Gemengd JNieuws. De, Zomertijd. Het moet in de bedoeling van de re geering liggeD, deu zomertijd in Neder- laad te doen eindigen tegelijk met het einde van den zomertijd in enkele andere landen, waarschijnlijk tusschen 6 en 8 October. Nieuw Kamerlid. In de plaats van den beer Colijn wordt lid der Tweede Kamer, de heer H. Leenstra te Haskerhorne, lid der Provinciale Staten en van deu gemeenteraad in Haskerland, voorzitter van den Haskerveenpolder, van een Coöperatieve Zuivelfabriek en van de afdeeling Joure van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Zijn be roep is veehouder. AXEL, 14 Augustus 1923. Velen trokken jl. Zondag ook uit onze gemeente naar Antwerpen om daar de juweelenstoet te aanschouwen, waarvan reeds zooveel was gehoord en gelezen. De meesten gingen per auto, sommigen per trein en enkelen per fiets. Dat het druk zou zijn was te voorzien, maar een drukte zooals die er werkelijk was, is nauwelijks voor te stellen. Tientallen treinen konden de menigte volk, die er aan de stations wachtte niet aanvoeren, zonder de verscheidene „extra's of speciaals" in te lasschen. Doordat de stoet eerst om halt vier uittrok, was toch ieder tijdig in de Scheldestad, maar het werd een kunstje om een plaats te bemachtigen, vanwaar man de stoet zou zien. Wie het niet zagen, hebben ondanks hun moeite een schit terend schouwspel gemist. Het geheel, zoowel als de onderdeelen, zat kunstig in elkaar en er was maar één roep over, nl. dat het „schoou'' was, want dat de Axelsche boerendoek achterste voren zat werd natuurlijk niet opge merkt en deed ook niets at aan het prachtvolle van de Nederlandsche groep. Er waren wagens van 12 meter hoogte schitterend van goud en diamant. Het duurde ruim een uur voordat de stoet geheel voorbij was. Geen wonder dus, dat velen die meer dan 3 uur op de stoet hadden staan wachten, op het laatst oogenblik hun trein of boot er aan gaven om nu toch de stoet niet te ontloopen. De versiering was op verschillende plaatsen ook heel mooi en blijkens den aanleg van duizenden electrische lampjes moet ook de verlichting een betoeverend gezicht hebben opgeleverd. Het feit dat het Koninklijk echtpaar tegenwoordig was, verhoogde de feeste lijkheid voor de Antwerpenaren. Dank zy de herhaalde pogingen is het aan het bestuur der voetbalver- eeniging „Axel" alhier toch nog gelukt om een match uit te schrijven voor morgen. Deze zal dan plaats hebben ongeveer na afloop van het concours- hippique. Dit concours belooft nog interessant te worden, want er zijn sedert Vrijdag 1.1. nog verschillende beste renners ingeschreven. Het prachtige weer zal wel velen tot een uitstapje naar hier uitlokken. Met ingang van 1 September is verplaatst naar Amsterdam (atd. invoer rechten en accijnzen) de heer W. Span, rijksambtenaar alhier. Zondag speelde de korfbalclub Rapide van Axel een tweetal wedstrij den te Oostburg. De eerste, tegen A. K. C. van Aarden burg werd verloren met 0 1; de tweede, tegen Cercle Sportif de Brugeois van Brugge, met 1—2. Gisteren waren alhier enkele Russen, die uit Riga hierheen gekomen zijn, naar het gerucht ging, om paarden te koopen. Waarheid is echter dat het doel was de Zeeuwsch-Vlaamsche paar den, speciaal hengsten, te bezichtigen. Ook te IJzendijke waren de heeren, doch is geen enkel paard verkocht. Concordia. Onder voorzitterschap van dhr. A. E. C. Kruijsse werd Woensdagavond ten huize van dhr. fl. Lippens de jaarlijksche algemeene vergadering ge nouden van de harmonievereeniging „Concordia". Er was zooals gewoonlijk een geringe opkomst der ledeD. De voorz. schreef dit toe aan bet vertrou wen, dat de leden in de leiding hebbeD, om niet te spoken van gebrek aan be langstelling. Het atgeloopen jaar, zeide de voorz. gaf voor de vereeri- ging geen bijzonderheden, de rrpetiti »s worden over het algemeen goed be zocht en ook uit de concerten blijkt, dat er goed geoefend wordt. Wel is het jammer, dat daarbij door het pu bliek zooveel leven gemaakt wordt, doch dank zij oen verzoek in de plaatselijke pers, is het al veel gebeterd. Hierna werden de notulen der vo rige vergadering gelezen, waarin werd genoemd het verscheiden van bestuurs lid Van Wiemeersch, wat den voor zitter aanleiding gaf om een verzuim te herstellen. We hebben dit jaar, aldus de voorz., een bestuurslid verloren, die van af de oprichting in het bestuur zat en ook als werkend lid de eerste jaren veel heeft bijgedragen, tot wat „Con cordia" is geworden. Wat dhr. J. A. van Vessem voor deze vereenigiDg heeft gedaan, zal in blijvende herin nering voortleven. De rekening sloot met een totaal aan uitgaven van 905,10 en inkomsten 838,46, zoodat er een nadeelig slot is van 66.64, waarbij echter nog 110 komt, wegens verschuldigde rente voor de aandeelen. Het aantal donateurs bedraagt 139. