No. 19 Vrijdag 15 Juni 1923 39e Jaarg. ij is 4e Wsfake Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. ZWARE SHA6TABAK Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. - Postgiro 60303. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. In het land der dichters. Nederland wordt soms ,het land der dichters' genoemd. Niet ten onrechte, 't Zou weinig moeite kosten, een legertje bijeen te brengen van duizend.dichters, van wie verzen gedrukt zijn. En als er wapenschouw werd gehouden over allen, die geoefend zijn in het vervaardigen van Sinterklaas-rijmpjes en aanverwante ta milie-poëzie, zou men een indrukwek kend leger byeen zien. Er behoeft dan ook slechts een be roep op hun vaderlandsliefde te worden gedaan, en uit alle hoeken komen ze voor den dag. Wel wordt gezegd, dat alle poëzie spontaan wordt geboren maar de Nederlander is een bescheiden menscb,die wacht tot hij geroepen wordt. Zoo kon het dan gebeuren, dat op de prysvlaag voor een Jubileumlied, 125 inzendingen kwamen, waarvan werke lijk één bekroond werd. Niet alle prijsvragen hebben dat succes. Ditmaal stond de prijsvraag waarschijnlijk in het teeken van efficiency, zjjnde doel treffendheid. De jury, (Annie Salomons, Boutens, en Van Eeden) moet een vroolijken dag hebben gebad, toen ze haar oordeel uitsprakeen dag van voldoening. Want bleek niet uit den rijkdom van poëzie, hoe het zaad, ook door hen als dichters en leiders uitgestrooid, in goede aarde is gevallen, waar het opbloeide en vrucht droeg. Één gedicht is er bekroond en reeds in druk gegeven. De perzik smaakt (Vrij uit het Duitsch.) „Hoe schoon is het daar," zei het jonge meisje, „eigenlijk te schoon om te slapen, daar moest men leven, want van daaruit ziet men het verste het land in." „Zij zijn moe, die daar rusten," zei de over ste, „het leven lokte hen niet aan en der eenige, die dit leven proefde, brak het hart daarover van berouw en verdriet." Theresa zag haar onderzoekend aan —„van berouw en verdriet O, waardige moeder, dat is toch de schuld niet van het leven, maar van haar, die het niet goed begreep." „Maar het leven biedt gelegenheden, biedt verzoekingen aan, die de heilige kloostermuren in het geheel niet naderen. Wie het hart ver bergt in haren vrede eer de wereld het heeft beroerd, die is wel geborgende arme Catha- rina, voor wier ziel zoo even een misgelezen is, heeft het beweend, dat zij ooit geluisterd heeft naar de lokstem der wereld." „Was het zuster Catharina?" vroeg Theresa met levendige belangstelling, „die arme zuster, die nimmer lachte en wier hand mij toch zoo teederlijk liefkoosde Haar lief gelaat ben ik niet vergeten, ik weet het nog, dat zij zoo goed voor mij was en vermoedde niet, dat zij ongelukkig was." De non zuchtte. „In één ding laat uw ge heugen u in den steek, Theresa, gij noemt haar zuster en toch droeg zij geen ordekleed." Het jonge meisje keek de overste aandachtig aan en deze ging voort„Wel was zij be stemd voor het klooster, maar de liefde lokte haar en zij g;af zich over aan haar macht, tot een verschrikkelijk noodlot, machtiger dan eenige aardsche hartstocht, haar terugvoerde." „Werd zij veriaten, had de dood haar den naar meer. Zou men niet alle 125 inzendingen kunnen vereenigen in een bundel? 't Zou een zeer belangrijke bedrage zijn tot de geschiedenis van de Nederlandache cultuur. En nu moeten de NederlanJsche componisten aan 't werk. Zij moeten van dat bekroonde gedicht een „lied in volkstoon' fabriceeren. Als dan de beste van ook 125 composities gereed is, zal 't van Earns tot Schelde klinken in smydigen, bezielenden deun „O leus voor Vrijheids krijg of peis, Die geesten, door geen vrees geknecht, In kloeke handen samenlegt, Waar 't hart getuigt van wederzijds: Mocht nog Vader Willem leven,' enz. Deze laatste regel, eerste van 't re frein, zat buiten eenigen twijfel in dit geval de eenige regel worden, die het Nederlandsche volk van elk zyner volksliederen kent. De rest fantazeert het er wel by. Want wij zijn een volk van dichters. Aldus zegt „Nootjesman" in de A'p. Het ministerie van Oorlog te Parijs, heeft bericht ontvangen, dat twee Frau- sche adjudanten van het 149e regiment