Landbouw. 1 J c i t wezen. Daarentegen schijnt een voor stel van den heer Rutgers om de Vrije Universiteit te Arasterdam de bevoegd heid te verleenen het collegegeld te bepalen op een niet hooger bedrag dan dat van de gemeentelijke hoogescbool aldaar, wel kans van slagen te hebben. liet Regeeringsjubileum der Koningin. B. en W. van 's Gravenhage stellen den Raad voor mede te werken tot de herdenking van het Regeeringsjubileum van de Koningin, door het doen aan brengen van een teesteiijke versiering van het Voorhout en van een. verlich ting van het Lange Voorbout, het. Tournooiveld, den Korte Vijverberg en het Plein 1813. De kosten van deze versiering en -verlichting, zoomede het verbruik van electrischen stroom, wordt geraamd op 23,000. B. en W. zouden verder willen, dat aan de kinderen een aandenken wordt geschonken in den vorm vau de herin neringspenning, en waarvoor wordt noodig geacht een bedrag van 2000. De „Iadépendance Beige' vestigt de aandacht van haar lezers op het Regee ringsjubileum van Koningin Wilhelmiua in September, en verzekert, dat België zien op hartelijke wijze aansluiten zal bij de viering van het teest voor het Nederlandsche volk. Coöperatieve Boerenleenbank te Ter Neuzen. In de dezer dagen gehouden «Igemeene vergadering van de Coöp. Boerenleen bank te Terneuzen, werd met dankbaar heid teruggezien op het afgeloopen jaar de Bank is wederom in bloei toegeno men en in alle deelen vertoont zij voor uitgang. Ondanks de bewogen tijden voor üen landbouw, is de bank kern gezond, dank zij de activiteit van het bestuur en den raad van toezicht. Dat de winst over het afgeloopen jaar be trekkelijk gering is, vindt zijn oorzaak in de rente-wijzigingen van de Centrale Bank, kort na de vorige algemeeoe ver gadering. Uit het verslag van den kas sier over het afgeloopen jaar blijkt, dat is ontvangen aan spaargelden f 1.025 359 247s, terugbetaalde voorschot ten f54.591.5772. loopende rekening van de leden t 2.722 952.6072, van de Centrale Bank f 1.020.761.75, wegens ingeleverde depositie-obligaties t 10.000, wegens rente, provisie en diversen f 97.233 06. Da uitgaven bedroagen aan spaargel den f 741.809.927$, aan verstrekte voor schoten f 208 869.93, in loopende reke ning aan de leden f 2.098.979 217s. aan de Centrale Bank f 1.793 01 4.89%, aan rente, verschotten, salarissen, afschrij ving enz. f 97.468.6 U/2 De totale omzet bedroeg f 9.922.410.04 tegen ruim f 82000 in 1913. Op 31 December 1922 bedroeg het tegoed van de spaarders f 1.156.130.11 eü van de deposanten (in loopende re keningen) f 849.366.12. Op dien datum stond uit wegens ver strekte voorschotten f 231.260.9072. in loopende rek. aan de leden 1 837.957.74. Het Depot bij de Centrale Bank beliep f 854 575.96. Aan winst werd gemaakt f 2 096.3478 De vergadering besloot deze winst aan de reserve toe te voegen. De heeren G. van Fraaijenhove od Jac. Weijns te Axel werden met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid her benoemd. In de plaats van den heer Ph. J. van Dixhoorn, die wegens drukke werkzaam heden de vergaderingen van het bestuur niet geregeld heelt kuonen bij wonen en dit in de toekomst ook wel niet zou kuunen doen en daarom voor een her benoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer A. de Feijter te Zaamslag. De heer C. Wolfert te Neuzen werd herbenoemd tot lid van den raad van toezicht. Alvorens de vergadering te sluiten, deelde de voorz. nog mede, dat de Bank gedurende haar tienjarig bestaan zicb tot de grootste Boerenleenbank van Nederland heeft ontwikkeld en illustreert hij, hoe men van meerdere zijden heelt getracht, de kerngezonde instelling ver dacht te maken, wellicht tengevolge van hetgeen overkomen is aan een zusterinstelling te Ter Neuzen. Het ver trouwen in de Boerenleenbank is in geen enkoi opzicht geschokt. Onder leiding van den heer D. J Dees van Terneuzen is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van Het Platteland, de organisatie, welke ontstaan is uit den Centralen Bond voor ongevallen en ziekteverzekering, enden Christ. Boeren- en Tuindersboud, welke nu te zamen één bedrijfsvereeniging in het leven hebben geroepen. Als bestuurslid werd o.a gekozen de heer D. J. Dees te Terneuzen. Als plaatsvervangend bestuurslid o.a. de heeren L. de Jough te Goes en A. Wisse te St. Philipsland. In de commissie van beroep o.a. de heeren M. J. W. Goedbloed te Goes en Joh. Dominicus te Wemeldinge. Onderlinge Slachtvee Verzekering. Te Oostburg werd onder voorzitter schap van den heer