,\o. 30 Ay Dinsdag 2i Juli 1023 30® Jaaig. ÜIJ is de Weak# Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. r J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. T' jïB Du blad verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonaeriilke Nor. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Teief. - Poetgis-o G03®3. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter Rik Dinsdag- en Vr$j dasvoor middag ELF ure. tot Omtrent de uitzetting van 100 man spoorwegpersoneel met huisgezinnen, in totaal 400 personen, uit de gemeente Zewen wordt gemeld, dat de Pranschen tot dezen maatregel zijn overgegaan, doordien Duitschers een Pranschen sol daat een pak slaag hebben gegeven, naar bet heet, omdat de soldaat een rijwiel zou hebben gestolen. Daar de dader niet kon worden gevonden, werd het bevel tot uitzetting gegeven. De burgemeester, die geen gevolg gaf aan de opdracht, de meubels van de uit gezetten op een bepaalde plaats te be zorgen, is in hechtenis genomen. Toen ook de overige bewoners der ge meente weigerden, voor het transport der meubels te zorgen, dreigde de commandant alle inwoners uit te zetten. Aangezien de helft der bevolkiug van de gemeente Zewen reeds is uitgezet, vreest men dat de bedreiging werkelijk zal worden uitgevoerd. De Pranschen hebben op verschillen de plaatsen in het bezette gebied pro clamaties aangeplakt waarin wordt meegedeeld, dat ieder, die zonder verlof de greus tusschen het bezette gebied passeert, gevaar loopt te worden dood gerchoten. Dat het hiermee ernst is, kan hieruit blijken, dat by Brakel, Velbert, en Vohwinkel reeds 3 burgers zijn doodgeschoten, die naar beweerd wordt trachtten over de grens te komen. De Rijnland-commissie heeft een Dieuwe verordening afgekondigd, waarin zij, die critiek oefenen op de verorde ningen der commissie, met een hooge geldboete en gevangenisstraf worden bedreigd, eveazoo diegenen, die mee werken aan het uitreiken van middelen of grondstoffen, welke bestemd zijn om den passieven tegenstand tegen de ver ordeningen der commissie te handhaven. Tegenover de tendentieuse berich ten der Parijsche bladen, wordt in uondensche politieke kringen verze kerd, dat de Duitsche gezaut den Eti- gelscheu min. van Buiten). Z iken geen verzekering heeft gegeven, dat Duitsch- laud het lijdelijk verzet zal staken in dien Engeland dit zou eischen. De van het Quai a'Orsay uitgaande be wering, dat Duitschland de Engelsche regeering zou hebben voorgesteld, dat, mocht de bezetting na het staken van het lijdelijk verzet „onzichtbaar" worden, Duitscnland tot een soort ca pitulatie zou overgaan, wordt uitdruk kelijk tegengesproken. Het Dep. legt er nadruk op, dat dergelijke onderhan delingen nooit hebben plaats gevonden. Te Breslau zijn levensmiddelenrel letjes voorgekomen. Behalve 15 levens gevaarlijke gewonden, zgn er nog on geveer 100 min of meer ernstig ge kwetsten. Vrijdagochtend heerschte er rust in de stad. Patrouilles der scaupo, gewapend met karabijnen en haudgra naten, trokken door de straten en ver hinderen alle nieuwe samenscholingen. Bijna alle winkels zijn gesloten. De algemeene Duitsche bond van vakver eenigingen heeft zich ter beschikking van de overheid gesteld om behulp zaam te zijn bij 'het handhaven van de orde. De overheid heeft dit aan vaard. Bovendien heeft de politie aanzien lijKe versterkingen uit Midden-Silezië ontvangen. Over de opstootjes worden nog bij zonderheden gemeld, die voor een deel slechts van bij zoodanige opstoot jes gebruikelijke tooneelen melding maken, maar voor een ander deel doen zien, dat het de politie onmogelijk was het oproer met den gewenschten spoed te onderdrukken, omdat het op allerlei verschillende punten der stad gelijktijdig losbrak. De dooden zijn gevallen bij de ver dediging van een confectiemagazijn door de politie. Een betrekkelijk kleine troep had reeds verschillende confectiemagazijnen uitgeroofd en zich voorzien van een aantal pakken, dat het aantal plunderaars verrö overtof. Toen de politie de plundering van een volgend confectiemagazijn trachte te verhinderen, werd zij zoodanig in het nauw gedreven, dat zij van haar schietwapenen gebruik moest maken. De plunderaars beschikten over fietspatrouilles, die bij het naderen der politie waarschuwden. De bevolking trachtte telkens de arrestanten te be vrijden. Volgens de laatste berichten zouden tot op heden 