Binnenland. Landbouw. Het .Jubileum der Koningin. Het Gedenkboek 1898—1923, samen gesteld onder redactie van den kapitein der artillerie W. G. de Bas is gereed. Het lijvige boekdeel bevat 1152 blad zijden druks en ongeveer 600 illustra ties. Het werk is, met toestemming der Kouingin, aan de jubileerende vorstin opgedragen. Het werk omvat de bijdragen van ruim 100 vooraanstaande medewerkers, op letterkundig en illustratief gebied. De koningin stelde baar portret met handteekening en dat van prinses Juliana ter reproductie in dit boek ter beschikking. Eveneens werd voor het zelfde doel de beschikking ontvangen over de portretten van de Koningin- Moeder, van den Prins en door bemid deling van het Departement van Kolo niën van veertien Indische vorsten en Zeifbestuurders. De Hellandsche kolonies in Duitscbland, België, Frank rijk, Engeland, Amerika en Zuid-Afrika zonden, door litteraire bijdragen in dit werk, hunne groeten aau onze Koningin, ter gelegenheid van baar feest. De prijs van dit omvangrijk werk bedraagt na 1 Augustus 12.50 (gewone) en 50 (luxe) uitgave. J. T. Crerner. f In de boerbave Kliniek, waar bij een operatie had ondergaan, is Dinsdagmor gen op 76-jarigen leeftijd overleden de heer J. T. Cremer, oud-minister van koloniën, oud-gezant te Washington en oud-lid van de Tweede Kamer. De beer Cremer werd 30 Juni 1847 te Zwolle geboren. Hij was aanvanke lijk bestemd voor den koopmansstand. In 1871 werd hij hoofd-administrateur der Delimaatschappij. Later stichtte hij o.a. den Deli spoorweg en de Ned. Indische Landbouw-maatschappij. Op politiek gebied behoorde de heer Cremer tot de liberale partij. Hij is verschilende malen lid van de Tweede Kamer geweest. In 1897 trad hij als minister van koloniën op in het kabinetPierson. De laatste jaren heeft hij geen ac tief deel meer genomen aan de politiek. Het laatst heeft hij zijn land gediend als gezant te Washington en een ern stige ziekte noopte hem dit gewichtig ambt neer te leggen en naar het va derland terug te keeren. Stamboek van liet Nederl. Trekpaard. Men schrijft ons, dat het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard (Belgisch type), gezamenlijk met de Nationale Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij den 4den Sep tember a. s. in den namiddag een de monstratie zal houden op het Malieveld. Naast de vertooning van de paarden in den ring, waarbij de deelname groot is, zullen provinciale attracties plaats hebben. Deze worden uitgevoerd door de drie Zuidelijke provinciën en het publiek zal kunDen genieten van typiscne provinciale kleederdrachten. Het zal stellig wel de moeite waard zijn om er heen te gaan. De Koningin heeft bericht voornemens te zijn hieraan een bezoek te brengen. Zooals bekend, zal 5 en 6 September de groote gezamenlijke tentoonstelling worden gehouden van het Nederlandsche Trekpaardenstamboek en het Neder landsche Rundveestamboek. Het ligt in 't voornemen dat de de monstratie van de oogstwagens op 5 en 6 SeptemDer zal worden herhaald. Hel geheel belooft schitterend te worden. AXEL, 17 Augustus 1923. Woensdagavond hebben alhier enkele belhamels danig huisgehouden in de voortuintjes, welke aan de Stationstraat gijn gelegen. Struiken werden afge knakt, uitgerukt of zoodanig vernield, l dat geen tuintje meer was te herken- j nen. Het ergst moet het zijn geweest bij mej. Wed. J. de Putter. Er is na tuurlijk aacgifie gedaan bij de politie, die direct een onderzoek instelde met het gevolg, dat dank zij het ijverig en tactvol optreden van onzen veldwach ter J. Oosting, men de daders op bet spoor is. Het is te verwachten, dat de rekels hun straatschenderij van 15 Aug. jl. lang zullen onthouden. Het onweer van Woensdag is hier zonder ongelukken afgeloopen. In Terneuzen sloeg het onweer op het dak van een meubelwinkel en op de electrische geleiding, zoodat sommige bedrijven eenige storing ondervonden. De directeur van bet post- en telegraafkantoor alhier deelt ons mede, dat met ingang van 15 Augustus het telefoonkantoor voor de abonnée's opeu blijft tot 's avonds 9 uur. Bij particulieren is er dus van voorm. 