Landbouw. Gemengd iSieuws. „Spoorwegdienst" en de handtekenin gen der Vrijwilligers uit de Verbanden Friesland, Groningen, Drenthe, Vollen- hove, Twente en De IJssel. De overige Verbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel, en bevatten eveneens de handteekenin- gen der Vrijwilligers. Voor de handteekeningen der Vrij willigers van elk Verband zijn die van de leden der Gewestelijke Commissie in het Verband geplaatst, waarboven het wapen der provincie, c. q. de wa pens van een drietal belangrijke plaat sen in het Verband zijn aangebracht. Het vijtde dee! houdt in een verza maling fotografiëti, welke op den Bij zonderen Vrijwiiligen Landstorm en op de Vrijwillige Landstorm Korpseu „Mo- tordienst", Vaartuigendienst" en „Spoor wegdienst", betrekking hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten Paleize te Amsterdam, waarbij de Voorzifter der Nationale Landstorm Commissie, de Heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de gevoe lens zal vertolken, waarmede de Bij zondere Vrijwillige Landstorm, jegens Hare Majesteit en Haar Huis is bezield. De deputatie, welke hierbij zal te genwoordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nationale Landstorm Com missie, tachtig leden van Gewestelijke Commissiën, en twintig Vrijwilligers van verschillenden rang. De uitvoering van het omvangrijke boekwerk is geheel in overeenstemming met de groote beteekenis, welke hierin gelegen is, dat een groot aantal Vrij willigers uit alle plaatsen des land in de geiegenheid kon worden gesteld, met hune handteekening de eemmaal afge legde verklaring te bezegelen. De plannen van minister Coiya. Volgens den Haagschen redacteur van de Msb. bestaat er goede grond om aan te nemen, dat de plannen van minister Colijn om tot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende zijn Op de eerste plaats zou worden over wogen om de 6 pCt. Staatsschuld in 5 pCt. leeningen te con verteeren en den termijn van aflossing der crisisschuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maat regelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wordt op 50 mil- lioen geschat. Verlaging van de salarissen der door het Rijk bezoldigde amtenaren over de geheele linie, dus ook van de onder wijzers, is reeds in bewerking. De ver laging zou in het geheel 30 millioen bedragen. Voorts word een verhooging der in voerrechten en accijnzen overwogen. Deze verhoogingen zullen geen protec tionistisch karakter dragen en precents gewijze niet uitgaan boven die welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijnzen zouden, maar verluidt, o.a. in aanmer king komen bier, kofïie en thee. Het meerde bedrag, dat men uit invoerrech ten en accijnzen voor de schatkist denkt te winnen wordt op ongeveer 20 mil lioen geraamd. Natuurlijk zal ook getracht worden door bezuinigingen op verschillend ge bied de Staatsuitgaven te verminderen, maar door boven aangegeven maatre gelen zou het tekort reeds met 100 millioen slinken. Aan de uitwerking der plannen wordt nog gearbeid, zoo dat men slechts kan zeggen, dat zij in groote lijnen de richting aangegeven waarin minister Colijn zal trachten het evenwicht in de begrooting te herstellen. Portretten van H M. de Koningin. Door den fotografische ateliers H. DeutmanD, Zeestraat 55, is een tweetal nieuwe portretten van de Koningin in den handel gebracht. Beide toto's, op genomen in staande en zittende pose, stellen H.M. voor in vol ornaat, omhan gen met het lint van het Grootkruis van den Nederlandscben Leeuw. De alleszins fraai afgewerkte portret ten zullen niet nalaten de algemeene belagstelling te trekken. Onderscheidingen. De Staatscourant bevat een lijst van bonderden namen van personen, aan wie een onderscheiding is toegekend, waaronder de onderstaande Benoemd zijn tot Minister van Staat A. W. F. laenburg, oud-Minister van Koloniën, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, en Prof mr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de orde van den Nederlandschen Leeuw het grootkruis aau mr. B. C. J. Loder, president van het Perm. Hof van Int. Justitie; tot commandeur jhr. mr. W. H de Savornin Lobman, president van den Hoogen Rnad, mr. Kooien, voorz. Tweede Kamer, mr. P. Rink, oud minister tot