Keuring beschermd hand- ïlasserspersoneel. Gummi jassen en Broekpijpen. ONTVANGEN: Keel-, Oor- en Neusziekten. Gemengd Nieuws. Recntszaken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. Opnieuw ontvangen Ook Gummizeil^n voor broeken, jassen en dekzeilen. W. MIERAS, Een schitterende sorteering aan concurreerende prijzen. Axel. C. J. SCHIEMAN. J. HOOGKAMER, zegen ondervonden. Ook thans en voor de toekomst is er eene taak voor ons weggelegd, zoowel binnen eigen gebied als in het groote gezin der volkeren. Mochten wij allen, ziende op den Vader des Vaderlands en wil lende ons zeil zijn en blijven, onver poosd voortbouwen op de grondslagen door hem gelegd en puttende uit de schatten, ons door een groot voorge slacht nagelaten, vooraangaan op den weg van beschaving en vernieuwende kracht en met de hulp van God het woord in toepassing brengen: „Wees een zegen". Voorzeker zullen deze woorden een treffenden indruk maken op al wie op eenigerlei wijze aan de huldiging heeft deelgenomen. AXEL, 21 September 1923. Nu er ook een programma is versche nen van eenige feestelijkheden te Kijk uit, blijkt het wel, dat het daar ook meenens was en men morgen op heu- sche wijze ook zal feesteD. Muziek, zang en volksspelen worden aange kondigd, terwijl 's avonds een cinema- vertocning het slot zal vormen. De gemeenteraad van Hoek be sloot Dinsdag met 6 stemmen tegen t, die van den heer Van 't Hoff, niet aan te sluiten bij de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Bij de behandeling der begrooting werd verworpen een voorstel van den heer Van Doeselaar tot verhooging van het presentiegeld voor de raadsleden. Eveneens werd verworpen een voor stel van de commissie voor de begrooting om de overeenkomst met het ziekenhuis te Ter Neuzen voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten op te zeggen en een voorstel vac den heer J. A. Meenens om aan het verleenen der subsidie aan het muziekgezelscnap de voorwaarde te verbinden dat het gezelschap des Zondags ook niet elders mag gaan spelen. Tern. Crt. Telegrafisch Weerbericht. Verwachting tot den avond van 22 September Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Tijdelijk opklarend. Later weer zwaarbewolkt tot betrokken met regen. Zelfde warmte. Arrond. Rechtbank te Middelhui g. Zitting van 21 September 1923. De volgende zaken werden uitge sproken Mishandeling P. S., 52 j., landbou wer te Clinge (België) 20 of 20 d. hecht. Diefstal J. J P., 48 j., arbeider te Sas van Gent, 25 of 25 d. hecht. Zich niet verwijderen na een som matie bij een volksoploop: P. A. J. B., 23, j., E. F. V., 23 j. en J. J. v. G., 47 j., landbouwers te Graauw, allen veroordeeld tot 1 maand gevang., voor waardelijk proeftijd 2 jaar. Voor de Rechtbank te Middelburg is 10 boete of 10 dagen gevorderd tegen een inwoner van Zaamslag, die aan een kiezer geld beloofde als hij op een bepaalden candidaat zou stemmen. In het Woudmansdiep bij Leeuwarden is een roeibootje, waarin twee personen zaten, door een zeilschip overvaren. De beide inzittenden raakten te water. De een wist zich zwemmende te redden de ander, de ruim 40-jarige korenmeter W. T., is verdronken. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Een firma te Rotterdam, welke in Maart j.l. voor 50,000 is opgelicht door iemand, die zich Oito Behrends noemde en valschelijk namens die firma handelend, een chèque liet over schrijven op een bankinstelling in Den Haag, heeft thans een belooniug van I 2500 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden lot aanhouding van den dader. Bovendien wordt 10 pet. uitgekeerd van het bedrag, dat teruggevonden mocht worden. Mondelinge of schriitelijke inlichtingen te verstrekken aan de afd. centrale recherche, Alexanderplein te 's Graven- hage. W. R. Crt. