Landbouw. Reci tszaken. Gemengd Nieuws. komen om ongeveer 11 uur. Aan bet station zal H. M. door deD gemeenteraad worden ontvangen, waarna de Koningin en haar gevolg in rijtuigen zullen gaan naar de plechtigheid bij bet Victoriebeeld. Des namiddags zal de Koningin een riddertournooi op het sportterrein bij wonen. De extra-trein der socialisten. Ook al weer vanwege de plaats waar de opmerkingen worden gemaakt, verdient het vermelding dat de Stan daard in een driestar, uaar aanleiding van het inleggen Zondag, van een veertigtal extra treinen voor de soci alistische demonstratie in Amsterdam, o.a. schrijft. „Het is meenens met de bevordering van de Zondagrust of is het een praatje. Dat laatste mogen we niet veronderstellen, maar dan dient tegen een herhaling van wat op 23 September geschiedde, in het vervolg te worden gewaakt. We spreken nu niet eens van het feit dat naar ons meegedeeld werd op de spoorkosten 40 procent reductie werd verleend door een maat schappij wier tekort door de Regeering moet worden bijgepast. Nederland is toch in sommige opzich ten een zonderling land. Het verkondigt den eisch van Zon dagsrust, maar laat toe dat door de Spoorwegen over welke ze volle zeg gingschap heeft, met dien eisch geen rekening gehouden wordt. Het betaalt de tekorten op de Spoorweg exploitatie en is dan zco vriendelijk om hen die tegen de Regeering gaan betoogen, die zich fel verzetten tegen onderscheidene regeeringsmaatregelen, voor iets meer dan den halven prijs in de gelegenheid te stellen zulks te doen. We houden niets van Lenic, of van Noske of van Mussolini of van Primo de Rivera, maar iets kon de Regeering van ons goede land misschien van hen toch nog leereu. Dit n.l., dat wie regeert, van het Overheidsorgaan of het 8emie-Overheidsorgaan verlangen mag, dat rekening worde gehouden met de beginselen, die de Overheid zelf belijdt. En ook, dat men de kosten van oppositie tegen de Regee ring, niet door die regeering zelf laat betalen." Hulp aan Japan. Daartoe in staat gesteld door de voor dat doel ingekomen giften, heeft het Nederlandsche Roode Kruis de eerste 10.000 telegrafisch door tusschenkomst van H. M.'s gezant in Japan overge maakt aan het Japansche Roode Kruis teD bate van de slachtoffers van de ramp. Dreigend conflict in de beetwortel- suikerfabriek. Er dreigt een conflict- tusschen bie tenverbouwers en de suikertabrikanteD. De oorzaak van dit conflict is dat er dit jaar tusschen de geteelde suiker bieten veel z g. „doorschieters" voor komen. De kwaliteit van het gewas verslechtert hierdoor, zoodat de ver- eenigde suikerfabrikanteu gemeend hebben zich daartegen te moeten vrij waren. Zij hebben nu aan hare contractanten doen weteD, dat zij den prijs der beet wortelen met 0.85 resp. zes francs per 1000 verhoogeD, doch alle zaadbieten weigeren. De landbouwers gaan met dezen maatregel niet accoord. Zij merken op dat zij aan het verschijnsel niet de miDSte schuld drageD, temeer daar de bieten gegroeid zijn uit zaad door de fabrieken zelf verstrekt. Volgens globale berekening zou de door de fabrikanten voorgestelde ver goeding ongeveer 15 bedragen, terwijl inderdaad het nadeel op gemiddeld 75 voor den boer neerkomt. Het gevolg van deze verwikkeling zal waarschijnlijk zijn, dat het begin van de campagne eenigen tijd zal worden verschoven. Mond- en Klauwzeer. Op de hofstede van den landbouwer T. J. v. d. Bout te Eikerzee, is mond en klauwzeer geconstateerd bij een uit Holland aangevoerde koe. M. Crt. Aardappelrooimacbincs. Dinsdag j.l. werd in den Wilhelmina- polder op initiatief van den kring Westel. Zuid Beveland der Z. L. M. een demonstratie gegeven van aardap- pelrooimachines. De beoordeelirsgscom- missie bestond uit de heeren A. C den Ouden, C. Stevens, L. Kranenburg, en A. C. Beghijn. Ingezonden waren een 5-tal machines. De door de firma Franken en v. Weele ingezonden machine werd weer teruggetrokken. De grond was zeer vochtig, zoodat de machines een