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden Kruijsse vnd. en P. H. Esselbrugge, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen. In de va cature van wijlen dhr. Van Vessem werd gekozen dhr. A. Kolfer met 13 stemmen, na herstemming met dhr. A. van 't floff, die 3 st. verkreeg. Bij de omvraag werd de vraag ge steld, of het niet mogelijk en wensche- lijk was, om zich aan te sluiten bij den Zeeuwschen bond van muziekver- eenigingen. Na eenige discussie hier over, werd besloten, dat het bestuur dit in ernstige overweging zal nemen. Een ander lid vroeg naar aanleiding van een opmerking over serenades, of er besloten was geen serenades meer te brengen, daar een drietal feiten (en de voorz. voegde er nog een aan toe) hadden plaats gehad, waarbij z. i. aan leiding bestond om een serenade te brengen en wat ook door andere door donateurs als een verzuim was beschouwd. De voorz. antwoordde hierop, dat het geven van serenade's aan het bestuur blijft overgelaten. De feiten resumeerend werden deze niet afdoend verdedigd en kreeg men den indruk, dat er ót willekeur bestond, of dat men den wensch te kennen mocht geven op een serenade gesteld te zijn. Wij keuren dal niet goed én zouden het widen omkeerenTen opzichte van leden en donateurs geen en voor de overigen zoo weinig mogelijk wille keur; alleen als men er niet op ge steld is, thuis blijven. Er zou hier over veel te zeggen zyn, maar we be palen er ons toe, dat Concordia zich door mede te leven met de bevolking pupulair moet maken en dat een se renade daartoe veel bydraagt. Een ruim standpunt kan in deze niet scha den. Tegenover een stijve houding staat een joviale. De laatste is de beste. Ook voor deelname aan de aubade aan H.M. de Koningin op 6 September te Amsterdam werd niet veel gevoeld. In hoofdzaak stuitte dit at op de kosten, waar reis en verblijfkosten op een vijttig gulden werden geschat. Ten slotte werd nog overwogen om een of meer concerten te geven tegen entree en dan op het concours terrein wegens het leven dat op de markt heerscht. Sommigen wilden dit ten bate van het Groene Kruis, doch de voorz merkte terecht op, dat ook de kas van Concordia nog wel wat kan gebruiken, zoolang er tekort is. Daarop werd de vergadering gesloten. De verkiezingen te Hnist. Naar aanleiding van da beschikking van Ged. Staten, volgens welke het besluii van den Raad tot toelating der on 19 Mei jl. gekozen raadsleden wer den toegelaten, is vernietigd, zeide de Voorzitter in de Donderdag te Hulst ge houden raadsvergadering volgens het raads verslag in „Zelandia" o.a. het volgende Dit besluit van Ged. Staten heeft heel wat stof opgejaagd en ook heeft men er weer bij opgerakeld de al zoo dikwyls weerlegde onwaarheden betref fende de Gasfabriek, het levensmid- delenbedryf en de grond gekocht van het Liefdebuis. Ook is in de bladen geschreven, dat 200 geestelijke zusters aan de stem ming hebben deelgenomen. Waarheid is, dat in het geheel slechts 42 zusters hebben gestemd, dat is een vierde van bet getal, dat men opgeeft. Verder wordt gewezen op de vele uitgaven van het onderwijs. Deze uit gaven zijn geregeld bij de wet en daar is niets aan te veranderen. Er is ook nog eene lichtzijde aan de onderwijskwestie. De leeraren ont vangen aan salarissen 47 462, waar van zij aan belasting moeten betalen j 1900, waardoor het subsidie in de ge meentekas terugvloeit. Met uitzondering van een, die elders woont, verteren de leeraars hunne sa larissen in deze gemeente. Voor elders ter school gaande kin deren uit deze gemeente moet worden bijgedragen f 5200. Spr. zou nog veel meer cijfers kun nen mededeelen, doch ze zijn reeds bekend, en zal het daarom hierbij laten. Vervolgens werd hierover nog gedis- cusseerd door de heeren Baert en Poppe, doch hoofdzakelijk in besloten verga dering. Door mej. de Wed. B. de Deckere te Hulst is onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijkeu ken en een landbouwschuur en var kenshokken in den polder Absdale onder