Landbouw. Gemengd Nieuws. le een kind, dat bij bet einde van den cursus 14 jaar is, van de leerverplich ting is ontslagen. 2e een kind, dat 7 jaar leerling eener openbare school is geweest en alle klassen doorloopen heeft (in Axel ziju er dat bij het openbaar lager on derwijs 7) eveneens van de leerver plichting is ontheven 3e dat alle andere kinderen leer plichtig blijven, tenzij ze leerling worden van een inrichting van onderwijs als fl. B S Gymnasium, Haudelsdagschool of Nijverheidsschool, onder voorwaarde, dat zij aan deze inrichtingen buiten de avonduren gedurende 16 uur per week onderwys ontvangen. Bovendien nog wordt in de Midd. Crt. opgemerkt, dat het niet voldoende is 7 schooljaren te hebben, maar ook het 7e leerjaar moet bereikt zijn het kan dus wel eens acht jaar worden. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat de meeste leerlingen, die met de vacantie dachten van school te gaan, of reeds tijdelijk van school waren, omdat ze, in het landbouwbedrijf vooral, voor hun ouders hielpen meeverdienen, terug op school moeten komen, of voor zoover ze nog niet van school zijn, nog een jaar ter school moeten blijven, tot ze de zeven jaar te pakken hebben. En we raden desbetreffende ouders aan, om hun kinderen niet thuis te houden, want voorzeker zullen ze dan met den strafrechter in aanraking komen Behalve voor de ouders, die op thuis blijven van bud kind gerekend hadden, zai deze verandering van gedragslijn van den Minister ook voor veel school besturen een tegenvaller zijn, want verscheidene scholen zijn nog niet op een zevende leerjaar ingericht. Prov. Comm. voor de veefokkerij. Door Ged. Staten zijn met ingang van 1 Januari 1923 in de provinciale com missie, ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, benoemd tot voorzitter de heer W. Kakebeeke te Goes en tot leden de heeren D. Koopman Dz. te Nieuwerkerk, H. J.. Dorst te Stavenisse, I. M. Hage te St. Maartensdijk, C. de Back te Wemeldinge, J. J. Mol te Waarde, J M Bom te Co- lijnsplaat, M. Houterman te B'ggekerke, J. B Becu de Hullu te Groede, H A. A. baron Collot a'Escuty te Hontenisse en R. J. van Waes te Zuiddorpe. De vlasteelt in België. De directeur-generaal van den Land bouw brengt het volgende ter algetneene kennis Blijkens een mededeeling van den Rijk8landbouwcoo8ulent te Brussel zijn sedert einde Mei de vooruitzichten van de vlasteelt in België aanzienlijk verbe terd. Gevreesd werd, dat het gewas, dat tot dien datum abnormaal kort was gebleven, bij zonnig weder spoedig in bloe zou staan. Tot 24 Juni bleef ech ter het weder donker, waardoor het ge was zich nog uitstekend heeft kunnen ontwikkelen. In strijd met de aanvan kelijk weinig bemoedigende vooruitzich ten kan op dit oogenblik de stand van het vlas in België in hel algemeeu gun stig worden genoemd. Op de meeste plaatsen begint thans het gewas te bloeien. Wanneer nu het zonnige weder der laatste dagen eenigen tijd blijft aanhouden, zoodat de rijping onder gunstige voorwaarden kan plaats hebben, moet het verkrygen van een zeer goeden oogst niet onwaarschijnlijk worden geacht. Zoowel de boeveelheid als ook de hoedanigheid zou dan uitste kend kunnen zijn. De zaadoogst zal gering zijn, doch deze heeft voor de Belgische vlasteelt minder te beteekeneu. Veel vlas werd reeds te velde ver kocht. De gemiddelde prijs per H. A. bedroeg 4500 k 5000 frs. Bij uitzonde ring zijn prijzen besteed van 6000 frs. en hooger, AXEL, 10 Juli 1923 Reeds volop wordt weder gezwommen in de Kleine Kreek. Op zichzelf is hier met de tropische warmte niets tegen. Maar we zouden het wel nuttig achten, dat daar reddingsmiddelen aan wezig waren om eventueele ongelukkeu te voorkomen. Gisteren viel alhier een knaap zoodanig van een op de markt s'aanden blok steeneu, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondag toog het eerste elftal van de voetbalvereeniging Axel naar Beve- ren, om aldaar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen Standaard. Onze stadgenooten die met eenige in vallers uitkwamen, wonnen met 2—0. Met ingang van 6 Juli is de dienst van dhr. C. Makkenze te Hulst zoo danig gewijzigd, dat het kantoor Axel niet meer tot zijn atdeeling ressorteert en zijn plaats hier wordt waargenomen door dhr. A. van der Burg, eveneens monteur le klasse bij den Ryks tele foondienst en wonende te Sas van Gent. Naar men ons meldt, hebben de gemeentebesturen van Graauw, Ciinge, Koewacht en Philippine reeds besloten tot aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding. Wie volgt? Donderdagavond werd te Ter Neuzen een spoedeischende raadsver gadering gehouden