Landbouw. houden gingen de Koningin en Haar dochter door de hal naar de Konink lijke wachtkamer. In de hal stonden de Apeldoornsche padvinders en pad- vindsters opgesteld, die met hua vaan dels salueerden. De geleider van den troep, de heer Korte wijn werd bij de Koningin verzocht, die hem dank bracht voor de vriendelijke attentie. In de Koninklijke wachtkamer onder hielden H. M. en H. K. H. zich nog een klein kwartier met de genoemde heeren. waarna Zij zich weder door velen toegejuicht naar den mailtrein begaven, waarachter een der bekende blauwe rijtuigen van den Kooinklijken trein was gekoppeld. Bij het geopende por tierraam onderhield H. M. zich tot het vertrek van den trein met den Com missaris der Koningin, en van at die plaats brachten Koningin en Prinses een laatsten groet aan hen, die van dit doortrekken door Zeeland gebruik hadden gemaakt om bij vernieuwing uiting te geven van hun verknocht heid aan het Oranjehuis en H. M. de Koningin in het bijzonder. De Koningin en Prinses Juliana zijn om 9 u. 28 te Utrecht aangekomen. De Burgemeester van Utrecht was ter ontvangst van H. M. op het perron. Na zich eenige oogenblikken met den burgemeester te hebben orderhouden nam H. M. met de Prinses plaats in een hofauto, om zich naar Soestdijk te begeven. Het publiek juicbtte H. M. levendig toe. Zaterdag was Z. K. H. Prins Hen drik teruggekeerd. Geen brieven in postpaketten. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie vestigt de aandacht er op, dat het ingevolge de betrekkelijke in ternationale bepalingen verboden is, in postpaketten o.a. in te sluiten brieven of schrifturen, welke het kenmerk dragen van briefwisseling over zaken van actueelen en persoonlijken aard. De postadministraties van de landen van bestemming hebben de bevoegd heid de paketten terug te zenden, in dien bij de opening, b.v. ter bepaling van de verschuldigde invoerrechten, blijkt, dat door de afzenders is gehan deld in strijd met de bovenbedoelde verbodsbepaling. Blijkens een ontvangen mededeeling wordt door de Nederlandsch-Iudische administratie van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. Den afzenders hier te lande wordt derhalve in hun eigen belang aanbe volen het insluiten van brieven, eDZ. in postpaketten na te laten. De Eerste Kamer. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselr, die geko zen is tot lid van de Eerste Kamer, zal zijn benoeming tot senator niet aanvaarden. Hij wenscht de periode, waarvoor hij thans als Tweede Kamer lid zitting heeft, te voleindigen. Zijn opvolger is de heer P. J. J. de Wit te Helmond. Uyks Hengstenkeuring. De Minister van Bionenl. zaken en Landb. heeft bepaald, dat de gewone keuringeD van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1923, welke alleen door stamboekcominissiën zullen geschieden, vooi wat de prov. Zeeland betreft zullen worden gehouden op 9 October te Kattendijke, 10 Oct. te Zie- rikzee, 11 Oct. Middelburg, 12 Oct. Too ien, 23 Oct. Hulst, 24 Oct. Axel, 25 en 26 Oct. te Oostburg, alleen voor type trekpaard. AXEL, 3 Augustus 1923. Ter gelegenheid van de jaardag der Koningin-Moeder werd hier gisteren door verschillende ingezetenen gevlagd uommigen en ook van gemeentewege met oranje wimpel. Dat geldt dan zeker de dochter en de kleindochter van H. M. 's Avonds gaf „Concordia" een mooi concert, dat door velen met instemming werd aangehoord, te meer nu het ta melijk stil was. Toch was er nog veel geloop onder het spelen, wat ook hin derlijk is, al is het dat men er nu niets van hoorde, omdat het pas geklinkerde plein nog onder het zand lag. Op de voordracht voor secretaris dezer gemeente zijn uit de 29 sollici- tauten geplaatst de heeren J. L. J. Maris, commies ter secretarie alhier en J. Broekhuizen te Dordrecht. Als tweede veldwachter voor deze gemeente is door den Commissaris der Koningin benoemd de heer J. Wagenaar, agent van politie te Middelburg. Dat het een baantje is, waarop velen belust zijn, blijkt wel daaruit, dat er 69 sollicitanten waren, onder welke verscheidene, die in tractement eer achter- dan vooruit gingen. Zooals onzen lezers bekend is, was het Woensdag 25 jaar geleden, dat A. P. Preekenhorst alhier werd aan gesteld bij den gemeentelijken reini gingsdienst. Des morgens werd hij daarom op de burgemeesterskamer ont boden en ia tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur en den gemeente opzichter door den burgemeester op hartelijke wijze gecomplimenteerd, waarbij hem tevens een enveloppe met inhoud werd ter hand