zware proet onder gingen. Het weer was zeer gunstig. De prijs van 75 verkreeg Ranson's potato digger no. 21, ingezonden door W. Schipper te Goes. De prijs van 25 verkreeg Bauford's Triump no. 4, ingezonden door G. J. van Bemmel, Ouderijn. De machines gaven den indruk van soliede te zijn geconstrueerd. Ook de Hagedorn, ingezonden door F. J. Kempen te Winschoten, maakte een solieden indruk. Als vierde werd genoteerd Harder, ingezonden door Brinkman en Niemeijer, te Dor drecht. M. Crt. AXEL, 28 September 1923. Gisteren had alhier op de gewone kalme wijze de loting plaats voor de nationale militie, die weer heel wat vereenvoudigd is, zoodat het in een minimum van tijd gebeurd was. De uitslag was als volgt 31 Jac. Bakker. 15 Pieter Bareman. Brd. 23 Pieter v. Bendegem. 20 Edmondus Leon. v. d. Bos. Brd. 19 Jacobus Pieter Buijze. Brd 12 Jaspert Simon Buijze. 3 Gregorius Lourens v. d. Casteel. 35 Franciscus Bernardus Casteels. 5 Alphonsus Dom. de Cock. 29 Dom. Franc, de Danschutter. Brd. 9 Charles Louis Dellaert. 21 Charel Joh. Dieleman. 30 Levinus Dieleman Brd. 36 Abraham Adriaan Dobbelaar. 17 Dominicus de Feijter. 13 Jannis de Feijter. Brd. 28 Willem de Feijter Pz. 33 Willem de Feijter Wz. Brd. 27 Lambertus Frans van Fraaijenhove. 8 Pieter Geensen. Brd. 6 Jacobus Goossen. 18 Honoré van Grembergen. 7 Pieter Haak. Brd. 37 Jacobus Koster. 25 Hermanus Henri de Lozanne. 16 Cornelis Overdulve. Brd. 22 Levinus Jan de Pooter. 34 Daniël Riemens Fz. 4 Daniël Riemens Gz 11 Levinus Scheele. Brd. 26 Corn. Joh. Schieman. Brd. 2 Christiaan Gerrit van Sluis. Brd. 38 Abraham Cornelis de Smidt. 14 Leo. Cornelis Smolenaars. Brd. 24 Jacobus van Tatenhove. Brd 1 Willem Johannes Vercouteren. 32 Pieter Verhelst. 10 Marinus Pieter v. d. Voorde. Brd. Het nummer voor de namen is het lotingsnummerbrd. achter de namen beteekent broederdienst. Vermoedelijk zijn behalve de broeder diensten slechts de 5 hoogste nummers vrij. In het geheel waren er 47 jongens voor deze lichting, waarvan er bij de keuring 9 zijn afgekeurd. Van de 38 overigen zullen vermoedelijk nog 22 worden opgeroepen, zoodat het voorde betrokkenen een ongunstige loting was. Woensdag gaf de bekende familie Bakker alhier in de Graanbeurs een dramatische tooneelvoorstelling, gevolgd door een blijspel. De voorstelling werü zeer matig bezocht, wat echter den tooneelisten niet ontmoedigde, want naar men ons schrijft, was hun spel onberispelijk. We gelooven dan ook, dat als ze hun bezoek in het aanstaande seizoen mochten herhalen, dit beter beloond zou worden, want hun beroeps- spel is toch te zeer te onderscheiden, dan dat men het onder een naam zou noemen met het amateurswerk van een liefhebberijvereeniging, alhoewel deze hier ook zeer op zijn plaats is. Te '8 Gravenhage slaagde o. m. voor het examen poiitie-diploma de heer P. Franke van Koewacht. Als lid van den gemeenteraad te Biervliet heelt bedankt de heer P. de Dobbelaere (R.K.). In zijn plaats zal na als zoodanig zitting nemen de heer A. L. Tbomaes. Bij Kon. besluit van 24 dezer is D. Mulder, oud-hoofd der Christelijke school te Zierikzee, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met handhaving van de beslis singen van den Minister van O., K. en W., zijn over het jaar 1921 vastgesteld rijksvergoediDgen en rijksbijdragen, o.a 10.833 aan het R. K. Parochiaal kerkbestuur te Hansweert, gemeente Kruiningen, ten behoeve van zijn bijzondere lagere school. Telegrafisch Weerbericht. Verwachting tot den avond van 29 September Zwakke tot matige Zuidel. tot Westel. wind. Halt- tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmte. Koninklijke Dankbetuiging. Ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin werd ons door den heer F. M. L. baron van Geen, parti culier secretaris van H. M. de Koningin, verzocht onderstaande persoonlijke dankbetuiging van Hare Majesteit in dit blad op te nemen „Diep getroffen door de wijze waarop mijn Volk de herdenking mijner regeeringsaanvaarding met mij heeft gevierd, gevoel ik mij aan het einde der feestweken, die thans achter ons liggen, gedrongen aan allen, die, zoo hier als over land en zee, met woord en daad er toe hebben medegewerkt om deze gedachtenisviering tot eene zoo gelukkige en onuitwischbare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zoovelen op andere wijze niet vermag te bereiken, nogmaals mijn hartgrondigen dank te betuigen". WILHELMINA. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 September 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Leeskerk. Nam. 2VS Ds. Hermanides van Hulst. Gereform. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. O. Kerssies, van Wiidervank. Nam. 2V« Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/i ure Leeskerk. Nam. 21/» Leeskerk. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 September 1923. Veroordeeld wegens Verduistering: J. t. H., 54 j., schipper op het vaartuig Buiten verwachting* te Sas van Gent, 3 maanden gevang. Verwezen naar de terechtzitting met gevangenhouding A. v. D. 35 j., veedrijver te Rotterdam, thans gedeti neerd ter zake van diefstal ran een rij wiel te Sas vaü Gent. Sedert Diosdag 18 Sept. werd te Vlis- singen vermist het visschersvaartuig »Vli88iDgen 28*, waarop zich vier opva renden bevonden. Men maakte zich erg ongerust en vreesde, dat het vaartuig bij de stormen der laatste dagen een ongeluk was overkomeD. Zondag is de »Vlissin- gen 28* echter behouden teruggekeerd. In verband met het slechte weer was de reis binnendoor gemaakt. Branden. Te Bergen op Zoom is door tot nu toe onbekende oorzaak braüd uitgebroken in de remise van het buitengoed, gelegen aan de Balschelaau en toebehoorende aan mej. M. de Ram. De brand tastte wel dra ook de aangebouwde woDing van A. van Loon en aan de andere zijde de woning van F. Huyskens aan. Het ge- heele middengedeelte van dit gebouwen complex stond spoedig in lichte laaie. Toch slaagde de brandweer van Nieuw Borgvliet, die spoedig ter plaatse was, er in de woning van VaD Loon, even als de aangebouwde druivenserre vaD mej. De Ram voor den ondergang te behoeden. De wouing van F. Huyskens, de remise van Van Lood zijn echter totaal uitgebrand. Tegen 5 uur in den morgen was men den brand in zooverre meester, dat voor verdere uitbreiding niet meer behoefde te worden gevreesd. Verzekering dekt de schade, behalve voor wat betreft den inboedel van Huys- keDs, welke niet verzekerd was. In den nacht van Maandag op Dins dag brak door onbekende oorzaak brand uit in de timmerfabriek Jennekens te Valkenburg. De geheele fabriek ging in vlammen op. De Maastrichtsche brand weer werd ter assistentie geroepen. Verzekering dekt de schade. De boerenbehuizing van Ter Horst, te Lem8elo bij Oldenzaal, is afgebrand. Het verbrande was verzekerd. De politie te Hengelo heeft proces verbaal opgemaakt wegens verzuimde aaDgifte van de geboorte van een kind eener ongehuwde moeder in het alge meen Ziekenhuis. Toen dat na eenige dagen gebeurde, weigerde de ambtenaar de inschrijving. De politie heeft nu proces verbaal laten opmaken tegen de direc- rice en deu behandeleudeu geneesheer. Te Rotterdam ontmoette gisteroch tend 5 uur een politieagent 3 jongens, die ieder een pak droegen en opvallend dik gekleed waren. Hij sprak ze aan, waarop een hunner mededeelde eeD pen dule te moeten wegbrengen voor repa ratie en de anderen zeiden waschgoed bij zich te hebben. De agent was op die verklaringen niet gerust en beval heD, naar de N. E. Crt. meldt, met de revolver in de hand naar het bureau te gaan, waar weldra bleek, dat zij een groote partij tafel- en ander zilver had den gestolen, benevens linnengoed, tatel- kleedeD, enz. De dieven zijn natuurlijk in bewaring gesteld. Het opgegraven lijk. Reeds is medegedeeld, dat te Schellingwoude het lijk is opgegraven van den ruim 73-jarigen T. Wals, die te Haarlem- merliede overleden was. Men ver-

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2