G. van Fraaijenhove. Abr. van 'tHoff. Jac. de Feijter Cornz. mF* Vliegenvangers. Stukloopen FRASSCH, DD1TSCB ei IK DEKKER Wz, P. A. WOADEIU.EM, C. OVERDULVE, op het terrein der Yereeniging van Zeeuwsche Fokkers op Vrijdag 13 Juli 1923. Steeds voorhanden. DONDERDAG 12 JUL11923. PU ROL I Ingezonden Stukken. Advertentiën. Axel. C. B. Antheunis. Kramers Woordenboeken J. C. VINK, Boekh. AANVANG 9 UUR. Bekendmakingen. Openbare Vergadering EENIGE KIEZERS. Het BESTUUR der ORANJE-VEREENIGING te AXEL roept hare leden en zij die lid wenschen te worden drin gend op ter vergadering op 's avonds 8 uur op de bovenzaal van het Café van den Heer M. A. KOOLE, Markt, alhier ter bespre king van event, te houden fees telijkheden ter gelegenheid van het a.s. Regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin. Voor Notabelen der Ned. Herv. Kerk worden aanbevolen mannen die zeer zeker de geestelijke en stoffelijke belangen onzer kerk zullen behartigen. Zij hebben dit getoond door hun trouw kerkbezoek en door hun werkzaam aandeel dat zij hebben in instelling of vereeni- ging, uitgaande of behoorende bij de Ned. Herv. Kerk. EENIGE KIEZERS. "Wisselkoersen. De drie fcoogzéf -torpedobooteo, die haar laatste levensdagen slijten aan de boor den van den rustiger) Amstel, hebben deuren gekregen ter hoogte van de ma chinekamer. Een enkele heeft er zelfs een brievenbus naast en als de postbode een brief in de bus van de »Rindjaoi« werpt, dan is deze bestemd voor den ijs- en eierwinkelier en den kindei wagen- verhuurder. Weldra zal nog een vierde oorlogsschip aan de Weesperzijde gemeerd worden, dat ook zeer vreedzaam aan zijn einde komt. 't Is de »Brak<, waarop herstellende zieken in ligstoelen onder een tent op het dek zullen uitrusteü, op dezelfde plek, waar vioeger de Jantjes zich oefenden in het bedienen der 3.7 c.M.- kanonnen. Hoeveel schepen onzer Koninklijke Nederlandsche Marine zullen nog in den Amstel terechtkomen Leerzaam geval. Pardon, meneer, zei heel beleefd een keurige gentleman tegen een oud heertje, dat met een tasch in de hand uit een Bank te Chatou (Frankrijk) kwam, pardon meneer, dat ik u zoo maar aanspreek, maar u moet uw overjas eens schoonmaken, want kwajongens hebben krijt op uw rug gesmeerd. Waarop de gentleman ver dween. Dankbaar voor de vriendelijke waar' scbuwing zette het oude heertje zijn tasch neer, trok zijn jas uit, die inder daad vuil was, klopte hem af, trok hem weer aan, nam zijn tasch op. »Maar dat is mijn tasch nietc, riep het oude heertje verschrikt uit, toen bij getroffen werd door de lichtheid van de tasch. Inder daad was het zyn tasch niet. Toen het oude beertje zjjn jas afklopte, had een handlanger van den keurigen gentleman de tasch verwisseld met een andere die er heel veel op geleek. In deze andere zat niets dan een paar stukken krante papier. In de eerste tasch zat voor 805 000 frank aan kostbaarheden paarlen en juweelen, die het oude heertje uit de Bank had gehaald. Moordaanslag. Op een landweg in de buurt van Kirchlinde heeft, naar de »Tel.« uit Dortmund verneemt, een 24-jarige Amsterdamsch student, K. H.,. getracht zijn verloofde, een jonge ver koopster uit Amsterdam, waarmede hij een pleizierreisje maakte, door revolver schoten te vermoorden in een vlaag van woede. Toen de revolver na het eerste schot, dat het meisje aan den schouder verwondde, ketste, poogde hij haar met zijn wandelstok te dooden, door haar hevig op het hoofd te slaan. Het meisje werd meer dood dan levend door een pas8eerende auto aan den kant van den weg gevonden. De dader is ontvlucht. Het motief tot deze daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Uit Boekarest wordt gemeld, dat 63 personen gedood en 200 gewond werden bij een botsing tusschen een personen- en een goederentrein, welke Donderdag plaats had op de lijn Boekarest-Jassey. Drie wagens werden in elkander ge schoven. De meeste slachtoffers zijn derde klasse-passagiers. