Landbouw. Bij dat inzake diligent verklaring van de electrificatie van de Middengroep, stelde de heer Dieleinan het volgende voor De Staten besluiten het college van Qed. Staten te bemachtigen en voor zoo veel noodig dragen zij dat college op een geldleening op door hen vast te stellen voorwaarden aan te gaan voor de provincie van aanvankelijk ten hoog ste f 1.800.000 teneinde deze aan de P. Z. E. M. te verstrekken ter electrificatie van de zoogenaamde middengroep (Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland) over eenkomstig de voorstellen van commis sarissen der P. Z. E. M. neergelegd in het concept schrijven van Januari 1923 en hun schrijven van 23 Mei aan Ged. Staten gericht. Dit voorstel werd met dat van Ged. Staten naar de afdeelin gen verwezen. In de vergadering van Woensdag kwam aan de orde de benoeming van leden van Ged. Staten. Alvorens tot de stemming wordt over gegaan, vraagt en verkrijgt de heer Wel- leman het woord en wijst er op, dat de provinciale wet voorschrijft, dat de Staten uit hun midden een college van Ged. Staten benoemen. Het ligt voor de hand en is ook in't belang der provincie dat men daarvoor allereerst let op ge schiktheid en bekwaamheid en dus de besten benoemt. Echter wordt met dit meest rationeele systeem de hand gelicht om te voldoen aan de eischen, welke 't politiek bestel medebrengt. Dit zoo alge meen gebruik bestaat nu eenmaal, en moet men zich daaraan aansluiten. Maar in elk geval mag, eenmaal de politiek er in gemengd zijnde, als eisch gesteld worden, dat dan ook rekening gehouden worde met de politieke nuancee'ring, op dat het college van Ged. Staten dan zoo veel mogelijk een afspiegeling geve van de politieke samenstelling der Prov. Sta ten. Dit is redelijk, billijk en in overeen stemming met de thans algemeen gel dende opvatting van evenredigheid bij vertegenwoordiging in politieke colleges. Als dit systeem bij de nu aan de orde zijnde benoeming' van leden van Ged. Staten gevolgd zou worden, dan is reeds dadelijk te zeggen, dat de anti rev. plus staatkundig Geref. recht hebben op 2, de Chr. Hist., de R. K.'en den V. B elk op 1 zetel, maar dan zouden ook aan de groep democraten ter linkerzijde een zetel moeten worden toegekend. Nu heb ben de kranten medegedeeld, dat het an ders zal gaan. De heeren van rechts heb ben binnenkamers de zetels verdeeld., zonder aan het begrip van evenredige vertegenwoordiging vast te houden, im mers worden aan de R. K. die door 8 le den in de Staten worden gerepresen teerd, 2 zetels toegewezen, terwijl de 7 links-democraten zijn uitgeschakeld. Daar bij heeft men zelfs niet de kieschheid betracht, om de beslissingen binnenka mers te houden zoodat iedereen kan we ten, wie straks benoemd zullen worden verklaard. Hiertegen wenscht spreker met kracht te protesteeren. De heer Lindeijer sloot zich volko men bij de woorden van den heer Wel leman aan en wees op het persbericht dat de R. K. in de Staten hebben toege zegd voor hun 2 zetels, mede te helpen aan de verkiezing van den heer de Veer tot lid der Eerste Kamer. Hierna werd tot stemming overgegaan Gekozen werden de heeren J. A. van Rompu (r. k met 31, mr. P. Dieleman (a. r.) met 31, P. F. Fruytier (r. k.) met 31, A. van der Weyde (v. b) met 32, mr. R. M. van Dusseldorp (c. h.) met 28 en dr. P. Merckens (a. r.) met 26 stemmen. Tot buitengewoon lid van Ged. St. werd gekozen de heer mr. Lantsheer (a. r) met 22 st. De voorz. wenschte de benoemden geluk en vertrouwde, dat zij de belangen der provincie zullen behartigen. Hierna werd overgegaan tot splitsing der leden in afdeelingen en bepaalde de yoorz. de volgende vergadering op 17 Juli. Demonstratie aardappelziekten. Dinsdag en Woensdag werden onder leiding van de heeren C. Stevens, rijks- landbouwconsulent te Goes en W. B. L. Verhoeven, rijkslandbouwconsulent verbonden aan den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen, enkele excursies gehouden in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen welke ten doel hadden het herkennen van de diverse ziekten welke in de aardappels voorkomeD. De neeren waren vergezeld van een viertal bestuursleden van de afd. Axel der Z. L. M. Bij de uiteenzetting wtlke aan de eigenlijke demonstratie voorafging werd speciaal de aandacht gevestigd op den aard en de versprei ding van deze ziekten. Zoo werd o.a. uiteengezet, dat het topbont en de bladrolziekte niet alleen met de poters overgaan, zoodat van een plant welke aan een van deze ziekten lijdt, nooit auriers dan zieke nakomelingen worden geoogst, maar dat topbont en de blad rolziekte ook door middel van bladlui zen van de zieke planten overgebracht