Hetlen openen we hei nieuwe Winterseizoen mr mm imimi. ik Modevakschool te Axel. AXEL, Weststraat. A. KOLF ER. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. Dankbetuiging. A. J. KOOLE, met een fijne sorteering Prima kleur en afwerking. Laatste modellen. En lest tot lest de lage prijzen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur vau het Post- en Telegraaf kantoor te Hulst, de heer J. H. Rak horst, thans in gelijke betrekking te Sas van Gent. Dinsdag 18 September zal de Commissaris der Koningin een bezoek brengen aan de gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle, Hontenisse, Graauw en Langendam. Op 19 Juni 1922 passeerde het stoomschip Helena, van A. C. Lensen's Stoomvaartmij. Neuzen, nabij Kaap Bon in de Middellandsche Zee een wrak, waarop zich schipbreukelingen bevonden. Het weer was ruw, de zee hoog, er woei een harde wind uit het W. N. W. Na gehouden scheepsraad werd beslo ten bij te draaien en een boet over boord te zetten. Het mocht aan den 3den stuurman H. Visser en de matro zen L. v. d. Peijl, M. v. d. Klooster en J. C. Doorns gelukken, de 5 schip breukelingen van de Italiaansche vis- schersboot Justatina Scronda te redden en behouden aan boord te brengen. In onze provinciale hoofdstad Mid delburg, is Dinsdag officieel het Jubi leum van de Koningin herdacht. Na klokgelui, koraalmuziek en kerkdienst volgden, behalve verschillende muzikale wandelingen, een zeer goed geslaagd bloemencorso, waaraan verbonden was een ringrinderij voor paren in gekroonde sjeezen. 's Avonds was een groot deel van de stad verlicht.- Een iakkelop tocht en een vuurwerk besloten den dag. De vereeniging Uit het Volk voor het Volk, die de feesten leidde, heett een telegram van hulde aan de Koningin gezonden. De aanbieding van het Huldeblijk der Zeeuwen aan Hare Majesteit de Ko ningin bij gelegenheid van Huogstderzel- ver 25-jarig regeeringsjubileum had, zoo als reeds gemeld, plaats op Donderdag, 6 September j.l., des namiddags te Am sterdam, in het Paleis op den Dam, door een deputatie, die bestond uit de navol gende heeren jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, eere-voorzitterP. Dumon Tak, burge meester van Middelburg, voorzitter C. A. van Woelderen, A. F. Hanssens, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, P. W. Maarleveld, J. C. van der Have, C. J. Boogerd, resp. burgemeester van Vlissin- gen, Stavenisse, Hontenisse, Biervliet, Oosterland en Kerkwerve, en mr. L. J. A. van der Harst, hoofdcommies ter Prov Griffie van Zeeland, secretaris-penning meester. Bij de aanbieding van het geschenk wees de Commissaris der Koningin er op, dat daaraan binnen kort tijdsverloop door nagenoegd 60.000 Zeeuwen, een ieder voor éénzelfde luttel bedrag, was bijgedragen, en sprak o. m. den wensch uit, dat Hare Majesteit het album zou willen aanvaarden als een blijk van groote hulde en bijzondere dankbaar heid voor al hetgeen Hare Majesteit ia het 25-jarig tijdperk Harer regeering voor Zeeland is geweest en voor Zee land heeft gedaan. De Koningin betuig de Hare groote ingenomenheid met het huldeblijk. Met belangstelling nam de Koningin inzage van bet album en ver zocht daarbij den Commissaris der Ko ningin Harer diepgevoelden dank te wil len overbrengen aan allen, die een bij drage hadden verleend. Telegrafisch Weerbericht. Verwachting tot den avond van 15 September Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Half- tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tempe ratuur. