No. 24, Dinsdag 3 Juli 1923, 39e «faarg üij is 4« Wpake Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos, 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. Att, - Postgiro 60363. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uitbrlijk tot Dinsdag- en Vrfldagyoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Het is de Tweede Kamer gelukt Donderdag met vacantie te kunnen gaan. Men heeft de laatste weken zeker eenige onrustige dagen gehaa, maar zoo'n zomervacantie van om streeks drie maanden vergoedt veel. De militaire pensioenwetten hebben nog eenigen tijd gevorderd. Het mocht de Commissie van Rapporteurs geluk ken eene bepaling opgenomen te krij gen, waarbij aan de militairen eene korting voor pensioen kan worden op gelegd van ten hoogste 3 pCt. In de pensioenwet voor de zeemacht werd de pensioengerechtigde leeftyd met 5 jaren verhoogd, zoodat deze thans voor de officieren 55 jaren en voor de minderen 50 jaren zal bedragen. Overigens valt er van de debatten weinig belaugrijks te vermelden. Mevrouw Bakker-Nort heeft succes gehad met haar poging om ook voor anderen, dan de weduwe en weezen van een ambtenaar recht op pensioen te verkrijgen. Men zou nu, wanneer ook de Eerste Kamer met het wetje was meegegaan, zusterpensioen krijgen. Indien een ambtenaar of ambtenares, die minstens 25 dienstjaren had, overleed zonder weduwe of weezen achter te laten, zou de inwonende ongehuwde zuster van dien ambtenaar, die zonder eene bezoldigde betrekking te vervul len gedurende ten minste de laatste (Vrij uit het Duitsch.) Een kreet ontsnapte de lippen van het meisje, zij liet het hoofd op den schouder der overste zinken. „Mijn moeder,'' zei zij diep ademhalend, „mijn arme moeder was zij De sterke aandoening, die haar had over weldigd, moest langzaam voorbijgaan. Eenige minuten heerschte er tusschenbeide een diep zwijgen. Eindelijk richtte Theresa zich op. „Mijn moeder was zij," herhaalde zij vol smartelijke ontroering, „en ik heb het nooit geweten." „Gij zoudt naar haar eigen bepaling, die zij op een harer weinige heldere dagen maakte, eerst heden haar geschiedenis en den waren naam van uwen vader vernemen. Zij verlangde daarvoor een zekere rijpheid van hart en oor deel, opdat gij met helderen wil de beslissing nemen zoudt, die ik u zal voorleggen, zoodra mijn mededeelingen zullen geëindigd zijn," Zij trok Theresa weder op de bank onder den plataan en ging voort„Ik heb bijna alleen nog over uw moeder gesproken, weinig nog over uw vader, want een blik te slaan in zijn hart, dat vergunde hij slechts aan God. Hij was van een trotsche natuur, hoe teeder en diep ook van gevoel, hoe gloeiend hij liefhad. Stom stond hij er bij, toen zijn geluk in puin viel, met bovenmenschelijke kracht zocht hij het zinkend verstand der geliefde vrouw op te heffen, doch tevergeefs. Duistere vizioenen omzweefden haar en een in nacht hullende zwaarmoedigheid sleepte haar reddeloos mee in de diepte." „Mijn dierbare, dierbare vader!" riep het jonge meisje uit, in tranen losbarstend, „wat heeft hij geleden Waarom bleven wij niet bij elkander, waarom hield hij mij zoover van 10 jaren vóór het overlijden, de huis houding heeft waargenomen, een zeker recht krijgen. Het wetsontwerpje, waarby dit eerste beginsel op zóó uiterst voorzichtige wijze was vastge steld, werd met 45 tegen 38 stemmen aangenomen door de Tweede Kamer, doch de Eerste Kamer heeft het ver worpen. Als grootste stuk van deze week was het wetsontwerp blijven liggen tot het verleenen van steun aan de Hanze- credietbanken. Aanvankelijk bestond daartegen zóóveel bezwaar, dat de aan neming geenszins verzekerd scheen, maar minister De Geer heeft tijdens de behandeling zóó talrijke en zóó in grijpende wijzigingen aangebracht, dat ten slotte het ontwerp met slechts drie stemmen tegen werd aangenomen. Op het eerste gezicht leek het wets ontwerp eenigszins zonderling. Reeds vele banken hebben hunne werkzaam heden moeten staken zonder dat de Regeering een poging deed, haar te hulp te komen en thans, nu het een bank betrof, die bijna uitsluitend voor Roomsch-Katbolieken werkt, grijpt de Regeering onmiddellijk in, aldus was de eerste indruk, dien blijkbaar velen ontvingen. Maar minister De Geer heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat het geenszins