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur slipte nabij 's-Hertogen- bosch aan den z.g. Bult op den Hint- hamschen weg een groote auto, bestuurd door mevrouw Jurgeus Reymer, en reed met groote snelheid tegen de boomen. De inzittenden werden er door den smak uitgeworpen. Mevrouw Jurgeos werd in bewusteloozen toestand en zwaar gewond opgenomen. Mevrouw Sassen, eveneens uit Nijmegen, had lichtere verwondingen opgeloopen, doch klaagde over pijnen in het onderlichaam, zoodat men voor in wendige kneuzingen vreesde. De chauf feur die achter in den wagen zat bekwam slechts een lichte hoofdwonde. Onder vrinden. Op de kermis te Mill brachten Zondagavond zekere Van den Broek en zijn vrouw zekere v. d. O., die uronken was, naar huis. Er oostond bij het huis van v. d. O. een woorden wisseling, waarbij de vrouw van v. d. O. de vrouw van Van den Broek met een bijl den schedel insloeg. De toestand van het slachtoffer is levensgevaarlijk Van den Broek werden de pezen van de pois doorgesneden. Beiden zijn naar het gasthuis te Geunep vervoerd, terwijl vrouw v. d. O. en hare dochter gear resteerd zijn. Ernstige val. Een motorrijder uit Winterswijk kwam te Groenlo bij het uitwijken voor een wielrijder op den grintweg zóó ongelukkig te vallen, dat zijn rechterbeen op twee plaatsen brak. De dame, die op de duozitting gezeten was, raakte met haar voet tusschen ket ting en wiel, waardoor haar twee teenen werden afgekoeld. Beiden werden naar het Ziekenhuis te Groenlo overgebracht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 September 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Leeskerk. Nam. 21/» Ds. Maas van Hontenisse. Gereform. Kerk. Voorm. 9Vs ure Ds. F. A. den Boeft, Nam. 27s Dezelfde, van Kruiningen. Geref. Gemeente. Voorm. 97« ure Leeskerk. Nam. 21/* leeskerk. De malaise. In de bandnijver heid te Heeze (N.-Br.) is de slapte toe genomen. Bij de firma Vullinghs Zo nen wordt thans vier dagen en bij de firma Van Engelen Evers slechts 37j dag per week gearbeid. Maandagavond is de 51-jarige H. v. B. uit Kethel, vader van drie kinderen, toen hij per fiets huiswaarts keerde, op den overweg te Schiedam gegrepen door een trein uit de richting Hoek van Hol land. De man was onmiddellijk dood. De politie te Maastricht heeft aan gehouden den 21-jarigen H. L. aldaar, die met lijsten rondging tot steun van rijksambtenaren en daarop gefingeerde bedragen van bekende peisonen zelf invulde. Uit de derde étage van een per ceel aan de Stadhouderskade te Amster dam, werd Maandagmiddag een koffer geüeschen. De man, die beneden het louw vasthield, liet dit schieten, met het gevolg dat van drie hoog een kruier, die daar den koffer vasthield, met den I koffer uit het raam viel. De ongeluk kige werd dood opgenomen. 1000 jarige tik omgewaaid. De bekende ouae eik op den straatweg naar Ochtrup, die reeds 1000 jaren oud was, is dezer dagen door een hevigen storm omgewaaid. De mijnarbeider F. werd in de Oranje-Nas8auncijn II te Heerlerheide door een neervallenden steen .n den rug getroffen. Met gebroken wervel moest hij in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal worden vervoerd. Te Eindhoven is op een kruispunt een autobus van den dienst op Geldrop door een vrachtauto uit Gestel in de flank gereden. De personenauto sloeg om. Er zaten behalve de chaffeur 4 volwassen personen en een kind in, waarvan enkelen door glasscherven gewond werden. Behalve dat de ruiten vernield waren, sprong een band en werden spatborden en treeplank ingedeukt. De vrachtauto bekwam geen averij. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is, tijdens een hevig onweder, de bliksem geslagen in de voorplecht vad den botter V.D. 96, die in de Zui derzee nabij de kust van het Gooi voor anker lag. Het schip geraakte in brand. Met zeer veel inspanning gelukte het den visscher Boot en zijn knecht het vuur te blusschen. 64 Goederenwagens aan den rol. Vier en zestig ledige goederenwagens die op het statiousemplacement te Kal- denkirchen stonden zijn vermoedelijk door sabotage, aan het rollen geraakt, en in steeds wilder vaart gereden naar het lager gelegen station van Venlo, op on geveer 5 K.M. afstand. In het station Venlo zijn de wagens, die inmiddels een zeer groote snelheid hadden verkregen, in volle vaart gebotst tegen dat gedeelte van het station, dat vroeger bij de Duitsche baan in ge bruik was. De geheele kap en 'n gedeelte van de douaneloods, werden ernstig bescha digd en vormden een ontzettende ruïne met de voorste 25 wageus, die op en in elkaar waren geschoven. Ongeveer 15 wagens werden bij de botsing totaal versplinterd, terwijl de overige zeer ern stig werden beschadigd. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In Kaldenkirchen stond, naar de Crt. vernam, het treindeel in reserve op den rangeer heuvel op een zijlijn. Het trein deel was door remsloffen op de rails afgesloten. Bovendien stond de wissel van de zijlijn zoo, dat onmogelijk wagens op de hoofdlijn konden komen. De sa boteurs goed op de hoogte van den plaatselijken toestand zijnd, hebben het blokhuis, waarin zich de wisselhandles bevonden opengebroken en den wissel op de zijlijn naar het hoofdspoor verlegd. Daarop hebben zij de remsloffen ver brijzeld, waardoor 't treindeel in bewe ging gerarkt is met het gemelde gevolg. De ramp bij St. Sauveur. Het hoofdbestuur van de Ned. Reisvereeni- giug ontving telegrafisch bericht uit Bayonne, dat de lijken van de 3 laatste slachtoffers, een vrouw en twee mannen, zijn gevonden. Zij zijn herkend als de lijken van den heer Weeveringh uit Amsterdam en van den chauffeur van de autocar, terwijl het vrouwelijk lijk ver moedelijk is dat van mej. Dallinga uit Groningen. Emstig vliegongeluk. Vijf per sonen, onUer wie ééu vrouw, werden Vrijdagavond gedood bij het neerstorten van de London-Manchester luchitxjpress te Ivinghoe nabij Cheddington in hit graalscbap Hampshire. Het ongeval had plaats tijdens hevige wind- en regenvlagen. Gedood werden drie passagiers, de bestuurder en de mechanicien. Het vliegtuig was de D. H. 34, en kon 11 personen vervoeren. Het had 18 maan-» den regelmatig dienst gedaan en had reizen gemaakt naar Berlijn, Parijs en Amsterdam Ooggetuigen gelooven, dat het ongeval is te wijten aan een lek in het benzme-reservoir. Van 1—31 Augustus 1923. Hulst. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Rudolf Johannes Andreas Adriaansens, 31 j., jm. en Mathilda Louisa Maria Fassaert, 25 j., jd. 8. Karei Lodewijk De Smet, 24 j., jm. en Maria Charlotta de Bruijn, 21 j., jd. 29. Gustaaf Nijs, 24 j., jm. en Louisa Augustina Prenen, 23 j., jd. 4 Geboorten. 2. Maria, d. van Aloysius Audenaert en Anna Adriana Kaijser. 3. Florent Madeleine, z. van Alois Frans Verwilligen en Maria Justina van Landeghem. 17, Anna Josephina Florentina, d. van Petrus Alphonsus Krieckaert en Josephina Paulina Florentina Muller. 18. Willy, z. van Gijsbrecht van de Voorde en Florentina Volleman. 19. Maria Coleta Norbertina, d. van Johannes Thomas Blommaert en Gusta Maria Janssen. 21. Edu- ardus Alphons, z. van Alfred Constand de Nijs en Louisa Maria Koemar.s. 29. Francies Theophiel, z. van Charles Ludovicus Segers en Clemence Maria Verhoeven. 31. Willem Theodoor Marie, z. van Constantinus Bogaert en Maria Emilia Mathilda Brassel. Overlijden. 7. Johannes de Schaepmeester, 59 j echtg. van Maria Coleta Meul. 23. Francisca Joanna Dumoleijn, 82 j., wed. van Bruno Cattoir. 26. Josephus Jacobus Maas (van Graauw), 15 j., z. van Cornelis Johannes en Rosalia Berting. 27. Jan Francies de Blok, 52 j echtg. van Maria Paulina van den Brande. 28. Alphonsus Cornelis van Bastelaar (van Stoppeldijk), 33 j., echtg. van Cecilia Pieters. 8t. Jansteen. Huwelijks-voltrekking. 10. Honoré Roels, 22 j., jm. en Margaretha Ongenae, 20 jjd. Geboorten, 6. Iréna Margaretha, d. van Karei Lodewijk de Geert en Valentia Boussen. 14. Anna Maria, d, van Franciscus Strooband en Milania Maria Strobbe. 22. Emelda Maria, d. van Josephus de Bruijn en Maria Emelia de Kim. 25. Camillus, z. van Maria Catharina Frankevijle. 27. Joseph Marie, z. van Leopol- dus Jozef Pieters en Maria Delphina van Duijse. Overlijden. 18. Aloijsius Buijsrogge, 52 j echtg. van Clothilda Maria Agnes Bleijenberg. Wisselkoersen. Brussel 12,626. Parijs 15,12'. Londen 11,56. Berlijn 2,20. New-York 2,54. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie van af heden tot eu met 29 September 1923 opgave kan geschieden, welke manne lijke jeugdige personen en vrouwen zich aan een geneeskundig onder zoek wenschen te onderwerpen, ten einde gedurende het aanstaande seizoen in de handvlasserijen te kunnen werken. een groote partij Spotgoedkoop Koestraat D 92. Aanbevelend, Geneesheer-Specialist te Vlis- singen, zal Dinsdag 25 Septem ber van 8 12 uur voorm. spreek uur houden in het ziekenhuis te Sluiskil, KACHELS

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3