Binnenland. Landbouw. Provinciale Staten. Gemengd Meuws. Werkloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hem de vraag is voorgelegd of een lid eener werkloozeukas in welks reglement de uitkeeringsduur is gesplitst dat in de eerste heltt van het kalenderjaar over het volledig aantal dagen uitkeering heelt ontvangen en daarna voortdurend werk loos bleef tot 1 Juli 1923, bij den aan vang van het tweede kalenderhalfjaar wederom wachtdageu moet doormaken, zoo dat lid op 1 Juli 1923, voor uitkee ring in aanmerking kwam. Uiteraard moet deze vraag wordeo be antwoord aan de hand van de bepalingen, daaromtrent voorkomende in hei kasre- glement eener organisatie. Aangezien deze niet steeds geheel ge lijkluidend zijn, kan de gestelde vraag niet in het algemeen wordeü beantwoord. De toestand op 1 Juli 1923 is volgens den Minister dezelfde als die op 1 Januari 1923 of in bet algemeen als die welke ontstaat bij den aanvang van het kalen derjaar. In twijfelachtige gevallen dienen de gemeentebesturen schriftelijk het oordeel te vragen van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Eerste Kamerverkiezing. Bij de gisteren door het Centraal Stem bureau voor de Eerste Kamer te 's Gra- venhage gehouden loting voor de namen der candidaatlijsten, is van de groep Zeeland-Braband-Liuiburg-Utrecht de vol gende volgorde bepaald: 1 C. H.2. R. K. Zeeland en Brabant3. R K. Utrecht4. Geref. Staatspartij 5a. Vrijz. Dem.5b. S. D. A. P.6 R K. Lim burg 7. Vrijheidsbond 8 Anti-Rev. Hieruit blijkt dat de Vrijz. Dem. en S. D. A. P. de lijsten hebben verbonden en de R. K. die voor Zeeland en Bra bant wel, doch die voor Utrecht en Limburg niet. M. Crt. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Juni kwamen in Zeeland 3 gevallen van mond- en klauw zeer voor, waarvan 1 te Koewacht en 2 te Sint Maartensdijk. Volgens de courantenberichten zijn tengevolge van de hitte verschil lende arbeiders, w. o. ook landarbeiders, overleden. Aangezien met ingang van 1 Mei 1923 de landbouwongevallenwet ia werKing is getreden eu alle landarbeiders onder de bepalingen dezer wet vallen, is het niet ondienstig te vermelden, dat, indien 't overlijden plaats heeft gehad gedurende den arbeid, bij 't gaan naar huis of naar 't werk, het niet onwaarschijnlijk is, dat dit overlijden als een ongevalsgebeurte nis zal worden beschouwd, waardoor o. m. recht op weduwen- en weezen- rente kan ontstaan. Het verdient aanbeveling van elk geval aangifte te doen door de land bouwers, aangesloten bij een bedrijis- vereeniging, bij die bedrijlsvereenigiug door de landbouwers, aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank, ten kantore der Posterijen van bun woonplaats. Hetzelfde geldt ten aanzien van ar beiders, die vallen onder de industrieele ongevallenwet. AXEL, 24 Juli 1923. De uitslag der stemming voor de verkiezing van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier op 21 Juli 1.1. is als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 163, van onwaarde 3, alzoo 160 geldige stemmen, welke werden uitgebracht als volgt D. Dekker Wzn. 103, P. Ramoudt 65, A. v. 'tHoff 58, H. Wolfert Azn 57, C. Overdulve 55, P. A. Wondergem 51, W. Vercouteren 20, G. van Fraaijen bove 13, Jac. Zonnevijle 12, Jac. de Feijter Czn. 9, J. Vlaander 3, G. Heijns- dijk 3, H. Smies Czn. 2, terwijl de hee- ïen J. v. Sluis, H. de Jonge, Cb. Cap- pon, C. Smies Hermz., J A. v. Hoeve, Jac. Vercouteren, C. van Hermon en F. Dieleman Jaczu, ieder l stem be kwamen. Gekozen de beer D. Dekker Wzn. Herstemming op Zaterdag 4 Augustus a.s. tusschen da beeren P. Ramoudt, A. v. 'tHoff, H. Wolfert en C. Over dulve. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen wor den uitgekeerd aan de gemeente: Axel, 560 ten behoeve van A. de Putter. Axel, 600 voor 2 woningen van H. Duijm. Vrijdagnacht is te Zaamslag de korenmolen van J. C. Meijer afgebrand. Ook de daarbij staande schuur werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Molen en schuur waren niet verzekerd. Te Zaamslag werd Zaterdagavond een propagandawedstrijd gehouden tus schen de korfbalclub Rapide van Axel en T. T. V. van Ter Neuzen. Rapide wou met 2— 1. Met ingang van 1 September zijn benoemd aan de R. H. B S. te Ter Neuzen tot leeraar de heer J. A. R. Stufifken en tot leerares mej. M. Nolting. