Binnenland. Landbouw. Gemengd JSieuws. Reciitszaken. I 1 Dhr. van Dixhoorn kan zich ook wel voorstellen, dat een aannemer niet tot leveren in staat is, maar zou dan toch de onkosten, die daardoor ontstaan, willen verhalen op den aannemer. Dhr. KruijsseDaarom is het ook noodig toe te zien, wie er aannemer is. Dhr. Weijns: Dat is erg moeilijk; men kan beter boete toepassen. De Voorz. zal van het gesprokene nota nemen. Dhr. Dieleman vraagt nog hoe het zit met de rioleerwig op de Sassing. De Voorz.Dat komt voor elkaar. Daarover kan een volgende vergadering de beslissing vallen. Vervolgens merkt dhr. Dieleman op, dat in Middelburg baggerwerken zijn aanbesteed in het zijkanaal naar de Sassing. Nu is er aan de beschoeiing langs de losplaats nabij Coppieters een ondiepe plaats in het kanaal, waar de schepen wel kunnen liggen, maar nooit een geheele lading kunnen opnemen, wat in den bietentijd vooral lastig is, want dan heeft men lange rechters noo dig. Zouden B. en W. niet eens kunnen zorgen, dat nu er toch wordt gebaggerd door den Waterstaat, dat ook aan die losplaats het kanaal wat werd uitgediept. Die grond is blijven zitten bij het maken van den kaaimuur, waardoor de losplaats veel verlengd is en dat overigens een mooie verbetering was. De Voorz. dankt voor de opmerking en zegt toe, dat erop zal gewezen worden en naar bevind van zaken zal worden gehandeld. Daar niemand nog het woord wenscht, sluit de Voorz. de vergadering met het gewone dankgebed. De reis van H M. de Koningin. De Koninklijke familie vertrok Dins dag van Rotterdam ter aanvaarding van de reis naar Engeland, waar zij Woensdagochtend is aangekomen. De koning en de koningin van En geland bevonden zich aan het Victoria Station ter begroeting van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, die daar verder doorreisden naar Rydall Hall Ambleside, waar zij eenige weken zullen doorbrengen. De Z. L. M. Deze week werden weer dejaarlijk- sche driedaagsche feesten gehouden door de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij en wel ditmaal te Tholen. Een van de hoofdzaken tot welslagen is, dat men goed weer trof. De geheele bevolking van Tholen leefde mede, wat te zien was uit de talrijke vlaggen en eerepoorten. Dinsdagavond had ten stadhuize de officiëele ontvangst plaats van het hoofdbestuur door het gemeentebestuur, waarna de gewone hoofdbestuursver gadering werd gehouden. De voorzitter, mr. P. Dieleman, deel de o. m. mede, dat van den minister van binnenlandsche zaken bericht van verhindering was ingekomen om de tentoonstelling te bezoeken. Woensdagmorgen werd de algemeene vergadering gehouden, welke werd bij gewoond door den Commissaris der Koningin, de h.h. Van der Weyde en Rompu, leden van Ged. Staten, het dag. bestuur van Tholen en vele ge- noodigden. Afwezig waren de heeren dr. van Hoek, directeur van den landbouw en dr. van der Saade, inspecteur van het landbouwonderwijs. De rekening sloot met een tekort van ƒ437. Na het financieel overzicht volgde een historisch overzicht van deu voor zitter, in verband met het 80-jarig bestaan der Z. L. M. Als we weten, dat zoo'n opstel geleverd wordt door den historicus mr. Dieleman, dan kun nen we ons voorstellen, dat het leng en boeiend moet zijn. Het was echter zoo uitvoerig, dat den voorz. tijd te kort schoot, om het volledig voor te lezen. Voor belanghebbenden zal het, hopen wij, wel in druk verschijnen. Daarna werd het jaarverslag aange boden, dat een klagenden toon doet hooren over den toestand der vereeni- ging, zoowel als die van het laDdbouw- bearijt. We raden echter den leden aan om de wenken aan het siot uitge drukt ter harte te nemen en de Z. L. M., die toch de Landbouw maatschappij in Zeeland moet zijn en blijven, niet in den steek te laten. De heer J C. Dorst, consulent voor de Friesche Landbouw Mij. sprak over de aardappelcultuur in de Friesche kleistreek. Wegens het late uur bleef de inleiding van dhr. Zwagerman, over marktzetting van boter, achter. 