A. van 'I Hoff. I). Dekker. P. ilnmoiult D. ws. G. van Fraaijenhoïe. Jac. de Feijter Cornz. £andboowersinspatt, De Hofstede Keel-, Neus- Oorziekten. Frotté, Mouseline, Gorsetlijfjes, Konsen, etc. P. Ramondt, A. van t Hoff, H. Wolfert Az. W. Yei-coiiteï'en De Vruchten te velde, Gereedschappen: AXEL. A. J. CLAESSENS. Advertentiën. Openbare Verkooping. 1. Op Vrijdag 20 Juli 1923, 2. Op Donderdag 26 Juli 1923, 11 PAARDEN. 16 stilles HOORNVEE. 3. Op Vrijdag 27 Juli 1923, J HOOGKAMER, Openbare Verkooping. Ongeveer 10 x 44 A. 50 c.A. tarwe 4x haver; 4x rogge; 4x erwten; 4x aardappelen, De hitte. Reeds meer dan vijftig slachtoffers. Het Kon. Ned. Met. Instuut te De Bildt meldt d.d. 13 Juli In verband met de van een ons niet bekende zijde verspreide berichten, omtrent de „hittegolf' en ae daarop gegronde waarschuwingen, wordimede gedeeld, dat onzerzijds voor Donderdag geen stijging van temperatuur was ver wacht en deze ook niet is voorgekomen. Op 12 Juli was het maximum in De Bildt 34.6 gr. legen 34 8 op 11 Juli. De nacbtmaxima vóór en na 12 Juli waren 18.9 en 19.3. In ieder geval is een opvolging van twee dergelijke dagen nimmer voorgekomen ook Donderdag was de temperatuur te 11 uur zomertijd reeds over de 30 gr.zoodat de hitte— periode van 1911 thans vrijwel geëve naard is. Tot zelfs de Amsterdamsche asphalt bestrating lijdt onder de hitte. De tropische zon doet soms het gladde, harde slak versmelten tot een weeke, kleverige massa, die niet geschikt is om de lasten van het verkeer te dragen. Op de Hoogesluis zakte een verhuiswagen door het dek van den weg en zonk 10 c M. in het strooperige asphalt weg. Het verkeer ondervond bierdoor ter plaatse 20 minuten vertraging. De hittegolf, welke sinds de vorige week over ons land is gekomen, heeft reeds een groot aantal slachtoffers ge- eischt. Volgens door ons verzamelde betrouwbare gegevens, zijn tot nu toe ongeveer 50 personen in ons land als direct gevolg van de hitte, overleden. Hieronder is niet begrepen het groot aantal menschenlevens, dat door ver drinking verloren is gegaan. Ook deze sterfgevallen zijn een indirect gevolg van de hitte. Als een bijzonderheid valt op te merken, dat de meeste slacht offers ten gevolge van de hitte, personen van middelbaren leeftijd zijn. Het meerendeel der slachtoffers door ver drinking, zijn jeugdige personen tusschen 12 en 20 jaar. Hieronder moeten we helaas de nood lottige lijst vervolgen met de volgende treurige gevallen. Te Emmer Compascum is de vrouw van den arbeider D na het, wellicht te snel, gebruik van een glas water, ineengezakt en overleden. De landbouwer A. V. te Oss, i3 in het hooiveld door een zonnesteek ge troffen. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Nijmegen is de 63 jarige timmer man G. J. D bij zijn werk door de hitte bevangen en overleden. Te Heerenveen is de hooier K. v. d W. door de hitte bezweken. Te Heiloo is een hooier ten gevolge van de hitte in het hooiland bezweken De 65-jarige A; S. te Houten, gevoelde zich Woensdagavond onwel en verloor het bewustzijn. Eij bleek door een zonnesteek getroffen te zijn. Zonder bij kennis te zijn gekomen is de man overleden. Een vrouw, die