St. Jan Steen, De inschrijvingen waren als volgt P. Thoen te St. Jan Steen, woonhuis enz. 7400, schuur enz. 12.200, in massa 19 600. Mannaert en Baart te Hulst 7025 12.700, in massa 19.700. L. Colsen te Hontenisse 7046, en 13-.698. A. Millenaar te Hulst 7632, en 13 278. Van Sabben te Axel J 7290: 14.340, in massa 21.400. Gebr. van de Walle te Hulst voor de massa 22.340. Voet en de Waal te Hontenisse voor de massa 23.200 Het werk is opgedragen aan de beide laagste inschrijvers, dus het woonhuis met bijkeuken aan Mannaert en Baart en de schuur en varkenshokken aan P. Thoen. De raming was 20.000 voor de massa. Hulsibl. De heer E. Wilking, die Donder dagavond per moterrijwiel van Wals oorden kwam, viel nabij Tasdijk over een kantsteen en brak daarbij een been. Een achterop rijdende automobiel heeft hem thuisgebracht. Ebl. De herkiezing voor raadsleden te Hulst, zal plaats hebben op 23 Au gustus aanst., doch alleen voor district I. Tot kapelaan van St. Jansteen is door den bisschop van Breda benoemd de heer C. van Leyseu. Te Koewacht is door het hoofd- stembureau na onderzoek bevonden, dat de geloofsbrieven van 3 der onlangs gekozen raadsleden niet volledig waren nl. van de heeren C. van Doosselaer, H. v. d. Goore en C. Hamerlinck. Van de andere vier gekozen leden nl. de heeren L. Dierick, J. Kips, A. de Blieck en H. Baert, waren ze in orde, zoodat deze alleen gekozen zijn verklaard. In plaats van de drie eerstgenoemde komen nu in aanmerking de heeren C. L. Plasschaert, A. v. Berghe en A. Ongena. Merkwaardig, dat dit hier toevallig, evenals te Overslag, de liberale werk- liedencandidaten zijn, die er uit vallen. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 29 Juli tot en met 4 Aug. bedroeg in de Prov. Zeeland Roodvonk: Axel 1, Stoppeldijk 1. Omtrent de verschenen „Wilhel- mina Serenata" schrijft men ons nog De Wilhelmina Serenata" is geschre ven voor piano, als huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Ha»r zilveren regeeringsjubileum, door V. D. Waelput, muziekleeraar aan het Canisius-college te Nijmegen. Een merkwaardige compositie. Modern, doch geen zonderling doen, geen schrijven wat men niet voelt, geen laten zien wat men kan. geen klinkklank. Rijk aan gedachte vertelt deze jeugdige, rijkbe- gaafde Zeeuwsch Vlaming, onverholen ziju gevoelens, eenvoudig en zonder omhaal, in den vrijen lenigen vorm der Serenata, bij uitstek de vorm van een huldeblijk. De uitgave is uiterst ver zorgd en met de aantrekkelijke oranje omslag, dwars doortrokken door de stemmige nationale driekleur, een keurige verschijning. A. M. Zaterdag werd aan het vrije strand te Heemskerk bij Wijk aan Zee de 16- jarige J. van Elzen uit Amsterdam, die met zijn zuster en haar verloofde baad de vermist. Een geoefend zwemmer ging aan een lijn in zee en bracht een lijk aan, dat echter bleek te zijn van den 19-jarigen Th. Boshof, eveneens uit Amsterdam. Het lijk van den 16-jari- gen jongen is nog niet gevonden. Zaterdagmiddag reden te Diemen een meisje en een jongmensch, resp. 26 en 28 jaar oud, per fiets op den Stammersdijk, toen zij bij de Vinken- brug, vermoedelijk uit willende wijken voor een motor met zijspan, met hun rijwiel tegen elkaar reden, tengevolge waarvan beiden in de vaart terecht kwamen en verdronken. Kort daarna werden de lijken uit het water opge haald men poogde nog de levensgees ten op te wekken, doch zonder resul taat. Naar V. D. nader verneemt, is het verongelukte meisje, mej. A. Rood, geëmployeerde in het Binnengasthuis. Een buitenkansje. Het D. meldt Werklieden, werkzaam in de Ned. Herv. Kerk te Voorst, presenteerden elkaar voor de grap een collectezak. Één der werklieden stak zijn hand er in, alsof hij er iets in deed en voelde op den bodem van den zak papier zittenwerktuigelijk haalde hij het er uit en bemerkte, dat bij twee bankbil jetten elk van 100, in de hand had. Diakenen werden er mee in kennis gesteld. De beide werklieden kregen ieder een flinke tooi. Men vraagt nu Hoe lang heeft dit geld wel in den collectezak gezeten Zaterdagavond kwam de heer E. uit Arnhem door plotseliog uit te wijken op deu Zijpscben weg bij Socsbeek met zijn motorrijwiel te vallen. Ernstig aan het hooid gewood werd hij naar het Dia- conessenhuis te Arnhem gebracht, wasr hij na nog een operatie te hebben on dergaan, thans is overleden,

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2