v>. Vrijdag 10 Au 1923 39e .iaaig Nieuws- en Advertentieblad °«,NGEN voor Zeeuwsch-Vlaanderen. j J. C. VINK - Axei. Raadsversliig. - Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanaen 75 Cent; franco Der post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DR UKKER— ÜITG EVER Bureau Markt C 4. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN van 1 eiken regei meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrtldagvoorniiddag ELF ure. tot Zitting van Dinsdag 7 Aug. 1923. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, waarnemend secretarfs de heer J. L. J. Maris. De Voorz. opent te 10 ure de open bare vergadering met het gebedsformu lier en stelt aan de orde de volgende agenda 1 Notulen. De nolulen der zitting van 19 Juni worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. Staten, dat de de pensioengrondslag voor den Gem. Ontvanger wordt vastgesteld op f 1300. b. Verslag van de Ambachtsschool te Terneuzen over 1922. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. c. Een schrijven van G. C. de Rijke, barbier alhierdie te kennen geeft De Voorz. ziet in dit schrijven een ernstige aanklacht tegen het Burgerlijk Armbestuur. Hij heeft het doorgezon den om advies naar het Armbestuur, dat, als de Raad het verlangt, bereid is deze zaak toe te lichten. Dhr. Oggel heeft voor zich geen toe lichting meer noodig, maar acht het toch gewenscht, dat hier even uitleg wordt gedaan. Dhr. de Feijter zegt als voorzitter van het Burg. Armbest., dat we een ge vaarlijken weg opgaan, want dan kan het Armbest. wel iedere zitting ter ver antwoording worden geroepen en dat is niet de gewoonte. Jaarlijks wordt ver slag uitgebracht en ligt de rekening ter inzage van de leden. Wat dit schrijven betreft, dat ziet op M. Dronkers, wiens vrouw wegens krankzinnigheid is vertrokken, zoodat die man hier met 4 kinderen is over gebleven. De Rijke, zijn zwager heeft dat gezin bij zich opgenomen en is daarna naar het Armbest. gegaan en heeft gezegd, dat dit moest zorgen voor steun. Daarmede is het paard achter den wagen gespannen, want het was beter geweest, dat de vader eerst naar ons was gekomen. Spr. gelooft echter, dat de Rijke ter goedertrouw heeft ge handeld, want niemand gevoelde be hoefte om dat gezin te steunen en dus was het een goed werk van hem. Het Armbest. is toen met de Rijke overeen gekomen om f9 per week te geven en wat door een der kinders werd verdiend, daar af te trekken. Die overeenkomst werd met wederzijdsch goedvinden voor een jaar gesloten. Bovendien heeft de Rijke nog f35 ontvangen, omdat de kin deren in verwaarloosden staat verkeer den. En nu komt de Rijke weer meer vragen. Het Armbest. acht geen termen aan wezig om meer te geven, omdat hij nu met den steun f21 verdient. Spr. vindt het niet moreel, omdat de R. ook zelf gevraagd heeft het voor 1 jaar te zullen krijgen. De Voorz. is van meening, dat de Raad het aan het Armbest. kan over laten, dat nu de zaak in handen heeft Dhr. Oggel zegt dat het Armbest hier wel lof toekomt voor deze rege ling; voor f21 per week kan men dat wel doen. Bovendien heeft de man geen recht om zich op den Raad te be roepen, nu hij ermede accoord ging dat het voor 1 jaar werd bepaald. Dhr. Kruysse: Is het Armbest. over tuigd, dat de kinderen voor hetzelfde geld bij een ander terecht kunnen komen Ze worden nu goed opgepast, omdat het familie is. Voor die som moet toch alles gedaan worden, kleeding, onder houd, enz. en het is toch geen filantro pie- Die man mag er toch ook wel eenige belooning voor hebben. Dhr. de Feijter: Het Armbestuur heeft de overtuiging, dat hij het er goed voor doen kan. Er is toch geen huishuur en vuur en licht gaat gemeenschappelijk zoodat er nog wel eenige belooning overschiet, herhaalt, dat het 't beste aan het Armbest. over te dit niet handelde zooals De Voorz. is, om het laten, tenzij het behoort. Dhr. Kruijsse De vraag is maar of f21 voldoende is, ik zag niet gaarne, dat die kinderen er de dupe van wer den. Z. h. s. wordt de zaak in handen ge geven van het Burg. Armbestuur. 