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte L. O A. C. Piuijm te Wesfdorpe. Te Middelburg is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overge bracht J. v. E., 30 j van beroep werk man, laatst verblijvende te Axel, ver dacht van landlooperij. M. Crt Z. Vlaamst-he waterleiding. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Comité meldt ons Dankbaar mogen wij zijn, dat de vele moeite van deü iDgenieur Carriere van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning, door gemeenteraadsleden in diverse gemeenten voorzoover noodig de zaak der waterleiding duidelijk te maken, met zulke gunstige resultaten is bekroond. Immers na de reeds geooemde gemeenten, kan meegedeeld woiden dat ook Hootenisse zeker zal toetreden, gelijk het ook van Osseni8se wordt verwacht en reeds be sloten is in Sluis. Alzoo kan tot heden reeds aansluiting verwacht worden in Oost-Z Vlaanderen van Koewacht, Graauw, Ciinge, Hengst dijk, Boschkapelle, Hulst, Hontenisse, Ossenisse, Philippine en Axel, hier moe ten dus nog volgen Stoppeldijk, Over slag, St. Jansteen, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Terneuzen, Zaamslag en Hoek. In Westelijk-Zeeuwsch Vlaanderen tra den reeds toe: Oostburg, IJzendijke, Waterlandkerkje, Biervliet en Sluis, ter- wyl nog moeten beslissen de andere gemeenten aldaar eD Ede en St. Kruis op een ongunstige beslissing Dadat zij beter zullen zyn ingelicht, gunstig zullen beslissen. Er moet door het Comité wel wat voortgewerkt worden, omdat nu eindelijk deze zaak voortgang dient te hebben, anders duurt het nog jaren en voordat de gelden bijeen zyn, de risico-garantie wet er is en de maatshappij gestient cd koninklijk goedgekeurd toch heel wat maanden noodig zullen zijn en eerst daar na kan met verdere werkzaamheden begonnen worden. Dat wordt dus wan neer de gemeenten nu voortgaan met spoedig te beslissen toch reeds diep in het voorjaar en wanneer er weigeren of vertragen dadelijk veel later. Zoo gauw is een jaar verloren. In de afgeloopen week hebben de Prov. Staten van Zeeland de zomer- zittingen voortgezet. Dinsdag werd begonnen met de elee triciteits-voorziening van Zeeland, m. a. w. zouden we kunnen zeggen, dat de P. Z. E. M. eens onder handen werd genomen. De heeren Willeman en Lindeijer oefenden danig critiek op bet fluanciëel beleid, dat maar steeds meerdere tekorten veroorzaakt. De stichting der fabriek te Westdorpe, ge raamd op ƒ900,000, schat men nu al op ƒ955.000, zoodat dbr. Lindeijer schatte, dat het bedrijt weldra een 100.000 te kort zal komen. Dhr. Dieleman verdedigde de P. Z. E. M. met te zeggen, dat de prijzen der grondstoffen en materialen nog steeds schommelend zijn en de ge meenten ook niet de geweuschte mede werking verleenen. In zake de overname van de cen trale te Ter Neuzen werd voorzichtig heid aangeraden, want natuurlijk tracht men daar goeden prijs te maken en de genoemde sommen wijzen op een duren koop. Zooals men weet, bestond een plan om de zgn. middengroep van Zeeland te electrifiseeren van uit Zeeuwsch- Vlaandereo. Maar als dat geleurde, zoo berekende dhr. Welleman, zou Middelburg en Vlissingen de eleclrici- teit duurder moeten betalen, dan thaus, zoodat hij daarin niet veel heil ziet, evenmin als in het electrificieeren der Bevelaudsche boeren dorpen, daar blijkbaar in den landbouw het eiec- trisch bedrijf geen voordeel oplevert. Dhr. Lindeijer besprak de overname van de centrale's te Middelburg en Vlissingen, met de tram, wat ook op een tekort zou uitkomeD. Dhr. Dieleman verdedigde weer het voorstel van Ged. St. en verwees naar de Noordelijke Provinciën, waar een veel practischer gebruik wordt gemaakt van de electriciteil. Spr. stelt voor een onpartijdige commissie te benoe men om tegenover critiek een oordeel uit te spreken, doch dit voorstel wordt verworpen. Ten slotte werd het voorstel van Ged. St. aangenomen om de eleotrifi- catie der middengroep diligent te verklaren. Een voorstel tot camaliteusverkla- ring van de polders Ser Lippens en Nieuw Othene werd z. h. s. aangeno men, evenals het ontwerp-reglement voor die polders en van de Margaretha Kleine Huijssens en Esndrachtpolder. Voor .een garantie van f 17.200 voor een te stichten Sanatorium in