Alzoo was reeds verkregen, dat de verpleging in deze streek hoofdzakelijk te Hulst zou worden gecentraliseerd waarna men aanbood de verpleging, ingevolge art. 7 van de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziek ten, op zich te nemen onder de voor waarden, hieronder beknopt weerge geven le Het contract wordt aangegaan, ingaande 1 Mei 1923, voor een vol jaar en wordt geacht ieder jaar te zijn ver nieuwd, indien het 3.maanden te voren wordt opgezegd. 2e Het contract eindigt, als de barak door het Rijk wordt teruggevorderd 3e In dat geval komen kosten van afbreking en vervoer niet voor de ge meenten. 4e Kosten van afbreken te Vlissingen, vervoer en weer opbouwen worden door de gemeenten betaald, naar een schat ting van f 11,41 per 100 inwoners, als alle gemeenten aansluiten. De totale raming is f 3800. 5e De barak mag slechts gebruikt worden voor de verpleging van lijders aan besm. ziekten. 6e De verpleeggelden bedragen f 7.50 per etmaal voor één persoon en indien er meerdere personen tegelijk zijn f 6.50 per persoon. 7e Voor onderhoud enz. wordt door de gem. Axel jaarlijksch f 100 betaald. 8e Kosten van het contract, enz. zijn voor rekening der gemeente. De Voorz. had hieromtrent advies ge vraagd bij de gemeentelijke geneesheeren alhier, welker rapport gunstig luidt. Er wordt daarin gezegd, dat de verpleging in het ziekenhuis te Neuzen weinig voorkeur heeft boven die in een Rijks barak te Hulst; terwijl in Hulst ook vrije artsenkeuze bestaat in chirurg, gevallen, verdient h. i., afgezien van de gunstige finantiëele voorwaarden, aan een contract met het R. K. Ziekenhuis te Hulst de voorkeur te worden gegeven. De Voorz. zeide, dat de barak dan kon worden opgeruimd, waarmede nog jaarlijks f 25 huur voor den grond werd gespaard. Een en ander deed B. en W. adviseeren tot het voorstel om met het R. K. Lief dehuis te Hulst te contracteeren, aan gezien met betaling in de kosten van plaatsing van de barak een jaarlijksch bedrag van f 100 de gemeente aanspraak heeft op een aantal bedden in evenre digheid van het zielenaantal, mede gelet op het billijke tarief voor verpleging, in tegenstelling met de ziekeninrichting te Terneuzen, waar een vergoeding van f 100 per bed en per jaar wordt gerekend en de tarieven voor verpleging hooger zijn. Tevens wordt machtiging gevraagd tot het wegnemen der barak op het Plaatje. Op een vraag van dhr. Van Dixhoorn, hoeveel bedden beschikbaar zouden zijn, antwoordde de Voorz.vermoedelijk acht. Dhr. Oggel merkte daarbij op, dat zulks dan slechts f 100 per jaar kost, terwijl Terneuzen f 100 per bed vroeg. Dhr. Van DixhoornZit daar geen muziek in Dhr. OggelNeen, dat kan, omdat verschillende gemeenten samen de barak bekostigen. De Voorz.Bovendien heeft de In specteur gezegd, niet te zullen rusten, vóór er een contract is, of de gemeenten zelf een regeling hebben getroffen. Zelf aanschaffen dat kan niet wegens de hooge kosten, zoodat het voordeeligst is om het voorstel aan te nemen. Dhr. van Dixhoorn Kan het vervoer van patiënten over dien afstand geen bezwaar zijn En wonderde het hem, een gemeente van naar een gemeente om geholpen te Axel toch, dat behalve dat ver dat we hier met 5000 zielen weer van 3000 moeten, worden. Waar blijft we altijd achteraan komen? Het is een handigheid van Hulst geweest. In Axel is dat onmogelijk, omdat hier altijd oneenigheid is. Spr. zal er verder niets van zeggen, maar wilde zijn stem niet aan het voor stel geven. Het werd aangenomen met 7—1 stem. 8 Verandering schoollokalen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W., om de lokalen, welke inge richt zijn geweest voor de Rijks-Nor maallessen, weder in den ouden toe stand te brengen, teneinde deze voor andere doeleinden te bezigen. Wordt voorgesteld het houten schot, dat ge plaatst is voor de Rijksnormaallessen in een der lokalen weder in den ouden toestand te brengen, teneinde deze voor andere doeleinden te bezigen. Bedoeld worden herijk, militiekeurin gen en kleine vergaderingen, die anders ten stadhuize werden gehouden. Dhr. Kruijsse vroeg nog of de boven lokalen, welke in gebruik zijn bij de Avondvakteekenschool, onveranderd blij ven, daar dit een ongerief zou zijn. De Voorz. zeide, dat het voorstel sloeg op de benedenlokalen. 