infanterie, te Dordmund vermoord zijn. Geen enkele bijzonderheid is nog bekend. De moordaanslag op de twee Fransche adjudanten te Dordmund, heeft geleid tot groote onaangenaamheden voor de bevolking. De moord had plaats te mid dernacht voor het Louise Hospitaal. man harer liefde ontroofd, of was hij die liefde onwaardig," vraagde Theresa met de ijverige deelneming, die de jeugd gevoelt voor geschie denissen des harten." „O neen," hernam de overste, „de man harer keuze, ofschoon een protestant, was een edel mensch, zijn liefde heeft haar onveranderlijk begeleid door haar droevig leven, bleef haar getrouw tot aan den dood en leeft nu nog over haar graf 1" „En nochtans was zij ongelukkig?" riep het jonge meisje uit, de handen in elkander slaande, „o. eerwaarde moeder, dan heeft zij het kleinood niet erkend en niet in waarde gehouden, dat de hemel haar gegeven had 1" Een ondeJzoekende blik trof de jeugdige spreekster, die zoo vol vurige overtuiging sprak- Toen zei de non ernstig: „Met schuld beladen geniet men geen geluk. Gij zult den Heer uw gelofte gestand doen, zegt de Heilige Schrift en Catharina heeft de hare niet vervuld. Maar daar gij zooeven snel en onbedacht spraakt, over de macht van een gevoel, waar van gij nog niets kunt weten, bekruipt mij de vrees, dat gij ten tijde van uw leven in de wereld dat u vergund was aan de zijde uws vaders, van verre het bedrog en den glans der'liefde hebt gezien en ik zal u Catharina's geschiedenis verhalen, opdat gij ook haar ondiepten leert kennen. Zij geleek u in vele opzichten, Theresa, zij was goed en waar, vol diepe vroomheid, maar zij was zachter dan gij, minder geschikt om weerstand te bieden. Evenals zij gehoor had gegeven aan de verlokkingen, evenzeer luister de zij, den heiligen zij dank, nadat zij gefaald had, ook naar de stemme des berouws, een stem, die haar terugleidde op het pad, dat zij nimmer had moeten verlaten. Van moederszijde stamde zij af uit een edel Romeinsch geslacht, maar haar jeugd was nooit vreedzaam en liefderijk verpleegd als de uwe. Haar ouders leefden, zoolang de kleine Catha rina zich herinneren kan, in een ongelukkige echtverbintenis, die later zelfs ontbonden werd. Onmiddellijk na het vallen van de scho ten, vluchtten vyf personen in verschil lende richtingen weg, zonder dat zij in het net van straten konden worden ge volgd. De plaatselijke overheid gelastte onmiddellijk een onderzoek en loofde 100 millioen mark uit voor inlichtingen, die tot arrestaties van de daders leiden. Inmiddels hebben de Franschen op eigen gezag een aantal personen in hechtenis genomen, waaronder den waar- ■aaaaMMM J.GRUNO nemenden burgemeester en den politie- president, terwijl verder voor de ge- heele stad strenge bepalingen omtrent het verkeer zijn uitgevaardigd. Inmid dels staat volstrekt niet vast, dat de daders Duitschers zijn. Woorden en daden is twee. Lloyd George heeft Zondag in de West-bourne-Park Chapel te Londen een rede gehouden. Hij drong in zyn toespraak aan op de onttrooning van de macht boven het recht. Dit is de oor sprong van de moeilijkheden in de wereld, zoowel nationaal als internatio naal. Hij deeu een beroep op de kerken om de volken langs betere wegen te Gevoelens, deels van de hoogmoedigste, deels van de strafbaarste soort, vervreemdden het hart der vrouw van haren man en van haar plicht, gevoelens, over welke God alleen rech ter is, maar die evenwel invloed hebben uit geoefend op het gansche leven harer kinderen. Bezield met de gloeiendste liefde tot het vaderland, had zij met weerzin hare hand ge schonken aan een Oostenrijksch officier, dien haar vader haar had opgedrongen uit persoon lijk belang. Verschillend in vaderlandsche belangen, verschillend in levensbeschouwingen, vormde zich van het begin af aan tusschen de jonggehuwden een klove, die in den loop der jaren zich steeds verwijdde, zelfs nog toen de hemel dit ongelukkige paar met drie lieve kinderen gezegend had. Zij woonde toen in Milaan, waar Catharina's vader een gewichtige militaire betrekking bij het Oostenrijksche leger bekleedde. De jonge vrouw, schoon, veelbe- teekend, eens de toongeefster in de Romeinsche