een Zilveren DAMESHORLOGE Een Woonhuis met Schuur eo Erf Vroegs levering Bieten. Moderne eiken en mahoniehouten Stijl-Regulateurs ril. P. LOONSLAGER. Firma D. f. GGGEL. <fm»gaffigfaïigi&aat. P^ljl Buitenland. Advertentiën. LEIDSCHE, WOLLEN en GESTIKTE DEKENS, YcvIovcïi Axel II - Zwaluwen I. Axel I - Prinses Juliana I. Voor de bieten geleverd tot 6 OCTOBER 1923, wordt eene premie van f 1,per 1000 K.G. extra betaald. Heden opnieuw ontvangen: PENDULES van af f25,met garantie. GLORIA GONG van af f 15, KNOPREGULATEURS van af f15 en hooger. KASTKLOKJES en WEKKERS. Statie-, School-, Kantoor- en verdere soorten UURWERKEN, (fl li £5 moedde, dat de oude man vergiftigd was. Thans weet de „Tel." omtrent het geval het volgende mede te deelen Tijdens de feesten te Zuid-Schalkwijk werd de hulp van de politie ingeroe pen om assistentie te verleenen bij het taxseren van een boedel van wijlen T. Wals, wonende in de Helmerstraat onder Haarlemmerliede. Een der erf genamen, die geen genoegen nam met de taxatie, liet den volgenden dag den boedel opnieuw taxeereD, waarbij weer bescherming van de politie werd ge vraagd. Bij het nazien en taxeeren van reeds gepakte koffers, die ter ver zending gereed stonden, vond de poli tie een zakje zuringzout, hetwelk in beslag werd genomen, daar de politie bij geruchte ter oore was gekomen, dat de weduwe tegenover anderen gezegd zou hebben, dat haar echtgenoot Wals vóór September dood moest, daar zij dan haar intrek zou nemen bij een nicht van haar, die te Dordrecht woonde. Naar aanleiding van die geruchten, werd door de politie een onderzoek in gesteld, waarbij verschillende getuigen werden gehoord In verband hiermede werd de zaak in handen van de Justi tie gegeven, wat tot gevolg had, dat het parket te Haarlem last gaf tot op graving van het lijk. Zaterdag j.l. ge schiedde, zooals gemeld, de sectie op het lijk in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam. De uitslag hiervan is nog niet bekend. W. was voor zes j°.ar geleden voor de tweede maal gehuwd. Zijn vrouw was 17 jaar jonger dan hij dus nu is zij 56 jaar. Beiden hadden met elkaai een slecht leven. Herhaaldelijk heelt de vrouw zich tegen de buren uitge laten, dat zij wou, dat haar man dood was ook zelfs als zij wist, dat zij er niet in zou loopen, om te vergiftigen. Omtrent het vinden van een fleschje met zuringzout wordt nog medegedeeld, dat de vrouw verteld had dat vergit noodig gehad te hebben om vlekken uit te maken. Het adres waar zij op- gat, waar het vergit was gekocht, klopte evenwel bij onderzoek niet. Er staat thans nog niets vast omtrent het vermoeden, dat de vrouw haar man met zuringzout zou hebbea ver giftigd. De huisdokter (W. was lijden de aan aderverkalking) heeft zelfs ver klaard, dat het lang niet onwaarschijn lijk is, omdat zich vergiftigingsverschijn selen brajpngen en bloedspuwingen moeten voordoen. Hij bezocht den pa tiëut in den bewusteu tijd evenwel weinig, omdat daarvoor geen reden was. De vrouw houdt vol haar man niet vergiftigd te hebben. Omdat er geen kans op ontvluchting bestaat, is nog geen bevel tot gevangenneming uitge vaardigd. Het wachten blijft thans op het resultaat der lijkschouwing. De ballons in het onweer. Behalve de Zwit8ersche en de Spaansche ballon in den Gordon Bennett-Wedstrijd, blijkt ook nog een Amerkaansche ballon door den bliksem getroffen te zijn. De ballon viel neer op Nederlandsch gebied, n.l. te Nestelrode bij Oss in N. Brabant. De beide inzittenden, de