Omstuwd door tienduizenden men- schen, langs den weg geschaard, reed H. M. naar het Paleis. Het was één golving hoera's van af het landhuis „de Ruigenhoek" tot het eindpunt. Op verschillende plaatsen werden bloemen aangeboden, terwijl meermalen hulde werd gebracht door hier en daar opge stelde koren en muziekcorpsen. De Koningin was gezeten in een met 4 paarden bespannen calèche, waar achter een gesloten auto volgdein deze auto zat H. K. H. Prinses Juliana, die wegens een lichte verkoudheid niet in de open lucht mocht zitten. Des namiddags werd een défilé ge houden dooreen gecostumeerden optocht van praalwagens, enz., waarbij een daverende ovatie werd gebracht aan de Vorstelijke Familie, die op het balcon stond. Het Koninklijk paleis was prachtig versierd met natuurlijke bloemen, als hulde van de Boskoopsche bloemen- kweekers, waartoe de Burgemeester van Boskoop tegenwoordig was. Ook werd voor het paleis hulde gebracht door ridders van de Militaire Willemsorde, namens wie generaal Snijders een heil- wensch richtte tot de Koningin. De verschillende toespraken werden op hartelijke wijze door H. M. beant woord. Bij de ontvangst Zaterdagochtend door de Koningin van de leden der Eerste Kamer, heeft de Voorzitter der Eerste Kamer, tegenover H.M. voorlezing ge daan van het volgende adres Mevrouw, Het is de Eerste Kamer een groot voorrecht Hare Majesteit bij de heuglijke herdenking van den dag, waarop zij vóór vijf-en-twintig jaren de Regeering aanvaardde, hare eerbiedige hulde en hare hartelijkste wenschen te mogen aanbieden. Terugziende op het afgesloten tijdvak, verblijdt zij zich over de vele zegenin gen, die daarin aan ons Vaderland en de Óverzeesche gewesten ten deel vielen bewaring van groote rampen behoud van den vrede te midden van feilen oorlogs brand bloei van het economisch leven gedurende vele jaren en daardoor grooter weerstand in den huidigen crisistijd. Dankbaar gedenkt onze Kamer, hoe Uwe Majesteit persoonlijk daartoe heeft medegewerkt. Hoe zij getrouw aan het voornemen bij Haar troonsbestijging geuit, in hooge plichtsopvatting, hand havend de traditie van haar Stamhuis, in alles het welzijn voor het Vaderland heeft gezochtNederland's naam onder de volken heeft hoog gehoudennaar vermogen den bloei heeft bevorderd van het Rijk, ook in Oost en West. Hoe zij in blijde en bange dagen zich één toonde met Haar volktreurend met hen, die in rouw werden gedom peld allen vóór gaand in hulpbetoon, als de nood daartoe riep. Deelend in de vreugde, die op dezen dag ons vervult, bidt de Eerste Kamer der Staten-Generaal Uwe Majesteit toe een lange en voorspoedige Regeering, waarin de geestelijke volkskracht tot steeds rijper ontplooiing komtwaarin de ongunst dezer tijden overwonnen en het rad van het eeonomisch leven weder omgezet wordt, waarin bij voortduring wordt gesterkt de ook in dit tijdvak zoo plechtig bevestigde band, die Oranje en Nederland sinds eeuwen vereenigt waarin Uwe Majesteit en Haar Huis in rijke mate Gods zegen te beurt valt De Koningin heeft hierop het volgende antwoord gegeven „De wenschen welke de Eerste Kamer mij ter gelegenheid van de herdenking mijner regeeringsaanvaarding vijf-en twintig jaren geleden aanbiedt stel ik op hoogen prijs en ik breng u daarvoor mijnen dank. Nu ik aan het einde dier periode ge komen, het voorrecht heb heden de vertegenwoordigers mijns volks hier voor mij te zien, denk ik opnieuw met ont roering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo overvloedig geschonken heeft. ln tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet bespaard gebleven en menigmaal was de toekomst donker. Innig dankbaar gedenk ik daarbij met U, dat Gods hand ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ons lot tot heden benijdbaar geweest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moeilijk en voor velen zwaar te drager). Maar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig samen arbeidende in het belang van het Vaderland te boven komen. De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn volk in de ure des gevaars staande hield, moge het ook in de toe komst doordringen. De wensch aan het slot van uw adres vervat zal dan ongetwijfeld in vervulling gaan en de betere tijd aanbreken waarop wij thans nog slechts durven hopen en vertrouwen op Hem, die ons tot heden heeft ge spaard. Gij, mijne heeren, hebt een belang rijk aandeel genomen in hetgeen Regee ring en Volksvertegenwoordiging in onderlinge