om tot eene beslis sing te komen in de nog altoos hangende schoolzaak met de Herv. school. Enkele ingekomen stukken werden medegedeeld, en daarna werd het be sluit aangenomen om grond in erfpacht te geven aan mevr. v. Rompu. Als volgende punt werd vastgesteld het raadsbesluit voor het aanvragen van een voorschot voor de bouwver. „Sluiskil en idem voor een geldleening groot 27000 voor het bouwen van 16 woningen in Ter Neuzen. Alsnu komt aan de orde een voorstel van B. en W., om school B te geven aan de vereeniging Christ. Volkonderwijs. Uit de toelichting van den voorzitter blijkt, dat de meerderheid van het col lege nog altijd van oordeel is, dat een nieuwe aanvraag had moaten worden ingezonden, doch nu de minister bij ziju uitlegeging van art. 72 L.O.W. 1920 blijft en een K. B. is gezonden, is de tijd aangebroken om zich niet meer te verzetten. De heer Hamelink heeft aangetoond dat er sedert 14 Maart nog niets was veranderd, zoodat thans eene teslissing moet worden genomen in strijd met de wet. Daaraan wenschte hij niet mee te werken. In afwijking van het voorstel van B. en W. doet hij een ander voor stel, dat gesteund werd door de heeren Nolson en de Ridder. De heer v. Hasselt verdedigde het voorstel van B. en W., doch heeft zijn groote afkeuring uitgesproken over de houding van het bestuur van Christ. Volksonderwijs en met name ^an Timmerman. De heer Nolson kon zich aansluiten bij wat de heer Hamelink heeft gezegd, terwijl de heer Geelhoed zijn standpunt nader verdedigde, tegenover het drijven van Herv. zijde in deze schoolkwestie. De heer de Jager maande aan tot vrede, en zou school Bmaar willen geven. De voorzitter gaf een overzicht van de gebeurtenissen, aantoonend, dat nie mand kon zeggen, dat de raad in ver zuim was of onwillig, om mede te werken. Wij moeten hier bukken voor hooger hand, die de verantwooruelijkheid draagt van wat thans gebeurt. Het voortel van B. en W. wordt daar op verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Het voorstel-Hamelink e.a. wordt aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. De heer v. Cadsand wees by de rondvraag op een paar slechte wegen. De vergadering werd daarop gesloten. Zei. De politie te Vlissingen heeft aan gehouden een bakkersknecht, die uit de kast van zijn patroon 300 heeft gestolen. Uit het onderzoek is tevens gebleken, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bankbiljet van 100, terwijl hij boven dien gelden, bem door klanten afge dragen, niet heeft verantwoord. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het Prov. Electr. Bedrijf van Friesland. De fioancieele toestand van het P. E B. van Prieslaud is sedert 1916, het jaar van oprichting, zoo slecht geworden, dat Ged. Staten zich verplicht zien thans met voorstellen te komen, om daarin te voorzien. Het verliessaldo bedroeg over de ja ren 1917 tot 1922: over 1917 91.696; over 1918 f 163.147 over 1919/243.441 over 1920 ƒ528.281over 1921 881.7 14 over 1922 1.217.122 Op de thuisreis vau het Zwarte Water naar Urk is Schipper C. P. van het praamschip Dankbaarheid over boord geslagen. Hij wist het zwaard te bereiken en werd door zijn vrouw gered, maar de 62 jarige Urker knecht is vermoedelijk bij een poging tot redding te water geraakt en ver dronken. Inbraak.. Te Amsterdam is in gebroken iu de kantoren van de fa Jan sen en Bon, groothandel in waschartike- len. De brandkast werd geforceerd door het slot uit te snijden. Vermist werd een bedrag van tusschen de 200 en 300 gul den, terwijl ook uit enkele lessenaars en kasten kleine bedragen, evenwel ook tot een totaal van een honderd gulden, ge stolen werden. Speelkameraadje doodgeschoten. Twee kinderen van T. te Ellecom, een jongen van 14. en een meisje van 10 jaar, waren aan het spelen met het 10-jarige dochtertje van den brievenbe steller, wonende aan de Zuttenschestraat aldaar, in een schurtje van dezen achter zijn woning aldus de Zwolsche Crt. Het dochtertje van G. sloot de kinderen van T. een oogenblik op in het schuurtje, dat van buiten dichtgegrendeld kon wor den. Daarna verwijderde zij zich. De jongen vond in de schuur een buks, nam deze terhand en trok de haan over, niet wetende dat de buks geladen was. Juist toen het schot afging, opende 't dochtertje van G de deur en kreeg den kogel in het hoofd, even boven de rech ter slaap met het gevolg dat het kind even daarna overleed. Gebleken is dat de vader van het overleden meisje, 's middags achter ziju woning," musschen had geschoten en de buks geladen in het schuurtje had laten staan. Alles is raadslid. Het raadslid A. M. te Hilversum is aangehouden