Ame- rikaansche luitenant Olmsteed en Chap- tow bleken door den bliksem gedood. Dat brengt het aantal dooden in den wedstrijd op vijf. Een andere A merikaansche ballon, die aan den Gordon Bennet-wedstrijd deel nam, is Zondagavond omstreeks 10 uur nabij Putten gedaald. In het schuitje bevonden zich 'n Ame rikaan en 'n Engelsman die door de na bijheid der Zuiderzee in hun waarne mingen misleid waren. De landing had zonder ongeval plaats. By Marazell (Oostenrijk) is een auto, waarin 32 personen gezeten waren, door het weigeren der remmen in volle vaart van een hoogte achteruit gereden en omgeslagen. Ofschoon de eerste aanblik een ontzettend beeld gaf, bleek spoedig, dat allen er boven verwachting goed afgekomen waren. Niemand was ernstig verwond, ofschoon allen lichtere verwondingen opgeloopen hadden. De omgeslagen auto kon na twee uur weer recht gezet worden en had ook betrekkelijk weinig geleden. Te Marseille is op twee employe's van de tram wegmaatschappij aldaar, die 130.000 frs. ter uitbetaling van arbeids- loonen naar Chartrux moesten overbren gen, een aanslag gepleegd. Deemployé's bevonden zich op de tram, toen zij plot seling door twee individuen, die op de tram sprongen, werden overvallen. De een viel door een knuppelslag half ver suft neer, terwyl de tweede door een revolverschot werd gewond. Voor de overige passagiers erg hadden in het ge beurde, waren de schavuiten met mede- nemen van de 130.000 frs. verdwenen. De opheffing van het iydeljjk verzet. De Dnitsche regeering heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, den strijd in het Ruhrgebied at te breken. In de proclamatie herinnert de Duitsche regeeriüg aan de groote fiuancieele offers, die Duitschland voor het lijdelijk verzet heeft gebracht, een politiek, die niet kan worden volgehouden. De regeering beseft, dat zij met het op- heften van het lijdelijk verzet de bewoners der bezette gebieden een nog zwaarder moreel offer moet vragen. Het zal evenwel de voornaamste taak der regeering blijven, er voor te zor gen, dat de gevangenen worden vrij gelaten en dat de uitgewezenen zullen kunnen terugkeeren. De Rijkspresident en de Regeering leggen de plechtige verzekering af, dat zij geen overeenkomsten zullen toeken ken, waarbij ook slechts een klein gedeelte van het Duitsche grondgebied zal worden gescheiden. In het verder gedeelte der proclamatie, waarin de Rijksregeering eraan her innert, dat meer dan 180.000 Duitsche onderdanen zijn uitgewezen, wordt tot eenheid van de bevolking aangespoord. Te Parijs is men slechts matig te vreden over het opheffen van het lij delijk verzet. De toestand van 1! Jan., toen de Pranschen binnentrokken is daarmee hersteld, doch de groote moei lijkbeden beginnen nu pas. Men meent, dat Duitschland niet kan volstaan met het intrekken van de honderden ver ordeningen, welke aanspoorden tot ver zet. Frankrijk stond steeds op het standpunt, dat het bezetten van de Ruhr-streek slechts een middel was, doch geen doel. Als Duitschland blijft weigeren, kolen te leveren, dan wordt de Ruhr niet étappes-gewijze ontruimd. Nu Berlijn den arbeiders den werklo zensteun onthoudt, moeten dezen het werk wel hervatten en men kan hun dit niet aanrekenen als verdienste. De Parijsche bladen wijzen erop, dat de Duitsche regeering thans voor de taak staat, de elementen van wanorde te bedwingen, welke zijzelf heeft ont ketend. Geheel Duitschland, schrijft de „Répubüque fracgaise", moet weer bovenkomen, nadat het zich opzettelijk