's Middags werd per auto een rijtoer gehouden over het eiland, waaraan ook deelnam de Fransche gezant, de heer Benoist, die inmiddels te Tholen was gearriveerd. Halt werd gehouden op de verschillende dorpen en by den watertoren te Scherpenisse. Na de rijtoer werd een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden, waar ver schillende hartelijke toespraken werden gehouden. Het ging er gezellig en humoristisch toe. Donderdag was de voornaamste dag. Dan werd onder begunstiging van prachtig weer de jaarlijksche tentoon stelling gehouden, die welgeslaagd is, zoowel wat bezoek als inzendingen betreft. De tentoonstelling werd officiëel ge opend door den Commissaris der Ko ningin, in tegenwoordigheid van zyne gade, mevrouw Quarles van Ufford. De voorzitter, de heer Dieleman be antwoordde de toespraak met eenige welgekozen woorden van dank voor de belangstelling, die de Commissaris en echtgenoote betoonden in het werk der Z. L. M. AXEL, 29 Juni 1923. Gisteren werd alhier in het Gulden Vlies door notaris Dregmans ten verzoeke van de erven M. Wiemes ge veild le een partij bouwland groot ruim 2 Hectaren (4 gem, 168 r.), ge legen te Axel-Kijkuit; kooper werd Adr. Verplanke landbouwer te Axel voor 7100. 2e een woonhuis met schuur en erf, aldaar, samen groot ruim 7 A. (51 roe den) hiervan werd kooper C. J. Hayette van Boschkapelle, voor 1325. Gisteren slaagden te Ter Neuzen voor het eindexamen H. B. S., 5 jarigen cursus, de heeren Jac Le Feber en D. A. van Route, van Axel, C. J. de Haan, G. van de Pitte, F. C. G. Renier en A. Veenstra, van Ter Neuzen. Afgewezen 1. Duivensport. De laatste duivencoersen alhier heb ben weer mooie resultaten opgeleverd voor de deelnemers. Zaterdag werd door de Luchtbode bij dhr. F. J. Die leman een vlucht gegeven op Eecke met 34 oude en 54 jonge duiven, alle te Axel. Voor de oude duiven waren de 10 eerste prijzen resp. gewonnen door 1 M. Witte, 2 M. Dieleman, 3 J. Tiele- man, 4 F. J. Dieleman, 5 P. Ortelee, 6 J. Fermont, 7 P. Ortelee, 8 E. Steel 9 en 10 A van Wiemeersch. De afstand was gem. 39200 M., groet ste snelheid 1030.09 en voor de jonge 995.37. Bij deze aldeeling waren de 10 eerste prijswinners1, 2, 4 en 7 J. C. Bom, 3 A. Loof, 5 C. Tielemar, 6 G Verbeke, 8 Jac. de Feijter, 9 J. Tiele man en 10 Gebr. Schieman. Dokter Bom had 14 pryzen. Nog ontvingen we een uitslag van de prijsvluchten van „De Verwachting" bij dhr. Em. Pieters uit Breteuil op 24 Juni, waaraan 98 en uit Mouscron, waaraan 147 oude en 116 jonge duiven deelnamen. Nadere uitslag hiervan geven we in ons volgend nummer. Geslaagd te Delft voor het cand. examen voor civiel-ingenieur, de heeren I. A. v. Cruyningen, Zuidzande A. A. C. M. Hombach, Hulst en W. 1. C. van Veelen, Hoek. Als politieagent te Amsterdam is benoemd A. Kroes van Boschkapelle. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening van de jacht bepaald a. op waterwild op Maandag 23 Juli. b. op hazen en fazanten op Maandag 1 October. c. op alle overige klein wild op Maandag 17 September. De korte jacht zal geoorloofd zijn dagelyks en de lange op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week en op de voor werkdagen voorafgaande dagen aan de sluitingen der jacht. Gezien het desbetreffende rapport stellen Ged. Staten voor, om voor de oprichting en exploitatie van een drink waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen een renteloos voorschot van 200,000 te geven, mits het Rijk ten minste 300,000 geeft. Rcgeeringsjubiieum H M de Koningin. Het provinciaal comité moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat het H. M. onmogelijk is, aan het verlangen van het Zeeuwsche volk te voldoen, de huldebetuiging te Middelburg in ont vangst te nemen. Evenwel zal H. M. zeer gevoelig zijn zoo onze Zeeuwen deelnemen aan de grootsche huldebetooging te Amsterdam, welke op 6 September op den Dam voor het Kon. Paleis, 's nam. te 2 ure zal plaats hebben. Dit moge voor alle Oranjegezinde vereenigingen een aansporing zyn op te trekken naar Nederland's hoofdstad. Ook Zeeland, en zij niet het minst, zal op 6 September bl(Jk geven van trouw en gehechtheid aan het Oranje huis, door persoonlyk voor H. M. te verschijnen. De betooging is zoodanig gesteld, dat meo op denzelfden dag heen en weer naar Amsterdam kan gaan. De reis per extra-trein zal voor de deelnemers der betooging op 2 komen, mits er niet minder dan 500 in het geheel zyn. Opgaat van deelname wordt gaarne vóór 10 Juli a. s. ingewacht by den districts-secretaris. Distficts-secretaris voor Middelburg J. Worrel, Wegenaarstraat 85. Vlissin gen: C. Dominisse T.Czn,, Emmastr. 