zijn doel is de banken zelve te hulp te komen, doch steun te verleenen aan de debi teuren, die kunnen aantoonen, dat hunne financieele positie overigens ge zond is, doch die zonder hulp straks aan'uitwinning zouden bloot staan. De zijn leven, dat ik zoo gaarne zou hebben ver zacht I" „Uit liefde tot uw moeder, uit trouw aan een gegeven woord. Hij zelf had geen aan gename familiebetrekkingen in Duitschland zijn verwanten stonden hem verre en hij had, onafhankelijk als hij was, het spoedig gesloten huwelijk, waarbij zoo menige hindernis te be strijden was geweest, den zijnen niet dadelijk bekendgemaakt. Eerst wilde hij verzoening met de moeder zijner vrouw, eer hij haar voor immer medevoerde naar haar nieuw tehuis. Gij hebt gehoord, hoe de eene smartelijke gebeurtenis zich aan de andere paarde, hoe de zaken immer dreigender, immer droeviger zich voordeden, tot de ziekte uwer moeder ze zoo smartvol maakte, dat uw vader zijn ver bintenis geheel geheim hield. Want hoe zou hij zijn jonge gade inleiden in de familie? Als een waanzinnige, een met vloek beladene Een gerucht der verbintenis kon wel nauwelijks in Duitsehland komen, want het huwelijk was in stilte vertrokken, ver van zijn verwanten, evenals van de hare. In Rome was graaf Wangerloh niet geweest, in Nizza werd zijn naam onder de vele vreemdelingen vergeten, men had noch betrekking op hem, noch op Catharina. De goede dokter en tante Lorenza, bij wie uw moeder opname gevonden had, voordat haar ziekelijk verlangen haar tot ons leidde, keurden het plan uws vaders goed, om zijn huwelijk in Duitschland geheim te houden, tot zich eenige hoop op Catharina's herstel opdeed, of de dood het oploste. Door den overgang uwer moeder in het klooster vond de eerste scheiding tusschen de echtgenooten plaats. Alleen hij leed onnoe melijk daaronder, Catharina werd die scheiding in het geheel niet gewaar. Nu haar verlangen was bevredigd, nu zij orgelklank hoorde en koorgezang, nu de stilte des kloosters haar omgaf, van dat klooster, welks muren zij eens had zoeken te ontvluchten, nu zij dag en nacht in deemoedig gebed geknield lag voor het zoete banken zelf, die zeer slecht blijken te zijn beheerd, en hunne aandeelhouders, zulleD van de te nemen maatregelen geen voordeel genieten. In het begin bestond er ook bij de mondelinge beraadslagingen veel verzet. Ds. Kersten, de bestrijder van Rome, heeft dit verzet tot het laatst volge houden. De verschillende sprekers van de linkerzijde, die aanvaukelijk ook vele bewaren hadden, werden langzamerhand tot voorstanders bekeerd. Het wetsontwerp is dan ook tijdens de behandeling zeer belangrijk gewijzigd. In de eerste plaats wordt er van de Hanzebanken niet meer gesproken en kan de steun worden verleend ten be hoeve van alle „credietwaardige mid- denstandsbedrij veu", die ten gevolge van moeilijkheden, waarin midden- staudscredietbauken verkeeren, buiten staat zouden geraken, hunne bedrijven voort te zetten. Al is het wetsontwerp dus ingediend naar aanleiding van hetgeen thans met de Hanzebanken is geschied, dit neemt niet weg, dat later wellicht ook debiteuren van andere middenstandsbhuken daarvan voordeel zullen trekken. En een tweede zeer belangrijke wijziging in de houding van vele Kamerleden werd veroorzaakt door de mededeeling van minister De Geer, dat de Nederlandsche Bank met eene Staatsgarantie van 50 pet. genoegen neemt in plaats van de volle 100 pet., zoodat deze bank zelt ook een deel van bet risico zal dragen. De Kamer heeft het aldus gewijzigde wetsontwerp met 54 tegen 3 stemmen hart van Hem, dien zij versmaad had, ter wille van wereldlijke liefde, nu scheen de herinnering te verdwijnen aan den droom, die haar een korte wijle gelukkig had gemaakt." „Maar het was geen droom 1" riep Theresa geprikkeld uit, „het was werkelijkheid! Hoe kon, o hoe kon zij de liefde en trouw vaarwel zeggen, die haar eigen mond had uitgesproken, ter wille van den waan, vreemde zonde te moeten boeten hoe kon zij papa zoo eenzaam maken, zoo ellendig en verlaten 1" Zacht zuchtte de non „ja hij was ellendig, hij was een beter lot waardig. Maanden lang bleef hij onder in het dal bij den dokter, ge duldig wachtend, of de herinnering aan hem in haar zou ontwaken, steeds even liefdevol, steeds even bezorgd, leefde hij alleen voor haar