kunnen worden op de gezonde nabu ren. De oorzaak van deze ziekte is niet bekend. Directe bestrijdingsmtd dels, zooals tegen brandziekte of stre- peuziekte zijn niet aan te geven. Zich baseereude op wat van de ziekten bekend is, werd als middel aaugegeven, le geen poters te nemen van de zieke individuen, 2e ook de nakomelingschap van de buurplanten van zulke plant niet als pootgoed te gebruiken met het oog op de mogelijke besmetting. Aan gezien echter over t' algemeen de ge wonnen Eigenheimers en Industrie van dien aard zijn dat, wanneer zoodanig gewerkt moest worden als aaugegeven is, wellicht zeer weinig perceelen in aanmerking kouden komen, werd de deelnemers ten sterkste aangeraden als proef enkele gezonde planten zeer vroeg te rooien (b.v. midden Juli) en het van deze planten verkregen pootgoed het volgend jaar atzonderlijk te verbouwen. Door het vroeg rooien, wordt, zooals proeven hebben aangetoond, zeer waar schijnlijk de besmetting van de knollen van geuoemde plant door buurplaats, min of meer voorkomen. Selectie ge combineerd met vroeg rooien is wel licht in staat de gewassen voor een te melden achteruitgang te behoeden. Natuurlijk zal bet vroeg rooien van de gezonde planten voorloopig nog alleen als proef moet worden aangewend en zeker niet dan na het verkrijgen van goed pootgoed mogen worden toege past. Met nadruk werd er op gewezen dat aan een veld waarvan men pootgoed wil nemen geheel andere eischen ge steld moeten worden dan aan de ge wassen welke voor de consumpties dienst moeten doen. Bij de keuze van pootgoed dient de vraag, of het gewas gezond is, op den voorgrond te staan. Liever pootgoed van een schraal gewas dat gezond is dan van een zeer geil gewas waarin er hoog percentage zulke planten in voorkomen. Het nemen van pootgoed van gescheurd weiland werd ontraden, aaugezien de praktijk geleerd heelt dat de nateelt van zulke gewassen steeds veel zulke individuen opleverden. Behalve de verschijnselen in blad rol en topbont werden getoond de ziekten ringvoet, bruinvoetigheid of rkizactonia en zwartbeenigheid. Deze laatste ziekte welke zich uit door het geheel geel worden en daarna afsterven der planten en waarvan de stengels der zieke planten aan den voet rot zijn komt dit jaar in belangrijke mate voor, vooral in de perceelen waarop gesne den pootgoed is gebruikt Zeer waar- scbylijk moet het sterk optreden van deze ziekten voorgeschreven worden aan de vochtige periode in de eerste periode van den groeityd. Dat gesneden aardappels meer last van deze ziekte hebben dan ongêsneden komt omdat de bacteriën, waardoor de ziekte wordt veroorzaakt gemakkelijker de SDijvlakten kunnen aantasten dan wan neer de aardappel in zijn geheel wordt gehouden. Zeer te weuschen is het dat de land bouwers meer en meer by de keuze van hun pootgoed zullen rekening gaan houden met de ziekten welke met het pootgoed worden overgebracht en niet onuoodig te groote hoeveelheden moeten zulleu aauwenden, waar door het ge- zoud materiaal, dus op veel goedkoopere wijze, even groote ot grootere hoeveel heden aardappelen kunnen worden ge oogst. In een teruggaande tijd zal hoe langer hoe meer het devies moeten zijn „met zoo weinig mogelijk kosten een zoo groot mogelijke opbrengst' Bij de aardappelculluur is dit te bereiken door bet aanwenden van zoo gezond mogelijk pootgoed. De belangstelling voor deze demon straties werd voor wat Hoek, Terneu zen en Zaamslag aangaat over 't alge meen bevredigend genoemd. Alleen te Axel was het treurig. We ontwaarden buiten het gezelschap, dat de excursie meemaakte 5 menschen, nl. 2 van Zuid dorpe 1 van Boschkappelle en 2 uit Axel Deze laatste waren een landbouwers zoon en dhr. Le Feber, landbouwon- derwijzer, dus geen enkelen landbou wer, aardappelteler ot aardappelhan delaar! Commentaar is hier overbodig. Maar toch is het ontmoedigend voor degenen, die zich moeite en kosten getroosten om juist in tijden, dat zoo moet worden gewoekerd om door veel en goede productie den landbouw loo nend te maken, daartoe de noodige wenken te geven, dat de landbouwers dan zich niet de kleine moeite getroos ten cm in een slappe tijd als nu en bij prachtig zomerweer eens ev6n op de flits te wippen om van zijn belang stelling blijk te geven. AXEL, 6 Juli 1923. Hedenmiddag even na 1 uur werd er aan den stadstoren geklept, ten teeken, dat de brandweer moest optre den. Een zware rookwolk gat de rich ting aan en weldra stormde ieder, on danks de hitte, naar „het Plaatje." Al voordat we er aankwamen, hoorden we, dat de vlasfabriek van dhr. G. Heijosdijk iD brand stond en toen we er waren bleek, dat het geheele gebouwtje in voile vlam