Gemengd Meuws. lonie toch is nog steeds armlastig, zoo dat het Rijk jaarlijks moet bijspringen, en dit brengt mede dat men hier scherp toeziet of ginds niet al te ruim met de geldmiddelen wordt omgegaan. De heer Van Heemstra kan nu wèl klagen, dat hij onder curateele staat, maar is dit niet een zeer natuurlijk gevolg van den floancieelen toestand Ernstiger voor den Gouverneifr is, dat de Minister den zakelyken inhoud van de aangevoerde klachten onjuist noemde. Maar dit nam niet weg, dat ook de heer De Graaff niets liever wil, dan medewerken tot verbetering van de verstandhouding tusscben de beide hooggeplaatste mannen. Bij de opheffiug van het Dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel is de toenmalige afdeeling Nijverheid over gegaan naar het departement vau Wa terstaat. De afdeeling werd tevens gesplitst in twee nieuwe afdeelingen, t. w. net Mijnwezen en de Scheepvaart. Deze wijzigingen waren deze week aan de orde. Allereerst d"fe Afdeeling Mijnwezen, met wier werkzaamheden de heer Vliegen zich weinig ingenomen toonde. De heer Hermans verweet de directie der Staatsmijnen gebrek aan zuinigheid en voortvarendheid. De heer Bongaerts daarentegen was over de exploitatie zeer tevreden. Mi nister Vau Swaay verwierp niet zoo aanstonds alle klachten doch zei een ernstig onderzoek toe, aangezien hij zelf geheel op de hoogte wenscht te zijn. Voorts deelde Z. E. mede, dat het Mijnreglement spoedig zal worden herzien en dat de Rijksopsporingsdienst van delfstoffen zal worden opgeheven, aangezien zijn taak als afgeloopen is te beschouwen. Minder vriendelijk was het debat omtrent de afdeeling Scheepvaart. Het is nu ruim drie jaar geleden, dat de nieuwe Schipperswet is tot stand ge komen en afgekondigd en nog steeds werd deze wet niet ingevoerd. Mini- nister Van Swaay deelde mede, dat men op het oogenblik met de invoering van deze wet voorzichtig moet ziju. aangezien zij aan de reederijen nieuwe lasten zal opleggen. In dat geval had men echter onmiddellijk met een wets voorstel tot wijziging van de wet moe ten komen, doch het gaat niet aan, dat de Regeering een aangenomen wet ter zijde stelt zonder dat de Staten-Gene- raal daarin worden gekend. En met de aanneming van deze be- grootingswet was tevens de geheele Staatsbegroofing voor 1923 afgedaan, althans in de Tweede Kamer, 't Wordt tijd ook. Vrijdag heeft de Kamer z'cb bezig gehouden met de interpellatie van den heer Marchant omtrent de salarisrege ling van de leeraren bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs De regeling van salarissen over het algemeen is een netelige kwestie en het is gevaarlijk eene afzonderlijke groep er uit te nemen, omdat er tus- schen alle salarissen verband moet be staan en men, als één groep wordt verhoogd of verlaagd, gevaar loopt on billijk te zijn tegenover anderen of tegenover de verlaagden in verhouding tot anderen. Door de nieuwe regeling van lesuren is echter onlangs naar veler oordeel het salaris der leeraren aan burgerscholen en gymnasia aan zienlijk verminderd. De heer Marchant zag hierin weder het werk van den minister van Financiën. Minister De Visser ontkende, dat hier van salaris verlaging mocht worden gesproken de verlenging van werktijd is naar zijne meening heel iets anders. Zij die eene volledige betrekking hebben, behoeven naar zijne opvatting geen achteruitgang in salaris te duchten. Ook meende Z E., dat de nieuwe werktijd van 30 les uren van 50 minuten niet te lang is. De Minister heeft overigens de wijziging evenmin ter wille "van zich zelf ver dedigd als de Kamerleden van rechts, paaar uitsluitend met een beroep op de besparing, die zij brengen. Men wil nu eerst eens afwachten, hoe de rege ling werktmocht zij tot onbillijkheden leiden, dan zal herziening worden overwogen. Hierbij zal het voorloopig wel blijven en de door den heer Marchantingediende motie, dat de Regeering de wijzigingen nog eens „in nadere overweging'' zal nemen, zal de volgende week vermoe delijk wel worden verworpen. A.XEL, 19 Juni 1923. Hedenmorgen werd alhier raadsver gadering gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Behalve arresteering van notulen en ingekomen stukken van Ged. Staten, werd besloten om een oproeping te plaatsen voor een te beooemen gemeente secretaris. Omtrent de waterleiding is men in afwachting van een verzoek tot aan sluiting. Aan Ged. Staten zal een verzoek gezonden worden tot overname van een gedeelte van den Prov. weg (de Stations straat). Een verzoek van G. Gilijamse om vernieuwing van zijn stoep werd z. h. s. toegestaan. Met 9 