rust en voor haar zielevrede. Maar de hoop stierf allengskens, Catharina verlangde in een dag van wederkeerende herinnering wel naar haar kind naar haar echtgenoot nooit. Om te beproeven, welken invloed uw tegen woordigheid zou hebben op haar geschokt gemoed, liet men u met de min naar boven komen. Het gevolg was verrassend. Het was niet meer die hevige, ziekelijke teederheid. waarin angst en berouw zich mengden, het was de diepe, reine liefde eener moeder, waar mede zij u aan het hart drukte. De arts be loofde zich van uw aanwezigheid een voort- durenden invloed op haar toestand en men sloeg uw vader voor, u met de min in het klooster te laten." Theresa perste de lispen vast op elkander, als wilde zij een onbedachtzaam woord onder drukken, vervolgens zei zij op een toon, waarin de toorn trilde„Men vorderde en hij gaf gaf het laatste 1" „Ja, hij heeft een rijk, een grootmoedig hart," zei de non met stralenden blik, „de vriend schap dier dagen, waarin ik als jonge novice hem nu en dan een woord van troost mocht toespreken, waarin ik mij bezighield, de ver bleekte herinneringen aan zijn liefde levendig te houden in Catharina's gedachtenis, heeft een aanvaard. Slechts mej. Van Dorp en de heeren Kersten en Braat stemden tegen. We willen nu maar hopen, dat de wet gunstig zal werken en er toe zal bijdragen, dat het zakenleven ongestoord zal kunnen voortgaan. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft allereerst het wetsontwerp tot toetreding van de op de Rijn vaart betrekking hebbende ar tikelen van het vredestractaat te Ver sailles aangenomen, na een verklaring van minister Van Karnebeek, dat men vóór alles practisch moet zijn en dat ons land niets anders kan doen dan tot het verdrag toe te treden. De Jachtwet is met de slechts geringe meerderheid van 19 tegen 15 stemmen aangenomen. In de vergadering van Vrijdag heeft de Eerste Kamer weder bewezen, dat zij zich nog steeds wil doen gelden. Het bovenvermeld wetsontwerp van mevrouw Bakker-Nort tot toekenning, althans in beginsel van een zusterpen sioen heeft zij met 17 tegen 10 stemmen verworpen. Voor mevrouw Bakker en zeker niet minder voor de zusters, die bij onge huwde broers de huishouding waarne men, moet de uitslag wel een groote teleurstelling geweest zijn. Nadat nog een reeks wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen, ging de Eerste Kamer voor eenige weken uiteen. hechten band om ons geslagen, dien geen later tijd weer verscheuren kon. Hij gaf u, gaf u zwijgend, maar met een bloedend hart. Wees ook gij haar tot moeder, zuster Angelica, zei hij, houd gij een plaats open in haar hart, voor de liefde tot haar vader I" De tranen van het schoone meisje vloeiden onophoudelijk over haar wangen, snel boog zij zich over de doorzichtig witte hand der non en kuste die vurig. „Gij hebt die liefde gezaaid en verpleegd," zei zij, „nu is zij krachtig genoeg, om hem te vergelden, wat hij om mij heeft geleden." „Zijn offer bleef niet geheel onbeloond," ging de non voort, „nu en dan werden de nevelen opgeheven, die Catharina's denkvermogen om hulden. en als zij op en neder golvend zich slechts voor kortén tijd verdeelden, om het licht eener heldere herinnering en ervaring van het tegenwoordige te laten doorschemeren, dan brachten deze zeldzame dagen toch een gedachte mede aan den echtgenoot. Zij noemde zijn naam en vraagde naar hem instinctmatig ge voelde zij, hoe zijn liefde haar omgaf ieder oogenblik van haar verduisterd leven. Toen hij op het eerste bericht der verandering, die in haar geestestoestand had plaatsgegrepen, naar haar toe kwam ijlen, toen kende zij hem en dankte hem onder duizend smarten. Maar de eerste bede, de eerste aanduiding slechts, dat zij hem volgen zou in de wijde wereld, bracht de oude jammeren terug. Een vreese- lijke angst greep haar aan, de vrees, dat men haar het kind zou kunnen ontnemen, roofde haar den slaap, zij ontvlood 's nachts met u haar bed en zocht bescherming voor het hoogaltaar. De hoop op een werkelijk duurzame genezing was heen. Uw vader vertrok, keerde af en toe weder als zij wat beter was, maar nimmermeer maakte hij zijn aanspraken geldig op haar of op u. Zoo werd haar toestand allengskens rustiger en vreedzamer. (Wordt vervolgd). ANT.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1