Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Psieuws. Dhr. Dieleman gelooft ook, dat die ver plichte aansluiting noodig is om steun te krijgen van het Rijk, dat garantie vraagt voor de üaanciëo. Iemand, die goed water heeft, zal niet verplicht worden, hebben we hier gehoord en dus zal hij zijn stem eraan geven. Dhr. van Dixhoorn beschouwt het ook niet als dwang, maar meer als formeele eiscb. Maar nu B. en W. volgens het praeadvies niet adviseer- deu tot aansluiting, vroeg hij, ot dit college ook veranderd was na de toe lichting van den ingenieur. Er moet toch een voorstel wezen. Dhr. Oggel meende, dat na de ge houden besprekiug met en de gegronde toelichtingen van dhr. Carrière wel geen bezwaar meer zal bestaan, om namens het college van B. en W. een voorstel te doen tot aansluiting. Over het tarief kan altijd nog ge sproken worden en spr. voor zich kan nu zijn stem er wel aan geven. De Voorz. deelde daarop mede, dat dan het voorstel van B. en W. is tot aansluiting en wilde dan persoonlijk nog eenigen aandrang uitoefenen op de beslissing, indien dat mogelijk is, en raadde den ieden aan in gunstigen zin te stemmen. Komt het er niet van, dan krijgen we nooit een waterleiding. Spr. dankt den heer Carr ére, die zoo goed is geweest om de gevraagde inlichtin gen zoo uitvoerig en duidelijk mogelijk te verschaffen en bracht het voorstel in stemming, waarop het werd aan genomen met op één na algemeene stemmen (9—1). Dhr. Weijns stemde tegen, terwijl dhr Van de Bilt tijdens de besloten Zitting de vergadering had verlaten. De Voorz. en ook dhr. Carrière feli citeerden én Raad èa Gemeente met het genomen besluit. Da heeren Carr ère, Peijter en Weijns verlieten hierna de vergadering. Ingekomen stukken. De Voorz. stelde hierna aan de orde de ingekomen stukkeu, waarvan voor kennisgeving werden aangenomen a Mededaeling van Ged. Staten dat de pensioengrondslag van den Ge meente-Ontvanger is vastgesteld op 1200 b. Goedkeuring wijziging begrooting 1922; c. Proces-Verbaal van kasopname, enz. bij den Gemeente Ontvanger Er was blijkens bescheiden in toraal aanwezig 58.573 77, waarvan 1724,33 in contanten. d. Dankbetuiging van de N. V. Auto—Motor—en Rijwielhandel v/h A. P. Mannaert-Geers te Terneuzen voor de toegekende subsidie, tan behoeve van de Autobusdienst AxelHulst. e. Schrijven van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat te Terneuzen, waarbij bericht wordt, dat de bagger- werken in het zijkanaal naar de Axel- sche Sassing juist ten doel hebben om aan bedoelde loswal het proflei op diepte te breDgen. Voorts was nog ingekomen een verzoek van C. B. Antheunis die daarin te kennen geelt, dat hij en de zijnen en zijn dienstpersoneel van wege het urinoir aan zijn winkelhuis veel onge makken en onaangenaamheden onder vinden dat het dikwijls een ondragelijken stank veroorzaakt, vooral met warm weder en verschillende windrichtin gen en dan zelfs de walgelijke geur tot in den winkel dringt en verspreidt dat by uitvoeringen en andere ge legenheden op de markt veel gebruik wordt gemaakt van die plaats bd dan gevel en deuren van zijn gebouw niet worden ontzien dat uit hygiënisch en zedelijk oog punt zulks niet zou mogen bestaan redenen, waarom hij verzoekt de waterplaats zoo spoedig mogelijk op te ruimeu. Tenslotte een adres van het bestuur der vereenigiug Patrimonium waarin G. den Deurwaarder en C van Kampen als voorz. en secr. van het N. W. Ver bond „Patrimonium" aid. Axel ie ken- neD geven, dat de vlssindustrie voor deze gemeente van zeer groot belang is en aan tientallen van gezinnen eeD middel van bestaaD geett; dat door tal van omstandigheden deze industrie vbans wordt verdrongen, waardoor het voor de fabrikanten on mogelijk is ge worden de fabricage voort te zetten en werklieden in hun dienst te nemen dat daardoor in deze gemeente de werkloosheid groot dreigt te worden, wat aan de gemeente groote bedragen aan staunverleening zal kosten dat het daarom van het allergrootsto belang is, dat deze industrie weder tot bloei kan komen, mede in het belang van de neringdoenden dat deze wederopleving te bereiken is door van gemeentewege een toeslag te geven op het loon redenen, waarom „Patrimonium" den Raad beleefd verzoekt een bijslag te geven op het loon voor iederen arbeider overeenkomstig daarvoor nader vast te stellen regelen aan die fabrikanten, die weder tot vlasbewerking willenovergaan. Ter toelichting wordt medegedeeld, dat de bedoeling is, dat de gemeente, ter bestrijding der werkloosheid aan de vlasfabrikanten een toeslag op het loon van de arbeidersgeeft, die in nun dienst werkzaam zijn a. 3 per week aan arbeiders boven 18 jaar, die voldoende vakkennis hebben b. f 4 aan gehuwde arbeiders, die minstens 16 per week verdienen; c. dat deze arbeiders minstens l jaar te Axel moeten hebben gewoond d. dat de toeslag kan worden ver minderd, zoodra B en W. van oordeel zijn, dat de fabrikanten, zonder dezen bijslag hun bedrijf productief kunnen voortzetten e. dat een comtnisie vau 5 leden door B. en W. worde benoemd, uit 2 fa brikanten, 2 vaklieden en 1 lid uit het college van B. en W. als voorzitter, teneinde eventueele geschillen te kun nen beslechten. Daar deze stukken pas zijn inge komen, worden ze verwezen naar B, en W. ter nadere bestudeering. Voor het onderzeek van de reke ningen van het Burg. Armbestuur en van de gem. gasfabriek wordt een commissie benoemd, bestaande, uit de Ueeren Weijus, Dixhoorn en Dekker, terwijl aan de heeren Feijler, Kraker en Koster wordt opgedragen om de'ge meenterekening over 1922 na te zien. ^Wordt vervolgd). De Kerk en liet Jubileum der Koningin. De kerken en kerkgenootschappen ontvingen van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw den volgenden brief: 's Gravenhage, 4 Juli 1923 Het aanstaande jubileum van H. M. de Koningin stemt tot ootmoedige er kentelijkheid. De Regeering zou het op bijzonde ren prijs stellen, indien op 5 Septem ber e.k. de kerkgenootschappen aan leiding konden vinden deze heugelijke gebeurtenis plechtig kerkelijk te ge denken. De voorzitter van den Raad van Ministers (w.g.) Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. AXEL. 17 Juli 1923 Na al de ongelukken en moeilijk heden, die de hitte der vorige week veroorzaakte, moeten sommigen in de meening verkeerd hebben, dat het toch nog niet warm genoeg is geweest en alzoo vertelde men dat de echte hittegolf nog moest komen, want het was „in Terneuzen" aangeplakt. De profeten hebben het echter misgeraden en gelukkeg is er Zondag keering ge komen in de benauwende warmte der vorige dagen. 's Morgens dreigde een zware lucht uit het Zuiden en de verwach ing was dat men zwaar weer zou krijgen Men hoorde onophoudelijk het rommelen en nu en dan was ook het blikken van het hemelvuur waarneembaar, doch de dreigende wolken losten op in een malsche regenbui, die alles deed ver frisschen Het was goud, dat er viel. En zoo hebben we weer onze gewone zomersche dagen gekregen. Bij Koninklijk besluit van 6 Juni 1923 do. 38, werd aan de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, ter tege moetkoming in de kosten van de be strijding der tuberculose en die van verpleging van lijders aan tuberculose een subsidie toegekend van ƒ620. De vorige week slaagde te Rot terdam voor het examen Rijksklerk bij de Dir. Belasting onze vroegere stad genoot de heer J. C. Orlebeke, thans te IJsselmonde. Door den Minister van Waterstaat is krachtens artikel 3 van het Konin klijk besluit van 9 Augustus 1922 (Staatsblad no 490) ontheffing verleend van de verplichting tot afsluiting van openbare overwegen over de spoorwe gen o a in de gemeenten Clinge voor de overwegen nos. 62 tot 67 Hulst voor den overweg no. 68 St Jansteen voor de overwegen no, 72-83; Axel voor de overwegen nos. 85, 86, 88, 88, 89A, 89B, 96/97, 99,; 101; 103. Neuzen voor de overwegen nos. 104, 110, 111, 112, 113. Die overwegen zullen kenbaar ge maakt worden door waarschuwings borden, welke kunnen worden om schreven als volgt Een in zwart-witte kleuren geschil derde paal, hoog ongeveer 2 75 M. met aan het boveneinde twee elkaar krui sende borden, lang 1.30 M. en breed 0 15 M. waarop onderscheidenlijk ver meld staat„Onbewaakte overweg" en „Let op de treinen". Alle waarschuwingsborden zullen van een roodea reflector worden voorzien. Op dubbelsporige baanvakken zullen de onafgesloten overwegen, met