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 September 1923. De volgende vonnissen werden uit gesproken Mishandeling: J. A. R., 23 j., gareel- 1 maker te Hontenisse, vrijgesproken. A H. v. L., 18 j., caféhouder te Hon- 1 tenisse, vrijgesproken. A. S., 26 j., matroos te Gent vrijge sproken. DiefstalC. v. W., 24 j., landbouwers knecht, zonder vaste woonplaats, gede tineerd, 2 maanden gevang, met aftrek voorarrest. Beleediging ambtenaar: E. F. V. 23 j., landb. te Graauw, 15 of 15 d. hecht. E. J. v. L., 50 j., schoenmaker te Stoppeldijk 10 of 10 d. hechtenis Strooperij met een kruiwagenA. d. M., 56 j.. schippersknecht te Philip pine 10 of 10 d. hecht. Fr. J. d. M 22 j,, visschersknecht te Philippine 5 of 5 dagen hecht. Woensdag jl. kwamen ter rolle van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg (Burgerlijke zaken) niet minder dan 241 zaken voor. Eenige jaren geleden bedroeg dat aantal na de vacantie 30 a 40. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van K. L. R., geboren te Meerdonk, 49 jaar, land bouwer te Clinge, thans gedetineerd te Middelburg. Tegen genoemden persoon was door den onderzoeksrechter te Dendermonde een bevel tot aanbou ding verleend, wegens poging tot moord gepleegd te St. Gilles-Waes op 15 Juli jl. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 September 1923 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Nam. 21/» Ds. Timmerman van Ter Neuzen. Dhr. Van Os van Amsterdam. Gereform. Kerk. Voorm. 97» ure Ds. A. Thielen, Nam. 27* Dezelfde, van Maasland. Geref. Gemeente. Voorm. 97» ure Leeskerk. Nam. 27» Leeskerk. Zondagmiddag geraakte de 12-jaiige Hoedemakers ter hoogte van de brug bij de St. Lambertuslaan te Den Haag, al spelende in het water. Een zekere Ramaekers, die daar passeerde sproDg geheel gekleed te water eD mocht er na eenige vergeelsche pogingen in slagen, den drenkeling op het droge te brengen. Met behulp van kunstmatige ademhaling slaagde men er in, de levensgeesten weder op te wekken, waarbij dr. Schaep- kens van Riemps zijne hulp verleende. De redder die driemaal moest duiken, voor hij den jongen kon grijpen, verdient voorzeker een woord van lof. Maandagavond reed de doofstomme fotograaf De B. uit 's-Gravendeel per motorrijwiel langs den Blaakscheu dijk te Oud-Beijerland. Toen hij plotseling achterover van zijn motor sloeg. Door deu val werd hij ernstig aan hoofd, arm en borst verwond. De val was veroor zaakt doordat een tamelijk dik touw ter lengte van 15 M. daar ter plaatse dwars over den weg gespannen was, hetgeen den motorrijder door de invallende dui sternis niet had opgemerkt. Naar de laffe daders wordt onderzoek ingesteld. Om een luchtje te scheppen! De diiecteur van bet Huis van Bewaring te Amsterdam, deelde dezer dagen aan de recherche aldaar mede, dat een der ge detineerden zich iets had laten ontvallen over een bomaanslag, welke op de Ko ningin zou worden gepleegd, lezen wij iD de H. Crt. Een inspecteur van den vreemdelingendienst begaf zich naar het Huis van Bewaring en nam den man een verhoor at. Allerlei onthullingen betreffende den aanslag werden gedaan en de gedetineer de bood zelf aan den inspecteur de plaat sen te wijzen waar de bommen lageo. Ook gaf hij inlichtingen betreffende de samenzweerders. Anderhalven dag was de inspecteur met den man op stap. Er werden zelfs huiszoekingen gedaan. Niets klopte even wel en toen de inspecteur den gedeti neerde de duimschroeven aanzette, bleek dat de geheele aanslag verzonnen was. De man had slechts een luchtje willen scheppen. Goede les. Maarschalk Castel- lade had de slechte gewoonte op vaak zeer onbescheiden wijze naar de familie aangelegenheden zijner officieren te vra gen. Dat beviel dezen volstrekt niet en het berokkende hem dikwijls onaange naamheden. Toen eens een regiment naar Lyon was verplaatst, waar Castel- lade het bevel voerde, besloten de offi cieren die van 's maarschalks gebrek wisten, hem dat gezamelijk af te leeren. Spoedig haddeo zij daartoe gelegenheid. Op een partij, welke de maarschalk ter eere van het nieuwe