1200 arrestaties wegens plundering en ordeverstoring plaats gehad gebbeu. Het aantal dooden moet 6 bedrageD. Een aantal gearresteerden is weer vrijgelaten. De bootwerstaking in Engeland schijnt nu toch op haar eind te loopen. Te Manchester en Birkenhead is het werk hervat, terwiji ook de vleesch- dragers te Smithfieldec de groentelos- sers vau Govent Garden, die een sym pathie staking begonnen waren met de Londensche bootwerkers, weer aan den slag zijn gegaan. De Londensche boot werkers hebben echter op enkele uit zonderingen na de staking nog voort gezet, doch men verwacht, dat ook deze mannen wel spoedig weer het werk op zullen vatten. Te Huil, waar de staking ook nog voortduurt, heeft het stakiugscomité zich bereid ver klaard bemiddelingsvoorstellen in over weging te nemen. Te Sofia is begonnen het proces tegen de leden van het Kabinet Stambuliiski. Ongeveer 600 personen zyn in staat van beschuldiging gesteld, terwijl tot dusver in het geheel ruim 10 000 per sonen zijn gearresteerd en ingesloten. De correspondent van de Daily Telegraph te New-York meent, dat de lage prijs van de tarwe, die lager is dau de kosten van voortbrenging een belangrijke factor is om de Vereenigde Staten ervan te overtuigen dat het her stel van het evenwicht in Europa en den wereldvrede een even groote levens kwestie voor Amerika is als voor Europa. Volgens te Lemberg ontvangen be richten, is in verschillende plaatsen van de Oekraïne cholera vastgesteld. R (Vrij uit het Duitsch.) Hij ging naar zijn schrijftafel, trok met ze- nuwachtigen haast de middelste lade open en wierp een pak papieren op het prachtig inge legde blad. „Dat zijn de hypotheken op mijn huis, het is belast tot het dak toe hier is een schuld bekentenis van 10.000 thaler aan Veitel, daar een van 8.000 aan Myring. Hier is de verpanding van Tannensee, die op den sterfdag van mijn broeder in werking treedt, 25 percent onder de taxatie! Ik heb voor dit document indertijd 25.000 thaler gekregen en mijn ganschen inventaris daarvoor verpand. Deze paketten bevatten rekeningen van datgene, wat er in de laatste twee jaar gebouwd is en aangeschaft. De loopende schulden vertegenwoordigen een bedrag van minstens 12.000 thaler. Ziedaar de schuld. Vraagt gij waar de contanten zijn Naar de maan r Graaf Herbert was toch van kleur veranderd, toen het schielijk opgelicht gordijn hem opeens een zoo dreigend beeld liet zien, zwijgend viel hij in een leunstoel neder en droogde met zijn zakdoek zijn vochtig geworden voorhoofd af, „Het is verschrikkelijk," zei hij, „ik moet u zeggen, dat ik de zaak zoo erg niet heb in gezien." „Evenals alles, wat u niet bevalt," hernam de oppeijachtmeester somber. „Gij zult nu echter ten minste overtuigd zijn, dat ik niet om mijzelfs wille, maar wei ter wille van u, u hierheen heb doen komen. Wat gij vóór twee jaar verzuimd hebt bij Melanie Voltz, kunt gij Goddank nu bij uw nicht goedmaken vat het niet licht op en laat geen minuut on gestoord voorbijgaan." Hij vermoedde het niet, hoe zwaar zijn woorden vielen op het gemoed van zijn zoon, de tijd was voorbij, zoolang reeds en voor immer. „Als ik deze zaak zoo snel wilde ten uitvoer brengen, als uw onrust dit wenscht, dan ware zij verloren. Ik ken oom Wolf bijna alleen uit datgene, wat gij van hem gezegd hebt, maar als ik hierop afga, dan moet zijn mis trouwen bij een onverijld aanzoek zeker worden opgewekt. Is Theresa werkelijk de idiote of het kind uit het volk, waarvoor men haar uitgeeft, dan zal en moet oom Wolf zelf met het plan tot een huwelijk voor den dag komen en mij daarbij natuurlijk groote voordeelen aanbieden. Is zij lieftalliger en beschaafder dan ik mij voorstel, dan is er een bepaalden tijd toe noodig, om hein te doen gelooven. dat nog andere aantrekkelijkheden dan de rijkdom, mijn hart tot zijn dochter neigen. Zooveel ijdelheid heeft iedere vader en oom Wolf is daarbij nog een gemoedsmensch, zooals de geschiedenis zijner jeugd aantoont." „Gemoed zei de opperjachtmeester spottend lachend, „daarvan heb ik nooit iets gemerkt Om een meisje te verleiden, of zelfs het tegen alle regelen des verstands en des rechts te huwen, daartoe heeft men geen gemoed noodig, de grootste schurk is daartoe instaat. Om het nagelaten kind te gedenken, daartoe heeft men alleen noodig oververzadiging, verveling of de gebreken des ouderdomsal deze dingen zullen zich