over den weg fietste tusschen Barchem en Ruurlo, met een kind in een mandje achterop het rijwiel, bemerkte plotseling, dat het kind, naar later bleek door de warmte, was over leden. Onder Raalte is een vrouw ten ge volge van de warmte gestorven In het Holterbroek, onder de gemeente Holten, stierf een boerenvrouw tijden» landwerk door de hitte. D. S. te Sappemeer, is Vrijdag door de hitte bezweken. De landbouwer C. E. te Grootebroek, is ten gevolge van de hitte bezweken. De 16-jarige D. E. te Hattem, heeft by het hooien een zonnesteek gekregen en is ten gevolge daarvan overleden In de gemeente Havelte en Steer wijkerwold zijn jl. Woensdag door de hitte vier menschen bezweken. Enkelen zijn ten gevolge van een zonnesteek ernstig ziek. Te Diepenveer is de landbouwer H. bij het hooiladen, door de warmte be zweken. Te Zevenhuizen (Gr.) is de 18-jarige arbeider E. R. ten gevolge van de hitte bezweken. Te Langezwaag is een broodventster door de hitte overleden, y Door de hitte is te Nieuwebrug een 16-jarige boerenknecht bezweken. De 2l-jarige zoon van P. de Graaf te Geldermalsen, is ten gevolge van de hitte ongesteld geworden en enkele oogenblikken later overleden. Te Oudenaarde is de arbeidster L. W. bij het maaien door een zonnesteek getroffen en kort daarop overleden. Zij laat een groot gezin achter. De 45-jarige M. van der P. te Katwijk, is, terwijl hij op het land werkzaam was, ten gevolge van de hitte bezweken. Te Leeuwarden is een 25-jarige broodbezorger ten gevolge van de hitte op straat bezweken. Hij was pas gehuwd. Te Blaricum werd de werkman M. Raven, weduwnaar met 9 kinderen, door een zonnesteek getroffen, waardoor hij onmiddellijk overleed. Te De Steeg werd L. Pruis, modder- kruier op de steenfabriek in de Havik- kerwaard, tijdens zijn werkzaamheden door de hitte bevangen en stierf korten tijd daarna. Te Den Haag zijn een 38-jarige stucadoor en de 40 jarige J. door de warmte bevaDgen en na korten tijd overleden. In de Waalhaven te Rotterdam, is bij het zwemmen een tot nog toe on bekend gebleven man verdronken. De verdronken man was ongeveer 21 jaren oud, 1.75 meter lang, flink van postuur. De kleeren zijn op den wal gevonden ze. bestonden uitgrijs colbert en vest, gryze pet, gestreept Engelsch leeren broek, grijze sokken, zwarte schoenen. Te Macüaren (N.B.), zijn twee zoontjes van den heer S., 9 en 11 jaar oud, bij bet baden in de Maas verdronken. Vrijdagmiddag is uit den Rijn bij Wageningen opgehaald, het lijk van een naar schatting ruim 20 jarigen jongen man, die klaarblijkelijk bij het zwemmen verdronken is. Bij het zwemmen in de Waal bij Tiel, is een 30-jarige gehuwde man uit Nij megen verdronken. Het 19-jang meisje H. O. uit de Frederikstraat te Rotterdam, is door de warmte bevangen en naar het ziekenhuis Bergweg gebracht. Een onbekend gebleven vrouw te Rotterdam, werd door de warmte be vangen. Naar den politiepost Maaskade gebracht, is zy vaudaar vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij steeds bewusteloos bleet. .f r? Door 't lezen van de adver- tentie, in welke de heeren aanbevolen worden om als Notabelen te kiezen, zoo sluiten wij ons bij die aanbeveling