9 Adres inzake sloot nabij het Station. Het Adres van Jos. Dieleman e. a bewoners van het Buitenwegje en een gedeelte van de Nieuwstraat, houdende verzoek de sloot loopende van het ter rein van de Maatschappij Mechelen- Terneuzen tot aan het erf van W. Kos ter te rioleeren en daarna te dempen, werd z. h. s. afgewezen. De kosten werden geraamd op f 745, wat men te hoog achtte voor demping van een sloot, die bovendien nog geen eigendom van de gemeente is. 10. Verzoek Chr. Nat. School Nieuwstraat. Van het Bestuur der Chr. Nat. School alhier was een schrijven ingekomen, dat het aantal leerlingen zoodanig was ge stegen, dat een nieuw lokaal in gebruik moest worden gesteld. Overeenkomstig de Wet op het L. O. werd daarom ver zocht om de benoodigde gelden van de Gemeente te mogen ontvangen voor het aanschaffen van schoolmeubelen, een kachel en leermiddelen, resp. f502,87, f45 en f 112, totaal f659,87. Dhr. Kruijsse had gehoord, dat die 2e klasse noodig was door een kleine ver meerdering van leerlingen in een klasse en wees er daarom op, dat die nieuwe onderwijswetten toch voor de gemeente groote kosten veroorzaken. Dhr. Oggel antwoordde, dat de le klasse thans 65 leerlingen telt, terwijl de klassen maar op 40 berekend zijn. Men had daarop een klasse gesplitst en getracht zonder kosten in dit euvel te voorzien, doch er was reeds gedreigd met proces verbaal, aangezien de In specteur de regeling met toelaatbaar achtte, zoodat men wel genoodzaakt was. Het verzoek werd z. h. s. ingewilligd. 11. Verzoek subsidie Dresseer- Vereeniging. Door het Bestuur van de Dresseer- Vereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" was een adres ingezonden, waarin te kennen wordt gegeven dat sinds Juni 1921 in Z. VI. is ge vestigd meergenoemde vereeniging, die zich ten doel stelt het africhten van honden ten dienste van Politie en Justitie dat zij ten einde een overzicht te geven van hetgeen van een goed bruik- baren hond verwacht wordt een pro gram aanbieden van een te houden de monstratie in 1923; dat de onkosten voor materiaal enz. door de leden worden gedragen, doch dat de kosten die draagkracht te boven gaan. Redenen, waarom zij een kleine jaar lijksche subsidie vragen. De Voorz. zeide, dat B. en W. over tuigd zijn van het nut dezer instelling en daarom voorstellen f 10 per jaar te geven. Dhr. Koster vroeg of alle gemeenten in Zeeland zoo'n adres krijgen, of alleen dezulke, welke voor royaal bekend staan. De Voorz. vermoedde van wel, maar erkende in elk geval het nut. We kun nen zoo'n hond ook wel eens noodig hebben. Dhr. Oggel beweerde ook, dat het nut hier wel niet ondervonden is, doch dat de noodzakelijkheid toch is gebleken. Dhr. Dieleman meende, dat zoo'n hond gedresseerd werd in hun dienst tijd en zag er de noodzakelijkheid niet van in, maar omdat het bedrag zoo klein was zou hij maar vóór stemmen. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Oggel, Kruijsse, Dixhoorn, Kraker, Baert en Dieleman. Tegen de heeren Koster en Dekker. 12 Vaststelling oninbare posten 1922 Dit punt werd aangehouden. 13. Vaststellen kohieren school» geiden 1923. Dhr. Oggel merkte op, dat dit punt niet door B. en W. is behandeld. Hij had gedacht de kohieren te wijzigen, omdat de wet veranderd is, waardoor de onderwijzerssalarissen niet tot de on kosten gerekend worden. De Voorz. wilde dhr. Oggel aanraden om een voorstel te doen tot wijziging der verordening, maar in elk geval moeten nu de kohieren worden vastge steld volgens de bestaande verordening. Na eenige discussie werd het voorstel om de kohieren volgens het ingediende ontwerp vast te stelien, aangenomen. 14. Wijziging begrooting 1923. Voorgesteld wordt a de staat der inkomsten te verminderen met a. Plaatselijke inkomstenbelasting f 2700, pensioensbijdragen f 2200, ver moedelijk batig slot f 18000, totaal f 22.900 b. de staat der inkomsten te vermin deren met f 11000 wegens geldleening voor verbouw bijz. school te Spui c. de uitgaven te vermeerderen met telefoonkosten f 60, vervolgingskosten f 160, teruggaaf belasting f 100, politie f50, vergoeding bijz. scholen f1185, bijdrage H. B. S. Neuzen f 5500, jaar wedden onderwijzers f77, subsidie's f 192.82, rioleering Zeestraat f 300, werk- loosheidsuitkeering f7000, andere uitga ven f 35, speelplaats openb. school f 1700, totaal f 16359,82. De uitgaven te ver minderen met aflos f 1000, bedrag hoofdst. XV begrooting f 1459,82, kosten bijz. school te Spui f 2000, totaal f 4459,82. Deze wijzigingen worden z. h. s. goed gekeurd. 