8 tot 's avonds 9 uur onafgebroken ge legenheid om te telefoneeren. Op het kantoor zelve kan dit slechts tot half acht uur, omdat alsdau het postkantoor gesloten is. Dezer dagen zat aan de kleine kreek alhier een hengelaar te visschen, terwijl de door hem reeds gevangen visch. die in een netje bij hem in het water hing, eensklaps werd weggekaapt door een snoek. Oogemerkt had deze het zaakje losgerukt en ging er mee de diepte in, zonder dat ae eigenaar de gelegenheid kreeg om den dief te pakken. Heden slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen A, onze vroegere stadgenoot, de heer W. K. A. Hügen- holtz, thans te Utrecht. Dinsdagavond omstreeks 10 uur ontstond ten huize van den machinist de B., in de Julianastraat alhier een begin van brand. Toen de vrouw zou bijlichten, ten einde de spanning der luiken van binnen af te sluiten, hield ze de lucifer te dicht bij de gordijnen, zoodat deze vlam vatten. De vrouw, die alleen thuis was vluchtte de straat op, waar gelukkig nog buren buiten zaten, die spoedig de vlammen doofden en alzoo verder onheil wisten te voor komen. Woensdagnamiddag speelde de korfbalclub Rapide alhier een wedstrijd tegen Rust Roest van Brugge. Het spel ging aanvankelijk gelijk heen en weer. Langzamerhand kwam echter Rust Roest in de meerderheid, zoodat het hun eindelijk gelukte te doelen. De scheidsrechter verklaarde het punt echter ongeldig en met blanken stand brak de rust aan, tijdens welke eeu kop thee gebruikt werd. In de tweede helft bleek al spoedig, dat de dames en heeren van het Brugsche twaalftal over meer routine beschikten en daardoor steeds gevaarlijker waren, zoodat hun talrijke aanvallen ten slotte met een punt be kroond werden. Kort daarna maakte Rust Roest nog eeu punt, dat evenwel weer werd geannulleerd. Niettegen staande krachtig aanvalleD, gelukte het Rapide niet een gelijk spel te forceeren, zoodat deze geanimeerde wedstrijd met een 1 0 overwinning voor Rust, Roest eindigde. Na afloop van den korfbal wedstrijd kwamen de voetballers van Axel tegen De Grensstrijders van Kapellebrug in het veld. Niettegenstaande de Axelsche spelers een vrij lange rustperiode achter den rug hadden, gingen ze direct tot den aanval over en hadden bij de rust dan ook reeds een 2—0 voorsprong. Na de hervatting maakte Axel een derde punt, dat wegens buitenspel ongeldig werd verklaard. De Grensstrijders kon den bet ook niet verder brengen dan één tegenpunt. Met 21 voor Axel kwam daa ook het einde. Tengevolge van het ongunstige weder woonde slechts weinig publiek de wed strijden b\j. Het concours-lilpplqoe. De dag van Woensdag 15 Augustus stond dit jaar voor onze gemeente wel in het teeken van de sport. Als we de aankondigingen in ons vorig nummer nagingen, dau stouden op bet programma een concours-hippique, korfbal en voet bal We twijfelde» er dan ook niet aan, toen de avond van Dinsdag als zoovele daaraan voorafgaande avonden, een mooie dag voorspelde, voor wat het weer aangaat, of er zou toch wel weer druk bezoek aan Axel zijn met balfoogst, al ;s het, dat de verwachting minder hoog gespannen was dan op andere jaren. En daarvoor waren redenen. Ten eerste wordt dit jaar veel meer aan anders gereisd, inzonderheid met het oog op de lage frankeu, die ook weer oorzaak zijn, dat de menschen van over de grens bezwaarlijk naar hier komen, wegens den duren gulden. In de tweede plaats was te voorzien, dat velen, niet alleen uit onze gemeente, maar ook uit de omliggende gemeenten naar Antwerpen zouden trekken, om den juweelenstoet te zien. Eu dit wa3 juist het meest het geval voor die plaatseD, waar de bevolking overwegend Katholiek is daar was het algemeen Zondag en dus voor hen de meest geschikte gelegenheid om uit te gaan, maar dit gat dan ook den genadeslag, want dat zijn juist de menscheD, die het meest voor de paar densport voelen,inzonderheid watrenneu betrett. We herhalen dus, dat de ver wachting wel minder gespannen was. Maar toch kon, gezien het program ma, het aantal deelnemers en de ge geven publiciteit, erop gerekend wordeD, dat het concours weer slagen zou. De morgenuren van Woeusdaggaven echter een ontgoocheling, die alles behalve bemoedigend was. Een zware grauwe lucht hing er over de geheele streek en steeds werd het donkerder, tot een ver verwijderd gerommel het naderen van een ou weersbuiaankondigde. Weldra begon het te droppelen en te lichten en spoedig was het misère. Een gulle stortbui deed ieder naar binnen vluchten eu we kunnen ons voorstellen, dat, hoe verfrisschend deze was voor de planten, hoe goed ook voor den bodem en bevredigend voor den tuinman, de comité-leden, commissa rissen, deelnemers en belangstellenden van het Axelsch concours-hippique allerminst aangenaam getroffen waren door dit weer. En dit was nog niet zoo erg geweest, als het bij een bui in den morgen was gebleven, maar den geheelen voormiddag en zelfs tijdens het concours kwamen regenbuien los. Geen wonder, dat velen zich lieten afschrikken voor een bezoek aan net sportterrein en zij, die niet uitsluitend