3. Eervol ontslag onderwijzeres. Z. h. s. wordt aan mej. F. M. Man- gold op haar verzoek met ingang van 1 Nov. aanst. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school. De Voorz. zegt, dat B. en W in cor respondentie zijn met den Inspecteur over de vraag, in hoeverre het noodza kelijk is nog een tweede onderwijzeres te benoemen. 4. Adres C. B. Antheunis. Dit adres behelst, zooals in het ver slag der vorige raadszitting is vermeld, een verzoek tot wegneming van het ge meentelijk urinoir aan zijn winkelhuis, en was om advies in handen ge steld van B. en W. De Voorz. zegt dat het college voor stelt om op het verzoek afwijzend te beschikken, daar bij den koop van den gemeentegrond, uitdrukkelijk was be paald, dat er een urinoir zou geplaatst worden. B. en W. hebben de zaak van alle kanten bekeken en zullen ervoor zorgen, dat die boel geregeld schoon gemaakt wordt. Dhr. Kruijsse vindt het een onaange name toestand en herinnert eraan, dat hij destijds juist daarom tegengestemd heeft om dien grond te verkoopen, om dat hij voorzag, dat later een verzoek zou komen om die bepalingen te wijzi gen. Overigens is het voor hem de vraag of zoo'n stankgelegenheid daar noodig is. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. van meening zijn, dat die gelegenheid daar noodzakelijk is. Met markten, feesten en uitvoeringen blijkt dat ge noeg. Het zal geregeld wortlen schoon gemaakt en als de waterleiding er is, zetten we er een sproeier op. Overi gens herhaalt hij, dat Antheunis toch geweten heeft, dat het urinoir er kwam. Dhr. Kruijsse: Ja, maar de man was toen wel gedwongen om toe te geven. En wat de stank betreft, met wat carbol neemt men toch de oorzaak niet weg. Dhr. Baert herinnert zich ook, dat bij de voorwaarden besproken is, om alles zoo te laten, maar de omstandigheden hebben volgens zijn meening toch ge leerd, dat de zindelijkheid en de zede lijkheid daar gevaar loopen. Nergens ziet men in de omgeving zoo iets op de markt staan, in Hulst niet en in Terneuzen ook niethet is dus niet noodzakelijk. Zooals dhr. Kruijssse zegt, is het er onhoudbaar, 't Zal er altijd een schandalige en gevaarlijke plaats blijven op de markt. Dhr. Oggel zegt, dat er in Terneuzen op de markt een zeer goede gelegen heid is. Dhr. van Dixhoorn vraagt wat er ge beuren zal, als het ding wordt opgeruimd, want er is volgens hem wel degelijk behoefte aan zoo'n inrichting op de markt. Spr. zou Antheunis gaarne ont lasten, maar dan moet er toch op een andere plaats gelegenheid zijn. Dhi. Van de Bilt: Kan het niet inde Gentsche Vaartstraat in dat schuurtje Dhr. OggelWe hebben gekeken, maar er is geen andere plaats te vin den. Antheunis heeft daar nu eenmaal genoegen mee genomen, terwijl het toch geregeld gereinigd wordt. Dhr. Kruijsse acht het niet de moeite waard er nog lang over te spreken en stelt voor het ding op te ruimen. Dhr. OggelWeet dhr Kruijsse dan een andere plaats Dhr. Kruijsse ziet de noodzakelijkheid niet in, dat er zoo'n gelegenheid op de markt is. Het is altijd een vuile boel, ziet maar eens aan het station. Dhr. Baert steunt het voorstel en ook dhr. de Kraker, maar deze onder voor waarde, dat B. en W. naar een andere piaats omzien. Dhr. van DixhoornZijn de kosten w^l eens begroot om het onder de tri bune te maken VoorzNeen, maar dat zou toch veel te veel kosten. Dhr. Dieleinan Misschien, dat