Zeeland, waren Ged. St. niet te vinden. Na een krachtige verdediging door de heeren Walliën, Onderdijk en Adri- aanse werd aangenomen een voorstel van eerstgen., om het verzoek om prov. steun aan te houden tot de najaarsvergadering. Z. h. s. werd besloten de subsidie voor de tuberculose-bestrijding te ver- hoogen van 5 op 6000. Verworpen werd een voorstel van dhr. Adriaanse om de salarissen der ingenieurs te verhoogen. Dhr. van de Putte stelde voor om het college van Ged. Staten uit te noodigen op 6 Sept. namens deZeeuw- sche Staten als hoogste regeerings col lege van dit gewest en daardoor mede uit naam van het gehede Zeeuwsche Volk, onze KoniDgin door 't aanbieden van een adres te huldigen en Haar daarbij onzen dank te brengen, voor al hetgeen zij voor onze provincie ge daan heeft. Met applaus werd dit voorstel be groet en aangenomen. In de zitting van Woensdag werd aangenomen een voorstel van Ged. St. tot verleenen van 2500 subsidie voor herstel der kerk te Kloosterzande. Aangenomen werd ook een voorstel om bij wijze van risico-garantie een renteloos voorschot te geven van 200.000 voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Bij de behandeling van het regle ment op de wegen en voetpaden wordt besloten art. 79 zoo te lezen, dat als overtreding van het maximum gewicht wordt vermoed, de vervoerders moeten gedoogen, dat hun wagen worde ver voerd naar de naastbijzijnde weegbrug, terwijl ze alsdan den ambtenaar mede moeten nemen. Na uitvoerige discussie over het nut en nadeel vau breede veilingen aan de wagens, werd het voorstel van Ged. St. aangenomen. Aan de gemeente Clinge zal een renteloos voorschot worden verstrekt voor wegsverbetering. Ten slotte kwam nog ter tafel een voorstel van Ged. Staten om 3500 subsidie te verleenen aan een samen te stellen boekwerk over den water- staatstoestaud in Zeeland. Er behoorde moed toe dit voorstel te verdedigen. Het werd ten slotte verworpen. Vrijdag voortzetting der zomerzitting. Te Ierseke overleed de vrouw, die verleden week brandwonden bad beko men. M. 'Jrt. Auto ongeluk. Zondagmiddag omstreeks half zes is ter hoogte van de Postbrug, ouder de gemeenteSassenheim een ernstig auto-ougeluk gebeurd. De heer P. J. Spuymau was met zijn auto uit Noordwijk Komende, juist het tolhek gepasseerd en wilde rechtsom de Post brug oprijden, toen, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, de auto, waarin behalve de heer S. zijn echtgenoote, zijn 18 jarige dochter en haar verloofde zaten, achteruit reed. De heer S. eu zijn aanstaande schoon zoon sprongen uit den auto en trachtten dezen tegen te houden. Dit mocht niet gelukken en de auto reed met de beide overige inzittenden achteruit de Haar lemmervaart in. De tolgaarder Bouw meester en zijn zoon stelden dadelijk al het mogelijke in het werk om me vrouw S. en haar dochter te redden. Na veel moeite is het gelukt mevrouw S. behouden aan wal te brengende dochter was echter, vermoedelijk doordat de auto gekanteld was in de diepte verdwenen. Eerst poogde de zoon van Bou wmeester door zich met een lijn om zijn lendenen, in het water te begeven, de drenkelinge uit het water op te duiken. Toen dit niet lukte, heelt men zijn toevlucht genomen tot het bezigen van stokken met haken. Na ongeveer een twintig minuten aldus doende te zijn geweest heelt men het meisje op gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Ofschoon spoedig daarna de heer Zaalberg, die inmiddels was gewaarschuwd, ter plaats was met een zuurstofapparaat, heeft de aanwen- aing hiervan niet mogen baten. Het lijk is per brik van den tolgaarder naar de ouderlijke woning te Oegstgeest overgebracht. Zaterdagmiddag geraakte een werkman bij wachtpost 36, op het traject Helder— Alkmaar door de vurigheid van zyn paard op de spoorbaan en werd door den van den Helder komenden sneltrein van 12.20 gegrepen. Het gespan werd geheel vernield, het paard bleef ongedeerd. De voerman bleek echter ernstig gekneusd te zijn. Na door een in den trein aanwezigen ge neesheer te zijn verbonden, werd hij in bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Te Amsterdam is het lijk van een 7-jarigen jongen opgehaald, die van een zandzuiger in het water was gevallen.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2