en overgebracht naar Haarlem wegens on tuchtige handelingen met een 10-jarig meisje. Massa-ontslag. Een zestigtal tijdelijke ambtenaren van de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam is bij wijze van bezuinigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aangezegd tegen 1 Oct. a.s. Tel. De veearts B. de Vries uit Lemmer reed met zijn motoiywiel nabij Kuinre over een op den weg liggend kalf. Hij slingerde van zijn fiets en werd met een gebroken arm opgenomen. Het laatste conducteurs-mopje. Gedebiteerd in een moderne motorbus, 's Middags Alle inzittenden zijn dames, die gaan winkelen of gewinkeld hebben. De conducteur bukt zich raapt iets op, en vraagt, rondkijkend met milden blik Heeft iemand misschien een kwartje verloren Algemeen gezoek in taschjes. Men ziet elkander aarzelend aan. Ten slotte snibt de hebzuchtige oude dame in den hoek, op beslUten toon; >Ja]ik!« Met boffelyk gebaar reikt de conduc teur haar het gevondene toe, en zegt vriendelijk: >Dan hebt u er hier een cent van terug Een brutale berooving. Dezer dagen zat een oude dame alleen op een back iu het bosch te Bentheim even uit te rusten van hare wandeling, toen een jongeman haar kwam vragen, hoe laat het was zoo schrijft men aan de N. R. C?t. Terwijl ze haar horloge voor den dag haalde wierp een handlanger, die haar van achteren besloop, een doek over haar hoofd en trok die zoo stevig aan dat zij bewusteloos werd. Toen ze haar be wustzijn herkregen had, bemerkte de arme weduwe, dat haar horloge met ketting en al haar sieraden, haar beurs, ja zelfs de trouwriDg van haar vinger, verdwenen waren. Gelukkig was haar geen lichamelijk letsel toegebracht, zoodat ze naar het nabijzijnde Kurhaus kon loopen, waar onmiddellyk aangifte werd gedaan aan de politie van Bentheim. Een politie hond, op de plaats der berooving ge bracht, wees onmiddellijk het spoor aau naar de wachtkamer van het station, waarna de politie in het naburige Schüt- torf de twee daders jongens van 16 en 17 jaar, uit Frankfort a/d. Main af komstig, reeds gevat en, nog voor de nacht viel, kwam een gendarme de oude dame geruststellen, dat al de gestolen voorwerpen op den daders gevonden waren en dat ze haar den volgenden morgen ter hand zouden worden gesteld. Vanille-ys en kinderwagens op.... een torpedoboot. Onze ijskarretjes aldus de Tel. hebben een concurrent gekregen in den vorm vaneen torpedoboot, op de marioelijst vroeger vermeld als Hr. Ms. »Rindjanic, thans drijvende winkel in den Amstel, en gemeerd aan de Wees- perzijde. De torpedoboot, die destijds de Noordzee met een 24-mijlsvaart door kliefde, heeft het lot ondergaan van zooveel oorlogsschepen na verscheidene jaren werd zij oud-roest, maar het schip is nu niet afgebroken, zoodat er alleen nog maar ijzeren platen overblijven. Neen, het oude oorlogsmateriaal wordt, gedeeltelijk onttakeld, thans als een woonschip, werkplaats of winkel gebruikt. Ea zoo is de »Rindjani«, welke naam nog op den boeg is te lezen, al is het ook vlakbij een affiche geplakt van Mot tige Janusc, een winkel geworden. In de wanden is een opening, en daardoor ziet de dorstige de wafeltjes en de ijs- emmers, waarmede het vanille- of room ijs gefabriceerd wordt. Ook kan men op de >Rindjani« eieren koopen a 7 cent per stuk en zijn er kinderwagens en vouwwagens te huur. Dit is het einde van een van Hr. Ms. torpedoboo ten, een eindje verderop ligt, ook nog in de grijze oorlogskleur, de »Smeroer*, eveneens zonder schoorsteenen, masten of kanonnen. De patrijspoortjes zijn ge sloten door kanten gordijntjes. Op het dek is een lijn gespannen en in plaats van de baadjes der matrozen hangt er nu de wasch van moeder-de-vrouw met haar spruiten te drogen. En de huisvrouw zelf beweegt zich met groote vaardigheid over het smalle dek naar beneden, waar in de vroegere machinekamer en stook ruimte een tafel staat met vier stoelen en een naaimachine. Een naamlooze torpedoboot ligt nog aan den overkant. Haar kleur is olijf groen, en daar is in groote letters te le zen, dat er een lijstenfabriek in gevestigd is In den romp worden blijkbaar lijs sten gemaakt, die eldeis in een winkel worden verkocht. In den vroegeren kom- passtandaart op den bak staat een bloem pot. De cirkelvormige rail, waarop een maal de torpedolanceerbuis draaide, is gevuld met aarde en aldus in eeu zui ver rond bloemperk gemetamorfoseerd. Ook de dekgaten, waaruit vroeger de torpedo's naar boven werden gehaald, zyn op vredelievende wijze aangewend. In elk der gaten staat nu een palm, die welig tiert. fen 1

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2