stond. Er was niets meer caa te redden en toen de motorspuit aankwam, die spoedig op het terrein was en water gaf, kon men zich bepalen tot het nathouden dér aangrenzende gebouwen. Een groot voorrecht was het dat de windrichting gunstig was, anders waren zeker toch nog verschei dene gebouwen een prooi dei vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. De materieele schade kan geschat worden op ongeveer 10.000. Het was gedeeltelijk verzekerd. Het concert van „Concordia", af gewisseld door enkele nummers van „Orelio", trok met den heerlijken zomer avond van jl. Woensdag tal van belang stellenden naar de markt. Doch allen, muzikanten en zangers zoowel als toe hoorders werden deerlijk teleurgesteld) want hoeveel moeite men deed, om een mooi eflect te verkrijgen van hetgeen men ten gehoore bracht en hoeveel moeite anderzijds werd gedaan om er van te genieten, het was te vergeefs. Klapperende klompen van dravende kinderen, schel geschreeuw van toeter- tjes en gejoel eu getier van jongens en meisjes maakten het onmogelijk de muziek of zang te onderscheiden en menigeen drukte er zijn ergerais over uit, zoodat we hier voldoen aan door velen uitgesproken wensch, om de aandacht van autoriteiten daarop eens te vestigen. Het is toch vroeger meer malen gebleken, dat het best wat stiller kan ziju en het zou toch jammer zijn, als de concerten weg mochten blijven, omdat het niet rustig genoeg is om er iets aan te hebben. Dinsdagavond werd door het be stuur der Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting alhier aanbesteed het vertwerk van 24 woningen in de Julianastraat, waarvoor uitsluitend pa troons uit deze gemeente in aaDmerking kwamen. Ingeschreven werd als volgtM. W. Visscher ƒ815, Pb. A. Knieriem ƒ800, Iz. Brakman 745, H. J. Hoebé 714, J. P. van Rijn ƒ675, C. B. Antheunis ƒ648 en H. J. Harte 612. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Gisteren werd alhier ten overstaan van Dotaris Dregmans geveild een woonhuis met schuurtje en erf aan den Nieuwendijk alhier, eigendom van de erven Wed. P. van Alten en bewoond door A. v. d. Ameele. Kooper werd B. de Visser van Zaamslag voor 3100. Een perceel grond gelegen in de Magrette (65 roeden) werd gekocht door M. de Visser voor 620. De minister van Arbeid heett goed gevonden dat vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Terneuzen, ten behoeve van A. J. Solleveld, 300. - Zaterdag kwamen te Graauw van de 47 opgeroepenen in het vereeni- giDgsgebouw 20 bij elkaar om te be slissen ol op 31 Aug. a.s. ter eere van H. M. onze geëerbiedigde KoniDgin feest, zou gevierd worden. Na een breede discussie, waaraan verschillende per sonen deelnamen volgde stemming. Met groote meerderheid werd besloten tot geen feestelijkheid. Geslaagd voor het eindexamen R. K. Handelsdagschool te Hulst mej. C. Blommaert, en de heeren F. Everaerd en G. Everaerd. allen Hulst ;G Kas, J. Kouijzer en J. Struilaert, allen Honte- nisse. De R.K. Zeeuwsche Statenclub heelt besloten, candidaat te stellen voor de Eerste Kamer de heeren E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenisse, en F. J. M. L. van Waesberghe, burge meester van Hulst, beiden lid van de Staten van Zeeland. Deze lijst zal worden verbonden met de r.-k. lijst in Noordbrabant. Bewaarschoolonilerwy s Wie eenigszins op de hoogte is met het Bewaarschoolonderwijs, weet, dat er in Zeeland gel rek is aan theoretisch en practisch onderlegd personeel. Wel is het hoofd van zulk een school in den regel gediplomeerd, dank zij de opleidiüg in andere provinciën, maar zij die haar bijstaan, zijn meestal on geschoold, daar een opleidingsinrich ting elders voor haar onbereikbaar was en in Zeeland geen gelegenheid be stond. Nu heeft zich te Middelburg eene commissie gevormd, bestaande uit per sonen van verschillende richting, om te trachten, rekening houdend met de eischen voor neutrale en Cristelijke be waarscholen, een opleidingscursus op bescheiden voet voor deze provincie op te richten. Ten einde daartoe te geraken en de reeds overwogen plan nen te bespreken, is gisteren (Don derdag) te Middelburg eene vergade- dering gehouden, waartoe, zoo niet uit alle gemeenten, uit alle deelen onzer provincie, burgemeesters en zij, die bij het bewaarschoolonderwijs direct belang hebben waren uitgenoodigd. Naar men ons van bevriende zijde mededeelt, is in deze vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. N. Pattist, Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeelaud, eene vereeni ging opgericht welke het genoemde doel voorstaat. Een definitief bestuur werd nog niet gekozen.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2