samenwerking hebben tot stand gebracht in hei tijdperk dat thans achter ons ligt. Met voldoening kunt gij terugzien op veel dat thans achter ons ligt. Met voldoening kunt gij terug zien op veel dat dank zij uw ijverige en toegewijde medewerking is gewrocht in het belang van het Vaderland en van de gewesten van overzee. Voor den heilwensch tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik zeer erkentelijk Van ganscher harte geef ik u de verze- ring, dat ik naar beste krachten zal blijven medewerken aan het welzijn en den voorspoed van ons dierbaar Vader land. De ontvangst van de leden van het Parlement door de Koningin geschiedde op ceremonieele wijze. ln de voor-vestibule van het Paleis stond als eerewacht, een detachement huzaren met hoornblazer. Onmiddellijk na afloop van de audiëntie aan het Hof van Internationale Justitie verleend, kwamen in 11 auto's ten Paleize de leden der Eerste Kamer aan. Allen droegen, behalve generaal Van Voorts tot Voorts, die zijn groot- generaals tenue aan had, ambtskleeding Slechts een Kamerlid was in rok-costuum. Bij het betreden van het Paleis pre senteerde de eerewacht der -huzaren de karabijnen en blies de hoornblazer de eerewacht. Generaaf Van Voorts tot Voorts bracht het militair saluut. Twee Kamerheeren der Koningin geleidden de leden der Eerste Kamer naar de kleine Balzaal waar de ontvangst plaats had in tegenwoordigheid van verschillende hooggeplaatste Hofdigni- larissen. Ook bij het vertrek van de Eerste Kamerleden werden de honneurs bewe zen door de vorengemelde eerewacht. Op gelijke plechtstatige wijze werden daarna en corps de leden der Tweede Kamer ontvangen. Deze kwamen, na zich in het gebouw der Kamer te heb ben vereenigd,'in een twintigtal auto's ten Paleize. Zeer velen droegen het ambtsgewaad of het vroegere ambtscostuum. Het aantal leden der Eerste Kamer dat ter audiëntie verscheen kan op 'n 45 tal, dat der Tweede Kamer op on geveer 70 geschat worden. Namens leden van de Tweede heeft de Voorzitter voorlezing gedaan van onderstaand adres «Mevrouw 1 De Tweede Kamer acht zich gelukkig Uwe Majesteit ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop Zij vóór vijf-en-twintig jaren de regeering over het Koninkrijk der Nederlanden aanvaard heett, hare eerbiedige hulde en gelukwenschen te mogen aanbieden. Het Nederlandsche Volk ziet met een diep gevoel van erkentelijkheid terug op het afgeloopen vijf-en-twintig jarig tijd perk van Uwer Majesteit's regeering en op het vele goede, op schier elk gebied door een bestuur in dien tijd tot stand gebracht. In jaren van onverd'eelden voorspoed en steeds toenemende welvaart die het eerste deel van het tijdperk uitmaakten evenzeer als in die, waarin door ernstige wereldgebeurtenissen zware zorgen wer den gebracht zoowel over het Moeder land als over de óverzeesche gedeelten van het Rijk, bleef de band tusschen Nederlanh en Oranje onverzwakt be staan. Naast God is het aan Uwe Majesteit, gesteund door Hare raadslieden te dan- kenj dat het Nederlandsche Volk na tijden van grooten druk weer wordt geleid tot een hoopvoller toekomst en dat Nederland in de rij der Staten eene onafhankelijke en eervolle plaats heeft behouden. De herinnering aan de toe wijding en de zorg van Uwe Majesteit voor de belangen des Volks en aan de gestadige bevordering door Uwe Majes teit van de werken en instellingen des vredes omgeeft den dag van heden met bijzonderen luister. De Tweede Kamer stelt het op den hoogsten prijs te mogen getuigen, hoe zeer her Volk den zegen waardeert, die in Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis aan Nederland werd gegeven en hoe zeer het zich verheugt over het vooruitzicht dat ook in de volgende geslachten de band tusschen Nederland en Oranje zal blijven bestaan. Moge Gode behagen ons Vaderland het voorrecht te schenken, dat Uwe Majesteit nog vele jaren Hare volle krachten kan wijden aan de belangen van ons Volk en aan de bevordering van vrede en welvaart Hare Majesteit de Koningin beant woordde dit adres als volgt «Voor de gelukwenschen welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal mij aanbiedt ter gelegenheid van de herden king van den dag waarop ik voor vijf- en-twintig jaar de regeering aanvaardde ben ik zeer gevoelig en ik betuig haar daarvoor mijn dank. Wanneer ik op die jaren terugzie en heden ontvang de vertegenwoordigers van mijn Volk, wensch ik openlijk uit te spreken mijn groote dankbaarheid en erkentelijkheid voor