ridder mr. F. J. N. van Dam, kantonrechter. Oostburg, mr. F. J. Spren- ger, oud-lid Ged. Staten van Zeeland. In de Oraaje Nassau-orde tot ridder A. H. de Miliano, Waterlandkerkje, P. A. L. Nolson, Sas van Gent. De eeremedaille dier orde werd toe gekend o. m. aan P. Lauret, hoofd commies dir. belastingen, A. Zonnevijlle, drukkersknecht, mej. W. M. van Luijk, dienstbode, allen te Oostburg.' Stroo uit België. Volgens mededeeling van den Rijks landbouwconsulent te Brussel is de uit voer vau stroo in België weer vrij. Invoer van herkauwende dieren in Beigië. Met ingang van 1 September a.s. is de invoer van herkauwende dieren uit Nederland in België weer toegestaan langs de douanekantoren de Clinge (Station), de Clinge (dorp) en de Clinge (paal). AXEL, 31 Augustus 1923 Bijna van huis tot huis wordt bier vandaag gevlagd, zoodat meer in 't oog loopt, wie niet vlagr, dan wie wel. Zoo behoort het ook en laat het ook alzoo zijn op 5 en 6 Sept. De kinderen zijn met oranjesjerp getooid en ook vele grooten hebben het oranjeknoopje op den jas. Dat er de stemming in zit blijkt ook hierdoor, dat ieder als om strijd zijn winkelétalage zoo mooi mogelijk heeft gemaakt, alsof er prijzen voor uitge loofd waren en natuurlijk domineert tusschen het rood-wit-blauw overal het zachte oranje. Juist voor het afdrukken van de krant ontvingen we nog een oproeping voor een feestvergadering. Allen daar heen vanavoDd. Daarna krijgen we concert op de markt, waarvoor we hier het program ma laten volgen 1. Wien Neerl. Bloed Wilms. 2. Marcia Sinfonico Jan Morks. 3. Scènes villageoises, fantaisie descriptive A. Doijen. 4. Morgengroet, polka voor bariton F. Verbeeck. 5. Coriovallum, Ouver ture lyrique Kessels. 6. La Jardinière, polka voor fluit Feremant 7. Grande potpourri populaire Overbeke. 8. Oude Wilhelmus. Nabij Schapenbout had Jac. v. L. alhier gisteren het ongeluk zoodanig van zijn rywiel te vallen, Oat hem het sleutelbeen werd gebrokeD, Door een ingezetene alhier is een zilveren eikentak uitgeloofd aan de voetbalvereeniging Axel, om te verspelt n in één of meer voetbalwedstrijden. Op Zaterdag 8 September zullen deze wedstrijden aanvangen, terwijl de voet- balvereenigiDg heett gemeend daaraan eenige wedstrijden te moeten toevoegen, om de attractie grooter te maken. Voor de bijzonderheden daaromtrent verwijzen we naar de advertentie rubriek. We vernemen, dat ook Concordia gevraagd zal worden die wedstrijden op te luisteren. Op de landbouwtentoonstelling te Gouda werd door onzen stadgenoot dhr. A. J. Schieman, gediplomeerd hoetsmid, een mooi succes behaald. Id den nati- onalen wedstrijd voor hoefbeslag, waar bij hij tegen elf concurrenten stond, welke reeds uit een voorwedstrijd met alle aanwezige smeden waren afgezon derd, verwierf bij den eersten prijs, zijnde een gouden medaille. Verder verwierf hij een le prijs voor eeo zending ijzers voor het zware trek paard (zilveren medaille); le prijs voor een zending klap- en strijkijzers voor het tuigpaard (zilv. med.) 3e prijs voor een zendiDg ijzers voor normaal beslag en een 3e prijs voor een zending ijzers voor abnormaal beslag, beide voor tuigpaard. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat eeD vroeger toege kende bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Axel, ten behoeve van P. J. vau Wie- meersch (gedeeltelijk) f 200. Telegrafisch Weerbericht. Verwachting tot den avond van 1 September Zwakke tot matige Westel. tot Zui- del. wind. Half- tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Later iets warmer. Posteryen. Op den 5 a e n September a. s. zal, in verband met het Regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin, het post- telegraaf- en telefoonkantoor alhier van 9 uur v. m. 1 uur n. m. ge sloten zijn voorallediensten. Het kantoor wordt op dien dag even wel ook voor geldzaken reeds om 8 uur v. m. geopend. Vanaf 1 uur 's na middags geldt weder de normale open stelling. Op 6 September a.s. zal het post- en telegraafkantoor gesloten zijn van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m., en van 3 uur n.m. tot 6 uur n.m zoowel voor den post- en telegraaf als voor den elefoondienstmet di6n verstande, dat o c a 1 e telefoongesprekken (dus tus schen de abonné's onderling) gedurende