beett laten zinken. De .Matin" meent, dat de partijen van rechts hun gewone spel zullen spelen en van de gelegen heid willen proflteeren om wanorde te veroorzaken. Wanneer het Duitsche volk verstandig is, zullen die ophitsin gen slechts een voorbijgaande uitwer king lebben en het land zal aan het werx gaan om door een eerlijk nako men van de verdragen de plaats te herwinnen, welke een verdwaasde po litiek het heeft doen verliezen onder de naties van Europa. Na te hebben opgeonrkt, dat dit de eerste maal is in vier jaren, dat een Rijks-kanselier bij machte blijkt, de lasten van een werkelijk regeeringshoofd te dragen, zegt de „Oeuvre"Vergeefs zullen na tionalistische regeeringen, voornamelijk in Beieren, trachten tegenstand te bie den vergeets zullen sommige socialis ten, die solidair zijn met de Saksische regeering een te late oppositie beproe ven. De feiten zijn er de verantwoor delijkheid is aangegaan. Het incident van het lydelijk verzet is gesloten Frankrijk zal zich eindelijk ernstig kannen bezig houden met de vergoe ding. Te Brussel heeft de tijding van bet opheften van het lijdelijk verzet onte genzeglijk groote verwachtingen gewekt. Men verwacht er van een onmiddellijke aanzienlijke vermindering van de le- vensmiddelenduurte, doch daartegen over zijn velen nog vrij sceptisch. Zij wenscneD eerst te zien hoeveel dit zal opleveren alvorens zij zich overge ven aan eenig vreugdevertoou. De „Soir" spreekt van een groote over winning na vijf jaren strijd, die slechts zoo lang heeft geduurd doordat hat Duitsche volk, misleid door de poli tieke en militaire leiders, steunde op een slechte pers. Steeds heeft het ge dacht, dat het niet overwonnen was. Dat Duitschland het tóch moest afleg gen, is te wijten aan Poincaré, die een einde heeft gemaakt aan het regiem van conferenties in de badplaatsen en zijn ijzeren wil en onverzettelijkheid heett opgedrongen. Het blad ontkent echter niet, dat de taak van Strese man uiterst moeilijk is. Indien hij de moeilijkheden te boven komt, des te beter voor Duitschland, dat dan is ge- gered schiet bij er het leven bij in, des te slechter voor Duitschland, want Frankrijk en België zijn paraat, ditmaal in volle eenstemmigheid met Londen en Rome. Tholen Axel C. J. O VERBEEKE F. M. MANGOLD. 27 September 1923. Mevrouw Wed. OGGEL Bakker zegt hartelijk dank voor de belangstelling, op haar 75en verjaardag ontvangen. Axel, 28 Sept. 1923. ondergeteekende biedt zich ook aan als A. W. DE JONGE, Slager, Nieuwstraat. koopt u nergens voordeeliger dan bij ons. (8) Aanbevelend, H3ram 't Gilde. op den weg Axel—Schapenbont. De vinder wordt beleefd verzocht dit tegen belooning terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad. Zaterdagmiddag om half 3 Om den zilveren eiketak s Zondagmiddag om 2 uur "Wisselkoersen. Brussel 13 23. Parijs 15.63 Londen 1W. Bwrlyn 1,45. New-York 2,54. (jit de hand te kOOp en verdere aanhoorigheden, benevens een bij dat huis gelegen grooten TUIN. Staande te Axei-Magrette. Te bevragen bij D. DE BRUIJNE. i Magrette N 50. Hoofdagent der Centrale Suiker-Maatschappij. AXEL, 26 Sept. 1923. een wagonlading- van de nienwste soorten met speelwerk carillon en bim bam bom-slag van af f55. Ook dezelfde in SCHOUWGARNITUREN. voor vele doeleinden. Alles met volle waarborg Reparaties en vernieuwingen worden vlug en biliyk ten uitvoer gebracht, K x m n 3 S3 H m m SS EN n ann i n mmmmmmmmat P3 CO r co 1 1 co CD

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3