garnizoen gaf, hield hij opeens een officier staaode en begon hem op de gewone manier over zijn familieaangelegenheden te vragen. Mijn vader is in het Invalidenhuis, antwoordde de officier buigend, mijn moeder is dood en mijn zuster Nu, wat is er met uw zuster vroeg de maarschalk nieuwsgierig, toen de officier zweeg. Ach, dat zijn dingen, waarvan men lietst niet spreekt. Zij is, helaas, den slechten weg opgegaaD. De maarschalk mompelde eenige woor den van leedwezen en ging verder. Een oogenblik later vroeg hij een an deren officier naar diens familie, en met eeDige verwondering ontving bij nu woordelijk dezelfde antwoorden als ran den vorigen officierMijn vader is in het Invalidenhuis, mijn moeder is dood en mijn zuster is, helaas, den slechten weg opgegaan. Hoofdschuddend ging de maarschalk weer verder. Daar vraagt hij een der den officier naar diens familie en toen ook deze begon Mijn vader is in het Invalidenhuis, mijarook hij loot eD viel hjj den officier woedend iD de rede. Geuoeg meneer Ik weet het reeds. Uw moeder is dood en uw zuster is den slechteD weg opgegaan Maarschalk, wat ik u verzoeken mag, stoof de officier opMijn zuster is bet reinstö en edelste meisje van de wereld. Niemand mag iets kwaads van haar zeggen De maarschalk werd nu vuurrood van verlegenheid. Hij stotterde iets, wat op eeü verontschuldiging leek en maakte dat hij wegkwam. De les had geholpen. Hij was voorgoed van zijn slechte gewoonte genezen. Van 1 31 Augustus 1923. Bnscbkapelle Huwelijks-voltrekkingen. 21. Augustinus Serrarens (van Stoppeldijk), 29 j., jm. en Victoria Magnus, 28 j., jd. 22. Adrianusjacobus Bellaard(vanGeertruidenberg) 35 j., jm. en Maria Louisa Lambert, 32 j., jd. Overlijden. 1. Francois de Jonge, 54 j., wedn. uit het eerste huwelijk van Jacomina Cornelia de Kraker, laatst echtg. van Maria Riemens. Weetdorpe. Huwelijks-voltrekking. 28. Felix Theodore Maeyens, 24 j., jm. en Emelie Marie de Bock, 26 j., jd Geboorten. 3. Albri Jeroen, z. van Polydor Edmundus Janssens en Christina Elvira van Bastelaere. 14. Alfred, z. van Isidorus Aloy- sius Hemelsoet en Mathilda Adolphina Pru- dentia Kindt. Hoek. Overlijden. 3. Helena Pladdet, 27 j., echtg. van Jan Maas. Tanneke Sophia de Witte, 3 m., d. van Jacobus Pieter en Johanna Huijps. 21. Jacobus van de Velde, 2 m., z. van Floor en Elisabeth de Groote. "Wisselkoersen. Brussel 12,126. Parijs 14,71. Londen 11,54». Berlijn ,3. New-York 2,54'. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de Heer Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland van Hare Majesteit de Koningin opdracht heelt ontvangen om aan allen, die hebben medegewerkt tot de totstandkoming van het Huldeblijk der Zeeuwen bij gelegenheid van Hoogst- derzelver 25-jarig Regeeringsjubileum, Haren diepgevoelden dank te betuigen voor deze hulde. Axel, den 14 September 1923. De FEESTCOMMISSIE gevoelt zich gedrongen, bij deze baar hartelijken dank te betuigen aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van het feest. De FEESTC0MMISSIE ver' zoekt beleefd aan hen, die leverantie's hebben gedaan of werk zaamheden hebben verricht, uiterlijk Maandagavond hunne nota's in te dienen adie van den feestdag zelf bij den Heer W. A. DEN BOGGENDE; b. die van vóór dien dag bij den Eeer K. A. WIECHMANN. Bij genoegzame deelname hoopt ondergeteekende te Axel te openen een Vakschool tot opleiding van Costu- mière, Coupeuse en Leerares. Inlichtingen zullen dienaangaande verstrekt worden op a. s. Donderdag 20 September van 2 tot 6 uur ten huize van Dhr. I. BRAKMAN, Stationstraat te Axel. Aanbevelend, Leerares, aangesloten bjj de Ver. van Modevakscholen g.g.k. bij K. B. Ter Neuzen, Grenulaan 42. Ideleefd aanbevelend, Dames- en Kindermantels.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3