Antheu nis er heel wat voor over heeft? Het voorstel van dhr. Kruijsse wordt hierna verworpen met 6 tegen 5 stem men. Vóór de h.h. Kruijsse, Kraker, Baert, Dieleman en van de Bilt; tegen de h.h. Dixhoorn, Weijns, Dekker, Oggel, Feijter en Koster. t-<a>wwiwwwf 5. Vaststellen staten van onin bare posten. B. en W. stellen voor om deze staten vast te stellen zooals ze zijn ingeleverd. Dhr. Kruijsse meent verschillende posten te hebben zien staan, die toch inbaar zijn. De Voorz. zegt, dat B. en W. de posten hebben aangeteekend, die inbaar zijn en gelast hebben van de oninbare posten nieuwe staten te maken. Vertrouwend, dat zulks gedaan was, heeft hij die niet meer nader bekeken. Het blijkt hem nu evenwel, dat aan de opdracht niet voldaan is, en daarom zal hij dit punt niet verder behandelen en nieuwe staten doen opmaken. Dhr. Kruijsse zou dan van den gem. ontvanger ook de bewijzen willen zien, dat alle moeite is gedaan om de posten te innen. 6. Gemeenterekening dienst 1922. De rekening wordt aangeboden met een totaal aan ontvangsten ad f 179.307,05 en uitgaven ad f 151,243,40 zoodat er een batig slot is van f 28,063,65. De Voorz. zegt, dat dit komt, omdat de hoofd, omslag zooveel meer heeft opgebracht dan is geraamd. De rekening zal ter onderzoek bij de leden worden doorgezonden. 7. Benoeming gemeente-secretaris. De Voorz. zegt, dat een oproeping is gedaan in de bladen en naar de inge komen sollicitatiën is geïnformeerd, op grond waarvan B. en W. hebben aan bevolen de heeren J. L. J. Maris, commies ter secretarie alhier en A. J. Broekhuijzen, commies ter secretarie te Dordrecht. Op de vraag of nog iemand daarover het woord wenscht, al of niet in besloten vergadering, vraagt dhr. Van Dixhoorn even de deuren te sluiten. MM llEcXSn Telef. 50. - Fos«glro 60863. dat sinds half Januari jl. door hem huisves ting wordt verleend aan zijn zwager Michiel Dronkers, met 4 minderjarige kinderen, zulks naar aanleiding van het feit, dat diens echtge- noote wegens droevige omstandigheden niet langer met de zorg van het gezin belast kon blijven dat hem vanwege het Burg. Armbestuur een wekelijksch bedrag groot f9.— wordt gegeven bij wijze van tegemoetkoming in de onder houdskosten voor dit gezin met dien verstande, dat het bedrag, dat verdiend wordt door een 15 jarigen knaap, het oudste kind van zijn zwa ger, ten goede komt aan het Burg. Armbestuur, terwijl zijn zwager een week loontje verdient van f 12, te zamen aldus be dragende f21; dat gebleken is dat deze som ontoereikend is voor onderhoud (voeding en kleeding) van het gezin, weshalve hij zich mondeling en op 22 Juni jl. nog schriftelijk tot het Armbestuur heeft gewend; dat het briefschrijven, door hem aan den penningmeester van het Burg. Armb. gezonden, gebleken is ongeveer drie weken ongeopend te blijven liggen, hetgeen zooal niet van tegenwerking, toch getuigen moet van onacht zaamheid in het beheer; dat in het B. A. ten slotte geen genoeg zame belangstelling voor deze ernstige zaak schijnt te bestaan, gezien het voortdurende uitstellen en op de lange baan schuiven dat zijn gezin met dat van zijn zwager hier door in armoede gedompeld dreigen te worden, indien niet direct wordt ingegrepen; dat hij indien zulks deze week niet geschiedt, zijn zwager en diens gezin geheel en al aan de openbare zorg moet prijs geven, door hem zijn woning te ontzeggen redenen waarom hij verzoekt alsnog met terugwerkende kracht van af 22 Juni het van wege het B. A. toegekende bedrag van f9 op f 13 te brengen en uw college verzoekt in deze richting aandrang uit te oefenen of ge meentelijke toeslag te verleenen tot het ge vraagde bedrag. MMaaMMü

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1