aan. Zaker is de keuze van die personen aan be velens waardig. VELE KIEZERS, die voor kalmen, goed doordachten gaüg van zaken zijn. - Eenige stemgerechtigde leden van de Nederl. Herv. Kerk alhier bevelen hunne medeleden aan om aanst. Zaterdag als Notabel te stemmen de beeren Dat zijn menschen, die daar op hun plaats zitten. "Wisselkoersen. Brussel 12.13—12,18. Parijs 14,821/s. Berlijn 0,00,lO1/,. Londen 11,7D/s- New- York 2,557s- Stemt met ons voor Notabel der Herv. Kerk de HeereD y VELE KIEZERS. Bij de a. s. stemming voor 7 drie Notabelen der N d Herv. Kerk worden ten zeerste aanbe volen de heeren EENIGE KIEZERS. De Notarissen Dregmans te Axel en Dumoleyn te Hontenisse, zullen ten verzoeke van de Wed. en Erven JACb. DE FEIJTER verkoopen des namiddags U/s uur (zomertijd) bestaande in 4 X 44 A. 56 c.A. ROGGE. 10 X 44 A. 56 c.A. TARWE. 4 X 44 A. 56 c.A. HAVER en 5 X 44 A. 56 c.A. ERWTEN. Te vergaderen aan de hofstede te St. Jansteen, nabij Kijkuit. des voormiddags 10 uur (zomertijd) op de door de Wed. bewoonde hofstede te St. Jansteen, nabij Kijkuit DEN GEHEELEN bestaande in Elza, 15 jaar, stbk. A 6063Mie, 6 jaar, stbk. B 4918 met merrieveulen (aangegeven voor Veulenboek) Jacqueline, 5 jaar, veulenb. 10380; Martha, 8 jaar, met hengstveulen; Bertba, 4 jaar, met hengstveulen Mina, 3 jaar Karei, 2 jaarPrins, 1 jaar. (De veulens van Mie en Martha komen ook afzonderlijk voor). 4 baatgevende Melk koeien, 5 tweejarige Run- ders, waarvan 4 bekalfd, 3 éénjarige Runders. 2 Vaarskal vers en 2 Stierkalvers. 5 VARKENS. 3 dik van ot met biggen, vet Varken en Loop varken. 70 Kippen en Hanen. Rijtuig (Buggy) met getuig, 4 Menwagens 1 met breed beslag, Veerkar, Zaaima- chine, Wiedtoestel, Zeefmolen (Ver dunnen), Pee- en Snijmolen, 4 Capponploegen, 2 Rudsacploegen, houten Ploeg, Aanaardploeg, Culti vator, Schoffel, 10 ijzeren en bouten Eggen, Rolblok, Wagenlichter, Slee, Sleep, Zwingen, Aanschijnen. Ket tingen, Mestplanken, partij Klaver- ruiters, 2 Fornuizen, Waterbakken, Ziften, Touwwerk, Paardentuig, Rieken, Vorken en Mesthaken, Manege met tusschenbeweging, Dorschmachine, Zakkenopheffer, Bascule met Gewichten, Zakken, Balen, enz. enz. en X 44 A- 56 c.A. KLAVERS (2e snee). Betalen tot 50,— contantdaarboven crediet tot 1 November 1923. Onbe kende koopers moeten zich 8 dagen te voren ten kantore vervoegenop den dag der verkooping bestaat daarvoor geen gelegenheid. Geen muziek of zang wordt op de hofstede toegelaten. Bergplaats voor fietsengeen af spanning. op nader te adverteeren plaats en uur; te AARDENBURG, Diomedepolder, groet 13,65,85 H A. of ongeveer 30 gemeten 200 roeden. Te veilen in 4 perceelen. Betalen 15 October 1923. Geneesheer-Specialist uit Vlis- singen, is opnieuw door ongesteld heid verhinderd verloopig te Hulst spreekuur te houden. De Notaris J. A Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van den heer CAM. VERHELST, te Sluiskil, op DONDERDAG den 19 Juli 1923, des namiddags 4 uur (zomertijd) ver koopen alles wassende in den Canisvliet- polder te Westdorpe. Te vergaderen bij Ed. de Grof te Westdorpe, Molenverkorting. z o O a I s: 11

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3