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik s. v p. een plaatsje in Uw blad, om naar aanleiding en in verband met bet bericht dat de lezers van Uw blad,jl. Vrijdag in de gelegenheid geweest zijn iets te kunnen vernemen van de oprichting van een vereeni- ging, die zich ten doel stelt een cursus te openen voor het geven van Bewaarschooion- derwijs, daarover nog enkele rege s te plaatsen. Velen Uwer lezers zullen wellicht denken, nu ja als er in de Prov. Zeeland voor die op leiding nog geen inrichting is, dan zal dat voorzeker wel een nuttig werk zijü, want om kennis van het een of ander doel te krijgen, moet men in de gelegenheid zijn om daarin onderricht te worden. Maar zal misschien menigeen denken, is dit nu wel iets van be- teekenis voor de gemeente Axel of omliggende plaatsen, we hebben hier t"ch een bewaar school, en naar ons allen bekend is, gaat het op die school toch naar wensch, dus behoeven we ons toch niet te interesseeren over die cursus die aan de overzijde ran de Schelde zal gehouden wordendat is toch iets dat voor onze streek niet zoo van belang is. Waarde lezers, nu juist dit laa ste is de op richting van een veieenigingv voor boven aan gehaald doelook voor onze streek nuttig f en hierop moet het antwoord zijn ja, dat is ook voor ODze streek, dus voor Zeeuwsch-Vlaan deren, een zeer nuttige instelling. Om hiermede vol edig in te stemmen, z 1 misschien, met 'toog op de daaraan verbonden kosten, door velen in twijfel getrokken worden vo-ral in dezen tijd waarin de bezuiniging soms zoo ver doorgevoerd wordt, dat ook nut tige zaken er onder mo ten lijden. Om nu het een en ander onder de aandacht te brengen, dat deze zaak dient gesteund te worden, als straks onze medewerking gevraagd wordt, zij ten eerste gemeld, d»t hei van zeer groot belang is voor de algemeene ontwik keling, als kinderen gebruik maken van goed Eewaarschoolonderwijs. Dat een bewaarschool, al is het op bescheiden voet ingericht, een speelschool voor de kinderen kan genoemd word- n, en niet minder biedt in de zomer de speeltuin voor hun een ge liefkoosde plaats. .Dan om dat te kunnen geven moet er toch eerst onderlegd personeel zijnwelnu, om daartoe te komen wordt nu de gelegenheid geopend om daarvan gebruik te kunnen maken. Dat die gelegen he d te Vlissingen zal plaats hebben, mag van uit Zeeuwsch Vlaanderen geen bezwaar zijn als zouden de reiskosten voor de deelneem-ters te hoog zijn Een fietstoertje naar Ter Neuzen geschiedt zonder kosten, en de kosten voor de Prov. boot, daarvoor zal ongetwijfeld een flinke reductie op toegestaan wt rden. De cursus zal des Woensdags en des Zaterdags gehouden worden, dus kosten voor thuis liggen of over nachten behoeven niet gemaakt te worden, terwijl de kosten voor deelneming aan de cursus geen reden tot bezwaar zal uitmaken. Naar 't mij voorkomt zal een eventueele deelneem-ter (en dit voor kle ne gemeenten waar nog geen school is, maar eventueel een gebouwd zou worden) na de cursus een jaar te hebben gevolgd, in staat zijn een begin te maken om op een bewaarschool werk te ver richten, waarbij dan de cursus evenwel moet en kan waargenomen worden. Dan nog voor die plaatsen waar een be waar.-chool is, is ook deze cursus van groot belang, en wel om de gewenschte leerkrachten bij voortduring t§ kunnen hebben, het noodig1 is dat door het betrokken personeel, aan zoo een cursus, op den daarvoor geschikten leef tijd, deel kan genomen worden. Daar toch de behoefte aan het bestaan van een bewaarschool steeds meer eD meer gevoeld wordt, zoo voorziet bedoelde cursus in het onmisbare voor wat de opleiding voor het onderwijzend personeel betreft. Waarde lezers, waar U op de een of andere manier finantieele steun of medewerking voor instand houden van genoemde cursus gevraagd wordt, wil daar naar uw vermogen uw mede werking verleenen. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. Axel. J. A. VAN HOEVE. Stoouiboofilienst Ter Sfeiiïen-Mansweert. Mijnheer de Redacteur! Door onvolledigheid moet hetgeen u in uw vorig nummer weergeeft van dg woorden der heeren Neeteson en Stevens in de laatste ver gadering der Kamer van Koophandel overbo- vengenoemden stoombootdienst op den lezer een indruk maken, die allerminst met de wer kelijkheid overeenkomt, waarom ik u verzoek, dit nader weer te geven. De heer Neeteson heeft immers gezegd (en de heer Stevens sloot zich daarbij aan) „dat, met eenigen goeden wil en medewerking van de tramdirectie de dienst zoodanig zou kunnen worden geregeld, dat Sas van Gent ook zou gerekend kunnen worden bij de gemeenten, die de lijn Ter Neuzen-Hansweert niet meer noodig hebben, maarvoegde hij er bij, „dat hij het geen belang van Zeeuwsch-Vlaan deren zou achten, als de lijn Ter Neuzen-Hausweert werd opge heven." Toen de heer Nolson er op wees, dat men toch steeds vele inwoners van Sas van Gent te Ter Neuzen naar de boot ziet gaan of daar af komen, herhaalde de heer Neeteson zijn woorden, en wees er op, dat de dienstregeling van de tram daarvan de oorzaak is. Was die ingericht op aansluiting te Walsoorden, ook voor Sas van Gent, dan zouden de Sassenaars langs dien weg reizen. Niettemin zou hij het „geen voordeel" voor Zeeuwsch-Vlaanderen achten, als de lijn Ter Neuzen-Hoedekenskerke- Hansweert verviel. Dankend voor de plaatsruimte. H. Ter Neuzen, 5 Juli 1923. van deu Gemeenteraad van Axel, op Vrjjdag 13 Juli as. des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen Raadsleden. 4. Verzoek- vati het Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Comité tot deelname in de N. V. Z. V. Waterleiding Maatschappij. 5. Benoeming Commissiën voor het onderzoek van de Gemeeutere- kening, dienst 1922, die van het Burgerlijk Armbes uur en die van de Gasfabriek over dat jaar. 6. Voorstel van Burg. en Weth. en de Gascommissie tot vaststelling van een regeling waar, bij een grootere afname van gas, degas- prijs gereduceerd wordt en eene regeling voor de levering van gas aan de Z. V. T. M. 7. Voorstel van Burg. en Weth. om met het R. K. Liefdehuis te Hulst een contract te sluiten voor de verpleging van lijders aaü be smettelijke ziekten. 8. Voorstel van Burg. en Weth om de lokalen, welke ingericht zijn geweest voor de Rijks-Normaal lessen, weder in den ouden toe stand te brengen, teneinde deze voor andere doeleinden te be zigen, 9. Adres van Jos. Dieleman e. a, bewoners van het Buitenwegje en een gedeelte van de Nieuwstraat houdende verzoek de sloot loopende van het terrein van de Mij. Me- chelen Terneuzen tot aan het erf van W. Koster te rioleeren en daarna te dempen. 10. Verzoek van het Bestuur van de Cbr. Nat. School om een uitkeering ingevolge artt. 72 en 73 der L. O. Wet 1920 voor het aanschaffen van schoolbanken enz. 11. Verzoek van de Dresseer Ver- eeniging Zeeuwsch Vlaanderen om een kleine jaarlijksche subsidie. 12. Vaststelling staat van oninbare posten dienst 1922. 13. Vaststelling kohieren schoolgelden dienst 1923. 14. Vaststelling begroolingswijziging dienst 1923. Axel, den 10 Juli 1923. De Burgemeester, BLOK. Bij de a. s. stemming voor drie Notabelen der Ned. Herv. Kerk worden ten zeerste aanbe volen de heeren L en doonloopen den huid en schrijnende plekken.Gebruik I [Verkrijqb. bij Apolh.en Drogisten"-jjf Brussel 12,45, Parijs 15,027s 0,15. Louden 11,08. Berlyn VEULENKEURING TE AXEL

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3