gaan voor de sport op zichzelve, maar voor de gezellige drukte, die er op ons concours pleegt te heerschen, en gaan ter opluistering of vermaak, geen won der, dat dezen de moed ontzonk. En ook de deelnemers hadden grootendeels hun plan gewijzigd wegens het voor dit feest ongunstige weer, tot zelfs het Bestuur begou te twijfelen en zich afvroeg: wat zullen we doen? Jougens van Jaa de Wit laten echter niet gauw deu moed zakken en alsof het den doorslag mocht geven, zoo kwam even het zonnetje door de wolken en de beslissing was gevallen. Gevolgd door de harmonie „Concordia" trok het comité naar het terrein, dat echter voor wat het bezoek betrof, toen nog een treurigen aanblik gaf. Dit beterde langzamerhand en toen de bel werd geluid als aaukondiging vau het begin, stonden toch weer een honderd of wat toeschouwers aan de lij a of zaten op de tribune om de koersen te volgen. Begonnen werd met no. 1 Dratkoer8 onder den man of aange spannen. Baau 2600 meter met bandi cap. Hiervoor waren vier deelnemers, terwijl 3 prijzen beschikbaar waren. Deze werden toegekend aan Gentil Kindt te Eecke met Qui va lét, Prud. van Loo te Machelen met Gauioise en Pierre Senocq te Ninoue met Normand. De tweede wedstrijd was een vlucht- koers op 2000 meter met handicap, waarvoor drie ruiters gereed stonden. Op het sein vlogen ze als een pijl over de baan met het gevolg, dat de prijzen werden toegewezen aan A. Poriau van Evergem met Bibi, H. van den Bossche te Drongen met Cecile en Poriau vnd. met Ivington. De daaroo volgende drafkoers op een baan van 3000 M. werd weer gereden door dezelfde paarden als in no. 1, terwijl ook de uitslag dezelfde was. Wegens bet late uur, dat men had kunnen aanvangen, werden eeu paar nummers van het programma geschrapt en kregen we alscu bet slotnummer: Springcours. Hierbij werd een baau afgelegd van 2000 Meter, waarbij de paarden tweemaal een bindernis hadden te nemen. Bij dezen wedloop was Ivington de le, Bibi de 2e en Cecile de derde thuis. Bij de drafkoersen liep ook nog mee Tobby van C. Heijusdijk, doch kon geen prijs meer verwerven. Dit paardje was in draf veel verminderd sedert vroegere jaren, toen het best kon concurreeren. Een te goede stai is wellicht daarvan de oorzaak. Ingezonden Mededeelingen. Doorzitten, Stukloopen, Smetten der huid, Zonnebrand Gevoelige en doorgeloopen voeten. Geen beter middel hiertegen dan de heerlijk verzachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Pharm. fabr. A Mijnbarat, Zeist. By Apoth. en Drogisten. En hiermede was het concours afge loopen. De prijzen werden uitgereikt, terwijl menigeen nog een afscheidsbezoek bracht aan de bevlagde restauratiezaal. Vervolge* s trok men met Concordia, dat gedurende de middaguren verschei dene mopjes had gegeven, huiswaarts. Concordia maakte nog een muzikale wandeling door de stad, wat de jongelui nog geruimen tijd op de been hield. Men schrijft ons uit Kloosterzaude. Op 25 en 26 Augustus a.s. viert Hon- tenisse het Jubileumfeest. Waar Hon- tenisse bij verschillende Orauje-en an dere feesten reeds dikwijls heeft getoond echt feest te kunnen vieren, behoeft het niet te verwonderen, dat ook thans weer wat goeds zal gepresteerd worden. Iu deu voormiddag van den eersten dag zullen de leerlingen van alle scholen eeu aubade brengen aan den Burge meester als vertegenwoordiger van H.M. 's Middags om 2 uur gaat een prach tige historische optocht uit, bestaande uit 5 groepen, resp. voorstellende I. Iutocht van Prins Willem I met gemalin en gevolg in Middelburg in 1576. II. Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik aan het hoofd eener ruiter bende voor den slag bij Nieuwpoort 1600. III. Prins Willem III met gemalin en gevolg op de valkenjacht omstreeks 1680. IV. Luisterijke intocht van Prins Willem IV met gemalin en dochtertje in Amsterdam 1747. V. Landing van den Prins van Oranje te Scheveningeu (Walsoorden) in 1813. De geheele optocht zal bestaan uit ongeveer 200 gekostumeerde dames en heeren, waarvan ongeveer 50 te paard. De harmonie „St. Cecilia" vau Kloos- terzande en de fanfare „Excelsior" van Terhole zullen gekostumeerd aan den stoei deelnemeu. 's Avouds worden het raadhuis en de kiosk prachtig verlicht, terwijl dau concerten zullen worden gegeven. Voor Zondag 26 Augustus staat op het programma's Middags 2 uur. Groot bloemencorso, 's avonds concer ten. Om 9 uur groote verlichting van het marktplein, terwijl door verschil lende versieringen van het geheele dorp een feestelijk aanzien zal gege ven worden.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2