het oog op de mogelijkheid, dat treinen uit verschillende richtingen spoedig na elkaar den overweg passeeren, van een ander waarschuwingsbord worden voor zien dan op enkelsporige baanvakken. Daartoe zal worden gebezigd een teeken als voor laatsbedoelde baanvak ken is vastgesteld, met dien verstande, dat vier elkaar kruisende borden zul len worden aangebracht, waarop ook nog vermeld zal worden „Twee sporen" of indien het meersporige banen be treft. „Drie', „Vier', enz. sporen. In verband met het bepaalde in artikel 11, 2b van het A. R. D. zullen aan de palen der waarschuwingsbordjes met het opschrift „10 K.M." worden aangebracht. Geslaagd voor het examen be- waarschoolonderwijVres de dames N. van Dalen te OostburgA. van Malen te Schoondijke en E. Risseeuw te Vlissingen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Juli 1923. Veroordeeld wegens Mishandeling: L. W. H, 19 j., land- bouwersknecbt te Axel, 1 week gevang. A. Th. v. d. B 27 j., rijwielhersteller, Terneuzen, 10 ot 10 d. hecht. Diefstal: J. d. K., huisvrouw van P. M., Terneuzen, 14 d., gevang. Vrijgesproken A. S., 22 j tuinnier Sas van Gent. beklaagd geweest van diefstal, Door den mist zijn Zondag op de Noordzee een Zweedsch en een Spaansch stoomschip op elkaar gevaren eD ge- zoi.ken. Gelukkig kon de bemanning der booten zich redden. Onweer. In verschillende strekeD van ons land heelt Zondag hevig onweer gewoed en veel branden zijn daardoor vooral in Drenthe veroorzaakt. Valsch bankbiljet. Een winke lier te Slagharen kreeg dezer dagen een bankbiljet van veerde gulden in beta ling. Eenigen tijd later kwam hij tot de ontdekking, dat het bakbiljet valsch was. Den gemeenteveldwachter te Slagha ren, die spoedig met een en ander op de hoogte werd gesteld, gelukte het de daders in Dedemsvaart te vatten. Auto-ongelukken. De 33-jange heer F. de Nijs uit Schoten werd onder Zantvoort door een auto aangereden en zoodanig verwond dat hij in het Gast huis te Haarlem aan de bekomen ver wondingen is overleden. Een vrachtauto uit Amsterdam op de Brinklaan te Bussum heeft den 22-jari- gen wielrijder Wiggers uit Kortenhoef overreden. Deze bekwam een ernstige schedelfractuur en verkeert In levensge vaar. Hij is opgenomen in het Majella- ziekeuhuis. De chauffeur, die volgens ooggetuigen onbesuisd gereden heeft, is in arrest gesteld. Ongeval op het radio-station ie Koot wijk. De heer Lohr, directeur der Provinciale Geldersche Electriciteits- Maat schappij te Arnhem is bij een bezoek aan bet Radio-station te Kootwijk toen hij te dicht bij een draad kwam, door een hoogfrequenten wisselstroom van ruim 10.000 volt getroffen. Hij bekwam brandwonden aan handen en voeten. Da heer Lohr moet het bed houden. Zijn toestaod is niet levensgevaarlijk. Kind verbrand. Een 5y2-jarig meisje uit Terwolde klom tegen 'n kastje op, waarop 'n petroleumstel geplaatst was. Het kastje kantelde om, waardoor het kind het brandend toestel over het lichaam kreeg. Naar de R -K. Zieken huis te Deventer vervoerd, overleed het even na aankomst. Moord. In het gehucht Kliuk- heide vlak bij de Hollandsche grens is de schoenmaker Gr. uit Kohlscheid, werk zaam te Kerkrade, vermoord op s raat gevonden. De moord is gepleegd met een vijl. De dader is gearresteerd. Boerderij ufgebrand. Te Aalst bij Eindhoven is de bekende boerderij »De Pracht*, toebehoorende en bewoond door den laudbouwer Looyen, geheel afgebrand. Dank zij het optreden der Eindhovensche brandweer konden de be lendende boerderijen gered worden. Van het naastgelegen heerenhuis brandde al leen de keuken at. Van den inboedel kon niets gered worden. Veizekering dekt de. schade. De oorzaak is waar schijnlijk hooibroei. Woensdagmorgen werd te Zwolle mevr. F., die op het trottoir stond, door een auto, die naar den verkeerden kant uitweek om eeD fietsrijder te onfwijkeD, overreden. Mevr. F. is aaü de beko men wonden overleden. De heer R, uit Dordrecht was Zondagmiddag met zijn verloofde op de Merwede aan het zeilen, en kon toen het onweer opkwam zetten, niet tijdig den wal bereiken. Een plotselinge wind vlaag deed het bootje kantelen, ea heide inzittenden verdronken.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2