den steun van dat volk immer ondervonden, voor de trouw en aanhankelijkheid waarmede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden ont houden, is die steun Mij het daadwer- kelijkst betoond toen de vreedzame en voorspoedige jaren van het begin Mijner Regeering helaas gevolgd werden door andere, waarin wij door groote gevaren omringd, bedacht moesten zijn op veilig heid en behoud. Toen deed Mijn Volk Mij gevoelen dat het hier en over zee als één man achter Mij stond, doordrongen van één groote gedachtede handhaving van zijn vrijheid en zelfstandigheid. Toen waren wij één van zin en vastbesloten ons erfdeel ongerept te bewaren. Ook thans nog beleven wij donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook in de toekomst bezield b'ijven met den vasten wil om vrij en zelfstandig en van niemand afhankelijk onze bestem ming te volgen. Dan twijfel ik niet of het zal ons met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend ge geven zijn een betere toekomst tegemoet te gaan. Dan zal ons Vaderland in de rij der Staten een eigen en eervolle plaats behouden. Het tijdperk dat thans achter ons ligt heeft uitgemunt door parlementairen arbeid van ver strekkende beteekenis. Een geest van samenwerking heeft onder nagenoeg algemeene instemming veel tot stand gebracht tot heil van land en volk. Zoo hier als in de óverzeesche gewesten, dank zij Uwe bijkans onafge broken arbeid en toegewijde medewer king, welke ik steeds hoogelijk heb gewaardeerd. Ik dank U voor de woorden aan Mij en mijn huis gewijd. De vijf-en-twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed met Mijn Volk gedeeld, hebben ons slechts nader tot elkander gebracht. God behoede en bescherme als in het verleden ook in de toekomst ons dierbaar Vaderland". In Den Haag werd voorts op geest driftige wijze gefeest. Kinderspelen, sportwedstrijden en tentoonstellingen werden gehouden, terwijl de gemeente een prachtig vuurwerk aanbood. Ook te Scheveningen en te Rotterdam zijn huldebetoogingen gehouden. Voor de Katholieken. Door den Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland is aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloo- vigen het onderstaand herderlijk schrij ven gericht Woensdag a.s. den 5den September viert geheel het Nederlandsche volk het 25-jarig regeeringsjubilé van Onze geëerbiedigde en geliefde Koningin. Op dien dag moet allereerst dank gebracfd worden aan God, Die ons zulk een Koningin heeft gegeven en zoo lang voor ons heeft gespaard, maar vooral omdat Hij hare langdurige regeering zoo zichtbaar heeft gezegendimmers wij knnnen wel blijde getuigen, dat geen enkel volk zoo rijken zegen en volkomen vrede heeft genoten als het onze, en dit^mede door de vastheid en wijsheid, waarmede Zij Haar volk heeft bestuurd en door alle gevaren rustig heengeleid. En dit dankgebed wordt dan tevens een smeekbede, dat de Gever van alle goed ons die kostbare gave nog lang bewareen tevens dat Hij aan Haar en Haar Koninklijk Huis met Zijn over- vloedigen Zegen vergelde, wat Zij in die vijf en twintig jaar voor Haar volk heeft gedaan. Daarom schrijven Wij voor, dat op dien dag, d.i. Woensdag den 5den September, in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, een plechtige H. Mis aan God zal worden opgedragen, en de Lofzang „Te Deum 'audamus" zal gezongen worden met het gebruikelijke Zondagsche gebed voor H. M. de Koningin. Dit schrijven werd Zondag jl. in alle Roomsch Katholieke kerken en kapellen voorgelezen, terwijl Woensdag de voor geschreven kerkdiensten plaats hadden. Oranjeappels uit Pretoria. Bij gelegenheid van de troonbestij ging van de Koningin, is in het Bur gerpark te Pretoria een oranjeboom geplant, die, na omgeven te zijn met een passend ijzeren hek, aan het gemeentebestuur van Pretoria werd overgedragen. Nu deze oranjeboom vruchten is gaan dragen, kwam bij het gemeente bestuur van Pretoria het plan op aan de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum een kist oranje-appelen aan te bieden, geoogst van dezen boom. Dezer dagen is nu door bemiddeling van den Nederlandschen consul gene raal te Pretoria een kist met oranje appelen verzonden uit Kaapstad per stoomschip „Rietfontein", ten paleize van de Koningin aangekomen, als geschenk van 't gemeentebestuur van Pretoria. Hare Majesteit heeft dit geschenk, zeer waardeerende de aardige gedachte die daaraan ten grondslag ligt, gaarne aanvaard.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3