tegen 2 stemmen werd aan genomen om adhaesie te verleeuen aan een adres om het strafbaar stellen van vloeken in de wet vast te leggen. Een verzoek om adhaesie aan een adres om de vaststelling der Rijksin komstenbelasting te bepalen naar het gemiddelde inkomen der laatste drie jaren werd gesteund met 8 tegen 3 stemmen. Afwijzend werd beschikt omtrent een verzoek van de Oudercommissie der o. 1. s. om gymnastiekschoentjes voor de leerlingen Z. h. s. werd aangenomen een voor stel om de subsidie van „Ambachtsbe- lang" te verhoogen met 92,82. Aan de autoomnibusdienst Axel Hulst werd met 7 tegen 4 stemmen een su bsidie verleend van 100 voor een jaar. Afgewezen werd een verzoek om sub sidie door den Ned. R. K. Politiebond. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op ƒ919. Het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting werd gehandhaafd als voor 1923, nl. op 1,43. Z. h. s. werden hierna goedgekeurd een begrotingswijziging van het Burg Armbestuur, voor de Gasfabriek en van de Gemeentebegrooting. IJverig en vol vuur zijn eenige jongelui reeds een paar dagen bezig met de weide nabij het Looze's hot te maken tot een feestterrein. Er staat reeds een traaie eerepoort, die bij den ingang het welkom toeroept, terwijl op het terrein een tweetal versierde tri buues zijn opgeslagen. Anderen zijn druk in de weer om hunne consump tietent in orde te brengen, want om de menschen tot toegang te lokken dient ook het verblijf onder zoo'n zeil zooveel mogelijk comfortable te zijn. En zoo staan we dan aan den voor avond van het Zangersfeest, dat als het zonnetje mag stralen als heden een feest zal worden, dat niet alleen „Orelio" als ontvssugende vereeniging geldt, maar waarbij ten slotte ook de eer van onze gemeente meespreekt Immers als daar uit een twintigtal gemeenten verschillende vereenigingen hun intrek nemen binnen onze ge sloopte wallen, dan hebben we die menschen allemaal zoo gunstig en voorkomend mogelijk te ontvangen en een blijde inkomste voor te bereideu. Welnu, dat dan allen voldoen aan het verzoek van het Bestuur en de Vadet- landscbe driekleur doen uitwaaien, dan is reeds te zien, dat Axel feest viert en blijde is met de blijden. We hopen dat het voor Axel moge zijn een prettige, voordeelige en zon nige dag. Men schrijft ons Zaterdag werd op de bovenzaal van het „Gulden Vlies" alhier een leden vergadering der V. V. Z. F. gehouden, welke was belegd ingevolge een ver zoek van enkele leden, die zich niet konden vereenigen met net feit, dat een vorige vergadering tengevolge van on- juisteu uitslag een tweetal bestuursleden gekozen werden verklaard. Allereerst kwam aan de orde de vraag of al of niet zou worden deelgenomen aan de attractie, welke dit jaar zal ge geven worden door de Zeeuwen op de paardeutenloonstelling te 's Gravenhage. Besloten werd om er aan mee te doen en in de kosten f 100 by te dragen. Als algevaardigden werden aangewezen de heeren Ph. J. van D;xhoorn en A. de Bruijne. Vervolgens werd na eenige bespreking besloten om weer een veuleukeuring te houden en wel in de eerste helft van Juli, waarop dan zullen worden ge vraagd veulens, ééu en tweejarige paar den en hengsten met afstamming. De regeling is opgedragen aan het bestuur. Punt drie was bestuursverkiezing. M. a. s. werd aangenomen een voorstel van dhr. Vael om de geheele bestuurs verkiezing van 26 Mei j.l. te vernietigen en opnieuw te stemmen. De uitslag was, dat met groote meerderheid werden her kozen de heeren P. Vael en Jan de Putter in de vacature-Dieleman werd gekozen dhr. B. L. IJsebaert, na her stemming met dhr. F. Dekker. Ten slotte werd nog mededeeling ge daan van een schrijven van de zuster- vereeniging Rust Roest, dat ze dit jaar niet wenschen mee te werken aan een centralen fokdag voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zondag speelde het eerste elftal van ae voetbalvereeniging Axel een wedstrijd tegen Scaldis te Zwijudrecht (BHet Axelsche elftal dat door het dagelijksch bestuur van Zwijndrecht en een muziekkorps werd begroet, verloor na spannenden strijd met 2—3. De massa-inbraken. Naar gemeld wordt is het aantal in braken waarbij de veelgenoemde „Piet" betrokken is, al tot ongeveer 40 geste- gep, en nog steeds is men, naar men vermoedt niet aan het einde. Bij die inbraken waren natuurlijk ook inslui pingen, waarbij bijv. meters werden ge licht. Ruim honderd gulden aan zilver geld werd bij „Piet" gevonden, die bij de familie op Zorgvliet, waar hij in dienst was, zeer goed stoud aangeschre ven. Voor zoover men daar kon nagaan, heeft hij daar