15. Crediet voor feesten. De Voorz. wenschte nog te wijzen op het feit, dat hem is gebleken, dat in de gemeente niet veel wordt gevoeld voor feestviering in verband met het jubileum der Koningin, maar toch zouden B. en W. den dag gaarne willen herdenken, door o. a. een tractatie aan de kinderen der scholen. Dit kan f300 kosten, ter wijl de rest zoo zuinig mogelijk kan worden besteed men stelde voor f 700 beschikbaar te stellen. Dhr. Kruijsse merkte op, dat dit punt niet op de agenda stond, terwijl 3 leden afwezig zijn. Hij vond het nogal ingrij pend en bezwaarlijk daar nu over te beslissen en zag het liever een volgende maal behandeld. Dhr. Dieleman sloot zich daarbij aan en alzoo werd daarop besloten, dit punt aan te houden. Omvraag. Dhr Kruijsse vroeg, waarom het verf- werk der openbare school niet was aan besteed. De Voorz. antwoordde, dat de kosten bleven beneden het bedrag, dat aanbe steding voorschrijft. Dhr. de Kraker vroeg nog inlichting omtrent de aanbesteding der klinkers voor de Markt en waarom die niet aan den laagsten inschrijver gegund waren. De Voorz. kon dit moeilijk beantwoor den in openbare vergaderring. Dhr. Oggel vond dat heelemaal geen bezwaar. De reden was, dat de laagste inschrijver niet kon instaan voor tijdige levering en de volgende inschrijver dit wel garandeerde. Dhr. de Kraker merkte op, dat dus de reden niet was, dat de laagste inschrij ver minder solide was. Hem was ook verteld, dat hij ze wel kon leveren nu hij hier het tegenovergestelde hoort, schijnt hij verkeerd ingelicht te zijn. Daarop werd de vergadering gesloten. AXEL. 20 Juli 1923 Woensdag maakten de leden van de reisclub De Eendracht alhier hun jaarlijksch uitstapje. In een 6-tal auto's werd via Clinge, Kieldrecht, Nieukerken, Beveren, Zwijndrecht naar Antwerpen gereden, waar de dag verder werd doorgebracht met het bezichtigen der stad. Behalve een enkel regenbuitje hield het weder zich uitstekend en hoogst voldaan over het genotene, keerde het gezelschap, dat uit ongeveer 40 personen bestond, dan ook laat in den avond alhier terug. In een Maandag te Zaamslag ge houden vergadering van de vroeger gevormde feestcommissie ter viering van het zilveren jubileum van H. M. de Koningin verklaarde de meerder heid der leden ontslag te nemen, naar aanleiding van het raadsbesluit hou dende een tapverbod voor de dagen der leestviering. Door de overige leden der commissie is daarop besloten tot lik widatie der feestcommissie. Tem. Crt. De overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Terneu zen'hadden den volgenden uitslag: Bevorderd tot de tweeue klasse G. J. W. van der Peijl, P. J. A. van der Valk, P. H, de Zeeuw en R. Stuff ken te Ter Neuzen; A. Buijze te Axel; J. F. van der Heijden te Westdorpe; L. F. Kaijser te Zaamslag; B. J. Koe- voets te AxelAnna C. Meijs te Hulst; W. J. Rakhorst te Sas van Gent. Herexamen 4. Afgewezen 7. Bevorderd tot de derde klasse G. E. A. Daane Bolier, C. L. Deij, P. de Feijter, J. Klaassen en C. G. van Neerhos te Ter Neuzen; C. Bakker en J. W. de Feijter te Hoek. Herexamen 3. Afgewezen 6. Bevorderd tot de ^ierde klasse: Hendnna L. J. Guequierre en M. Jurrij te Ter Neuzen P. Eeonarda Bom, P. Dieleman, Geertrui Dregmans en J. A. Vink te Axel; C. J. van Drongelen en Pieternella J. de Feijter te HoekO. A. Guinau te WestdorpeF. V. A. N. Imandt te Sluiskil. Als vakleerlinge is bevorderd Elza M. J. Fricot te Hulst. Herexamen 1. Afgewezen 3. Bevorderd tot de vijfde klasse D. P. Solleveld te Ter Neuzen M. Hamelynck en P. J. Stouthamer te Sas van GentE. F. van Kemseke te HulstF. Swagemakers te Philippine A. Vervaet te Westdorpe. Herexamen 1. Afgewezen geen. Voor onderwijzeres aan de ge meenteschool te Overslag, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. In de Zaterdag te Hontenisse ge houden vergadering verklaarden de leden van den gemeenteraad zich met algemeene stemmen vóór deelneming aan de stichting der waterleiding voor Zeeuwsch Vlaanderen. Aangezien de gemeenteraad thans niet voltallig was, wegens onvervulbare vacatures, is de voorzitter naar we vernemen voorne mens, ook in den nieuwen raad deze kwestie nogmaals aan de orde te stel len, voor het nemen eener definitieve beslissing. Te Sluis besloot de gemeenteraad met 5 tegen 2 stemmen tot deelneming aan de Zeeuwsch-Vlaamsche waterlei ding en te Biervliet met algemeene stemmen. Te Schoondijke werd de beslissing uitgesteld.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2