gesteld. Voor de rest van den dag werd aan Preekenhorst vrijat gegeven, zoodat hij gelegenheid kreeg om de verschil lende aitentie's die hem ook van de zijde der burgerij ten deel vielen in ontvangst te nemen en den dag in huiselijken kring te herdenken. Zeker kan van Preekenhorst worden getuigd, dat hij door strenge plichtsbe trachting zich de achting zoowel van superieuren, als van ingezetenen heett verworven en waar het hem nooit te veel is, om ook buiten dien plicht een handje toe te steken, kan hij velen tot een waardig voorbeeld strekken. -- Aan de Zondag alhier gehouden gaaischieting werd deelgenomen door 39 schutters. De prijsvogels werden geschoten als volgtA de Krijger, Sluiskil, hoogvogel en zij vogel, E van Acker, Westdorpe, zij vogel en kalleen A. van Damme, Koewacht, kalle. Stemming vernietigd te Ilulst. Men herinnert zich de oppositie welke te Hulst werd gevoerd iu en buiten de Raadsvergaderingen tegenover de meer derheid, de fractie der R. K. Staats partij (6 leden) door de linksche tractie (5 leden) welke eindigde in een ontslag van laatstgenoemden, die niet langer de verantwoording wenschten te dragen voor het financiëal beheer. Kritiek werd uitgeoefend op de Gasfabriek, de distributie, de subsidie's aan tal van scholen, wat tien duizenden kostte, enz. enz., terwijl alles werd doorgedreven en goedgekeurd door de meerderheid vau 6—5. Het spreekt van zelf, dat die kritiek zich niet weinig deed gelden in de verkiezingsdagen. De uitslag der Raadsverkiezing was, naar men ons schrijft 743 stemmen voor de bestaande meerderheid en 734 stemmen voor ue oppositie, een verschil dus vau slechts 9 stemmen, waarbij men in aanmerking moet nemen dat de stemmen van -00 geestelijke zusters enz., die buiten alle economisch en maatschappelijk leven staan en dus zeer weinig belang hebben bij het financieel beheer der gemeente, onder de stemmen van de meerderheid begrepen zijn. Bovendien waren 24 personen (ver pleegden in het R. K. Liefdehuis) tot ie stembus toegelaten met steun inge volge art. 78 der Kieswet, die niet in den zin der wet lichamelijk hulpbe hoevend waren, en die, bijgestaan door personen van besliste voorstanders der meerderheid (in hoofdzaak geestelijke zusters), dus ook beslist hun stem zagen gaan naar de meerderheidspartij in den Raad Door het Raadslid A. C. M. Poppe is hiertegen protest aangeteekend bij het Hoofdstembureau, terwijl bij zich bij adres richtte tot H. H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, en later bij dit college ziju bezwaren heeft ingebracht tegen de Raadsbesluiten, waarbij de nieuwgekozen leden werden toegelaten, en wel op deze gronden dat de Voor zitter van Stembureau I aan met namen genoemde kiezers en kiezeressen in hoofdzaak bewoners van het R. K. Liefdehuis, die niet lichamelijk, doch geestelyk hulpbehoevend zijn, als analphabeteu of lijdende aan onnoozel- heid, kindsheid, enz. in strijd met de bedoeling van art. 78 der kieswet zou hebbeu vergund, zich bij de stemmiug te doen bijstaan, terwijl, aangezien het verschil in den uitslag slechts negen stemmen en het aantal der bedoelde gevallen ongeveer twintig bedraagt, moet worden aangenomen, dat de ge wraakte handeling van den Voorzitter invloed op den uitslag der stemmiug heett kunnen uitoefenen. Ged. Staten van Zeeland hebben door een harer leden een onderzoek ter plaatse laten instellen, en als gevolg daarvan de stemming vernietigd, zoodat een nieuwe stemming zal moeteu plaats hebben. By dit onderzoek en het onderzoek dat ook de Officier van Justitie te Mid delburg iu deze zaak heeft doen in stellen, is onder meer aan het licht gekomen 1. dat al de geneeskuadige verkla ringen op 2 uitzonderingen na, als reden der hulpbehoevendheid opgaven, on vol doende gezichtsscherpte, terwijl bij het leeuwendeel der gevallen de personen onvoorwaardelijk de geschiktheid had den zelve te stemmen 2. dat de verklaringen waren afge geven zonder voorafgaand geneeskundig onderzoek, op de verzekering iu het R. K Liefdehuis aan deu geneesheer gedaan, dat dit onderzoek reeds door een audereu geneeskundige was ge schiedt, wat later onwaar bleek te zijn 3. dat de verklaringen eigenlijk waren afgegeven voor de vroeger ge houden Provinciale Verkiezing, en die verklaringen dus uit het dossier dezer verkiezing weder waren teruggegeven aan het R. K. Liefdehuis ten gebruike vau de veel later te houden Gemeen teraadsverkiezing 4. dat dus deze verklaringen zijn gebruikt, terwijl zij die daarvau gebruik maakten, wisten dat zij vaisch waren