nooit iets ontvreemd. Op het oogenblik dat hij werd gearresteerd voorloopig blijft hij aan het oureau Duinstraat was hij nog als chauffeur in dienst. Hij was handig, kon goed knutselen, speelde met de kinderen en niets heeft de familie naar deze ver klaarde ooit aanleiding gegeven te denkeu, dat bij zich als een geroutineerd misdadiger zou ontpoppen. Avp. In Budapest hebben Vrijdagnacht twee zware fabrieksbranden gewoed. De magazijnen van de „Hung. Kun- stëengerfabrik" geraakten in brand en groote voorraden, waaronder 900 wagens juist gereedgekomen kunstmest en een achttal goederenwagens, behoorende aan de Staatsspoor, in totaal de waarde van een half milliard kronen werden oen prooi der vlammen. Ongeveer ter zelfder tijd brak brand uit in de „Just i Glühlampenfabriek", waardoor ontplof fing ontstond en localiseering van den brand zeer werd bemoeilykt. Men ver I moedt, dat bij deze fabrieksbranden kwaadwilligheid in het spel is. De schade wordt geraamd op 200 milioen kronen. Vliegtocht om de aarde. Franschen en Belgen zullen deelnemen aan de tweede poging om rondom de aarde te vliegen. De te volgen weg zal van Londen via Frankrijk en het overi ge Europa Daar Karachi leiden. Vandaar over Indië (Calcutta) naar Burmah en Iüdo-China, Hongkong en Tokio. Hier begint het moeilijkste deel der reis over de Koerillen-eilauden naar Kamsjatka en de Aleoeten-eilanden naar Zuid-Alaska. Verder gaat de tocht naar Vancouver dwars over Canada naar Winnipeg, zoo naar New-York, New-Fouudiand, Groen land en IJsland en vandaar over de Fa- böer- en OrkDC-y-eilandeD naar Eugeland terug. De geheele vlucht zal ongeveer een lengte hebben vao 33.000 mijlen en vermoedelijk zullen er drie a vier maanden medegemoeid zijn. Bet stoomjacht «Frontiersman* ligt in de haven van LondeD gereed om voor uit te gaan en depots aan te leggen van levensmiddelen en benzine op verschi- lende fronten van de Koerillische en Aleoetiesche archipels. Dan zal het schip de vliegers in de buurt van Tokio op wachten en hun daar de kaarten ver strekken om die depots te vinden en te vens om als «moederschip* dienst te doen door met de watervliegtuigen in radiografisch contract te blijven tot zij Vancouver zullen hebben bereikt. Het schip komt dan door Straat Magelhaen naar Engeland terug. Men hoopt voor EDgelaud de eer te winnen van het vol brengen vaD de eerste wereldrondvlucht. Heeft Columbus Amerika on'dektl In onzen tijd is het niet vreemd meer, dat waarheden, die onwrikbaar schijneD, worden vernietigd. En het behoeft der halve geen verwondering te wekken, dat men nu ook Columbus de eer gaat betwisteD, Amerika te hebben ontdekt. Een inwoner van Leipzig, Hiersemann geheeten, is namelijk in het bezit ge komen van een buitengewoon zeldzaam boekwerk uit de middeleeuwen, de kro niek «Liber chronicarum* van den kos- mograaf Schedel. Het werk is in 1493 verschenen en is het rykst geïllustreerde boek van de vijftiende eeuw. Dit oude boek nu kan noodlottig worden voor den roem van Columbus. Het behandelt de Geschiedenis en de Aardrijkskunde van de landen van Europa, Azie, en Afrika en verder wordeo er allerlei merkwaar dige gebeurtenissen in opgesomd vreem de natuurverschijnselen, aardbevingen, enz. enz., alles voorzien vaD veel illustra ties. Amerika wordt er niet met name in genoemd, maar het boek bevat een zinsnede, welke het vermoeden heeft doen ontslaan, dat vóór Columbus reeds de wereld-reiziger en kosmograal Martin Behaim een onbekend werelddeel (Ame rika) zou hebben ontdekt. Het betreft Damelijk een reis, welke op initiatief van koning Juan II van Portugal in 1483 door J. Canu8 en M. Behaim uaar «Utopia* zou zijn ondernomen. Zij werdeD in de Zuidzee verslagen, passeerden de linie en ontdekten een werelddeel, dat tot toen onbekend was. Zij merkteD daar op, dat, terwijl zij zelf naar het Oosten ge keerd stondeD, hun schaduw Daar het Zuiden en naar rechts viel. Een meisje in Genève, dat op het punt stond te trouwen en haar bruidsjapon reeds aan had, wilde nog even een cigaret rookeü. Haar sluier vloog ia brand en zij kreeg zulke he vige brandwonden, dat zij overleed. Haar aanstaande echtgenoot, de familie en de pastoor wachtten in de kerk op haar, toen de dokter hun het bericht kwam meedeelen. Overstroomingen in het Wolga gebied Da correspondenten van „Stockholms Tidningen" in Rusland melden aan hun blad, dat omstreeks 400 personen ver dronken en 70 000 dakloos geworden zijn door overstroomingen, welke in de streek van den Beneden-Wolga hebben plaats gehad.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2