rsio» 2i Vrijdag 22 Juni 1923, 39e «Ia 71 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag (H1 Dn blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. A6. - Postgiro 60883, aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar Diaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF ure. Zitting van Dinsdag 19 Juni 1923. Voorzitter de heer F. Blok, Burge meester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Die- leman, J. de Feijter en M. W. Koster, be nevens de waarnemende Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsfor mulier, en stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen der vergadering van 24 April 1.1. worden met algeineene stem men onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd de verordening op de hef fing van gelden van banken of staan plaatsen in hallen en op markten. b. Idem betreffende wijziging politie verordening. e. Idem aangaande de bouwverorde ning. d. Processen verbaal van het Hoofd stembureau voor de gehouden gemeen teraadsverkiezing. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 4 Mei 1923, waarbij zij berichten geen aanleiding te kunnen vinden om terug te komen op hun besluit van 16 Maart j.l., betreffende de jaarwedde voor den secretaris dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders stellen voor, nu de pogingen van den raad, om tot een lagere jaarwedde te komen, geen resultaat hebben gehad, solicitan- ten op te roepen op een jaarwedde van f3600, opklimmende tot f4600, terwijl bezit van het diploma voor de gemeente administratie verplichtend wordt gesteld. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. t. Van het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Comité is ingekomen een beknopt rapport betreffende een centrale Drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch- Vlaanderen en een leiddraad voor ver plichte aansluiting". Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze stukken aan te houden, tot een nader verzoek omtrent deze aange legenheid is ingekomen. De Voorzitter hoopt, dat deze zaak in de volgende vergadering aan de orde zal kunnen worden gesteld en verzoekt inmiddels de stukken goed te bestu- deeren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. g. Begrooting der Gezondheidscom missie, zetel Neuzen, voor 1924. Deze beloopt f 2675,12, waaronder voor Axel als bijdrage is uitgetrokken f 141,62. Burg. en Weth. stellen voor met dat bedrag rekening te houden bij de vast stelling der begrooting en hunne goed keuring aan de begrooting te hechten, wat m. a. s. wordt goedgevonden. h. Een schrijven van J. de Visser, bibliothecaris van de Chr. Volksbiblio theek, die daarbij aanbiedt een overzicht van genoemde bibliotheek, uitgaande van de afdeeling Axei van „Bidt en Werkt" van het Nederl. Werkliedenver bond Patrimonium Door den steun, van wege de gemeente genoten, is de ver- eeniging in staat'gesteld de bibliotheek steeds meer tot bloei te brengen en zij voorziet alzoo in de behoefte die er is aan christelijke lectuur. De vereeniging beveelt zich verder in den steun van den raad aan, en hoopt alzoo mede te wer ken aan den opbouw van de christelijke ontwikkeling in Axel. Uit de rekening blijkt, dat is ontvangen f430,53, zijnde subsidie f150, van ver kochte boeken f 24,02, vrije gift f 10, leesgeld f 246,51. Uitgegeven is f 411,19, waaronder voor aankoop van nieuwe boeken f 235,62, bindwerk f 48,35. Het batig slot is f 19,04. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Overneming gedeelte Provin ciale weg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland was d.d. 11 Mei 1923 een missive ge zonden, ter begeleiding van een ontwerp besluit, waarvan zij de vaststelling door den gemeenteraad verzoeken, teneinde dit aan de Provinciale Staten te kunnen overleggen. Dit ontwerp luidt als volgt: De gemeenteraad van Axel, besluit: aan Gedeputeerde Staten van Zeeland mede te deelen, dat de gemeente Axel genegen is van de provincie Zeeland in beheer en onderhoud over te nemen het gedeelte van den Provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, ten Zuiden van den spoorwegovergang, met gelijktijdige kostelooze overdracht in eigendom van het bestratingsmateriaal op dat wegvak en de gemiddeld 1 M. breede strook tusschen de linkerkantlaag der bestrating en het klinkerpad, onder voorwaarde, dat aan de gemeente bij overdracht eene som van f 780 voor eens worde uitge keerd en dat Gedeputeerde Staten zorg dragen, dat het bedoeld wegsgedeelte bij de overdracht in behoorlijken staat van onderhoud verkeert. Burgemeester en Wethouders stellen voor, daaraan nog toe te voegen „als mede de waterafvoer aan weerszijden van den weg". Dhr. Weijns vraagt hoe B. en W zich die waterafvoer voorstellen, hi denkt, dat dit een moeilijk geval is, want waar moet het water naar toe Dhr. Koster geloott, dat dit heel een voudig is; als ze den weg goed rio- .eeren, is de zaak verbeterd, want alleen bij veel regenval staat er water en dat komt, omdat er bij droogte allerlei vuil voor de roosters ligt, dat ze verstopt maakt. Het is z.i. gemakkelijk te ver beteren. Voorz.Ja, dat is een zaak voor de rovincie, die het wel zal laten onder zoeken en hoe ze 't dan doen, moeten zij zelf weten. Zonder hoofdelijke stemming wordt het ontwerp besluit goedgekeurd. 