28. Platteland Walcheren Jhr. W. Z. van Teylingen, burgemeester te Oostkapelle Zuid-Beveland J. de Kruijter, Kleine Kade, Goes. Noord-BevelandH. M Makusse, notaris te Cortgene Schouwen en DuivelandMevr. M. Polvliet te Zierikzee. Tholen en St. Philipsland J. S. Diepenhorst, burgemeester te Tholen. VVest Zeeuwscn-Vlaanderen A. Mijs, notaris te Oostburg. Oost Z. Vlaanderen W. A. den Boggende te Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 1 Juli 1923. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Nam. 27a Leeskerk. Ds. Maas van Hontenisse. Gereform. Kerk. Voorm. 97a ure Nam. 27, Ds. J. Tonkers Dezelfde, van Lutjegast. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Nam. 27. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Mlddelbm g. In de zitting van beden werd W. A. G., 19 j schippersknecht te Neuzen, wegens het niet vertoonen van eenig bewijs van aangifte voor de Inkomsten belasting voor schippers, veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Door H. 040 jaar, commission- nair te Hoek, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 15 Juni jl., waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 4 maanden gevang. De officier van Justitie teekende eveneens hooger beroep aan. Eveneens is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Rechtbank van 15 Juni jl., door J. C. M., 53 j., molenaar te Zaamslag, waarbij hij wegens beleediging is veroordeeld tot 1 week gevang. De kantonrechter te Temeuzen heeft een melkslyter uit Graauw, we gens melkvervalscbing, veroordeeld tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Te Amsterdam waren twee joDgens in een hooischeepje aan bet varen in de Nassaukade. Klaarblijkelijk wilden zij onder de Rotterdamsche Brug met een vaartje doorzetten door aan de brugleu ning te duwen. Waarschijnlijk ging hun dit te vlug en geraakten de beide jon gens te water. De 20-jarige Kühlman, die niet zwemmen kon, verdween direct in de diepte en verdronk, terwijl het tweede slachtoffer met de dreg gegrepen werd en weer tot bewustzijn gebracht is. Te Rotterdam maakten spelende jongens een deur open van een poort, die toegang geeft tot het terrein van de Rotterdamsche Soda- en Chemicaliënfa briek. In de poort stond een zinken nooddeur, die vastgezet was met hout. Dit hout hebben de jongens weggewerkt, met het gevolg, dat de deur omviel en terecht kwam op het hoofd van den 7-jarigen P. van G., die een schedel breuk kreeg en kort daarna overleed. Te Papendrecht is eeu 22-jarige man, die van een hooiwagen sprong waarvan het paard op hol was geslagen, zoo ongelukkig op de steenen terecht gekomen, dat hij bijna onmiddellijk over leed. De voerman kreeg hevige trappen van het paard, zoodat hij per rytuig naar zijn woning moest worden vervoerd. Een jong bruidspaar. Te Haar lem zijn ondertrouwd Jacob Schuiten, oud 80 jaar, en Sara Zwemmer 79 jaar. Schuiten trouwt voor de vierde maal. Zijn derde vrouw stierf in Februari van het vorige jaar. De bruid is sedert tien jaren weduwe. Valschheid in geschrifte. Te Win schoten heeft terecht gestaan, wegens valschheid in geschrifte, de hoofdboek houder van de Stoomtramweg Mpij. «Oostelijk Groningen» M. J. R., 38 jaar. Bekl. heeft driemaal een kwitantie valschelyk opgemaakt en onderteekend met firma Diksma Camphuis tot bedra gen achtereenvolgens van 6860, 4935 en 6600. Hy heeft die kwitanties als echt gebruikt en zich die bediagen ter hand doen stellen ter uitbetaling. Het M. eischte tegen bekl. ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Zondag, toen eindelyk de zon weer eens scheeD, hebben sommige boeren in Twente, met hun zoons, ijverig in bet hooiland gewerkt. Zij wildeD, de lucht niet vertrouwende, de gelegenheid wintervoedsel voor hun vee te winnen, niet voorbij laten gaan.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2