A. H- de Milliano de eerste jaarvergadering gehouden van de Onderlinge Slachtvee-verzekerings- Maatschappij iu Zaeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel. Uit het jaarverslag bleek dat de om slag f 0.72 per verzekerd dier bedroeg en dat het ledental verdubbeld was. Medegedeeld werd dat de grootere risico van afkeuriog van geslacht vee, die door de vleeschkeuringswet ontstaan is, oorzaak was dat de besturen van den Christelijken Boerenbond en van de Atdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij deze vereeni- giug oprichtten, in samenwerking met handelaren en slagers. Gemeenschappelijk gedragen blijken de kosten zeer gering te zijn en vooral bleek de samenwerking van allen, zoo van landbouwers als van handelaren en slagers over de geheele streek zoo nuttig en zoo noodig te zijn ter vermij ding van fraude, die in een streek als Zeeuwsch-Vlaaaderen, met zijn vele afieveringsplaatsen van vee, zoo naar overig Nederland ais naar België, zoo licht kan voortkomen. Als eenling is het dan ook onmogelijk de geschillen met zijn onaangename gevolgeD, die uit het risico van afkeuren van geslacht vee ontstaan, te voorko men, terwijl die gemeenschappelijk wel vermeden kunnen worden door de goede controle, die men uitoefenen kan, wat voor den eenling onmogelijk is. AXEL, 12 Juni 1923. De Ring van Geref. Jongelingsver- eenigingen in Zeeuwscn-Viaanderen zal op Zaterdag 14 Juli een Ringmee- ting houden alhier. Als sprekers zullen optreden de Ringvoorzitter, de heer J. SchouteD, van Rotterdam Ds. Van Vliet, van VlissingëD, Ds. Moolhuizen van Krom menie en Ds. Van Dijk van Zaamslag. Zondagmiddag speelde het tweede elftal van Axel alhier tegen T. V. V. II van Ter Neuzen, voor de tweede atdeeling der Bekerwedstrijden. Axel II was voortdurend in de meerderheid en had bij de rust dan ook reeds een 40 voorsprong. In de tweede helft wist Axel nog viermaal te doelpunten en won alzoo met 8 0. 's Avonds speelde Axel I tegen de Grensstrijders vau Kapellebrug. Het Axelsche elftal speelde, bijzonder goed en had bij de rust met 2—0 de leidiDg. Na de hervatting had Axel de wind in den rug en was byua voortdurend iD de meerderheid. Nog driemaal werd het doel van de Grensstrijders door boord, zoodat het einde kwam meteen 5—0 overwinning voor Axel. Axel speelde in het begin met 10, de Grensstrijders den geheelen wed- stijd met 9 man. Bij het gisteren in Den Haag ge houden vakexamen in den telefoon dienst, slaagden o.m. de dames A. Baart te Axel, L. Nijssen te Sluiskil en A. de Leèuw te Ter Neuzen. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van den woningbouw (premiebouw) toegekend aan de ge meenten Axel, 300 voor een woning aau C. Schieman. Boschkapelle, 300 voor een woning aau C. J. Weesepoel In den nacht van Zaterdag op Zondag is door indrukken eener ruit gepoogd in te breken bij den stationschef te Sas van Gent, doch door alarm der bewoners heeft de dader de vlucht moeten nemen. Hetzelfde herhaalde zich later in den nacht aan het postkantoor, waar de directeur wakker werd door brekend glas. De marechausséa van Sas van Gent verzocht in verband hiermede opspo ring en aanhouding van den Terueu- zenaar A. H.deze is Zondag te Bier vliet gearresteerd. In den nacht van Vrijdag op Za terdag hebben dievea door uitsnijding van een ruit, zich toegang verschaft tot de woning van den heer Langemeyer, wonende aan de Rozegracht te Ter Neuzen. Hun buit bestend uit eenige effecten, terwijl zij van den heer De Groot, het hoofd van school C, wiens erf aan dat van den heer Langemeyer grenst, een fiets medenameD. Van de daders tot heden geen enkel spoor. De Fransche gezant zal waar schijnlijk begin of halt Juli Zeeuwsch- Vlaanderen bezoeken. Zijn Exellentie zal dan de gast zijn van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Ook zal hij Tholen bezoeken voor het bijwonen van den rijtoer, diner en ten- toonstelliog der Z. L. M. We lezen in Het Laatste Nieuws van Brussel Tal van diefstallen werden gedurende de laatste maaDden in de grensplaatsen gepleegd Koewacht, St. Jansteen, Ste kene, Hulst en Axel kwamen onder scheidenlijk aan de beurt. Eerst hadden de kippen het te ver duren meer dan 100 kippenhokken werden leeggeplunderd. Maar van kwaad kwam het tot erger, en weldra werden stallingen opengebroken en bet vee gestoleD, zelfs drong men bij land bouwer Dieleman langs de schoorsteen pijp in huis en roofde men de hammetjes evenais huisgerief van waarde. Bij anderen nog slopen zij in den kelder en 's morgens