bij Wolf hebben doen gelden." „Nu goed, laat ons dan alleen rekening houden rnet zijn vaderlijke ijdelheid," hernam Hei bert, „overzetten mag men de zaak niet, nog minder het hoofd er bij verliezen. Er valt geen plan te maken, eer een ontmoeting heeft plaats gehad en als uwe verwachtingen door de een of andere omstandigheid niet verwezenlijkt worden, dan moet gij u gerust stellen met de gedachte, dat Theresa niet het eenige meisje is, dat mij kan redden." „U, ja u," riep de opperjachtmeester ver stoord uit, „het ligt in uw aard, alleen aan uzelven te denkenHet spreekt van zelf, dat een verbintenis in de familie ook mij de so liditeit zal wedergeven, welke ik grootendeels om u verloren heb." De jonge graaf stond op. „Laten wij el kander niets verwijten, vader, laten wij het el kander niet zeggen, waarin wij faalden. Laat ons dien sluier niet oplichten, want in ieder geval zou ik voor hebben boven u. Ik heb nog een lange reeks van jaren voor mij, eer ik zal zijn, waar gij nu zijt ea zou u kunnen toevoegen, dat ik ze anders zou besteden. Gij klaag', dat gij mij uw hulp onttrekken moet ik heb die niet meer noodigwenscht gij echter mijn bijstand voor u dan is het iets anders en dan komt het vóór alles daar op aan, dat wij bedaard met elkander spreken." De opperjichtmeester onderdrukte een heftig antwo >rd, want hij kende zijn zoon, hij maakte een teeken van overeenstemming en de zoon ging voort: „Het komt er voor alles op aan, den lieden zand in de oogen te strooienHet plan, dat u zoo na aan 't harte ligt, zal ook der wereld de mogelijke ontknooping toeschijnen en de vermoedelijke schoonzoon zal nog voorzichtiger behandeld worden dan de neef. ik sla u daarom voor, alle bittere gewaarwordingen te onderdrukken en ons, mama er bij begrepen, naar Kettenstein te begeven, om hen te ont vangen. Dit mag oom Wolf moeielijk vallen, wellicht even moeielijk als ons. maar toonen kan hij dit niet en vreemde oogen zullen daarin reeds een zekere verstandhouding zien. Ik stel mij niet veel voor van het jonge meisje, zeldzaamheden, ten minste kostbare, verbergt men niet zoolang. Maar zij moge zijn hoe zij wil, huwbaar of niet, toch blijft een vriend schappelijke verstandhouding met uwen broeder voor u van waarde." „Mama zal niet willen," hernam de opper jachtmeester, „ik ken haar hieromtrent." „Mama moet willen, reeds mijnentwege," hernam de zoon, „kent gij haar goed ik ken haar beter." Hiermede was het onderhoud afgeloopen en Herbert ging naar buiten in den tuin, om fris- sche lucht te scheppen en over zijn eigen plannen na te denken. Hij was niet meer inTannensee geweest, sedert hij twee jaar geleden naar Engeland ging. Hij bevond zich nu in d<e liefelijke omgeving met de gewaarwording, waarmede men op bekende plaatsen naar iets zoekt, dat aan het beeld, hetwelk in onze her innering leefde, in werkelijkheid ontbreekt. De schoone tuin lag daar met zijn boomgroepen en grasperken, waarin de bloembedden als bonte edelgesteenten schitterden, siil en vreed zaam als voorheende kleine fontein klaterde met haastige snelheid en evenals vroeger vlogen de roodborstjes om het bekken om de muggen te vangen, die daar dansten in den zonneschijn. Zijn blikken dwaalden naar de vensterrijen van het kasteel en dan opwaarts naar de dakvensters die gesloten waren. Ja, dat was het, daar had z(j gestaan en vandaar had zij naar beneden gekeken en alles, wat daar bloeide en geurde in het goud der zon, dat alles was slechts de omlijsting geweest harer schoonheid. Meteen toornig gevoel werd hij plotseling zich hiervan bewust. De gang naar het meer, dien hij had willen doen, vond geen plaats, als zou dat beeld vol verleidelijke bekoorlijkneid, waarvan hij zich nu zoo misnoegd afwendde, hem daar verschijnen. Hij dacht en zon, zijn toestand kwam hem vertwijfeld voor en hij was het destemeer, daar hij hem zoo zorgvuldig moest verbergen. Een enkel oogenblik dacht hij daaraan, alles aan zijn oom te zeggenhij hoopte, dat de gelijkenis van de geschiedenis hunner jeugd, hem gunstiger zou stemmen. Maar weldra verwierp hij dit plan met het koeie overleg van zijn karakter, dat ééns slechts hem inden steek gelaten had, ééns, toen de gloeiende begeerte om Maguaiena te bezitten, hem ver vulde en toen zijn natuurlijk gevoel geen stand gehouden had voor de koele berekening. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1