gezelschappen, meed opzettelijk die kringen, waartoe haar man behoordevol onverholen tegenzin wendde zij zich af van iederen Duit- scher, en zij was onverstandig genoeg, om dit openlijk te toonen en haar man in zijn be trekking, in zijn gewoonten, zelfs in zijn recht matige eischen te beleedigen. Te dien tijde verkeerde daar aan huis een jong Genuees, die aller opmerkzaamheid trok. Van Oostenrijksche zijde hield men een.waak- zaam oog op hem, daar hij, in weerwil van de groote voorzichtigheid, waarmede hij zich onttrok aan het openbare leven, voor een leider der Italiaansche partij gehouden werd. In het begin was het 't reinste en verheven- ste aller gevoelens, hetwelk hem aan de vrouw van den Oostenrijksche overste verbondeen gloeiende vaderlandsliefde, de droom, Italië vrij te zien, eensgezind en groot. Maar uit deze overeenstemming in gevoelens groeide ook een overeenstemming des harten, persoonlijke be langen mengden zich daarin en Catharina's moeder werd een plichtvergeten en ongetrouwe vrouw. leiden. De godsdienst verklaarde hij kan nieuwe denkbeelden invoeren en zoader deze nieuwe denkbeelden is het onmogelijk de hangende vraagstuk ken op te lossen. Er zyn thans na tionalisten, die hun eigen geluk en de toekomst der beschaving opofferen voor kleine tijdelijke voordeelen. De oorlog heeft onze oogen geopend. Da volken zijn vermoeid en terneergeslagen. De strijd ging tusschen macht en recht. En wat heeft deze strijd ons geleerd De gebeurtenissen van het afgeloopen jaar geven den ellendigen toestand van Europa weer. Polen heeft Wilna geannexeerd, welk gebied dit land niet toebehoorde, zonder de toestemming van de bevolking van dit gebied. Twee Elzas-Lotharingen zijn in onge veer twaalf maanden in Europa ge vormd. Wat is er over den Rijn ge beurd Er is een aanbod de kwestie voor te leggen aan een onpartijdig hof. Zal het worden aanvaard of zullen Frankrijk en België zeggen: „Neen, wij hebben de macht. Waarom zullen wy ons onderwerpen aan de uitspaak van een hof. Wij hebben het leger, wij hebben de kanonnen. Laat hen beslissen macht, macht, macht?" Tenzy, besloot Lloyd George, nieuwe denkbeelden zich baanbreken op de wereld, staat de ondergang van de be schaving vast, doch indien de nieuwe geest wordt gevormd, indien de hoog moed in het geweten der menschen wordt opgeborgen en indien het licht der genade zal schijnen, dan ook alleen zal de Galileër hebben overwonnen. Eenige gewichtige maatregelen van het Oostenrijksche militaire kabinet, behandeld in een geheim geschrift, bevonden zich ter ken nisneming in handen van Catharina's vader, maatregelen, van welke tot dusverre alleen aanduidingen en valsche geruchten in het openbaar bekend geworden waren, maar wier juiste inhoud van het uiterste gewicht was voor de ontevredenen. Catharina's moeder, sinds langen tijd reeds medegesleept door haar strafbaren hartstocht, maakte zichzelve vol zelfmisleiding wijs, een verhevene daad te verrichten en nadat zij de eer van haar man als echtgenoot besmet had, beschimpte zij zijn eer als officier. Zij nam, door middel van een valschen sleutel, het geschrift uit de schrijftafel van den overste. Ik was toen nog een kind en kan niet nauw keurig zeggen, wat toen is voorgevallen, ik weet alleen, dat het van de ergste gevolgen Was voor Catharina's vader. Het ontbreken van het geschrift werd ontdekt, eer de verblinde vrouw het op zijn plaats had kunnen terug leggen. Alleen gelukte het haar, het tusschen andere openliggende papieren in te smokkelen en daarmede was het verdoemingsoordeel van haar man beslist. Een diefstal had wellicht een inschikkelijke beoordeeling gevonden, maar in dit geval werd strafbare nalatigheid van de zijde des oversten aangenomenzijn vijanden maakten de zaak ruchtbaar, verdachtmakingen van alle soort hadden plaats en hij werd uit den dienst ontslagen Nu eerst bekende de schuldige vrouw haar daad, te laat om haar man nog te helpen en de bekentenis, welke ook haar strafbaarheid als gade bewees, veroorzaakte een volledige breuk. (Wordt vervolgd). AXELSCHEm COURANT. N.V, TABAKSFABRIEK GRONINGEN

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1