was alles wat niet te warm of te heet was, spoorloos ver dwenen. Huiszoekingen werden gedaan in ver schillende wijken en in het dievenhol der Donkere Hofstede. Karrevrachten gestolen goederen werden in de hofstede ontdekt. Aanhoudingen volgden de gebroeders de Nijs en hun schoonbroe der De Ruischer, allen gehuisvest te Stekene, werden achter slot en grendel gezet. Vader De Nijs was reeds voor eenige dagen in hechtenis genomen wegens andere diefstallen. Het hootd der bende, De Vodde, ze kere Van den Berghe, is op de vlucht. Hij schijnt wel degelijk de hoofdman der bende te zijn, daar zij naar hem genoemd werd „De Vodde Bende" De dieventroep is naar Dendermoude overgebracht. M. Crt. Jaarwedden Burgemeesters en Ontvangers. Verschennen zijn een drietal provin ciale biadeD, waarbij regelingen worden getroffen voor de jaarwedden van de burgemeesters en de ontvangers. In het eerste blad wordt een nieuwe re geiing aangegeven voor de korting op jaarwedden van burgemeesters en se cretarissen bij vervulliDg van meer daQ eene betrekking. Bepaald wordt thans een aftrek voor iedere betrekking van 25% bij cumulatie van 2 betrek kingen 30% bij 3 betrekkingen, 35% bij 4 betrekkingen, 40% by 5 betrek kingen, 45% bij 6 betrekkingen en 50% bij 7 of meer betrekkingen, met dien verstande, dat zoo noodig afronding van elk vast inkomen naar boven plaats heeft tot op het naast liggend veelvoud van 25,en dat elke vol gende betrekking de totaalwedde met tenminste vijt percent der hoogst be zoldigde betrekking moet doen stijgen. Ia zeer bijzondere gevallen, ter beoor deeling van Ged. Staten kan verlaging met meer dan 50% plaats vinden. Deze wijzigingen zijn niet van toepas sing op de 1 Januari 1923 in functie zijnde titularissen voor de betrekkin gen, welke zij op dien datum bekleed den. Een tweede blad bevat de nieuwe regeling der jaarwedden voor de bur gemeesters, die met ingang van 1 Janu ari 1923 of later zijn benoemd, zulks in verhouding tot het bevolkingscijfer. Zij luidteerste klasse 800 inwoners 765,tweede klasse 801 tot en met 1200 inw. 1 1020; derde klasse 1201 1600 inw. f 1275; vierde klasse 1601 2000 inw. f1530; vijfde klasse 2001 3000 inw. 1 1785; zesde klasse 3001 4000 inw. 1 2125 zevende klasse 4001 5000 inw. 12550, en achtste klasse 50017000 inw. i 3060. De aanvaDgs- jaarwedde wordt vijf maal telkens na 2 ja»r dienst in dezelfde gemeente ver hoogd met 85, voor de eerste, tweede en derde klasse; 127 50 voor de vierde en. vijtde klasse en 170, voor de zesde, zevende en achtste klasse. Met dienstjaren in dezelfde gemeente worden gelyk gesteld dienstjaren, als secretaris vervuld io dezelfde gemeente oi als burgemeester ot secretaris ver vuld in eene andere gemeente, ook buiten Zeeland, waarvan het bevol kingscijfer aanleiding zou geven tot plaatsing in dezelfde of loonschaal. De jaarwedden worden telkens om de drie jaren in overeenstemming ge bracht met het laatst vastgestelde be volkingscijfer. De gemeenten Viissingen, Middelburg, Neuzen, Goes, Sas van Gent en Zierikzee zijn niet onder deze regeling begrepen. Het derde blad bevat de regeling van de jaarwedden der gemeente-ont- vaogers ingaande 1 Januari 1923, waarbij tot grondslag wordt genomen het bedrag der gewone inkomsten over 1921, voor de verdeeling van de ge- meenteu in acht klassen. Hierbij komen niet in aanmerking de goede sloten van vorige diensteD, de opbrengst van de H O. ot opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting, ontvangsten uit af zonderlijk beheerde bedryven; voor schotten en bedragen, geregeld bij bij zondere wetten, van geldleeningen, verkoopsommen van gemeente-eigen dommen en dergelijke. De verdeeliDg is als volgteerste klasse tot beneden 6000 inkomsten 300tweede klasse van 6000 10,000 ink. 400derde klasse 10.000—15.000 ink. 500 vierde klasse 15 000 - 25.000 ink. 600 vijlde klasse 25.000 -500.000 ink. 700; zede klasse /"50.000—100.000 inkomsten 1000zevende klasse 100 000—250.000 ink. 1500 acht ste klasse 250.000 en daarboven 2500. Met vijt drie-jaarlijksche ver- hoogiugen voor de eerste 4 klassen met 50voor de 5de en 6de klasse met 100 en voor de beide andere met 150, waarbij de dienstjaren, voor 1923 in dezelfde gemeente ais ontvan ger vervuld „in rekening worden ge bracht". Bij cumulatie van 3 of meer betrekkingen geldt dezeltde attrek, als boven voor burgemeesters eD secreta ris genoemd. Voor een eigen kantoor wordt ten minste 25 vergoed, de een hoogere 1 i

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2