hief zich iemand op van de bank en volgde de vreemdelingen op eenigen afstand. Nog eenmaal verlangde Magdalena om (e gaan, maar tevergeefsch. Had de reis haar zoo uitgeput, brak nu werkelijk de ver woestende ziekte uit, die tot dusverre slechts gedreigd had, een dichte nevel verduisterde haar oogen en wankelend zonk zij na de eerste schreden in de armen des verschrikten visschers, (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1