4. Verzoek van G. Gilijamse. Deze verzoekt vergunning tot vernieu wing van de stoep voor zijn perceel Hotel „s' Lands Welvaren", waartegen noch bij B. en W., noch bij den Raad bedenkingen bestaan. 5. Adres aan H. M. de Koningin in zake aanvulling van het Wet boek van Strafrecht. Ingekomen is een missive van Burge meester en Wethouders van Wijmbritse- radeel, waarbij wordt toegezonden een afschrift van een adres van den raad dier gemeente aan H. M. de Koningin, waaraan verzocht wordt adhaesie te be tuigen. Bedoeld adres luidt Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Geeft eerbiedig te kennen De raad der gemeente Wijmbritseradeel Overwegende, dat de overheid is Gods dienaresse dat zij daarom alleen reeds de oplicht heeft het ijdei gebruik van Gods heiligen Naam te verbieden en te straffen dat vooral in den tegenwoordigen tijd God meermalen op de meest profane wijze wordt gehoond en bespot dat de overheid daartegen moet op treden, ook om voor verwildering der zeden van ons volk te waken dat en in het Mozaische recht en in de verschillende Middeleeuwsche straf wetgevingen openlijke Godslastering on der de misdrijven was opgenomen dat ook thans nog in verschillende landen, zooals Engeland en Duitschland openlijke Godslastering wordt gestraft dat de gemeenteraden volgens artikel 135 der Gemeentewet bevoegd worden geacht verordeningen in het leven te roepen, waarbij het ijdel gebruik van Gods heiligen Naam wordt verboden dat overtreding van dit verbod echter slechts gestraft mag worden met hechtenis van ten hoogste zes dagen of een geld boete van ten hoogste vijfentwintig gulden dat naar zijn oordeel deze strafmaat niet voldoende is in vergelijking met den ernst van het misdrijf dat ten einde de diep ingevreten volks zonde op de meest doeltreffende wijze te kunnen bestrijden een algemeen vloek verbod noodzakelijk is; dat bovendien de bescherming van de heiligheid van den Naam van God en van de diepste gevoelens van een groot deel van ons volk niet mag worden over gelaten aan het toevallige inzicht van gemeentebesturen of de meerderheid daarvan dat daarom het voorbeeld in andere landen gegeven, waar een algemeen gel dend verbod tot openlijke Godslastering in het leven is geroepen, navolging ver dient verzoekt Uwe Majesteit met den mees ten eerbied het daarheen te willen leiden, dat openlijke Godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Straf recht. Sneek, den 31 Mei 1923. 't Welk doende, enz. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aangezien dit adres inhoudt, het daarheen te leiden, dat de openlijke Godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht, aan het verzoek adhaesie te betuigen. De Voorz. zegt, dat sommige gemeen ten het niet voldoende achten, dat zulks plaatselijk zooals ook te Axel, bij ver ordening geregeld is, doch willen dat het verbod geldt voor het geheele Rijk. Spr. kan zich daar wel mede vereenigen, maar is toch principieel tegen zulke ver zoeken. Het is niet de weg. Zulke maat regelen moeten z. i. op initiatief van de Ministers of de Kamerleden worden ge nomen en niet uitgaan van de gemeente besturen persoonlijk heeft hij overigens geen bezwaar tegen het voorstel. Dhr. van Dixhoorn is van dezelfde meening en vindt het bovendien vreemd, dat men nog met dergelijke bepalingen afkomt, nu reeds de laatste halve eeuw in toenemende mate confessioneel onder wijs in ons land wordt gegeven. Als nu nog een vloekverbod voor geheel het land noodig is, acht hij dat bescha mend voor het Christelijk onderwijs. Op zich zelf is zoo'n verbod niet erg, maar hij acht het als een eerste schrede naar de inquisitie. Vloeken wordt door nie mand aan de kinderen geleerd en daarom is het overbodig. Spr. wil, als het voor stel mocht worden aangenomen geacht worden tegen te stemmen. Dhr. Weijns heeft een andere meening hij zou het ook wel beter vinden, dat het van de Kamerleden uitging, maar acht het toch goed,, dat er een algemeen verbod komt. Vloeken vindt hjj de grootste zonde en ook uit Israëis wetten kunnen we leeren, dat een vloeker met den dood gestraft werd op uitdrukkelijk bevel des Heeren en vindt het daarom goed dat het streng gestraft wordt. Dhr. Dieleman is het niet eens met de meening, dat zoo'n adresbeweging niet op den weg der gemeentebesturen zou liggen. Het geldt hier een bond van menschen uit het geheele land en van allerlei ge zindten, die de actie hebben op touw gezet en spr. juicht dat toe. Hij vindt het jammer dat in dit verband weer gesproken wordt over het christelijk onderwijs, want spr. zou ook kunnen zeggen, dat het vloeken een gevolg is van het onderwijs, dat vroeger gegeven werd. Ons land staat ten opzichte van vloeken niet gunstig bekend en daarom zal spr. met lust zijn stem geven aan dit voorstel. Dhr. van de Bilt is van oordeel, dat elke poging om vloeken tegen te gaan, te prijzen is en als het onderwijs dan

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1