den geheelen dag 8 uur v.m. tot 9 uur n.m. kunnen worden aangevraagd. Op dien dag zal in de kom tweemaal, en in de buitenwijken éénmaal worden besteld, terwijl slechts ééu pakketpost- bestelling plaats vindt. Overigens ge schiedt de uitvoering der diensten als op gewone werkdagen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 September 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ute Ds. Barger van Antwerpen. Nam. 2l/s Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9Vs ure Ds. J. Duiven van Meeden. Nam. 2Vs Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97j ure Leeskerk. Nam. 21/» Leeskerk. Woensdag 5 September 1923. Geref. Gemeente. (Herdenking 25-jarig Jubileum var. H. M. de Koningin). Voorm. 9'/i ure Ds B. van Neerbos van Ter Neuzen "Wisselkoersen. Brussel 11,76. Parijs 14,36. Londen 11,50. Berlijn 23. New-York 2,54. Te Haaksbergen is een ééu-jarig kind, aai zich tusschen de rails bevond, overreden. Oogedeerd werd de kleine onder de wagens vandaan gehaald de lecomotief ijn twee wagens waren over hem heengegaaD. Louis Bouwmeester onder een auto. ZoDÖag is Louis Bouwmeester bij het oversteken van het Roelof Hartsplein te Amsterdam door een auto overreden. Het voertuig gat op 8 M. afstand van Bouwmeester signaal, waarop hij even bleet staan om onmiddellijk daarop weer terug te gaan in de richting van het café. Deze onverwachte beweging, welke door den chauffeur, die na bet signaal achter hem om had willen passeereu, niet was voorzien, werd den bejaarden acteur noodlottig. De auto greep hem bij de jas, waarop Bouwmeester ianguit onder den wagen kwam te vallen, met het gevolg, dat de vier wielen hem over de borst en beenen reden. Zijn linkeronderbeen is gebroken even boven den enkel, waarbij een vleesch- wond is ontstaan, terwijl tevens in de liukerlicbaamshelft een in wendige kneu zing is geconstateerd. Zijn toestand is naar omstandigheden gunstig. Men meldt aan de „Maasb." uit Kampen Wegens een defect a*an het stuur stortte Zondagmiddag een motorfiets met zijspauwagen, waarop gezeten waren de heeren L. en v. d, B, uit Hilversum en de heer Gr. vaa Kampen, van een circa 3 M. hoogen kaaimuur. Wonder boven wonder liep het ongeval goed af. Twee personen kwamen met den schrik vrij, terwijl de derde eenige kwetsuren aan het gezicht opliep. Te Leer legde een reiziger zijn tasch in een winkel op de toonbank. Toen hij zich verwijderde, was de tasch met 250 millioen mark verdwenen. De dief, een vijltienjarige knaap, is gearresteerd. Vrijdag reed de chef-monteur der electriciteitsmaatschnppij, de beer E., te Barneveld in volle vaart met zijn motor rijwiel tegen de juist gesloten wordende afsluitboom van den spoorwegovergang aloaar. Door den schok viel de heer E. en bleet bewusteloos op de rails liggen, terwijl de trein reeds vlak bij was, Geluk kig slaagde ae spoor weg vrou w, die met het sluiten der boomen is belast, er in, den bewustelooze, die zwaar gewond bleek te zijD, nog juist van de rails te trekken, vóór de trein passeerde. De uit Utrecht geboortige levens middelenhandelaar De Groot is, naar de „Tel" meldt, bij Styrum op den weg naar Duisburg, waarheen hij zich be gaf in verband met zijn zaken, door twee jonge mannen aangevallen en door hen met messteken aan hoofd en schouders verwond. Daarna beroofden de beide aanvallers hem van een be drag van f 25000 en ongeveer 300 mil lioen mark, alsmede van zijn gouden horloge. De daders, die onbekend zijn, ont kwamen. Zijn toestand is naar om standigheden redelijk. De poiitie te Deventér heeft Don derdag aldaar een 23-jarigen werkloo- zen sigarenmaker aangehouden, die zich in vrouwenkleeren had gestokeü om te probeeren als werkster aan den kost te komen. Met grooten toeloop van nieuwsgierigen werd hij naar het politiebureau gebrachtna in andere kleereu te zijn gestokeu, werd bij weer losgelaten. Op de Grinthoeve aan den Schaes- bergerweg le Heerlen waren Zaterdag middag kinderen aau het spelen, toen er plotseling een instorting plaats vond. Spoedig toegesnelde hulp kon een van de kinderen nog tijdig redden, doch het andere kind, het 6-jarig dochtertje van den heer G, te Schaesberg, werd dood te voorschijn gebracht.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2