en niet atgegeven voor deze stemming waarvoor zij gebruikt werden. De kiezers van Hulst zullen dus opnieuw ter stembus moeten gaan. Te Hoofdplaat werd in een verga dering met algemeene stemmen beslo ten Diet toe te tredeD tot de N. V. Wa terleiding Zeeuwseh-Vlaauderen. De gemeente Sluis zal voor een bedrag van 210.000 deelnemen aan de N. V. Waterleiding Maatschappij voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin in Zeeland is van af Woensdag gedurende 3 a 4 wekeu met verlof afwezig. Cursus Bewaarschoolliouders. Met verwijzing naar een desbetref fende advertentie iu dit nummer wen- schen we eveu de aandacht te vragen voor die zaak. Het is bekeod, dat onlangs te Mid delburg een vereeniging is gesticht voor het in stand houden van zoo'u cursus, waarvan we met sympathie melding maakten. Thans ziju verschenen de concept-statuten der vereeniging en we hadden mogen verwachten, dat daarvan een exemplaar aan deZeeuw- sche pers zou worden verzonden, doch Uit schijnt te zijn verzuimd. Het is daarom op prys te stellen, dat een lezer van ons blad, begrijpend, dat ook in deze pers en publiek hun invloed ten goede kunnen doen gelden, ons een concept ter inzage gaf. Het con cept ziet er uit als van alle vereeni- gingen, zoodat we ons kunnen beper ken tot de voornaamste bepalingen De vereeniging draagt den naam van „Vereeniging tot Instandhouding van een Cursus ter opleiding van Bewaar- scboolhouderessen in Zeeland" en is gevestigd te. Vlissingen. Het doel ligt iu den naam opgesloten. De vereeni ging bestaat uit leden en begunstigers leden zijn gemeentebesturen, instellin gen ot vereeuigiogeD, en pat ticulieren, die respectievelijk 25, 15 en 2,50 contributie betalen. Begunstigers zijn zij die voor een geringer bedrag steunen. Alleen de leden hebben stemrecht; een gemeentebestuur brengt 5, een vereeniging 3 en een gewoon lid 1 stem uit. Het Bestuur, bestaande uit 9 leden, heeft het beheer over den opleidings cursus. We zien dus, dat ieder zich vrijwel met het concept zal kunnen vereeni- gingen. De hoofdzaak is nu maar, dat velen zich bij de vereeniging aanslui ten. Als we weten, dat er in Zeeland van de 70 hoofden van Bewaarschofen Dog 39 niet gediplomeerd zijn, terwijl van de 75 helpsters, slechts 2 met di ploma hulp bieden, dan is het over bodig te zeggen, dat een opleidings cursus noodig is. En wat het nut van zoo'n diploma betreft, ja, daar is een boekdeel over te schrijven. Ieder, die eenig begrip van opvoedkunde heelt en ook zij die dat niet hebben, kunnen levendig be seffen, dat men maar niet zonder eeuig onderricht geschikt is om een honderd kinderen van 3 tot 5 jaar bij elkaar in bankjes te zetteD, te leeren zingeD, speleD, vlechten, enz. enz. Zonder at te dingen op het vele, dat hier ter plaatse in de Fröbelschool wordt bereikt met ongeschoolde krach ten, kunnen we gerust zeggen, dat een gediplomeerd onderwijzeres noodzake lijk is aan een inrichting als hier en we vertrouwen dau ook, dat van uit deze gemeente een flinke steun zal worden verleend aan bovengenoemde actie, die aan alle Bewaarscholen ot liever alle kindereu ten goede komt. Jubileum Uitgaven. Bij den muziekuitgever M. J. H. Kessels ie Tilburg, zijn verschenen Twee Nationale Feestmarschen speci aal gecomponeerd voor uitvoeringen bij gelegenheid der a.s. Jubileumfeesten van H. M. Koningin Wilhelmina. De titels ziju: „Holland Jubelt" en „Neêr- land en Oranje". Beide marschen zijn van tekst voor zien eD kunnen derhalve uitgevoerd worden door muziekcorpsen met toe voeging van een aantal zangers(even- tuëel schoolkinderen). H H. Directeuren van muziekcorpsen ontvangen op aanvraag gratis een par tituur of dirigeerpartij, terwijl scholen van minvermogenden op aanvraag zoo veel zangstemmen gratis ontvangen als men voor uitvoering noodig heett. De marschen zijn behalve voor Har monie en Fantare, ook voor piano uit gegeven. Het Trio van Holland Jubelt is af zonderlijk verschenen alsOde aan 't Oranjehuis voor mannen- en gemengd koor, en is geschikt voor iedere uit- voeriag waarop men aan het nationa- liteits-gevoel wil uiting geven. H.H. Directeuren van zanggezelschap pen ontvangen eveneens op aanvraag gratis een partituur. De Klokken laiden. Ter herdenking van de 25 jarige ge lukkige regeeriDg van H. M. de Ko ningin Wilhelmina op 6 Sept. 1923 ver scheen by H. J. Spruyt te Rijswijk een werkje onder bovenstaandeu titel. Het is geillustreed met vele houtsnij- flguren, waarbij wordt herinnerd aan

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2